• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Aranżacje wnętrz. Kuchnia bez okna

Barbara Reiter
15 października 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Aranżacje wnętrz. Urban jungle w małym domu
Koncepcja czwarta. Szeroki otwór między kuchnią a salonem zapewnia dostęp światła naturalnego. W otworze powstał blat, który pełni jednocześnie rolę kuchennego stołu. Koncepcja czwarta. Szeroki otwór między kuchnią a salonem zapewnia dostęp światła naturalnego. W otworze powstał blat, który pełni jednocześnie rolę kuchennego stołu.

Stare porzekadło mówi, że kuchnia jest sercem domu. Wcześniej czy później wszyscy domownicy się w niej spotkają. Dlatego tak dużo uwagi i funduszy poświęca się na jej ergonomiczne zagospodarowanie. A co, jeśli pomieszczenie to nie ma okna i jest przechodnie?



Układ pomieszczenia przed aranżacją. Układ pomieszczenia przed aranżacją.
Taki problem mają nasi czytelnicy, którzy remontują mieszkanie w starej kamienicy. Przez kuchnię, z przedpokoju, przechodzi się do salonu i sypialni. Samo pomieszczenie jest wysokie - sufit znajduje się na wysokości 340 cm, jego powierzchnia to 12,7 m kw. Dlatego para, której niebawem powiększy się rodzina, planuje zrobić sufit podwieszany.

- Drzwi między salonem a kuchnią mają w tej chwili 98 cm szerokości, nie chcemy by były tam normalne zamykane drzwi, myślimy raczej o poszerzeniu tego otworu, być może nawet do 2 metrów, aby kuchnia była bardziej otwarta na salon - napisali w liście do redakcji czytelnicy. - Jeśli w kuchni nie zmieści się stół, salon będzie częściowo spełniał rolę jadalni.

Większą niż standardowa wysokość pomieszczenia inwestorzy chcieliby wykorzystać, wykonując wyższą zabudowę kuchenną. Preferują jasne kolory, styl nowoczesny. Podoba im się połączenie piekarnika w słupku razem z kuchenką mikrofalową. Ze względu na małą nośność stropów na podłodze powinny raczej znaleźć się panele, a nie ceramika.

Pięć koncepcji zagospodarowania tego wnętrza przygotowały architektki z pracowni Design Atelier.

Koncepcja pierwsza

Koncepcja pierwsza. Zabudowa w kształcie litery L. Koncepcja pierwsza. Zabudowa w kształcie litery L.
Zgodnie z intencją właścicieli, otwór w stronę salonu został maksymalnie poszerzony - do 2 metrów. Największa korzyść płynąca z takiego posunięcia to znacznie lepsze doświetlenie kuchni światłem naturalnym pochodzącym z salonu.

Drzwi prowadzące z korytarza do kuchni zostały przesunięte maksymalnie na koniec ściany, tak aby w pomieszczeniu zmieścił się jak najdłuższy ciąg kuchenny.

Zabudowę kuchenną zaprojektowano w kształcie litery L, dzięki temu niezaburzone są ciągi komunikacyjne między wszystkimi wejściami do pomieszczenia.

Dzięki takiemu układowi mieści się tu też duży stolik jadalniany z czterema krzesłami. Jest do niego swobodny dostęp z wszystkich stron.

Koncepcja druga

Koncepcja druga. Wysoka zabudowa ukryta w kącie pomieszczenia. Koncepcja druga. Wysoka zabudowa ukryta w kącie pomieszczenia.
Rozwiązanie funkcjonalne jest bardzo podobne do tego z koncepcji pierwszej - zabudowa kuchenna nadal ułożona jest tu w kształcie litery L, a drzwi z przedpokoju przesunięte maksymalnie w kierunku ściany dzielącej kuchnię i sypialnię.

Zasadnicza różnica polega na zmianie konfiguracji zabudowy kuchennej. Wysoka zabudowa, czyli ta, w której ukryta jest chłodziarka i zamrażalnik oraz w osobnym słupku piekarnik i mikrofalówka, znajdują się w rogu pomieszczenia. Dzięki temu nie rzucają się tak bardzo w oczy.

Zmienił się także kształt ustawionego na środku pomieszczenia stołu.

Warto, aby drzwi między sypialnią a kuchnią były - na ile to możliwe - jak najbardziej przeszklone. To zapewni ciemnej kuchni dodatkową porcję naturalnego światła.

Koncepcja trzecia

Koncepcja trzecia. Zabudowa w kształcie litery U. Dodatkowy blat powiększa powierzchnię roboczą. Koncepcja trzecia. Zabudowa w kształcie litery U. Dodatkowy blat powiększa powierzchnię roboczą.
Otwór do salonu jest tu o pół metra węższy niż w poprzednich koncepcjach - ma 150 cm. Na ścianie między kuchnią a pokojem znalazła się maskownica z płyty kartonowo-gipsowej, w której ukryte są przesuwne szklane drzwi. Dzięki temu w każdej chwili (np.smażenie) możliwe jest oddzielenie kuchni od salonu. Przeszklenia będą nadal zapewniały dostęp światła do kuchni.

Maksymalnie przesunięte w stronę ściany dzielącej kuchnię i sypialnię drzwi do przedpokoju pozwalają lepiej wykorzystać przestrzeń ciągu kuchennego. Tu ciąg ten niejako "zakręca". Zabudowa tworzy kształt litery U. Przestrzeń pod blatem częściowo wykorzystana została na szafki powiększające przestrzeń przechowalniczą. Od strony drzwi do przedpokoju powstał barowy blat, przy którym spożyć można szybki posiłek lub przysiąść w czasie rozmowy z osobą pracującą w kuchni. Do siedzenia służą tu podwyższone stołki wsuwane pod blat.

W aranżacji pojawiają się proste, geometryczne kształty i opartowski deseń [op-art - sztuka optyczna; tutaj geometryczne, kolorowe wzory na ścianie].
Koncepcja czwarta

Koncepcja czwarta. W całości zagospodarowana przestrzeń pod ścianami pomieszczenia. Koncepcja czwarta. W całości zagospodarowana przestrzeń pod ścianami pomieszczenia.
To koncepcja industrialna. Przedstawia spokojną, przestronną, surową i swobodną wersję zagospodarowania tej kuchni.

Tym razem otwór między kuchnią a salonem znowu poszerzony został do szerokości 200 cm, przy czym samo przejście zajmuje 100 cm, a kolejne 100 cm wykorzystane zostało do stworzenia blatu. Tutaj zjeść można śniadanie, tutaj usiąść i popracować przy laptopie z widokiem na salon.

Przestrzeń pod wszystkimi ścianami została wykorzystana na zabudowy. Jednak w sytuacji, kiedy miejsca na przechowanie jest dość zrezygnowano z górnego ciągu szafek nad blatem roboczym, płytą i zlewem. Na ścianie znalazł się tylko okap. Dzięki temu w pomieszczeniu nie jest wyczuwalny natłok, a ściana wykończona na szaro tworzy surowy, bardzo nowoczesny nastrój.
Koncepcja piąta

Koncepcja piąta. Centrum pomieszczenia jest wyspa z płytą ceramiczną. Koncepcja piąta. Centrum pomieszczenia jest wyspa z płytą ceramiczną.
To wersja glamour - błyszcząca, jasna. Dzięki zastosowanym materiałom na pewno będzie w niej dużo światła. Otwory drzwiowe zostały przewidziane tak jak w poprzedniej koncepcji.

Ciąg szafek kuchennych znalazł się tylko pod jedną ściną. Dzięki temu w pomieszczeniu jest wystarczająco dużo miejsca, aby zmieściła się tu wyspa kuchenna, na której umieszczono płytę ceramiczną, a nad nią nowoczesny okap.

Właściciele mieszkania planują obniżyć sufit o około 80 cm. W przypadku pomieszczenia bez okna nie ma uzasadnienia aż tak dużego zmniejszania wysokości pomieszczenia - im będzie wyżej, tym jaśniejsza ma szansę być kuchnia. Oczywiście sufit podwieszany jest tu wręcz niezbędny - można umieścić w nim wiele dyskretnych punktów oświetleniowych, które rekompensować będą brak okna.
Porady architekta Masz problem z aranżacją wnętrza?

Masz problem z aranżacją wnętrza?

Wyślij do nas zwymiarowany szkic pomieszczenia wraz z zaznaczoną wentylacją oraz doprowadzeniami instalacji. Napisz jakie kolory lubisz, jaki preferujesz styl, jakie elementy mają koniecznie znaleźć się w twoim otoczeniu. Opisz kto będzie korzystał z projektowanych pomieszczeń i jaki tryb życia prowadzą użytkownicy. Czy mają jakieś pasje?

Rozwiązania przedstawimy w serwisie Dom i Nieruchomości w dziale Projekty i wnętrza.
Uprzedzamy, że przedstawione zostaną wybrane problemy.
List i szkic prześlij pod adres: aranzacje@trojmiasto.pl

Design AtelierBarbara Reiter

Miejsca

Opinie (26)

  • Kuchnia bez okna to jak łazienka bez prysznica

    • 3 3

  • kuchnia ale mała

    najwięcej czytelników będzie na kuchnie małe-takie z blokowiska. Zaprojektujcie coś na metraż 1,5 na 2 m + okno na jednej ze ścian. Czekam !

    • 5 0

  • kuchnia bez okna to jakby jadac w piwnicy. (1)

    • 2 3

    • to rzeczywiście lepiej nie mieć kuchni wcale.

      • 3 1

  • Szklane,malowane drzwi!

    Koncepcja trzecia jest wg mnie najładniejsza i najpraktyczniejsza.Jak już robić remont to z glowa i praktycznie.Praktycznym posunieciem i zarazem pieknym(malowane hartowane szkło-drzwi!) to jest to! żadne smrody z kuchni się nie kumulują,wyciagu nie słychać w salonie(nie zagłusza TV,rozmowy) i nie zabierają światła skoro w aneksie nie ma okna.A szkoda ,bo fajnie by było!.To jest to-szklane chowane w ścianę drzwi.Praktycznie,pięknie,ponadczasowo,oryginalnie.

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień Otwarty Proneko

konsultacje, dni otwarte

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane