- 1 700 nowych mieszkań w centrum miasta (158 opinii)
- 2 Zmiany w fabryce przy Kamiennej Grobli (63 opinie)
- 3 Czyj to garaż? - pytają urzędnicy (154 opinie)
- 4 Wiosna w ogrodzie. Zleć wykonanie ciężkich prac (11 opinii)
- 5 Nowe Inwestycje Mieszkaniowe. Marzec 2023 (154 opinie)
- 6 Sąsiedzi. Obcy czy przyjaciele? (372 opinie)
Aranżacja wnętrz. Mieszkanie na czas emerytury
Wraz z upływem lat zmieniają się nasze potrzeby. Starsze małżeństwa nie potrzebują tak dużego metrażu jak rodziny z dziećmi, a zamiast życia na obrzeżach miasta cenią sobie bliskość infrastruktury miejskiej, placówek medycznych czy aptek. Takie "gniazdko" na emeryturę warto sobie przygotować zawczasu.
Budownictwo senioralne nie jest jeszcze w Polsce tak popularne jak w krajach zachodniej Europy. Dlatego ciekawym rozwiązaniem, o ile pozwala nam na to sytuacja materialna, jest kupno mniejszego mieszkania, które będzie wygodne dla starszej osoby, łatwe w utrzymaniu i położone w dogodnej lokalizacji. Tak uczyniła nasza czytelniczka.
- Mieszkamy obecnie z mężem w większym mieszkaniu na obrzeżach Gdańska, ale myślimy przyszłościowo, dlatego zdecydowaliśmy się kupić mieszkanie, w którym zamieszkamy, kiedy dzieci się wyprowadzą, a my z mężem będziemy potrzebowali żyć bliżej centrum, komunikacji, szpitali - napisała w liście do redakcji nasza czytelniczka Monika.
Nasi czytelnicy lubią naturalne materiały, zwłaszcza drewno i kamień. Zależy im, by w aranżacji wnętrza znalazło się miejsce na duży telewizor i wygodne meble wypoczynkowe. Pani Monika i jej mąż chcieliby, żeby mieszkanie uwzględniało sprytne rozwiązania do przechowywania oraz niewielką ławkę do ćwiczeń.
Dwie propozycje aranżacji wnętrza przygotował zespół projektowy z pracowni ip-design Ilona Paleńczuk.
Koncepcja pierwsza
Koncepcja pierwsza zakłada dopasowanie mieszkania do potrzeb osoby, która może mieć problemy z poruszaniem się. Powiększyliśmy otwory drzwiowe i przeprojektowaliśmy strefę komunikacyjną, aby strefa wejściowa była wygodniejsza w użytkowaniu.
W tej wersji znalazły się też drzwi ukryte oraz wpuszczane listwy podłogowe, aby wyeliminować wystające elementy ścienne.
Strefa dzienna pozostała otwarta, by była jak najbardziej dostępna. Podział funkcjonalny został podkreślony za pomocą wykończenia posadzek. W korytarzu, części kuchennej i łazience znalazły się płytki terazzo, a w pokoju dziennym i sypialni panele winylowe.
Łazienka została powiększona, by była wygodniejsza, jeśli zaszłaby potrzeba pomocy przy opiece i codziennych czynnościach. W tym wariancie pralka znajduje się w kuchni.
Ta koncepcja jest nawiązaniem do kolorów natury. Nie brakuje tu zgaszonej zieleni ścian oraz materiałów drewnopodobnych zabudowy meblowej i paneli podłogowych. W sypialni zaplanowaliśmy głęboką wnękę na zabudowę szafy z przesuwanymi drzwiami, co zaoszczędzi przestrzeń w użytkowaniu.
Koncepcja druga
W drugiej wersji strefa komunikacyjna i powierzchnia pomieszczeń zostały w większości zachowane, z wyjątkiem przesunięcia otworu drzwiowego do łazienki oraz wyburzenia ścianki między hallem a aneksem kuchennym. Strefa dzienna została przedzielona z wykorzystaniem tzw. room divider, czyli ażurowej ścianki z drewnianych profili.
Aby nadać bardziej przytulnego wyglądu na całej powierzchni podłogi w strefie dziennej i sypialni podłoga wykończona została panelami winylowymi w odcieniu bielonego dębu. W pokoju postawiliśmy na neutralne meble tapicerowane i dodatki tekstylne oraz tapetę swoją strukturą nawiązującą do splotu tkaniny.
Sypialnię wyposażyliśmy w łóżko kontynentalne i szafę z otwieranymi frontami oraz powiększyliśmy bibliotekę. Główne priorytety w łazience to brak progów oraz zachowanie wygodnej przestrzeni do funkcjonowania.
Tutaj, podobnie jak w pierwszej koncepcji, ważną rolę odgrywa nawiązanie do natury za pomocą palety kolorystycznej i materiałów wykończeniowych. W tym przypadku został dodany energetyczny kontrast poprzez niebieski odcień zieleni ścian.
Porady architekta

Masz problem z aranżacją wnętrza?
Wyślij do nas zwymiarowany szkic pomieszczenia wraz z zaznaczoną wentylacją oraz doprowadzeniami instalacji. Napisz jakie kolory lubisz, jaki preferujesz styl, jakie elementy mają koniecznie znaleźć się w twoim otoczeniu. Opisz kto będzie korzystał z projektowanych pomieszczeń i jaki tryb życia prowadzą użytkownicy. Czy mają jakieś pasje?
Rozwiązania przedstawimy w serwisie Dom i Nieruchomości w dziale Projekty i wnętrza.
Uprzedzamy, że przedstawione zostaną wybrane problemy.
List i szkic prześlij pod adres: aranzacje@trojmiasto.pl
Miejsca
Opinie wybrane
-
2022-03-07 09:15
Projekt koszmarny (2)
zimny, nieprzytulny. Ot, kupionych kilka mebli i wyposażenie z IKEI. Czy państwo projektanci porozmawiali np. z własnymi rodzicami, czy chcieliby tak mieszkać? Przyjmujemy, że te dzieci, które dorosły, będą miały wnuki, a tu nawet nie ma miejsca, by usiąść przy wspólnym stole. Kanapa dla starszego człowieka bardzo niewygodna - jak z niej wstanie?
zimny, nieprzytulny. Ot, kupionych kilka mebli i wyposażenie z IKEI. Czy państwo projektanci porozmawiali np. z własnymi rodzicami, czy chcieliby tak mieszkać? Przyjmujemy, że te dzieci, które dorosły, będą miały wnuki, a tu nawet nie ma miejsca, by usiąść przy wspólnym stole. Kanapa dla starszego człowieka bardzo niewygodna - jak z niej wstanie? Poza tym, w starszym wieku potrzebne są 2 sypialnie. Po wyprowadzce dzieci dla dobrej jakości snu i moi rodzice i teściowie, i my też śpimy w osobnych pokojach.
- 114 9
-
2022-03-07 10:10
popieram
to jest projekt dla emeryta 40+
- 19 0
-
2022-04-15 13:34
Tak samo jak z fotela. Włącz myslenie; ilu ludzi ma szpitalne łóżka w domu a tylko te są odpowiednio wysokie do twoich kryteriów starości!
- 0 1
-
2022-03-07 09:42
Powinny byc dwie sypialnie- takie są realia życia emerytów- choroby, słabsza tolerancja na chrapanie drugiej osoby, (6)
Jedna osoba np. często wstaje w nocy do toalety, druga wtedy się wybudza- nie może już zasnąć,
albo oboje mają problemy ze snem, albo jedna osoba lubi długo nie spać ( jak moja ciocia do 2 rano- czyta, ogląda coś na tablecie).- 104 1
-
2022-03-07 12:33
pewnie ogląda gołych chłopów do 2 w nocy ..... (2)
- 2 13
-
2022-03-07 20:43
No faktycznie - dla każdej babci najwiekszym szczęściem jest obejrzenie gołego chłopa. Ty to masz dobre samopoczucie:))) (1)
- 16 1
-
2022-03-08 20:51
Przecież nie o obejrzenie chodzi.
- 1 4
-
2022-03-07 16:19
(2)
A to nie ma emerytów idących przez życie w pojedynkę?
- 2 10
-
2022-03-07 16:24
(1)
W takim razie w jakim celu w sypialni przewidziano dwuosobowe łóżko i dwie szafki nocne?
- 12 2
-
2022-03-08 20:38
Fajnie nie mieć przy sobie ględzącego babska. Korzystać z leasingu / wynajmu na godziny.
- 2 5
-
2022-03-07 08:50
(3)
Proponuję aby deweloperzy zaczęli budować osiedla, gdzie pewne bloki byłyby dla takich starszych osób, które cenią ciszę i spokój. Bo zawsze można sobie jakoś wygodnie urządzić mieszkanie, ale jak cieszyć się z niego, gdy za ścianą głośni młodzi ludzie. I oczywiście to prawo młodych-bawić się itd. Ale właśnie, by nie rodzić konfliktów międzypokoleniowych, można by o czymś takim pomyśleć.
- 69 10
-
2022-03-07 09:04
Należałoby wydzielić bloki dla dzikusów, a nie dla starszych i młodszych
- 19 1
-
2022-03-11 21:35
Starsi nie lubią ciszy (1)
Mam 29 lat, mąż 28 lat. Mieszkamy pod i nad emerytami. Lubimy ciszę a oni jej nienawidzą. Codziennie słychać bardzo głośno puszczone telewizory, słychać kłótnie z odwiedzającymi ich dziećmi. Nie da się sensownie rozwiązać problemu. Uważają że skoro przeszkadza nam hałas to powinniśmy kupić dom.
- 2 2
-
2022-03-17 18:46
Nie łącz zamiłowania do ciszy z wiekiem. Faktem jest, że starsi ludzie częściej mogą mieć nieco przytępiony słuch, stąd głośno włączone telewizory i radia. Jednak generalnie starsi ludzie mają kłopoty ze snem i potrzebują spokoju. Podany przez ciebie przykład należy do wyjątków.
- 2 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.