• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Planujesz budowę domu? Poczekaj na zmianę prawa

Ewa Budnik
17 sierpnia 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 
Prace nad przyjęciem nowelizacji Prawa budowlanego trwają. Po przyjęciu noweli budowę domu jednorodzinnego będzie można rozpocząć szybciej niż obecnie. Prace nad przyjęciem nowelizacji Prawa budowlanego trwają. Po przyjęciu noweli budowę domu jednorodzinnego będzie można rozpocząć szybciej niż obecnie.

O zmianach w prawie budowlanym mówi się od dawna. Docenić mają je przede wszystkim inwestorzy indywidualni, dla których proces inwestycyjny ma być ułatwiony. Projekt przewiduje m.in. ułatwienia w budowie domów jednorodzinnych, uproszczenie procedur administracyjnych i przyśpieszenie uzyskiwania zgód na użytkowanie.



Czy likwidacja pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych to dobry pomysł?

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2013 roku w Gdańsku wydanych zostało 125 pozwoleń na budowę budynku jednorodzinnego, w Gdyni 58, w Sopocie 2, a w całym województwie pomorskim - 3274. Osoby, które starały się o uzyskanie takiego pozwolenia, zanim wbiły pierwszą łopatę na budowie swojego domu musiały (i muszą do dzisiaj) przejść procedurę uzyskiwania decyzji o pozwoleniu na budowę. Aby otrzymać ten dokument zgromadzić trzeba m.in. wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzję o warunkach zabudowy (jeśli plan dla danego terenu nie został uchwalony), mapę do celów projektowych, uzgodnienia dotyczące dostawy poszczególnych mediów, dokument potwierdzający własność działki oraz oczywiście sam projekt (4 egzemplarze).

Właściwy urząd ma obecnie 65 dni na wydanie decyzji administracyjnej (dodatkowo po jej wydaniu trzeba czekać 14 dni na uprawomocnienie się decyzji), a jeśli po 50 dniach stwierdzi braki w dokumentacji i zwróci się do inwestora o jej uzupełnienie to czas oczekiwania na rozpoczęcie budowy wydłuża się jeszcze bardziej.

Dlatego jeśli zastanawiamy się nad budową domu, warto nieco poczekać: projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw zakłada bowiem zniesienie wymogu uzyskiwania decyzji o pozwoleniu na budowę lub przebudowę domu jednorodzinnego. Co prawda złożyć trzeba będzie taką samą liczbę dokumentów, to jednak właściwy organ będzie miał zaledwie 30 dni na ewentualne wniesienie sprzeciwu od zgłoszenia i 14 dni na wezwanie do uzupełniania braków. Jeśli sprzeciwu nie będzie tzw. milcząca zgoda oznaczała będzie, że można ruszać z pracami. Rozwiązanie to dotyczyć będzie budynków, których obszar oddziaływania nie wykracza poza granice działki objętej inwestycją, czyli w sytuacji, w której dom nie jest uciążliwy dla sąsiadów.

Projekt znosi także obowiązek załączania do projektu budowlanego oświadczeń o zapewnieniu energii, wody, ciepła i gazu oraz o warunkach przyłączenia do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych, elektroenergetycznych, telekomunikacyjnych, oraz oświadczeń właściwego zarządcy drogi o możliwości dostępu do drogi publicznej (z wyjątkiem dróg krajowych i wojewódzkich, dla których takie uzgodnienia nadal będą konieczne). Spełnienie przez budynek warunków w zakresie podłączenia do mediów będzie weryfikowane na etapie zgłoszenia terminu rozpoczęcia robót budowlanych.

Zlikwidowany ma być też obowiązek zgłoszenia przewidywanego terminu rozpoczęcia robót budowlanych. Obecnie inwestor - na co najmniej siedem dni przed planowanym terminem rozpoczęcia robót budowlanych - musi powiadomić o tym nadzór budowlany.

Nowelizacja rozszerza także katalog obiektów budowlanych oddawanych do użytku na podstawie zawiadomienia o zakończeniu budowy (zgłoszenie zastąpi obecnie wydawane pozwolenie na użytkowanie). I tak wśród nich znalazły się m.in.: warsztaty rzemieślnicze, stacje obsługi pojazdów, myjnie samochodowe, garaże do pięciu stanowisk włącznie, obiekty magazynowe takie jak: chłodnie, hangary, wiaty, budynki kolejowe takie jak: nastawnie, podstacje trakcyjne, lokomotywownie, wagonownie, strażnice przejazdowe, myjnie taboru kolejowego a także place składowe, postojowe i parkingi oraz stawy rybne. Obecnie rozpoczęcie użytkowania tych obiektów wymaga decyzji o pozwoleniu na użytkowanie.

Skrócony zostanie czas oczekiwania na tzw. "milczącą zgodę na użytkowanie" - z 21 do 14 dni - w przypadku obiektów oddawanych do użytkowania na podstawie zgłoszenia.

Czytaj także: Samowolę budowlaną można zalegalizować

Wprowadzona ma być możliwość wystąpienia z wnioskiem o umorzenie lub rozłożenie na raty opłaty legalizacyjnej za dokonanie samowoli budowlanej. Nie oznacza to zmiany w opłatach za legalizację samowoli ani odstąpienia od konieczności legalizacji samowoli. Po prostu zastosowane zostanie rozwiązanie analogiczne do przypadków, w których możliwe jest stosowanie ulg w spłacie zobowiązań podatkowych.

Kiedy zacznie obowiązywać nowe prawo?
Projekt został przyjęty przez Radę Ministrów. Teraz pracować będzie nad nim Sejm. Rozwiązania, o ile przyjęte zostaną w proponowanej aktualnie formie, wejdą w życie po 3 miesiącach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Opinie (55) 1 zablokowana

  • Lemingi zadowolone?

    • 5 2

  • Chcialem Wam przypomniec,ze o prawo milczacej zgody (2)

    walczy od samego poczatku Janusz Palikot.Ma bardzo zyciowy program ale TV wykreowala Go na wibratora a narod slepo w to wierzy.

    • 10 5

    • wykreował się sam

      kiesyś był przewodniczącej komisji Przyjazne Państwo odpowiedzialnej za uproszczenia - zero osiągnięć tylko kłótnie

      • 2 2

    • Zgadza się, nawet raz na niego oddałem głos i wszedł do sejmu

      a potem zaczął gadań tylko o Les, Homo itd.

      Powiedz żeby zaczął pracować nad gospodarką, a nie kwestiami społecznymi, to może znowu na niego zagłosuje.

      • 1 3

  • a mnie martwi jedno

    jak komuś pozwalam się budować "bo dostaje polecony od UM" i ide potwierdzic i sie zgadzam na warunki takie i takie i zastrzezenia mam takie i takie...To
    jak te zastrzezenia nie są spełnione, to Policja budowlana wysyła mnie do sądu....krótka wypowiedź..."sprawa cywilna"
    Na każdy mój argument odpowiadają "sprawa cywilna"
    No k...mać gdzie ja żyje, co to ma być...Ktoś mi się ładuje na teren, ktoś buduje jakieś dziwne budowle, ktoś mi kurcze jakieś wody opadowe buduje u mnie jak ja tego nie chce...co to ma być...
    Ja bym zmieniał prawo, począwszy od pracowników i ich mocy prawnych, bo jak co do czego to mają jedną przyspiewke....sprawa cywilna.
    Nie pozdrawiam, IB w Gdyni

    • 4 1

  • propaganda plityczno-medilana (1)

    Mydlenie oczu młodym inwestorom, ludziom

    Najwieksza bariera to dochody 4 krotnie nizsze od mieszkańców Europy Zachodniej, drogie kredyty, dokonane oszustwa spekulacyjne kredytów walutowych przez banki

    Zwykła propaganda zblizajacych się wyborów polegajaca na "przesunieciu" przecinka w zdaniu.
    Nie ma żadnego ułatwienia w rozpoczęciu budowu domu

    • 7 1

    • Jak bym słyszał Leppera 15 lat temu. Genialne, proponuję przyznać mu nobla.

      • 1 0

  • oj naiwni naiwni lepij już było

    W grudniu 1994r kupiłem działkę budowlaną w grudniu 1995 dom był w stanie surowym zamkniętym z doprowadzoną wodą i prądem, po drodze uzyskałem warunki zabudowy /nie było planu/ uzgodnienia ,zrobiłem ,indywidualny projekt pozwolenie na budowę. W UG zajmowało się tym kilka osób w jednym pokoju, razem z melioracją, teraz mają osobne piętro ,w osobnym budynku każdy komputer, dostęp do baz danych i takiego wyniku nikt nie uzyska , więc wszystko się może zmienić a będzie tak jak jest.

    • 3 2

  • ja miałem pecha w Kościerzynie

    złożyłem wniosek o pozwolenie na budowę w sezonie urlopowym. Urzędniczka sprytnie wykorzystała drobne braki w dokumentacji i przedłużyła czas w jaki ma ustawowo załatwić sprawę do maksimum. A na koniec i tak dostałem odmowę - przyczepiła się do KOLORU kresek jakimi architekt nanosił zmiany w kupionym gotowym projekcie (czerwone) i grubości lini cienkopisu... .
    Pozwolenie dostałem dopiero w odwołaniu do Urzędu Wojewódzkiego. Urząd Wojewódzki zbeształ zwyczaje panujące w Kościerzynie. Obiecałem sobie, że tej sprawy tak nie zostawię. Na razie nie mam czasu tym się zająć, ale jak wrócę z budowy uderzam.

    • 6 0

  • jestem za bo wiem ile urzędy kasują za każdy świstek w imię prawa a często nie czytają dokumentacji którą każą sobie dostarczyć

    • 4 0

  • w tym kraju nie warto już niczego budować, warto stąd wyjechać.

    • 6 0

  • Polska za rządów PO (2007-2013): (1)

    przyrost naturalny - ujemny, wzrost liczby urzędników - z 380 tys. do 450 tys.

    • 2 0

    • niemal 20% !

      • 1 0

  • Prawo jest stanowione tylko dla maluczkich. Mafia mówi - prawo to MY.

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień Otwarty Proneko

konsultacje, dni otwarte

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane