• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Spór między deweloperem i wspólnotami o kanalizację na osiedlu Nowy Horyzont

11 października 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 
Mieszkańcy Nowego Horyzontu chwalą sobie życie na tym osiedlu, ale są bezradni wobec problemów ze źle działającą tam kanalizacją. Mieszkańcy Nowego Horyzontu chwalą sobie życie na tym osiedlu, ale są bezradni wobec problemów ze źle działającą tam kanalizacją.

Osiedle Nowy Horyzont to pierwsza duża inwestycja firmy Euro Styl. Mieści się na południowych obrzeżach Gdańska. Osiedle bardzo udane, wykonane ze sporym rozmachem, prawdopodobnie miało posłużyć jako wizytówka możliwości dewelopera. Jest jednak rzecz, która psuje cały efekt...- pisze nasz czytelnik, mieszkaniec osiedla.



Dokumentacja elementów, które spowodowały zatrzymanie tłoczni we wrześniu. Dokumentacja elementów, które spowodowały zatrzymanie tłoczni we wrześniu.
W połowie 2011 r. zarządcy osiedlowych wspólnot mieszkaniowych otrzymali faktury na kilkudziesięciotysięczne kwoty, Zostały one wystawione przez Euro Styl z tytułu kilkukrotnej naprawy tłoczni ścieków. Awarie tłoczni miały być rzekomo spowodowane przez mieszkańców, którzy wrzucać mieli do kanalizacji m.in.: pampersy, koszulki, gruz, deski, a nawet puszki po piwie.

Nie trzeba być specjalistą, żeby stwierdzić, że spuszczenie deski, pampersa, czy puszki po piwie, a tym bardziej gruzu w toalecie graniczy z cudem i zdrowym rozsądkiem. W wyniku zatrzymania i uszkodzenia pomp tłoczni, zalane zostało całe pomieszczenie tłoczni, piwnic oraz jak się później okazało - garaży budynków stojących obok osiedla, nie związanych z inwestycją Euro Stylu.

Po wybudowaniu osiedla, właścicielem systemu kanalizacji jest deweloper (z pominięciem sieci wewnątrz budynku, która jest własnością wspólnoty mieszkaniowej). Jego zadaniem jest przekazanie systemu firmie odpowiedzialnej za odprowadzenie ścieków, w tym przypadku firmie Eksploatator Sp. z o.o. Firma ta z kolei przed odebraniem systemu, sprawdza czy nie zawiera on błędów, których naprawa po odbiorze byłaby finansowana przez gminę. Podsumowując - im szybciej deweloper przekaże system kanalizacji odpowiedniej firmie, tym szybciej pozbywa się problemu.

W sytuacji tej zastanawiająca jest podstawa wystawienia faktur za uszkodzenia urządzeń, za które mieszkańcy nie są odpowiedzialni. Ponadto wielokrotnie na osiedlu występowały zatory kanalizacji w budynkach, a podczas naprawy, specjaliści wyciągali przedmioty, które ze względu na swoje gabaryty nie miały możliwości dostania się do rur inaczej niż podczas budowy budynku.

Mieszkańcy zorganizowali spotkanie z przedstawicielami dewelopera. Na spotkaniu tym wyrazili zgodę na pokrycie faktur, jednak pod warunkiem modernizacji tłoczni ścieków, aby podobna awaria nie przydarzyła się ponownie. Stanowisko dewelopera było jednoznaczne: stwierdził on, że winę ponoszą mieszkańcy, a tłocznia nie wymaga modernizacji.

Nie powiodły się próby uzyskania od dewelopera dokumentacji serwisowej tłoczni, protokołów, przeglądów okresowych i bieżącego utrzymania, które pomogłyby określić winowajcę awarii. Deweloper odmówił nawet dostarczenia dokumentacji technicznej awaryjnej tłoczni, argumentując odmowę tajemnicą handlową. Na pytania dotyczące serwisowania urządzenia, przedstawiciel dewelopera odpowiedział, że jest to urządzenie "całkowicie bezobsługowe".

Po spotkaniu deweloper zagroził mieszkańcom wejściem na drogę sądową.

W międzyczasie nastąpiła próba przekazania systemu kanalizacji firmie Ekslolatator, która przystąpiła do kontroli, polegającej m.in. na kamerowaniu rur instalacji. Kontrola wykazała błędy konstrukcyjne i usterki. Począwszy od niezachowanych spadków w rurach, pęknięć rur, aż po drobiazgi takie jak urywające się stopnie w studzienkach. Do przejęcia systemu nie doszło do tej pory.

Ponowna próba porozumienia z deweloperem miała miejsce kilka tygodni temu, jednak nie ustosunkował się on nawet do zaproszenia na spotkanie z mieszkańcami.

Po tej próbie mieszkańcy zorganizowali spotkanie z przedstawicielem firmy Eksploatator, aby chociaż od niego dowiedzieć się jaki jest status przejmowania systemu kanalizacji i jaka jest przyczyna odmowy przejęcia. Przedstawiciel spółki gminnej oznajmił, że nadal czeka na usunięcie wskazanych przez specjalistów usterek. Należy również dodać, że do tej pory, mimo monitów, nie otrzymał żadnej dokumentacji technicznej tłoczni ścieków. Jako najważniejszą z usterek pracownik Eksploatatora wskazał "wadliwą tłocznię".

W minioną niedzielę nastąpiła bodajże piąta awaria urządzenia. Podobnie jak przy poprzednich awariach, poszkodowani zostali mieszkańcy sąsiednich budynków, które zalane zostały fekaliami.

Stanowisko Euro Styl Sp. z o.o. S.K.A. w sprawie awarii tłoczni ścieków sanitarnych na osiedlu Nowy Horyzont

Kilkukrotne awarie tłoczni ścieków sanitarnych mające miejsce na osiedlu Nowy Horyzont za każdym razem spowodowane były nieprzestrzeganiem przez mieszkańców podstawowych zasad związanych z użytkowaniem instalacji sanitarnych, tj. wrzucaniem do systemu kanalizacji takich przedmiotów, jak: zużyte pampersy, inne środki higieny osobistej, T-shirty, ręczniki, chusteczki do sprzątania z tzw. flizeliny, zaprawy tynkarskie, kleje, farby. Wyżej wymienione przedmioty zostały zidentyfikowane podczas oczyszczania pomp, komory tłoczni, armatury oraz przewodów tłocznych.

Mieszkańcy byli wielokrotnie informowani o tym, że wrzucanie do kanalizacji tego rodzaju przedmiotów jest przyczyną awarii.

Prawidłowość eksploatacji sieci kanalizacyjnych reguluje Rozporządzenie Rady Ministrów z 19 maja 1999 roku w sprawie warunków wprowadzania ścieków do urządzeń kanalizacyjnych. Par 4 tego rozporządzenia stanowi:
1."Do komunalnych urządzeń kanalizacyjnych zabrania się wprowadzania: odpadów stałych, które mogą powodować zmniejszenie przepustowości przewodów kanalizacyjnych, a w szczególności żwiru, piasku, popiołu, szkła, wytłoczyn, drożdży, szczeciny, ścinków skór, tekstyliów, włókien, nawet jeśli znajdują się one w stanie rozdrobnionym [...].
2. Właściciel komunalnych urządzeń kanalizacyjnych może odmówić przyjęcia do kanalizacji ścieków zawierających inne niż określone w ust. 1 stałe lub płynne odpady oraz substancje, jeżeli mogą one wywołać zagrożenie o których mowa w par. 2".

Zaś wymieniony paragraf 2 Rozporządzenia brzmi: "Ścieki przemysłowe wprowadzane do komunalnych urządzeń kanalizacyjnych nie mogą stanowić zagrożenia dla:
1. Zdrowia osób obsługujących urządzenia kanalizacyjne
2. Konstrukcji budowlanych i wyposażenia technicznego urządzeń kanalizacyjnych [...]".

Z powyższego wynika, że awarie bezspornie wynikały z winy mieszkańców, (wobec czego zostali oni obciążeni kosztami usunięcia awarii), ponadto jeśli mieszkańcy nie zaczną poprawnie eksploatować kanalizacji, istnieje możliwość odmowy przyjęcia ścieków, o czym również wielokrotnie informowaliśmy.

Warto wspomnieć, że awarie tłoczni nie wpływają w żaden sposób na funkcjonowanie osiedla Nowy Horyzont, zawsze podczas awarii pojawiają się wozy asenizacyjne, które na bieżąco pompują ścieki do studni rozprężnej umieszczonej przy budynku nr 10.

Jeśli zaś chodzi o domy szeregowe firmy Focus, które są podłączone do sieci kanalizacyjnej osiedla Nowy Horyzont, to winę za zalewanie ściekami (w wypadku tych budynków niestety taki problem się pojawił) piwnic tych zabudowań ponosi wykonawca budynków, który realizując przyłącza do sieci, nie wykonał tzw. klapy zwrotnej, która jak się dowiedzieliśmy znajdowała się w projekcie!

Tłocznia ścieków sanitarnych została wykonana zgodnie z projektem budowlanym. Czynności odbiorowe pomiędzy firmą Eksploatator a Euro Styl postępują na bieżąco.

Bartosz Podgórczyk, dyrektor Działu Marketingu Euro Styl
(na podstawie stanowisk kolektywnych uzyskanych od: Tadeusza Szeląga - dyrektora Działu Odbiorów, Zapewnienia Jakości i Reklamacji,
Radosława Benedy - dyrektor Działu Przygotowania Inwestycji oraz
Wojciecha Płaszczko - Tyndzika - inspektor Nadzoru Branży Sanitarnej)
.

Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie. A my z radością nagrodzimy najciekawsze teksty biletami do kina lub na inne imprezy odbywające się w Trójmieście.

Inwestycje

Opinie (143) 4 zablokowane

  • zdjęcia (2)

    dla chętnych mogę przesłać zdjęcia na maila z ilości wody w studzienkach i ciężko pracujących Panów z cysternami - 2,5 m wody w studni.

    • 5 0

    • dodaj do artykułu

      tu gdzie opinie masz zakładeczkę "dodaj zdjęcie do artykułu"

      • 3 0

    • dodane

      można podziwiać popołudnie niedzielne na NH

      • 1 0

  • Iście w europejskim stylu. A zresztą znam kliku jehowych, to niezłe Mackwacze.

    • 2 5

  • Eurostyl (2)

    Nie spodziewałbym się że coś takiego może się przydarzyć w jak się mogło wydawać w tak renomowanej firmie.....Byłem o krok od zakupu mieszkania w firmie Eurostyl. Po tym co przeczytałem nie kupię już mieszkania w tej firmie. Nie warto moim zdaniem ponosić tak dużego ryzyka !

    • 11 4

    • poczekaj

      ES wymieni tłocznię, naprawi kanalizę i to osiedle jest naprawdę rewelacyjne. Mieszka się świetnie, tylko ta beznadziejna tłocznia...

      • 3 4

    • zalewasz

      • 2 0

  • Tak to jest jak sie kupuje mieszkania w nowym budownictwie. Materiały szybko sie niszcza i zużywają. Po 10 latach użytkowania nowe budownictwo gorzej wyglada niz wielka płyta po 50 latach.

    • 4 1

  • A czy odbył się prawidłowy casting na mieszkańca,

    sama kasa to zbyt mało, jeszcze trzeba przejść kursy i szkolenia z obsługi.

    • 6 0

  • Ludzie potrafią wrzucić wszysko (1)

    Ale nigdy nie słyszałam o awariach w skali całego osiedla. Powinna się zapchać rura w budynku, albo powinno się zatrzymać na jakiejś kracie. To dziwne, w Trójmieście są ogromne osiedla i nie mają takiego kłopotu, jak ten

    • 8 0

    • Ale po to są filtry i osadniki aby to zatrzymać.

      • 2 0

  • tak sie konczy

    jak robi sie cos na skruty by zarobic extra euro-many.U nas to modne i popularne

    • 3 0

  • (1)

    A Developerzy tłuką kasę dojąc bez umiaru gminy i klientów.Marża developera często sięga 50% ceny dla klienta.

    • 1 0

    • jasne 50%, wtedy koszt wybudowania 1 m2 PUM kosztował by 300 pln

      • 0 0

  • statystyka

    Albo mieszkańcy osiedla to debile wykraczający swoim postępowaniem (pampersy, puszki, itd) poza średnią krajową, alboo deweloper ściemnia - bo na innych osiedlach, nawet tych zarządzanych przez prezesów spółdzielni tego nie ma; prawdopodobnie dla kasy, forsy, zysku, pieniążków dodatkowych - wykonano kanalizację dla przyszłych kanonizowanych świętych, używających stacji pomp od święta.

    • 2 0

  • klapa zwrotna - zamontowana

    Po czwartym zalaniu, ES, poinformowal nas, ze musimy zamontowac na swojej studni klape zwrotna i to ona wlasnie uchroni nas przed ponownym zalaniem i co.....???
    W niedzielne po raz kolejny zostalismy zalani szambem z ES... rece opadaja

    A co do pracy panow z szambiarek, z kazdym zalaniem przyjezdzaja coraz pozniej.Ostatnim razem szambo w mojej piwnicy stalo przez 5 godzin. Nie wspomna o zapachu.... hhhmmmm dobry temat dla sanepidu, moze on powinnien przylaczyc sie do tego tematu.

    Widze coraz wiecej komentarzy do ludzi, ktorzy nigdy nie kupia mieszkania od ES i teraz po kilkakrotnym zalaniu mnie szambam, stojacym po kilka godzin w mojej piwnicy, zgadzam sie z nimi.

    • 7 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień Otwarty Proneko

konsultacje, dni otwarte

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane