• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Woda z kranu. Lepsza od butelkowanej?

Joanna Puchala
30 sierpnia 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Zanim woda trafi do naszych kranów, musi przejść wiele badań i spełnić normy prawne. Dzięki temu nadaje się do spożycia. Zanim woda trafi do naszych kranów, musi przejść wiele badań i spełnić normy prawne. Dzięki temu nadaje się do spożycia.

Woda z kranu jest poddawana uzdatnianiu, dzięki czemu nadaje się do spożycia bez wcześniejszego gotowania czy filtrowania. Potwierdzają to PEWIK i Saur Neptun Gdańsk odpowiedzialne za procesy ujmowania i dystrybucji wody w Trójmieście. Czy może okazać się lepsza niż butelkowana?



Czy pijesz wodę z kranu?

Jakość wody, którą mamy w domowych kranach musi być zgodna ze standardami Rozporządzenia Ministra Zdrowia. Normy dotyczące wody określone są także w przepisach Unii Europejskiej, a najważniejszą z nich jest Ramowa Dyrektywa Wodna. Jej celem jest zachowanie jakości wszystkich wód gruntowych i powierzchniowych, co gwarantuje, że woda przeznaczona do spożycia nie może zagrażać zdrowiu.

Woda dostarczana do naszych kranów jest także objęta nadzorem Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego, co wynika z Ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Zgodnie z przepisami, przedsiębiorstwo wodociągowe musi na bieżąco przekazywać dane dotyczące jakości wody do właściwej stacji Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego, który decyduje o przydatności wody do spożycia.

Jak informuje gdyński PEWIK, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny stwierdził, że jakość badanej wody z gdyńskiej sieci wodociągowej, przewyższa jakość źródlanej wody butelkowanej.

Zobacz raport na temat jakości i twardości gdyńskiej wody oraz poznaj jej dokładny skład

Gdynia: ujęcia głębinowe



- PEWIK eksploatuje osiem ujęć wody. Największe jest ujęcie "Reda", które zaopatruje w wodę znaczną część mieszkańców Gdyni. Wysokiej jakości, smaczna i zdrowa woda pochodzi z osadów geologicznych czwartorzędu, trzeciorzędu, kredy. Według obowiązującej klasyfikacji, są to wody odpowiadające I klasie czystości wód, w których wartości elementów fizykochemicznych są kształtowane wyłącznie w efekcie naturalnych procesów zachodzących w wodach podziemnych i nie wskazują na wpływ działalności człowieka - mówi Anna Szpajer, rzecznik prasowy z biura zarządu i organizacji PEWIK.
Jak zapewnia PEWIK, proces uzdatniania wody ma na celu obniżenie zawartości związków żelaza i manganu do poziomu odpowiadającego obowiązującym przepisom. Woda nie jest chlorowana. Poddawana jest natomiast dezynfekcji za pomocą lamp z promieniowaniem UV, dzięki którym nie zmienia zapachu i smaku.

Gdańsk: ujęcia głębinowe, drenażowe i powierzchniowe



Gdańsk z kolei jest zaopatrywany w wodę pitną z ośmiu ujęć głębinowych, z jednego ujęcia drenażowego oraz jednego ujęcia powierzchniowego. Jak deklaruje Saur Neptun Gdańsk, woda w sieci wodociągowej jest bezpieczna i spełnia restrykcyjne wymagania określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, dlatego można ją śmiało pić prosto z kranu.

- W celu nadzorowania procesów ujmowania aż po dystrybucję wdrożyliśmy system zarządzania bezpieczeństwem jakości wody oparty o normę PN-EN ISO 22000:2006 odpowiadającą za systemy zarządzania bezpieczeństwem żywności i wymagania dla organizacji w całym łańcuchu żywnościowym. System nadzoru w oparciu o zasady HACCP polega m.in. na monitorowaniu, analizowaniu i identyfikacji parametrów jakości oraz procesowych - podkreśla Magdalena Rusakiewicz z Saur Neptun Gdańsk.
Bieżąca jakość wody jest monitorowana nie tylko w systemie, ale też w kilkudziesięciu stacjach pomiarów analitycznych działających online.

Sprawdź jakość i skład wody w Gdańsku i w Sopocie

Butelkowana czy z kranu?



Jak informują przedsiębiorstwa wodociągowe, w odróżnieniu od wody z kranu, woda butelkowana nie podlega aż tak surowym przepisom i badaniom, a ze względu na wykorzystanie plastiku przy produkcji opakowań, ma szkodliwy wpływ na środowisko.

- Warto pamiętać też, że niektóre naturalne wody mineralne zawierają dużo większą ilość minerałów niż jest to zalecane np. dla niemowląt czy małych dzieci - dodaje Anna Szpajer.

Uzdatnianie wody w Trójmieście



Chociaż woda z kranu nie wymaga przegotowania lub filtrowania, to wiele osób decyduje się na dzbanki filtrujące, które usuwają osad kamienny. Chociaż woda z kranu nie wymaga przegotowania lub filtrowania, to wiele osób decyduje się na dzbanki filtrujące, które usuwają osad kamienny.

Czy wodę z kranu trzeba filtrować?



Zanim woda trafi do naszych kranów przechodzi wiele badań i musi być dopuszczona przez organy prawne. Takie podejście gwarantuje, że woda z sieci wodociągowej jest zdrowa i nie wymaga dodatkowego uzdatniania za pomocą filtrów domowych.

Jednak jeśli jakość wody nas nie satysfakcjonuje lub chcemy pozbyć się osadu, możemy zdecydować się na domowe stacje uzdatniania. Najprostszym rozwiązaniem są dzbanki i butelki filtrujące, a najbardziej zaawansowanym filtry montowane na stałe do instalacji w głównym ujęciu wody w budynku, wśród których najczęściej poszukiwane są te zmiękczające wodę.

Miejsca

Opinie (157) 6 zablokowanych

  • Przymorze (1)

    Od 10 lat mieszkając na przymorzu pijemy całą rodziną wodę z kranu. Wcześniej mieszkając w Osowej też taką piliśmy. Żyjemy i mamy się świetnie! Polecam! Nie trzeba kupować i dźwigać butelek do domu! A już na pewno nie wyobrażam sobie kupowania wody źródlanej! Przecież to jest zwykła kranówa! Jeśli nie gorsza w jakości!

    • 83 19

    • Pytanie

      Chyba z sedesu?

      • 5 11

  • Tylko dzbany kupują dzbanki do filtrowania wody juz lepiej kupować butelkowaną.Dzbanki nie usuwają kamienia! (2)

    Jesli chcesz usunąc kamien z przegotowanej wody to wystarczy odpowiednio geste sitko kosztuje kilka złotych starcz na lata!
    Były badania konsumenckie i woda zywiec jest zwykła kranówką a nawet gorszej jakosci! Ale w Polsce ludzie sa bezmyslni i podatni na kazda reklame dlatego przepłacaja za butelkowana i jeszcze niszczą środowisko!

    W Gdańsku praktycznie wszedzie była juz wymieniona instalacja wodociagowa a w niektórych miejscach nawet 2 krotnie!!

    • 4 10

    • ciekawe ... brednie (1)

      • 3 2

      • Wiedza sie od ciebie odbija to sa dla ciebie brednie ,a reklame łykasz jak pelikan .Wiec łykaj dalej i płac:)

        • 1 4

  • Woda w Gdańsku jest pełna kamienia ! (1)

    Krany zlewy i wszystko co się nie umyje jest całe w kamieniu. Wolę w takiej sytuacji nie pić tej wody. Druga sprawa jest, że mój znajomy pracował w wodociągach i opowiadał jak wyglądają rury przez które przepływa woda, są pełne szlamu i oblepione. Nawet jeśli woda jest czysta, to i tak płynie przez syfiaste rury przez co jak dla mnie nie jest zdatna do picia.

    • 10 4

    • A to ciekawe bo ja tez pracowałem w stacji uzdatniania na zaspie wymieniliśmy cała instalacje w100%

      I takie brednie moze opowiadac tylko tem co niema pojecia otym co robi .I jeszce jedno mozna to powtarzas milion razy a takie dzbanki jak ty nadal bedą to samo pisac woda z kamieniem to woda twarda i to jedna z oznak dobrej jakości wody źródlanej .Monza gołatwo usunąc wystarczy przegotowac i przepuscic przez sitko jak sie osadzi na dnie.

      • 6 5

  • Te filtry do wody to nic dobrego

    One wyjałowiają wodę,zatrzymują minerały które akurat np. wiążą toksyny w układzie pokarmowym. Ktoś to wymyślił,nakitował że kranówka zawiera rtęć itp metale ciężkie i zrobił biznes.

    • 4 6

  • i**otyzm dla ułomnych umysłowo

    Trzeba nie mieć za grosz logicznego myślenia. Ta woda oczywiście może być czysciuteńka w samej stacji ujęcia- ale na pewno nie jest taka gdy przepłynie przez 60 letnie stare rury!! Albo gdy przez noc w takich rurach sobie postoi. Druga sprawa to odruch picia o poranku prosto z kranu- gdzie można napić się brudu po awarii w wodociagach.

    • 6 7

  • Opinia

    Pijcie wodę z kranu a najlepiej prosto z sedesu.

    • 4 1

  • Stare rury stare instalacje woda ochyda (1)

    Tak wodę badają na starcie .przy ujęciu potem płynie kilometrami rur często starszych niż najstarszy gdańszczanin .Rury wątpliwej jakości z osadami tworzonymi przez dziesięciolecia niektóre z azbestem czasem woda stoi w rurach bo odcinek mało popularny coś się tam namnaża .,nie wspominając o rurach w budynkach 50-70 letnich jak np we Wrzeszczu a potem do szklanki i pijcie .Nie dziękuje wole butelkowana !

    • 6 2

    • A ty przyjacielu myślisz

      Że woda do butelek nalewania jest prosto z potoku górskiego ? No to cię zaskoczę tam też zanim trafi na stację uzdatniania też leci przez kilometry rurociągów.

      • 5 0

  • Picie wody z kranu to dla skner nie dbających o zdrowie i podniebieniem jak zelówka !

    • 4 7

  • Wszystko super, tylko pod jednym warunkiem - że taki GIWK czy PEWiK wymienił już wszystkie rury azbestocementowe z lat 60-70

    • 4 3

  • Mokrą.

    • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień Otwarty Proneko

konsultacje, dni otwarte

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane