• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wieżowce to ślad naszej epoki

Rafał Zdebski
22 lutego 2008 (artykuł sprzed 16 lat) 
aktualizacja: godz. 16:46 (22 lutego 2008)
Najnowszy artykuł na ten temat 148-metrowe wieżowce powstaną w Letnicy
- To tam (blisko wody) najbardziej uzasadnione jest budowanie wieżowców - pisze Rafał Zdebski. Nz. Turning Torso w szwedzkim Malmoe, jeden z najsłynniejszych wieżowców w Skandynawii. - To tam (blisko wody) najbardziej uzasadnione jest budowanie wieżowców - pisze Rafał Zdebski. Nz. Turning Torso w szwedzkim Malmoe, jeden z najsłynniejszych wieżowców w Skandynawii.

- Mam wrażenie, że jako społeczeństwo dorośliśmy do nowoczesnej, nowatorskiej oryginalnej architektury. Do niebanalnych budynków, do zostawienia NASZEGO wkładu w historię Trójmiasta, a nie ciągłego kopiowania architektów poprzednich epok - pisze Rafał Zdebski z firmy deweloperskiej Inpro, w naszej dyskusji o budowie wieżowców w Gdańsku.



Zobacz inne głosy w dyskusji na temat wieżowców.

Rafał Zdebski Rafał Zdebski
Bezspornym faktem jest, iż z punktu widzenia dewelopera budowanie wieżowca ma tylko sens wtedy, gdy osiągnie on zysk z danej inwestycji. Mało kto pamięta lub chce wiedzieć o ryzyku, zagrożeniach jakie na dewelopera czekają przy takiej inwestycji. A więc jest pierwszy plus: wysokie budynki mogą realizować (ze względów ekonomicznych) tylko duże, silne i wiarygodne firmy, gdyż tylko takie udźwigną ciężar finansowy budowy.

Budowy wieżowca nie da się zatrzymać w trakcie realizacji. Nie można wybudować tylko 5 czy 6 kondygnacji i powiedzieć: nie mamy więcej klientów, nie mamy więcej pieniędzy więc nie budujemy dalej.

Popyt na mieszkania w wieżowcach wcale nie jest tak oczywisty, jak to się wielu wydaje. Po czasach realnego socjalizmu nie wszyscy chcą mieszkać w wysokich, dużych budynkach. Wręcz przeciwnie, to właśnie osiedla kameralnych budynków lub domów jednorodzinnych cieszą się dużym zainteresowaniem. Dom z małą działką blisko centrum i z dobrą komunikacją to jest to, o czym większość moich klientów marzy.

Osobiście byłem bardzo zaskoczony jak dużym zainteresowaniem cieszyły się pierwsze budowane w wolnej Polsce wysokie domy. Wtedy ich cena budowy i sprzedaży była dużo niższa niż dzisiaj i tylko tym argumentowałem duży popyt na takie mieszkania.

Mam wrażenie, że jako społeczeństwo dorośliśmy do nowoczesnej, nowatorskiej oryginalnej architektury. Do niebanalnych budynków, do zostawienia NASZEGO wkładu w historię Trójmiasta, a nie ciągłego kopiowania architektów poprzednich epok. I dlatego zgadzam się z opinią architekta pana Pawła Włada Kowalskiego który mówi: "Czy budować wieżowce? To jest źle postawione pytanie, bo odpowiedź brzmi - i tak i nie, zależy gdzie".

W pełni się z tym pytaniem, i z tą tezą zgadzam. Według mnie, po wielu rozmowach z klientami uważam, że podobnie jak na świecie to woda (morze) przyciąga wieżowce. To tam, w okolicy 1-2 km od morza powstanie najwięcej wieżowców. Czy się komuś podoba czy nie popyt zawsze był, jest i będzie na wodę. To tam (blisko wody) najbardziej uzasadnione jest budowanie wieżowców. Ludzie przy, lub na wodzie odpoczywają, spędzają bardzo dużo wolnego czasu po pracy, a więc dla nich zasadnym jest budowanie wieżowców.

Zgadzam się z opinią Michała Tuska, że jakość gdańskiego Parku Nadmorskiego pozostawia wiele do życzenia. Moim zdaniem jednak okolice Przymorza, Zaspy i Brzeźna skazane są na nowoczesne, atrakcyjne wieżowce i to dzięki nim przestanie się o tych dzielnicach mówić "blokowiska", a zacznie się podziwiać te rejony miasta. W tym aspekcie przyznanie Polsce EURO 2012, to jak dar z nieba.
Rafał Zdebski

Opinie (186) 10 zablokowanych

  • Popieram pana Zdebskiego

    Wieżowce w pasie nadmorskim są jak najbardziej wskazane!

    • 0 0

  • zgoda

    ja też popieram

    • 0 0

  • ##############################

    Dosyć odważny opinio-artykuł
    żeby tylko nie narobił więcej szkud niż dobrego ;)
    pozatym to sie zgadzam ale wolałbym o delikatniejsze wdrożenie przyszłości :D

    • 0 0

  • racja

    Piekny water front to jest to. Teraz plynac statkiem po zatoce nie widac miasta wcale. To sie powinno zmienic.

    • 0 0

  • Przystojny i mądry :P (1)

    nie ma to jak cytawanie samego siebie we własnym artykule.. :) poza tym piękny retusz Panie Rafale :P przystojny i mądry :D dziewczyny bierzcie się do roboty! :P

    • 0 0

    • retusz jak z amerykańskiej telenoweli :-(

      wszak Pan chce nam zbudować Manhattan...

      • 0 0

  • Wieżowce są obecnie dla miast tym czym kiedyś były katedry (1)

    Swiadczą o prestiżu miasta...Miasto, kotre ich nie buduje nie posiada widocznego znaku rozwoju i prosperity.
    Wrocław buduje Sky Tower - imponujący wieżowiec mający ponad 200m, nikomu w mieście nie przyjdzie do głowy by przeciw temu protestowac. We Wrocławiu ludzie mysla jak w Barcelonie ciesza, ze tak wysoki budynek powstanie w ich miescie, bo wiedza ze upodobni to Wroclaw do dynamicznych swiatowych miast a nie zapyzialych zasciankow.
    Cieszy mnie, ze w Gdansku w ostatnich latach zaszla wielka zmiana mentalna. Wiekszosc Gdanszczan nie chce juz "piernikowej" wizji pseudozabytkowego Gdanska calkowicie zamknietego na nowa architekture i urbanistycznie zatrzymanego w rozwoju na roku 1914.
    Gdanszczanie rozumieja, ze gdyby ich przodkowie tak mysleli Gdansk by byl ponura gotycka miescina bez swych najwspanialszych budowli.
    Architektura Gdanska ma wiele okresow historycznych i nie mozna probowac zamknac jej tylko do kilku stylow.
    Nieszczesciem Gdanska jest to, ze nie dochowal sie w XX-leciu miedzywojennym tak ciekawych budynkow modernistycznych jak Kameleon czy Renoma we Wroclawiu.
    Gdyby takie byly, byloby w Gdansku wspolczesnej architekturze latwiej sie przebic.

    • 1 0

    • Primo

      Wrocław nie leży w pasie nadmorskim, a oto rozbija się cała dyskusja. Niech sobie budują wieżowce w Gdańsku, ale z dala od morza i przybrzeżnego pasu zieleni! Turyści przyjeżdżający nad morze nie chą podziwiać tam wieżowców tylko przyrodę! Spróbuj postawić wieżowce w np. w sercu Karpacza, Czy nie zatraci to jego niepowtarzalnego klimatu!? I o to właśnie chodzi!

      • 0 0

  • pana Zdebskiego. Trójmiasto powinno wyjść poza ramy zaściankowego i ciemnogrodzkiego myślenia ludzi nie nadążających za duchem czasów.

    • 1 0

  • (2)

    problem w tym, że w polsce nie potrafi się budować wieżowców. zazwyczaj wychodzi jakiś bliżej nie określony chaos. szczególnie okropne są dzielnicę wysokich bloków, trochę wyższych niż te 10 pięter z poprzedniej epoki, ale nie żadnych drapaczy chmur. przykładem niech będzie metro wilanowska w wawie :
    http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=190282&page=7
    naprawdę nie chciałbym czegoś takiego na przymorzu zaspie i brzeźnie. no ale nie wiemy w sumie co miasto tam planuję. więc może dobrze było by zatrudnić jakiś renomowanych urbanistów, którzy podpowiedzieliby co gdzie i jak.
    ogólnie jestem za wieżowcami, ale za takimi widokami jak są w chicago albo seatle, a nie jak w malamo ;)
    wydaję się, że gdynia jak na razie ma na to większe szanse, ponieważ tereny pod budowę wieżowców wydają się tam oczywiste. z możliwością budowy nad samym morzem

    • 1 0

    • wydaję się, że gdynia jak na razie ma na to większe szanse, ponieważ tereny pod budowę wieżowców wydają się tam oczywiste. z

      możliwością budowy nad samym morzem No właśnie, tylko Władze Gdyni coś niemrawo w tym temacie sie poruszaja, a maja nabrzeze po Dalmorze, Miedzytorze,...
      Gdzie pieknie by takie wysokościwce pasowały do tego widok na morze i Hel.
      Szkoda, że władze Gdyni na tych terenach nie myślą o nowym paradygmacie siedliskowo-publicznym.
      Tam aż się prosi o nawiązywanie do natury w architekturze choć nie jest to nowość. Babie Doły powinny nawiązywać do słynnego nowojorskiego lotnisko TWA Terminal‚ wg projektu Eero Saarinena tylko bardziej nowoczesne i śmiałe w rozwiązaniu‚ przywodzące na myśl ptaka lub ryby wzbijających się do lotu. Hotele podobne do Fontainebleau na Florydzie‚ w którym James Bond grał w karty z Goldfingerem‚ ma ozdoby jak dziury w serze‚ a z sufitu zwieszają się formy podobne do ameb. Część brył jakie tworzy Morris Lapidus z egzaltowaną estetyką, tak by stworzyć "gdyńskie niu- blobitecture"‚ czyli architektury blobów‚ co nawiazywałoby do postmodernizmu. Takie plastyczne i z fantazyjna forma przestrzenna dzieła architektonicznego, stworzona przy użyciu zaawansowanych technik CAD. Tak aby projektowane obłości, wychodząc od rysunków i modeli budynków nawiazywały do białego modernizmu. Nowe biomorficzne budynki ściagneły by do Gdyni nie tylko mieszkanców , ale i ogromną ilość turystów z całego świata.

      • 0 0

    • gdynia jak na razie ma na to większe szanse

      a no ma, ponieważ tam nawet drapacze chmur pasuja

      • 0 0

  • nie zgadzam się na wysokościowce w Gdańsku! (1)

    Wieżowiec nie zwiększy prestiżu miasta, tylko prestiż i zasoby finansowe developera.

    Gdańsk będzie bardzo piękny bez wysokościowców.

    • 0 0

    • PRZEZ TAKICH LUDZI JAK TY STOIMY W MIEJSCU!

      Nie widzisz że Gdańsk wygląda tak samo od wielu lat? Wszystkie duże miasta się rozwijają, budują nowoczesne wieżowce, a Gdańsk stoi w miejscu, jest ohydny, a idioci jak ty nie pozwalają mu się rozwijać...

      • 0 0

  • WIEZOWCE

    PNIJMY SIE W GORE

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień Otwarty Proneko

konsultacje, dni otwarte

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane