Wraz z upływem lat zmieniają się nasze potrzeby. Starsze małżeństwa nie potrzebują tak dużego metrażu jak rodziny z dziećmi, a zamiast życia na obrzeżach miasta cenią sobie bliskość infrastruktury miejskiej, placówek medycznych czy aptek. Takie "gniazdko" na emeryturę warto sobie przygotować zawczasu.
Budownictwo senioralne nie jest jeszcze w Polsce tak popularne jak w krajach zachodniej Europy. Dlatego ciekawym rozwiązaniem, o ile pozwala nam na to sytuacja materialna, jest kupno mniejszego mieszkania, które będzie wygodne dla starszej osoby, łatwe w utrzymaniu i położone w dogodnej lokalizacji. Tak uczyniła nasza czytelniczka.
- Mieszkamy obecnie z mężem w większym mieszkaniu na obrzeżach Gdańska, ale myślimy przyszłościowo, dlatego zdecydowaliśmy się kupić mieszkanie, w którym zamieszkamy, kiedy dzieci się wyprowadzą, a my z mężem będziemy potrzebowali żyć bliżej centrum, komunikacji, szpitali - napisała w liście do redakcji nasza czytelniczka Monika.
Nasi czytelnicy lubią naturalne materiały, zwłaszcza drewno i kamień. Zależy im, by w aranżacji wnętrza znalazło się miejsce na duży telewizor i wygodne meble wypoczynkowe. Pani Monika i jej mąż chcieliby, żeby mieszkanie uwzględniało sprytne rozwiązania do przechowywania oraz niewielką ławkę do ćwiczeń.
Dwie propozycje aranżacji wnętrza przygotował zespół projektowy z pracowni ip-design Ilona Paleńczuk.
Koncepcja pierwsza
W kuchni znalazło się miejsce także na niewielki stół jadalniany.
proj. ip-design
W tej wersji znalazły się też drzwi ukryte oraz wpuszczane listwy podłogowe, aby wyeliminować wystające elementy ścienne.
Strefa dzienna pozostała otwarta, by była jak najbardziej dostępna. Podział funkcjonalny został podkreślony za pomocą wykończenia posadzek. W korytarzu, części kuchennej i łazience znalazły się płytki terazzo, a w pokoju dziennym i sypialni panele winylowe.
Łazienka została powiększona, by była wygodniejsza, jeśli zaszłaby potrzeba pomocy przy opiece i codziennych czynnościach. W tym wariancie pralka znajduje się w kuchni.
Ta koncepcja jest nawiązaniem do kolorów natury. Nie brakuje tu zgaszonej zieleni ścian oraz materiałów drewnopodobnych zabudowy meblowej i paneli podłogowych. W sypialni zaplanowaliśmy głęboką wnękę na zabudowę szafy z przesuwanymi drzwiami, co zaoszczędzi przestrzeń w użytkowaniu.
Koncepcja druga
Naturalna paleta barw jest w tym przypadku ożywiona energetycznym kontrastem ciemnej zieleni i zabudowy meblowej w odcieniu dębu.
proj. ip-design
W drugiej wersji strefa komunikacyjna i powierzchnia pomieszczeń zostały w większości zachowane, z wyjątkiem przesunięcia otworu drzwiowego do łazienki oraz wyburzenia ścianki między hallem a aneksem kuchennym. Strefa dzienna została przedzielona z wykorzystaniem tzw. room divider, czyli ażurowej ścianki z drewnianych profili.
Aby nadać bardziej przytulnego wyglądu na całej powierzchni podłogi w strefie dziennej i sypialni podłoga wykończona została panelami winylowymi w odcieniu bielonego dębu. W pokoju postawiliśmy na neutralne meble tapicerowane i dodatki tekstylne oraz tapetę swoją strukturą nawiązującą do splotu tkaniny.
Sypialnię wyposażyliśmy w łóżko kontynentalne i szafę z otwieranymi frontami oraz powiększyliśmy bibliotekę. Główne priorytety w łazience to brak progów oraz zachowanie wygodnej przestrzeni do funkcjonowania.
Tutaj, podobnie jak w pierwszej koncepcji, ważną rolę odgrywa nawiązanie do natury za pomocą palety kolorystycznej i materiałów wykończeniowych. W tym przypadku został dodany energetyczny kontrast poprzez niebieski odcień zieleni ścian.