• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kuryłowicz nad Motławą

Michał Stąporek
15 lutego 2007 (artykuł sprzed 17 lat) 
Fasada "Nowej Hanzy" od strony Motławy. W głębi Baszta Łabędź. Fasada "Nowej Hanzy" od strony Motławy. W głębi Baszta Łabędź.
Główne wejście do hotelu znajdzie się od strony Baszty Łabędź. Po lewej widok ul. Grodzkiej. Główne wejście do hotelu znajdzie się od strony Baszty Łabędź. Po lewej widok ul. Grodzkiej.
Apartamentowiec będzie ostatnim budynkiem w pierzei Rybackiego Pobrzeża. Apartamentowiec będzie ostatnim budynkiem w pierzei Rybackiego Pobrzeża.

W ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy nad Motławą staną dwa budynki, powołane do życia na deskach projektowych słynnej warszawskiej pracowni architektonicznej Stefana Kuryłowicza. Oba projekty są już niemal gotowe. Prezentujemy je jako pierwsi.



Oba budynki zaprojektowane przez Autorską Pracownię Architektury Kuryłowicz & Associates (APAKA) będą spoglądać na siebie z odległości ok. stu metrów. Idąc wzdłuż Motławy od strony Długiego Targu najpierw natkniemy się na apartamentowiec, który wybuduje warszawska firma deweloperska Immo-Lux. Stanie on na niewielkiej działce pomiędzy Rybackim Pobrzeżem, a Targiem Rybnym, tuż obok istniejącej Tawerny Dominikańskiej.

Niewiele dalej - pomiędzy Basztą Łabędź i ul. Grodzką - stanie hotel. To właśnie ten obiekt ma szansę powstać jako pierwszy. Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków zaakceptował już projekt przedstawiony przez architektów (w stosunku do wizualizacji zamieszczonej obok wprowadzone będą jedynie drobne poprawki, dotyczące m.in. wielkości lukarn).

Jest szansa, że budowa luksusowego hotelu ze 150 pokojami i salami konferencyjnymi o powierzchni ponad 740 m kw. rozpocznie się za trzy miesiące, czyli w maju.

Być może do tego czasu zapadnie także decyzja, czy hotel zostanie włączony do którejś ze światowych sieci rezerwacji. Z tego względu wciąż nie wiadomo, jaką nazwę będzie nosić obiekt, który roboczo został ochrzczony "Nową Hanzą".

Niewykluczone, że również budowa apartamentowca z ok. 10 mieszkaniami (ta liczba wciąż się zmienia) ruszy jeszcze przed wakacjami. Jego projekt także został już zaakceptowany przez konserwatora (zgłosił niewielkie poprawki). - Mam nadzieję, że prace budowlane rozpoczną się wiosną - zapowiada Maciej Wereszczyński z firmy deweloperskiej Immo-Lux.

Problemem w przypadku tej inwestycji może być to, że teren, który kupił deweloper, nie do końca pokrywa się z historycznymi podziałami na tej parceli. Niewykluczone więc, że przed wydaniem pozwolenia na budowę trzeba będzie zmienić nieco obrys działki, aby nowy budynek stanął dokładnie w tym samym miejscu, co jego poprzednicy - przedwojenny i wcześniejsi.

Opinie (89) 9 zablokowanych

  • jak na tej klasy architekta to projekty przeciętne:)
    szkoda, po Kuryłowiczu spodziewałem się czegoś wyjątkowego:)

    • 0 0

  • ale kiedy wbijecie lopate

    pewnie tak bedzie jak z hala widowiskowa
    hahahahahaha

    • 0 0

  • Bardzo slabe projekty... az przykro

    Szkoda ze gdansk zamiast zyskac na rozbudowie bedzie wygladac jak jedno wielkie centrum handlowe.
    Projekty bez fajerwerkow pierwszy lepszy student architektury moze przygotowac podobny.

    SLEBE

    • 0 0

  • felek usa

    czyli szczerbaty koleś spod zelistrzewa

    • 0 0

  • brawo Gdańsk

    milion razy lepsze projekty od gniotów ze spółki Michel & Co, które tak zeszpecily Stągiewną. Cieszy duża ilość klinkieru oraz brak elementów styropianowo-gipsowych (nieodłącznych rekwizytów Michelowskiego g...a)

    • 0 0

  • Bleee

    Bleee bleee bleeee i jeszcze raz BLEEEE !!!!

    • 0 0

  • NARZEKACZE WSZYSTKICH KRAJÓW

    łaczcie się - bo projekt nie taki, a dlaczego nie sicieżka rowerowa bla, bla bla tylko stękanie tu wieczne

    ZRÓB COŚ SAM!!!

    • 0 0

  • bardzo dobry projekt

    cieszy

    • 0 0

  • No tak o gdanskich inwestycjach na portalu

    trójmiasto mamy artykuł co kilkanaście dni.
    W tym czasie leniwy uśmiechnięty Wojtek gada o europejskiej gdyni.
    Wiedziałem że jest żle ale nie że aż tak.
    Zakupy do akwarium gdyńskiego to czołowe info z Gdyni.

    Ostatnio przeczytałem to i chyba się ostatecznie załamie.

    Do Gdańska ściągają kolejne firmy

    2007-01-31,ostatnia aktualizacja 2007-02-01 12:00
    Do Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej wkraczają kolejne firmy specjalizujące się w nowoczesnych technologiach. To 400 nowych miejsc pracy.
    - Potrzebujemy 230 pracowników - mówi Winfried Jäschke, szef gdańskiego oddziału niemieckiego koncernu ThyssenKrupp, który wybuduje nowoczesną fabrykę produkującą systemy montażowe dla przemysłu samochodowego. Na razie firma działa na terenie Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego przy ul. Trzy Lipy. Zatrudnienie znalazło już 70 osób. Przeprowadzkę do nowej siedziby położonej przy lotnisku w Rębiechowie zaplanowano na lato 2008 roku. - Miasto jest świetnie położone, PSSE gwarantuje spore ulgi podatkowe oraz, co najważniejsze, macie wykwalifikowaną kadrę - wylicza Jäschke. - Dlatego wybraliśmy Gdańsk, a nie Wrocław, Poznań czy Szczecin.

    Większość pracowników firmy to absolwenci Politechniki Gdańskiej, z którą ThyssenKrupp chce podjąć stałą współpracę. Koncern już szuka kolejnych inżynierów elektryków, mechaników, montażystów i ślusarzy. W sumie Niemcy zainwestują w Gdańsku 40 mln zł.

    Oprócz ThyssenKrupp w ciągu najbliższych dwóch lat w PSSE położonej przy lotnisku im. Lecha Wałęsy osiedli się szwajcarsko-polska firma Bibus Menos, dostarczająca nowoczesne części i urządzenia do mechanizacji przemysłu, gdański Elmor S.A, producent lądowych i okrętowych maszyn elektrycznych, który tym samym rozszerzy swoją działalność oraz MSB z Orla, montujący urządzenia elektryczne i elektroenergetyczne. To kolejne 170 miejsc pracy i prawie 16 mln zł zainwestowanych w pomorskiej strefie. Jak się dowiedzieliśmy, Gdańskiem interesują się także dwie międzynarodowe korporacje szukające lokalizacji na centrum-badawczo rozwojowe. Ich osiedlenie w PSSE może dać tysiąc miejsc pracy - głównie dla informatyków i finansistów. Znajomość angielskiego obowiązkowa.

    - Suruga Seiki, japoński producent nowoczesnych narzędzi dla przemysłu elektronicznego i motoryzacyjnego, który ściągnął do Gdańska jako pierwszy, przetarł szlak innym firmom - uważa Iwona Grajewska, szefowa marketingu PSSE. - Okazali się lokomotywą Wybrzeża.

    Działalność w Gdańsku rozpocznie niedługo też ZenSar Technologies, Hinduska firma tworząca oprogramowania i systemy dla międzynarodowych koncernów, m.in. IBM i Microsoft. ZenSar w ciągu kilku lat chce zatrudnić nawet 500 osób. Pierwsza 50-osobowa grupa wyjedzie za kilka tygodni na szkolenie do Penu w Indiach. Siedziba firmy stanie w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznego. Koszt inwestycji oszacowano na 5-6 mln euro.
    Katarzyna Włodkowska

    • 0 0

  • ase

    ale jakos np. gdansk z sopotem śmiesznej hali sportowej postawić nie mogą - wielki sukces - wybrali wykonawcę! Tymczasem w Gdyni budowa rośnie w oczach. Pozatym popatrz na inwestycje drogowe - Gdynia trasa różowa, kwiatkowskiego, wiśniewskiego wiele innych remontów - a Gdańsk - ciągle tylko płaczą, a to że ich w planach na lata 2015-2018 nie ujęto, i zachwyty i wywody jak to kiedyś będzie pięknie w tym gdańsku. Tymczasem w Gdyni już jest!

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane