• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Sąd po stronie mieszkańców Żabianki

Krzysztof Koprowski
27 marca 2015 (artykuł sprzed 9 lat) 
Tak zabudowę na Żabiance wyobrażali sobie architekci, którzy przygotowali kilka lat temu koncepcję wieżowca i przykładowego zagospodarowania całego terenu wokół niego. Tak zabudowę na Żabiance wyobrażali sobie architekci, którzy przygotowali kilka lat temu koncepcję wieżowca i przykładowego zagospodarowania całego terenu wokół niego.

Uchwała dot. planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu wieżowca na Żabiance powinna zostać unieważniona - to decyzja Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Choć wyrok jest nieprawomocny, daje nadzieję mieszkańcom Żabianki na zakończenie sporu po ich myśli.



Pomysł budowy wieżowca w rejonie ul. Pomorskiej i Gospody zobacz na mapie Gdańska pojawił się już w 2009 r. Inwestorem miała być firma Zatoka, wówczas znana jeszcze z prowadzenia sieci handlowych wraz deweloperem Margo. W tym celu uchwalono korzystny dla właściciela terenu plan zagospodarowania, którego zapisy negowali członkowie Spółdzielni Mieszkaniowej Żabianka.

Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, który oddalił skargi mieszkańców. Spółdzielnia złożyła więc kasację wyroku do Naczelnego Sądu Administracyjnego, a ten skierował ją do ponownego rozpatrzenia przez WSA.

- W środę odbyła się rozprawa przed WSA w Gdańsku i sąd stwierdził nieważność uchwały dla tego terenu w całości. Wyrok jest nieprawomocny, ale bardzo nas cieszy, gdyż spodziewaliśmy się unieważnienia tylko zapisu dotyczącego opłaty planistycznej - mówi Bartłomiej Owczarek, adwokat reprezentujący spółdzielnię mieszkaniową Żabianka.

Unieważnienie zapisów dot. tylko opłaty planistycznej właściwie nie zmieniłoby sytuacji prawno-ekonomicznej dla inwestora, ponieważ w planie ta opłata nie została w ogóle ustalona. I taki zapis był właśnie, w opinii mieszkańców, jednym z kilku błędów przyjętej przez Radę Miasta uchwały planu zagospodarowania.

Wieżowiec miał stanąć zamiast sklepu Zatoki, przekształconego następnie w Biedronkę i pomalowanego na żółto. Wieżowiec miał stanąć zamiast sklepu Zatoki, przekształconego następnie w Biedronkę i pomalowanego na żółto.

Jaką decyzję powinni podjąć urzędnicy po otrzymaniu uzasadnienia wyroku?

Stawka opłaty planistycznej to zapis w planach zagospodarowania stosowany w sytuacji, gdy jego uchwalenie zwiększa wartość gruntu na rynku nieruchomości. Jeżeli właściciel gruntu z takim zapisem w planie, sprzeda ją w ciągu pięciu lat od uchwalenia planu (co nastąpiło w 2012 r.), wówczas musi się liczyć z obowiązkiem jej uiszczenia - prawo zezwala na zapisy do maksymalnie 30 proc. sumy wzrostu wartości gruntu.

Nie wiadomo jeszcze, czy wydanie wyroku będzie oznaczało wstrzymanie obowiązywania uchwalonego planu. Taka informacja znajdzie się przypuszczalnie w uzasadnieniu do wyroku, na które z kolei niecierpliwie czekają urzędnicy.

- Po otrzymaniu uzasadnienia będziemy je szczegółowo analizowali, by podjąć decyzję, czy wystąpić o kasację postanowienia, powtórzyć procedurę uchwalenia planu lub też od niej odstąpić - informuje Dariusz Wołodźko z biura prasowego gdańskiego magistratu.

W sytuacji, gdy dla terenu będzie brakowało planu zagospodarowania, właściciel nadal będzie mógł realizować na nim nową zabudowę. Polskie prawo w takiej sytuacji dopuszcza bowiem wydanie tzw. warunków zabudowy, które określają maksymalną wysokość budynków na poziomie najbliższej zabudowy w myśl zasad dobrego sąsiedztwa. W ten sposób zrealizowano m.in. kontrowersyjne Quattro Towers we Wrzeszczu (odwołano się do wysokości pobliskiego wieżowca Olimp).

Opinie (104) 1 zablokowana

  • kto chce mieszkać w wieżowcu?

    niech zostawią tereny zielone.Czy wszytsko trzeba zalać betonem

    • 7 6

  • A gdyby to był ukochany deweloper Gdańska z kaszub to ciekawe jaka byłaby decyzja ;-)

    • 6 2

  • kto za tym stoi? Biuro (niedo)Rozwoju Gdanska z jego zalosnym szefem, (1)

    a nade wszystko jegomosc prezydent (ktory jako prawnik ma problem ze zliczeniem swojego majatku i dochodow - zalosne), zero dialogu spolecznego w tym miescie, spotkania obywatelskie w dzielnicach na ktore zuzywane sa wiadra wazeliny, konkretow kompletne "zero" i ta skostniala swita, przyspawana do stolkow, a prezydent "musi" dorabiac zasiadajac w radach nadzorczych okolomiejskich, czy tez sprywatyzowanych miejskich spolek, normalnie to nie powinien miec na to czasu, ale jak widac w urzedzie zarzuty prokuratorskie, a kaska wplywa na konto, a "zawiadowca" nie ogarnia

    • 14 4

    • To je rychtik powiedzune.

      Specjalnością Gdańska jest chaos w przestrzeni miasta. O tym co i gdzie ma powstać decydują deweloperzy. Robi się "wesołe miasteczko" - nielogiczne, utrudniające życie mieszkańcom na skutek hałasu, spalin samochodowych, braku miejsca na odpoczynek itd. Ale kasa idzie do "właściwych" rączek.
      I to ma być metropolia? Śmiechu warte!

      • 3 0

  • mieszkańcy Żabianki walczą o opłaty należne dla Gdańska

    co robią urzędasy? - walczą o dobro dewelopera w sądzie

    • 6 7

  • A ja panowie Redaktorzy tegoż portalu (1)

    A czy nam naprawdę potrzeba nowych bloków? Czy Was nie nie Oświęcim myśl że dość ze już starczy.Tak naprawdę nam w Trójmieście nie potrzeba więcej mieszkań. Zastanówcie się. Proszę o kontakt . tatar31@wp.pl

    • 1 4

    • Jestem forumowicze bardzo ciekaw,czy Szanowna Redakcja się odezwie

      Ja z przyjemnością Was o tym powiadomić. Były twórca Radiowej Agencji Solidarność Gdańsk. Mietek Cholewa

      • 1 4

  • Chodzi o pytania dotyczace sondy danego tematu:

    W tych pytaniach jest za malo wariantuw odpowiedzi .dlatego zeby byly ocenione objektywne.niekture sa niewystarczajace zeby wyrazic swoje zdanie

    • 3 0

  • mam nadzieje ze wydawcy to czytaja

    • 2 1

  • Jak żabom nie pasuje nowy budynek

    to niech się wyprowadzą.

    • 6 6

  • Syf i mogiła

    Na Przymorzu też był taki jazgot jak budowali galerię. Przez wiele lat straszyła tam rozpadająca się poniemiecka chata i obr**ane krzaki ale na szczęście ją postawili i jakoś to wygląda. Nie jest idealnie ale na pewno lepsze to niż te krzywe chodniki, budy z tanią odzieżą, biedronki i tym podobne ohydztwa, od których oczy krwawią. Życzę mieszkańcom aby dożyli rozsądnego załatwienia tego sporu.

    • 2 7

  • Barbarzyństwo urbanistyczne.

    Osiedla Żabianka, Przymorze i Zaspa to najbardziej zaludnione osiedla w Gdańsku, na poziomie 9 tys. na km2. Tymczasem osiedla Chełm, Morena, to 4-5 tys.na km2. czyli prawie dwukrotnie mniej. Osiedla te posiadają lepszą infrastrukturę drogową niż te pierwsze. Jeśli więc zarząd miasta lansuje "rozwój do środka" to czemu nie realizuje jego zgodnie z zasadami logiki i zrównoważonego rozwoju? Ile tysięcy ludzi można upchnąć na km2? Dlaczego zamienia się przymorskie dzielnice w slumsy podobne do paryskich dzielnic dla imigrantów? 390 mieszkańców to raczej 120 samochodów w godzinie szczytu. Za chwilę pojawią się problemy ze szkołami, przychodniami, miejscami kultury. Przejściowy niż demograficzny nie będzie przecież trwał wiecznie, nastąpi wymiana pokoleń mieszkańców starej zabudowy i co wtedy zrobi magistrat? Kilkanaście tysięcy nowych mieszkańców też będzie miało dzieci, starsi będą potrzebować dostać się do lekarza blisko miejsca zamieszkania a już dziś kolejki są kilkudniowe w nowo powstałych przychodniach prywatnych.

    • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień Otwarty Proneko

konsultacje, dni otwarte

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane