• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Woda z kranu. Lepsza od butelkowanej?

Joanna Puchala
30 sierpnia 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Zanim woda trafi do naszych kranów, musi przejść wiele badań i spełnić normy prawne. Dzięki temu nadaje się do spożycia. Zanim woda trafi do naszych kranów, musi przejść wiele badań i spełnić normy prawne. Dzięki temu nadaje się do spożycia.

Woda z kranu jest poddawana uzdatnianiu, dzięki czemu nadaje się do spożycia bez wcześniejszego gotowania czy filtrowania. Potwierdzają to PEWIK i Saur Neptun Gdańsk odpowiedzialne za procesy ujmowania i dystrybucji wody w Trójmieście. Czy może okazać się lepsza niż butelkowana?



Czy pijesz wodę z kranu?

Jakość wody, którą mamy w domowych kranach musi być zgodna ze standardami Rozporządzenia Ministra Zdrowia. Normy dotyczące wody określone są także w przepisach Unii Europejskiej, a najważniejszą z nich jest Ramowa Dyrektywa Wodna. Jej celem jest zachowanie jakości wszystkich wód gruntowych i powierzchniowych, co gwarantuje, że woda przeznaczona do spożycia nie może zagrażać zdrowiu.

Woda dostarczana do naszych kranów jest także objęta nadzorem Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego, co wynika z Ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Zgodnie z przepisami, przedsiębiorstwo wodociągowe musi na bieżąco przekazywać dane dotyczące jakości wody do właściwej stacji Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego, który decyduje o przydatności wody do spożycia.

Jak informuje gdyński PEWIK, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny stwierdził, że jakość badanej wody z gdyńskiej sieci wodociągowej, przewyższa jakość źródlanej wody butelkowanej.

Zobacz raport na temat jakości i twardości gdyńskiej wody oraz poznaj jej dokładny skład

Gdynia: ujęcia głębinowe



- PEWIK eksploatuje osiem ujęć wody. Największe jest ujęcie "Reda", które zaopatruje w wodę znaczną część mieszkańców Gdyni. Wysokiej jakości, smaczna i zdrowa woda pochodzi z osadów geologicznych czwartorzędu, trzeciorzędu, kredy. Według obowiązującej klasyfikacji, są to wody odpowiadające I klasie czystości wód, w których wartości elementów fizykochemicznych są kształtowane wyłącznie w efekcie naturalnych procesów zachodzących w wodach podziemnych i nie wskazują na wpływ działalności człowieka - mówi Anna Szpajer, rzecznik prasowy z biura zarządu i organizacji PEWIK.
Jak zapewnia PEWIK, proces uzdatniania wody ma na celu obniżenie zawartości związków żelaza i manganu do poziomu odpowiadającego obowiązującym przepisom. Woda nie jest chlorowana. Poddawana jest natomiast dezynfekcji za pomocą lamp z promieniowaniem UV, dzięki którym nie zmienia zapachu i smaku.

Gdańsk: ujęcia głębinowe, drenażowe i powierzchniowe



Gdańsk z kolei jest zaopatrywany w wodę pitną z ośmiu ujęć głębinowych, z jednego ujęcia drenażowego oraz jednego ujęcia powierzchniowego. Jak deklaruje Saur Neptun Gdańsk, woda w sieci wodociągowej jest bezpieczna i spełnia restrykcyjne wymagania określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, dlatego można ją śmiało pić prosto z kranu.

- W celu nadzorowania procesów ujmowania aż po dystrybucję wdrożyliśmy system zarządzania bezpieczeństwem jakości wody oparty o normę PN-EN ISO 22000:2006 odpowiadającą za systemy zarządzania bezpieczeństwem żywności i wymagania dla organizacji w całym łańcuchu żywnościowym. System nadzoru w oparciu o zasady HACCP polega m.in. na monitorowaniu, analizowaniu i identyfikacji parametrów jakości oraz procesowych - podkreśla Magdalena Rusakiewicz z Saur Neptun Gdańsk.
Bieżąca jakość wody jest monitorowana nie tylko w systemie, ale też w kilkudziesięciu stacjach pomiarów analitycznych działających online.

Sprawdź jakość i skład wody w Gdańsku i w Sopocie

Butelkowana czy z kranu?



Jak informują przedsiębiorstwa wodociągowe, w odróżnieniu od wody z kranu, woda butelkowana nie podlega aż tak surowym przepisom i badaniom, a ze względu na wykorzystanie plastiku przy produkcji opakowań, ma szkodliwy wpływ na środowisko.

- Warto pamiętać też, że niektóre naturalne wody mineralne zawierają dużo większą ilość minerałów niż jest to zalecane np. dla niemowląt czy małych dzieci - dodaje Anna Szpajer.

Uzdatnianie wody w Trójmieście



Chociaż woda z kranu nie wymaga przegotowania lub filtrowania, to wiele osób decyduje się na dzbanki filtrujące, które usuwają osad kamienny. Chociaż woda z kranu nie wymaga przegotowania lub filtrowania, to wiele osób decyduje się na dzbanki filtrujące, które usuwają osad kamienny.

Czy wodę z kranu trzeba filtrować?



Zanim woda trafi do naszych kranów przechodzi wiele badań i musi być dopuszczona przez organy prawne. Takie podejście gwarantuje, że woda z sieci wodociągowej jest zdrowa i nie wymaga dodatkowego uzdatniania za pomocą filtrów domowych.

Jednak jeśli jakość wody nas nie satysfakcjonuje lub chcemy pozbyć się osadu, możemy zdecydować się na domowe stacje uzdatniania. Najprostszym rozwiązaniem są dzbanki i butelki filtrujące, a najbardziej zaawansowanym filtry montowane na stałe do instalacji w głównym ujęciu wody w budynku, wśród których najczęściej poszukiwane są te zmiękczające wodę.

Miejsca

Opinie (157) 6 zablokowanych

  • I tak wszystko zmieszane

    Woda z ujęć jest mieszana z tą że straszna w magistralach.

    • 1 0

  • W Gdańsku- zdecydowanie nie W Sosnowcu- tak.

    • 0 0

  • tego bysmy chcieli

    mozna wrocic do szkla

    • 0 0

  • Ale tylko w szklanych butelkach

    Woda butelkowana

    • 0 0

  • Woda może i dobra

    ale rury którymi ona płynie już nie do końca.

    • 0 0

  • Gdańska woda

    Od paru lat mieszkam poza Gdańskiem i to dopiero uświadomiło mi jak syfiasta woda jest w Gdańsku. W pełni rozumiem ludzi kupujących wodę lub używających filtrów. Sorry to co leci z kranu w Gdańsku - ciężko nazwać woda pitna. Już nie mówiąc o parametrach tej wody - 500-600 us ciekawe ze WHo czy UE uznaje wodę pitna wodę o przewodności 250 us z dopuszczeniem w obszarach objętych wojna do krótkotrwałych 850 us tyle na temat samozadowolenia saur i wody pseudo pitnej w Gdańsku

    • 0 0

  • Woda kranowa

    Piję od wielu lat wodę z kranu, nieprzegotowaną. Jest dobra w smaku, niczego nie przypomina. Osowa.

    • 0 0

  • Twarda woda jest zdrowsza dla serca

    • 0 0

  • Woda w Gdańsku jest ozonowana a nie chlorowana i twarda tzn że ma potrzebne dla zdrowia minerały

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień Otwarty Proneko

konsultacje, dni otwarte

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane