• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Najem. Kto odpowiada za szkody?

Joanna Puchala
2 lipca 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 
Nawet najprostsze zaaranżowanie wnętrza nie uchroni nas przed zniszczeniami, bo w każdym mieszkaniu po prostu  zdarzają się uszkodzenia. Warto na początku najmu sprawdzić, czy najemca jest świadomy tego, za co odpowiada. Nawet najprostsze zaaranżowanie wnętrza nie uchroni nas przed zniszczeniami, bo w każdym mieszkaniu po prostu  zdarzają się uszkodzenia. Warto na początku najmu sprawdzić, czy najemca jest świadomy tego, za co odpowiada.

Uszkodzenie kranu, wyrwane gniazdko, zniszczona ściana, zalana kanapa - w każdym mieszkaniu zdarzają się usterki i zniszczenia. Jeśli lokal jest wynajmowany, warto wiedzieć, jakie koszty ponosi właściciel, a jakie lokator.



Który sposób zabezpieczenia finansowego wynajmującego jest najlepszy?

Obowiązki wynajmującego



Wynajmujący (właściciel) ma obowiązek przekazać mieszkanie w stanie przydatnym do użytku przez cały czas trwania najmu. Jeżeli przykładowo awarii ulegnie rura ukryta w ścianie, zacznie przeciekać dach lub popsuje się instalacja elektryczna, wynajmujący musi tę usterkę naprawić. Do obowiązków najemcy (czyli osoby, która użytkuje mieszkanie i płaci czynsz) należy dokonywanie drobnych napraw związanych z bieżącym użytkowaniem, takich jak wymiana zbitej szyby w kabinie prysznicowej, wymiana żarówki czy naprawa przeciekającego kranu.

Mieszkanie powinno być też ubezpieczone. Uchroni to przed większymi wydatkami wynikającymi ze szkód, powstałych przez zalanie, pożar czy włamanie. Strony zazwyczaj porozumiewają się w kwestii płatności za polisę. Od tego, jak została skonstruowana umowa, zależy bowiem, kto zapłaci za ubezpieczenie.

Jeżeli jakaś rzecz wymaga naprawy, a usunięcie awarii leży po stronie wynajmującego, to najemca może wyznaczyć czas na dokonanie naprawy. Po jego upływie lub po wcześniejszych ustaleniach z właścicielem, najemca może wykonać naprawy na koszt wynajmującego i potrącić sobie tę kwotę z czynszu.

- W myśl art. 682 Kodeksu cywilnego najemca może wypowiedzieć najem bez zachowania terminów wypowiedzenia, jeżeli wady najętego lokalu zagrażają zdrowiu najemcy lub jego domowników albo osób u niego zatrudnionych, nawet jeśli w chwili zawarcia umowy wiedział o wadach - podkreśla radca prawny Paweł Galiński z Galiński&Kleina Kancelaria Radców Prawnych.
Ten przepis jest stosowany przez sądy w takich przypadkach jak: zawilgocenie, zagrzybienie lokalu, emitowanie przez materiały użyte do budowy budynku, w którym znajduje się lokal substancji toksycznych, niebezpieczeństwo zawalenia się ściany, sufitu lub całego budynku czy też zagrażające zdrowiu oddziaływanie sąsiednich lokali lub nieruchomości.

Czytaj także: podwyżka czynszu tylko dwa razy w roku

Kaucja za mieszkanie - zabezpieczenie roszczeń



Najpowszechniejszym sposobem zabezpieczenia interesów wynajmującego jest kaucja wpłacana przez najemcę. Zwyczajowo jest to równowartość czynszu za jeden miesiąc. Gdy najemca wyrządzi szkodę lub nie pokryje wszystkich należności, wynajmujący będzie mógł potrącić odpowiednią sumę z kaucji. Gdyby ta kwota była niewystarczająca, należy skierować sprawę do sądu. Jeśli szkody nie zostają wyrządzone, kaucja powinna być zwrócona w ciągu miesiąca od opuszczenia lokalu przez najemcę.

- Zgodnie z ustawą o ochronie praw lokatorów, kaucja może mieć wysokość do dwukrotności czynszu najmu. Innym, aczkolwiek rzadziej stosowanym rozwiązaniem jest weksel in blanco. Decydując się na tę formę należy jednak dysponować sporą wiedzą prawniczą - stwierdza Stanisław Hallmann, kierownik Działu Rynku Wtórnego w Tyszkiewicz Nieruchomości.

Kara umowna w umowie najmu



Kolejnym elementem zabezpieczenia roszczeń stron jest kara umowna, której strona może żądać w razie niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania nawet w przypadku, gdyby nie poniosła szkody. Kara umowna będzie mogła dotyczyć wyłącznie zobowiązań niepieniężnych, takich jak niszczenia sprzętu AGD i RTV czy ponadnormatywne zużycie innego wyposażenia mieszkania. Warto podkreślić, że kara umowna nie będzie miała zastosowania do czynszu.

Aby zabezpieczyć meble i sprzęt przed zniszczeniem, strony mogą przy zawieraniu umowy spisać protokół, w którym opisane zostaną sprzęty znajdujące się w lokalu oraz ich stan techniczny. W przypadku braku takiego dokumentu strony będą mogły powoływać się na zeznania świadków, zdjęcia i inne dowody.

- Oprócz pobierania kaucji, przy przekazywaniu lokalu warto spisywać protokół zdawczo-odbiorczy, w którym szczegółowo opisany zostanie stan wyposażenia mieszkania - doradza Maria Kreft z  Dom & House.
Wynajmującemu przysługuje ustawowe prawo zastawu na rzeczach najemcy, które wniósł do lokalu mieszkalnego.

- Zostało to przewidziane w treści art. 670 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym dla zabezpieczenia czynszu oraz świadczeń dodatkowych, z którymi najemca zalega nie dłużej niż rok, przysługuje wynajmującemu ustawowe prawo zastawu na rzeczach ruchomych najemcy wniesionych do przedmiotu najmu. W przypadku najmu lokalu mieszkalnego ulega ono rozszerzeniu na korzyść wynajmującego - mówi Paweł Galiński.
W myśl art. 686 Kodeksu cywilnego prawo zastawu wynajmującego lokal mieszkalny rozciąga się także na wniesione do lokalu ruchomości członków rodziny najemcy razem z nim mieszkających. Żeby prawo zastawu było jednak skuteczne, rzeczy znajdujące się w lokalu muszą stanowić własność lub współwłasność najemcy.

Nieprzewidziane zniszczenia większej wartości mogą zaskoczyć także najemcę. W takich przypadkach kaucja bywa idealnym rozwiązaniem dla obu stron. Nieprzewidziane zniszczenia większej wartości mogą zaskoczyć także najemcę. W takich przypadkach kaucja bywa idealnym rozwiązaniem dla obu stron.

Miejsca

Opinie (84) 9 zablokowanych

  • (5)

    Wysokość kaucji jest ograniczona do dwunastokrotności albo sześciokrotności czynszu. Nie wiem skąd Kierownik od Tyszkiewicz wziął dwukrotność.

    Ustawa o ochronie praw lokatorów

    Art. 6
    1. Zawarcie umowy najmu może być uzależnione od wpłacenia przez najemcę kaucji zabezpieczającej pokrycie należności z tytułu najmu lokalu, przysługujących wynajmującemu w dniu opróżnienia lokalu. Kaucja nie może przekraczać dwunastokrotności miesięcznego czynszu za dany lokal, obliczonego według stawki czynszu obowiązującej w dniu zawarcia umowy najmu.

    Art. 19a
    4. Zawarcie umowy najmu okazjonalnego lokalu może być uzależnione od wpłacenia przez najemcę kaucji zabezpieczającej pokrycie należności z tytułu najmu okazjonalnego lokalu przysługujących właścicielowi w dniu opróżnienia lokalu oraz ewentualnych kosztów egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu. Kaucja nie może przekraczać sześciokrotności miesięcznego czynszu za dany lokal, obliczonego według stawki czynszu obowiązującej w dniu zawarcia umowy najmu okazjonalnego lokalu.

    • 5 5

    • w tej samej ustawie jest napisane: (4)

      3. Do obowiązków wynajmującego należy w szczególności:
      1) utrzymanie w należytym stanie, porządku i czystości pomieszczeń i urządzeń budynku, służących do wspólnego użytku mieszkańców, oraz jego otoczenia;
      2) dokonywanie napraw budynku, jego pomieszczeń i urządzeń, o których mowa w pkt 1, oraz przywrócenie poprzedniego stanu budynku uszkodzonego,niezależnie od przyczyn, z tym że najemcę obciąża obowiązek pokrycia strat powstałych z jego winy;
      3) dokonywanie napraw lokalu, napraw lub wymiany instalacji i elementów wyposażenia technicznego w zakresie nieobciążającym najemcy, a zwłaszcza:
      a) napraw i wymiany wewnętrznych instalacji: wodociągowej, gazowej i ciepłej wody bez armatury i wyposażenia, a także napraw i wymiany wewnętrznej instalacji kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania wraz z
      grzejnikami, instalacji elektrycznej, anteny zbiorczej z wyjątkiem osprzętu,
      b)wymiany pieców grzewczych, stolarki okiennej i drzwiowej oraz podłóg, posadzek i wykładzin podłogowych, a także tynków.

      z drugiej strony:
      2. Najemcę obciąża naprawa i konserwacja:
      1) podłóg,posadzek,wykładzin podłogowych oraz ściennych okładzin ceramicznych, szklanych i innych;
      2) okien i drzwi;
      3) wbudowanych mebli, łącznie z ich wymianą;
      4) trzonów kuchennych, kuchni i grzejników wody przepływowej (gazowych, elektrycznych i węglowych), podgrzewaczy wody, wanien, brodzików, mis klozetowych, zlewozmywaków i umywalek wraz z syfonami, baterii i zaworów czerpalnych oraz innych urządzeń sanitarnych, w które lokal jest wyposażony,
      łącznie z ich wymianą;
      5) osprzętu i zabezpieczeń instalacji elektrycznej, z wyłączeniem wymiany przewodów oraz osprzętu anteny zbiorczej;
      6) pieców węglowych i akumulacyjnych, łącznie z wymianą zużytych elementów;
      7) etażowego centralnego ogrzewania, a w przypadku gdy nie zostało ono zainstalowane na koszt wynajmującego, także jego wymiana;
      8) przewodów odpływowych urządzeń sanitarnych aż do pionów zbiorczych, w tym niezwłoczne usuwanie ich niedrożności;
      9) innych elementów wyposażenia lokalu i pomieszczeń przynależnych przez:
      a) malowanie lub tapetowanie oraz naprawę uszkodzeń tynków ścian i sufitów,
      b) malowanie drzwi i okien, wbudowanych mebli, urządzeń kuchennych,
      sanitarnych i grzewczych.

      ...schizofrenia ustawodawcy..? to w końcu kto odpowiada za malowanie, tylko właściciel czy użytkownik....??? Właściciel odpowiada za stan tynków i ścian a użytkownik za malowanie.....???
      czyli pewnie jak kto sobie w umowie napisze...

      no ale:
      "Po zakończeniu najmu i opróżnieniu lokalu najemca jest obowiązany odnowić lokal i dokonać w nim obciążających go napraw, a także zwrócić
      wynajmującemu równowartość zużytych elementów wyposażenia technicznego, wymienionych w art. 6b ust. 2 pkt 4, które znajdowały się w lokalu w chwili
      wydania go najemcy. Jeżeli najemca w okresie najmu dokonał wymiany niektórych elementów tego wyposażenia, przysługuje mu zwrot kwoty odpowiadającej różnicy
      ich wartości między stanem istniejącym w dniu objęcia lokalu oraz w dniu jego opróżnienia. Należne kwoty oblicza się według cen obowiązujących w dniu
      rozliczenia.

      i znowu z drugiej strony:
      "W razie oddania w najem lokalu opróżnionego przez dotychczasowego
      najemcę, wynajmujący jest obowiązany wymienić zużyte elementy wyposażenia
      lokalu."

      to kto ma wymieniać zużyty sprzęt? właściciel czy ten co się wyprowadza...
      przepisy wysoce niejednoznaczne...

      • 6 2

      • (3)

        Przepisy są bardzo jednoznaczne. Obowiązki wynajmującego są w prawie określone bardzo ogólnie. Generalnie jest on zobowiązany wykonywać wszystko, do czego nie jest zobowiązany najemca. Zwróć uwagę, że obowiązki wynajmującego są sformułowane bardzo ogólnie (sformułowanie "w szczególności", "w zakresie nieobciążającym najemcy"), a obowiązki najemcy tworzą listę niemalże zamkniętą.

        • 2 6

        • to jest twoja wolna interpretacja przepisow, ja tam widze ogólną listę dla najemcy i "w szczególności" dla właściciela (2)

          • 4 3

          • (1)

            Jeżeli chodzi o malowanie to wystarczy zajrzeć do art. 6b ust. 1 pkt. 9 a. To nie jest moja interpretacja tylko dr Adama Doliwy z komentarza do tej ustawy.

            • 2 4

            • Czyli jednak dowolna interpretacja. Z pewnoscia znajdzie sie prawnik co powie inaczej. Niestety takie mamy przepisy.. niejednoznaczne..

              • 5 0

  • Statystyki mówią

    że alimenciarze nie płacą, Polska wie o kogo chodzi, choć to nazwa zakazana

    • 5 2

  • Szukam mieszkania.

    Ja szukam mieszkania w Gdyni do wynajęcia. Koniecznie na parterze (chora Mama po zawale) i minimum 3 pokoje (7-mio letni syn). Jesteśmy spokojni, bez żadnych nałogów, bez zwierząt i o cudze dbamy jak o własne. Płacimy zawsze do 10-ego każdego miesiąca. Fajnie by było gdyby była wanna i przestronna kuchnia. Obecnie wynajmujemy dobre mieszkanie, ale jest za małe i na 3im piętrze, dlatego musimy zmienić. krzysztoff74@gmail.com

    • 4 1

  • Największy kanał to studenciakom wynająć

    • 6 1

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień Otwarty Proneko

konsultacje, dni otwarte

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane