• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Obok pałacu w Orłowie może powstać osiedle

Patryk Szczerba
14 lutego 2016 (artykuł sprzed 8 lat) 
Teren jest obecnie zaniedbany. Póki co należy do miasta, ale zapisy w planie mają pozwolić na jego sprzedaż. Teren jest obecnie zaniedbany. Póki co należy do miasta, ale zapisy w planie mają pozwolić na jego sprzedaż.

Po zmianach w planie miejscowym przy zabytkowym dworku w Orłowie zobacz na mapie Gdyni będzie mogło powstać osiedle mieszkaniowe. Mieszkańcy boją się utraty terenów zielonych, a miejscy planiści przekonują, że dzięki zabudowie teren zostanie uporządkowany i odpowiednio wykorzystany.



Czy dopuszczenie zabudowy obok pałacu w Orłowie to dobry pomysł?

Prace nad korektą planu miejscowego dla rejonu przy ul. Wrocławskiej i Inżynierskiej zobacz na mapie Gdyni - części Orłowa, w której zlokalizowany jest m.in. park z zabytkowym pałacem - trwają od września 2013 roku. Od tego momentu obiekt wraz z parkiem został zrewitalizowany przez firmę PB Górski. Pałac noszący nazwę Quadrille Conference&Spa został oficjalnie otwarty w czerwcu zeszłego roku. Cały teren o powierzchni 2 ha z pięknym starodrzewiem i 23 pomnikami przyrody został uporządkowany i jest monitorowany. Wejście na teren parku możliwe jest w określonych godzinach.

Zabudowa niska, ale kontrowersyjna

Mieszkańcy do nowego obiektu hotelowego zdążyli się już przyzwyczaić, choć wielu podchodzi z dystansem do zapewnień o tym, że za kilka lat park przy odnowionym pałacu nadal będzie dostępny. Tym większe emocje, o których po raz pierwszy pisaliśmy półtora roku temu, wywołują plany miasta dotyczące przyszłości sąsiadującego z hotelowym kompleksem terenu.

Według założeń 0,6 ha zostanie przeznaczone na zabudowę mieszkaniową, natomiast 4,5 ha na budynki związane m.in. z turystyką, gastronomią, kulturą czy sportem. W przypadku pierwszego obszaru dopuszczona przez urzędników wysokość budynków mieszkalnych to 2 kondygnacje w części północnej i 3 kondygnacje w części południowej z elewacjami o szerokości 25 i 12 metrów. Według szacunkowych wyliczeń, zmieści się tam nie więcej niż 5 budynków.

Bliżej pałacu, gdzie obecnie znajdują się wciąż obiekty objęte opieką konserwatorską, będzie można ustawić budynki nie wyższe niż 2 i 3 kondygnacje (11 metrów) z szeroką na 62 metrów elewacją. Miejsca parkingowe zaplanowano pod ziemią.

Zieleń po drugiej stronie ulicy

Zdaniem mieszkańców Orłowa takie zamierzenia praktycznie pozbawią ich terenów zielonych. Do swoich racji próbowali przekonać podczas trzeciego już wyłożenia projektu zmian w obowiązującym planie.

- Co z terenami rekreacyjnymi, boiskami, placami zabaw? To miejsce idealnie nadaje się na tego typu rozwiązania, tymczasem miasto chce przeznaczyć to na zabudowę mieszkaniową, która dodatkowo zwiększy ruch samochodowy w tym miejscu - dopytywał na publicznej dyskusji dotyczącej planu miejscowego jeden z młodszych mieszkańców Orłowa.
Część starszych mieszkańców zwracała z kolei uwagę na zabytkowy charakter miejsca, które miasto chce zaburzyć, dopuszczając zabudowę mieszkaniową. Pytali wprost: dlaczego miasto chce zmieniać plan zagospodarowania.

Na odpowiedź mogli liczyć jedynie od wykonujących uchwały rady miasta planistów z biura planowania przestrzennego. Nikt z radnych rządzącej Gdynią "Samorządności" na publicznej dyskusji z mieszkańcami nie pojawił się.

Nowy plan konieczny

Urzędnicy starali się zapewniać zebranych o dobrych intencjach podkreślając, że uchwalenie dokumentu jest konieczne - z jednej strony, by dać deweloperom szanse na inwestowanie, a z drugiej określić jasne kryteria architektoniczne i nie dopuścić do wznoszenia zbyt wysokich budynków.

- Zależy nam na tym, żeby połączyć zespół parkowy w całość. Tereny przeznaczone pod zieleń i rekreację są zagwarantowane przez plan po drugiej stronie ulicy Wrocławskiej, gdzie może powstać park lub boiska - odpowiadał Marek Karzyński, dyrektor biura planowania przestrzennego w Gdyni.
Do 1 marca można składać kolejne uwagi do projektu planu, z którym można zapoznać się na stronach internetowych miasta.

TPO: Trzeba rozmawiać

Zapewnienia urzędników nie pozbawiły obaw mieszkańców, którzy nie wykluczają kolejnych, bardziej stanowczych protestów. Zmianom z uwagą przyglądają się także przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Orłowa.

- Nasza towarzystwo od lat, z determinacją zabiegało o publiczną dostępność i prawidłową rewaloryzację zabytkowego pałacu i parku ze stawem. Udało się, po twardych, rzeczowych rozmowach, przekonać inwestora i miasto. Dziś piękny park i pałac są chlubą Gdyni. Historycznie z nimi powiązany, omawiany sąsiedni teren należy do miasta - mówi Sławomir Kitowski z Towarzystwa Przyjaciół Orłowa.
Podkreśla, że dialog z przedstawicielami miasta, mógłby pomóc rozwiać wątpliwości mieszkańców dotyczących przyszłości dzielnicy.

- Na dyskusjach na temat planów zagospodarowania przestrzennego nie widuję radnych miasta z rządzącego ugrupowania. A przecież powinni słuchać, czego oczekują mieszkańcy i wspierać swoich wyborców, bowiem motywy zmian planu nie dla wszystkich są zrozumiałe. Młodzi, wykształceni radni mają także najkrótszą ścieżkę do urzędników i prezydenta. Wyborcy oczekują rzeczowego dialogu z rządzącymi w tak ważnych dla przyszłości miasta sprawach - dodaje.
Poczytaj też:
Kontrowersje wokół zabudowy nadmorskiej części Orłowa

Miejsca

Opinie (113) 3 zablokowane

  • ten teren to wylegarnia syfu, narkomanow i alkoholikow.

    obowiazkowo musi byc zmieniony w jakies osiedle lub cos podobnego.

    • 1 7

  • osidle

    Jest syf czy wGdyni jest Straż Miejska Mamy około100 osób dlaczego w orłowie ich niema Panie komendancie Wiśniewski Pan jako emeryt Policyjny jest odpowiedzialny Co na to Prezydent

    • 4 0

  • Chory argument - zabudujmy park budynkami bo wtedy nie będzie bałaganu.

    Kroś ma chyba gorączkę. Gdynia konsekwentnie zmierza do zabudowy każdej zielonej luki w Śródmieściu - tak jak np. wolną zabudowę pierzei ul. Świętojańskiej na wysokości Pomnika Harcerzy.

    Czy nikt się nie zastanawia, że siłą atrakcyjności miast są ich tereny zielone? Czy naprawdę warto wszystko zabudowywać? - zwłaszcza w Gdyni, która raczej nie przypomina intensywnością zabudowy Nowego Jorku i terenów do zabudowy ma mnóstwo.

    Czy w centrum Gdyni ma już nie być żadnej wolnej przestrzeni dostępnej dla mieszkańców?

    • 9 0

  • gderania (2)

    Wiec niech mieszkancy,ci niezadowoleni wykupia grunt i zrobia tam np park

    • 1 6

    • A po co mają wykupywać skoro to grunt miejski czyli już należy do mieszkańców

      • 3 0

    • Grunt jest Gminy Gdynia

      Gmina to własność wspólna mieszkańców.
      Czy już parki też muszą być prywatne?
      Czy mimo wszystko warto pielęgnować dobro wszystkich jakim jest zieleń miejska. Nie każdy mieszkaniec Gdyni mieszka na Kamiennej Górze z własnym ogrodem.

      • 2 0

  • no jo ! - wzorem Nowego Jorku , gdzie Gdynia ma swój Central Park ?...

    • 3 0

  • Kolejny pałac z parkiem zdewastowany.

    • 1 0

  • beton beton beton

    Tendencja w trójmieście od wielu lat. Sprzedać i zabetonować. A nie można wynająć pałacu na hotel czy spa? Trzeba stawiać nowe? Przecież bieda w kraju. To dla kogo oni budują? Teraz zrobią sobie trojaczki i 1500 na ratę kredytu będzie :)

    • 1 0

  • Czy budynek "Ptaszarni" (ten okrąglak) jest pod ochroną konserwatora zabytków?

    Ktoś wie?

    • 2 0

  • Na czołach sobie jeszcze osiedla wybudujcie.

    Grodzone i z monitoringiem.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane