• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Adaptacja typowego projektu domu

Mariusz Feliński
15 września 2006 (artykuł sprzed 17 lat) 
Rozmowa z Marcinem Naczke, architektem z pracowni architektonicznej Logika.

- Stojąc przed wyzwaniem jakim jest budowa domu musimy się zastanowić z jakiego projektu skorzystać. Jakie są różnice między projektem typowym, a projektem indywidualnym?

- Podstawowa różnica polega na tym, że projekt indywidualny jest robiony dla konkretnego inwestora - dla konkretnej działki. Dzięki temu może uwzględniać indywidualne potrzeby i życzenia. Poza tym jest jedyny w swoim rodzaju, bo nikt inny nie będzie miał takiego samego domu. Projekt indywidualny można przy tym tak wykonać, aby idealnie wykorzystywał walory lokalizacji. Efekt osiągnięcia jednolitego klimatu miejsca można uzyskać poprzez wyeksponowanie widoków z poszczególnych pomieszczeń lub dopasowanie detali budynku do sąsiadującej zabudowy.

Oczywiście projekt indywidualny od typowego odróżnia też cena. Indywidualny jest droższy od projektu typowego. Czasami jednak bardzo trudna lokalizacja może wymóc na nas zastosowanie projektu indywidualnego. Wśród projektów typowych trudno bowiem znaleźć projekty dla wąskiej działki, z drogą od południa. Istnieją więc sytuacje, w których projekty typowe nie dadzą się zastosować. |

- Jeśli zdecyduję się na projekt indywidualny, to mój architekt poprowadzi mnie dalej za rękę, ale jak to wygląda w przypadku projektu typowego?

- W przypadku projektu typowego również zalecam jak najszybszy kontakt z projektantem, aby się z nim skonsultować już na etapie zakupu działki. Dzięki temu można zaoszczędzić dużo nerwów, kłopotów i pieniędzy. Nie kupimy bowiem działki, która np. nie jest przewidziana w planie miejscowym pod zabudowę jednorodzinną, ani działki, której nie da się uzbroić czy też do niej dojechać. Pomoc architekta jest konieczna również przy wyborze projektu typowego. Często w mojej praktyce zdarza się, iż klienci proszą mnie o adaptację projektu typowego, który nie mieści się na posiadanej przez nich działce. Przepisy narzucają odległości budynku od granicy działki i gdy się okaże, że dom jest za duży wówczas nie pozostaje nic innego jak kupić nowy projekt typowy lub zdecydować się na kosztowne przeróbki projektu typowego. Podobne problemy pojawiają się gdy zakupiony projekt ma inne nachylenie dachu, powierzchnie zabudowy, wysokość niż przewidziane w planie miejscowym lub decyzji o warunkach zabudowy. Wczesny kontakt z architektem może uchronić nas przed niepotrzebnym wydaniem pieniędzy, na projekt który nie uzyska pozwolenia na budowę w konkretnej lokalizacji.

- Jeżeli już kupiłem właściwy projekt typowy to czy mogę od razu wystąpić o pozwolenie na budowę?

- Nie, gdyż najpierw trzeba dokonać adaptacji projektu typowego. Jeszcze przed kupnem działki powinniśmy posiadać decyzję o warunkach zabudowy lub wypis z planu miejscowego, a także warunki techniczne przyłączenia do sieci uzbrojenia (woda, prąd itp.) oraz badania gruntu. Dokumenty te pozwolą nam na uzyskanie pewności, że działka, którą posiadamy nadaje się pod zabudowę jednorodzinną. Wówczas zlecamy geodecie wykonanie aktualnej mapy do celów projektowych, a po jej uzyskaniu przekazujemy wszystkie te dokumenty (wraz z projektem typowym) projektantowi. Architekt wykonujący adaptacje powinien być członkiem Izby Architektów. Architekt powinien wykonać na mapie rysunek będący rzutem naszego domu. Rysunek taki pokazujący dojazdy, odległości domu od granicy działki, elementy uzbrojenia itp. nazywamy projektem zagospodarowania terenu. Do rysunku architekt dodaje opis i uzgodnienia wymagane przez przepisy. W samym projekcie typowym architekt sprawdza rysunek po rysunku i autoryzuje go swoim podpisem - od tego momentu to on staje się autorem projektu. Dodatkowo zatrudniony przez architekta konstruktor (członek Izby Inżynierów) dostosowuje fundamenty budynku do lokalnych warunków gruntowych, sprawdza projekt konstrukcji i nanosi ewentualne poprawki. Jeżeli na tym etapie zdecydujemy się wykonać projekt przyłączy instalacji (woda, prąd, gaz itp.) architekt zatrudni projektantów odpowiednich instalacji, którzy wykonają dla nas odpowiednie projekty. Tak powstała dokumentacja stanowi projekt budowlany, który można złożyć w celu uzyskania pozwolenia na budowę.

- A co ze zmianami w projekcie typowym?

- Po pierwsze nie zalecam zmian, gdyż są one kosztowne, a główną zaleta projektu typowego jest to, że jest on tańszy od indywidualnego. Duża liczba poważnych zmian może spowodować, że projekt typowy staje się tak samo kosztowny co projekt indywidualny. Oczywiście drobne zmiany typu delikatne przesunięcie okna, ścianki działowej itp. są dopuszczalne. Autorzy projektów typowych najczęściej zamieszczają w tych projektach listę dopuszczalnych zmian, które nie naruszają ich praw autorskich, tak więc zmiany są możliwe tylko w ramach tej listy. Każdą zmianę proponuję skonsultować z architektem, gdyż nawet delikatne przesunięcie ścianki działowej może mieć niezauważalne w pierwszej chwili konsekwencje w postaci np. zawężenia drzwi.

- Dziękuję za rozmowę.

Zapraszamy na łamy naszego katalogu firm, na łamach którego prezentowane są pracownie architektoniczne.
Giełda NieruchomościMariusz Feliński

Opinie (4) ponad 20 zablokowanych

  • adaptacje projektów

    tanio szybko według chęci i potrzeb klienta

    • 2 0

  • hm

    czyli najlepsza jest porada architekta

    • 0 0

  • tylkoza ile (1)

    ?

    • 0 0

    • Re: tylkoza ile

      chętnie doradzę przy wyborze projektu domu,
      jestem doświadczonym architektem,
      pierwsze spotkanie i porady gratis,
      polecam swoją firmę:
      http://www.architektgdynia.com.pl
      wykonuję projekty domów oraz adaptacje projektów typowych w okolicach trójmiasta

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte

Turniej Piłkarski Gedania Wrosystem Cup 2024

turniej
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane