Wiadomości

stat

Barometr Cen Nieruchomości. Działki rekreacyjne w okolicach Trójmiasta

Mieszkańcy Trójmiasta poszukują szczególnie działek w powiatach kartuskim i kościerskim, najlepiej położonych blisko wody.
Mieszkańcy Trójmiasta poszukują szczególnie działek w powiatach kartuskim i kościerskim, najlepiej położonych blisko wody. fot. Serwis Ogłoszeniowy Trojmiasto.pl

Zwykle o tej porze roku zainteresowanie działkami rekreacyjnymi wokół Trójmiasta rosło, ale w związku z epidemią i ograniczeniami w tym roku jest wyjątkowo duże. Na podstawie serwisu ogłoszeniowego Trojmiasto.pl sprawdziliśmy, gdzie w okolicach Trójmiasta znajduje się najwięcej takich ofert, a także, z jakimi cenami mamy do czynienia.Działka rekreacyjna w okolicach Trójmiasta

rewelacja - mam albo właśnie szukam, żeby kupić 41%
tak, pod warunkiem że naprawdę się z niej korzysta 35%
nie, między innymi ze względu na dojazdy 8%
nie, to nie dla mnie 16%
zakończona Łącznie głosów: 1562
- Unikalne położenie Trójmiasta, które sąsiaduje z terenami o wyjątkowych walorach przyrodniczych: z jednej strony z Zatoką Gdańską, a z drugiej z Pojezierzem Kaszubskim czy Żuławami Wiślanymi, sprawia że jego mieszkańcy mają wiele możliwości wypoczynku w czasie wolnym - mówi Krystian Pankiewicz z Income House & Apartments.
Własna działka z budynkiem rekreacji indywidualnej, czyli potocznie domkiem letniskowym, stanowi często odskocznię od niedogodności miasta, bywa miejscem zamieszkania na weekendy, a czasem przez całe lato. Dodatkowo może się okazać odpowiednim miejscem do spędzania czasu w okresie izolacji społecznej, być może nawet całego urlopu.

- Szczególnie w tym roku obserwujemy wzmożone zainteresowanie działkami i domami rekreacyjnymi. W czasach pandemii uświadomiliśmy sobie, jak komfortowe jest posiadanie swojej przestrzeni na łonie natury, z dala od zgiełku miasta, ale - jak się okazało - również z dala od kryzysów zdrowotnych - mówi Sylwia Wróblewska z Dom Hunter.

Czytaj także: ogródki działkowe w mieście przedmiotem pożądaniaDziałki rekreacyjne, siedliskowe czy działki z domami położone poza miastem wybierają osoby, które cenią ciszę i spokój, doceniają przebywanie poza miastem, ale chciałyby mieć miejsce regularnego wypoczynku niedaleko od miejsca stałego zamieszkania.

- Domy letniskowe są często poszukiwane w powiatach kościerskim i kartuskim. W te okolice przyciągają unikalne walory krajobrazowe, zróżnicowana rzeźba terenu, lasy i jeziora. To wszystko sprzyja wypoczynkowi i rekreacji. W tych lokalizacjach znajduje się najwięcej ofert sprzedaży - podkreśla Krystian Pankiewicz.
Największym zainteresowaniem cieszą się nieruchomości położone w promieniu 30-40 kilometrów od Trójmiasta.

- Zdarza się, że ludzie na okres wakacyjny przeprowadzają się do swoich letnich posiadłości, stąd lokalizacja, która pozwala w godzinę dojechać do Trójmiasta, jest istotna. W przypadku takich zakupów od konkretnej lokalizacji bardziej istotne jest, czy nieruchomość leży blisko jeziora i lasów. Działki i domki letniskowe z dostępem do jeziora są najbardziej poszukiwane przez klientów - zauważa Sylwia Wróblewska. - Ceny działek w zależności od uzbrojenia terenu i dostępu do wody kształtują się pomiędzy 35, a nawet 100 złotych za m kw.

Ceny działek rekreacyjnych w okolicy TrójmiastaCeny działek rekreacyjnych, działek siedliskowych i działek z domkami letniskowymi, które oferowane są do sprzedaży w serwisie ogłoszeniowym Trojmiasto.pl, zaczynają się od 20 zł za m kw. Najdroższe są działki z domkami letniskowymi, których ceny sięgają 4917 za m kw.

Ogłoszenia. Działki rekreacyjne, siedliskowe i z domkami letniskowymi w okolicach TrójmiastaDziałka rekreacyjna lub siedliskowa na Kaszubach kosztuje od 3 do 163 zł za m kw. Znacznie więcej kosztują działki z domkami letniskowymi. Ich ceny zaczynają się od 114 zł za m kw, ale sięgają aż 6 tys. zł za m kw.


Czym się różni działka rekreacyjna od siedliskowej? Prawo tego nie definiuje. Przyjęło się jednak, że działka rekreacyjna jest to grunt, na którym można wybudować dom letniskowy, który nie będzie użytkowany przez cały rok, a tylko okresowo. Jeśli dla takich działek jest uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, to można w nim znaleźć parametry zabudowy jakie może mieć postawiony tam dom letniskowy.

Działka siedliskowa
to w powszechnym przekonaniu taka, która zawiera budynki wchodzące w skład gospodarstwa rolniczego.

Domek letniskowy czy holenderski, a może przyczepa kempingowa?Warto przy tym rozróżnić, że urządzenie sobie gniazdka na łonie natury może wymagać dodatkowych wydatków, bo działka to jedno, a dom czy domek, który na niej stanie, to drugie.

- Niektóre można kupić za 100 tys. złotych, a inne - bardziej przypominające domy całoroczne - kosztować mogą nawet 500 tys. złotych i więcej. Jedno jest pewne, każdy powinien znaleźć na tym rynku coś dla siebie - zarówno ten z dużym, jak i mniejszym portfelem - dodaje Sylwia Wróblewska.
W związku z tym część osób decyduje się na tzw. domki holenderskie, które gotowe stawia się w takich miejscach. Domki holenderskie kupimy w cenach 30-35 tys. złotych, w zależności od stanu oraz wielkości poszczególnego egzemplarza. Niektórzy też wybierają przyczepy kempingowe.

Tak zrobił pan Łukasz, mieszkaniec Gdańska, który niedawno, na fali potrzeb rodziny związanych z epidemią, kupił przyczepę kempingową do ustawienia na działce. Podzielił się swoimi doświadczeniami.

- Najwięcej ofert sprzedaży przyczep kempingowych już ustawionych na działce jest w okolicach Jastarni i Helu. Przed zakupem warto sprawdzać, czy instalacja gazowa jest szczelna, instalację wodną oraz stan kaset kanalizacyjnych, a także instalację elektryczną. Ważny jest także stan podwozia, może się okazać, że jest ono pordzewiałe - radzi pan Łukasz. - Warto też zadać sobie samemu pytanie o nasze indywidualne potrzeby, czyli czego my od tej przyczepy oczekujemy. Bo osoby, które chcą nimi jeździć, muszą wziąć pod uwagę możliwość rejestracji. Przeglądając oferty, zauważyłem, że przyczepy kempingowe można najczęściej kupić od osoby prywatnej, a domki holenderskie najczęściej są sprzedawane przez firmy.

Opinie (124) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.