• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Więcej wolnych mieszkań na wynajem, ceny spadają

Michał Brancewicz
3 grudnia 2023, godz. 10:00 
Opinie (337)
Mieszkań na wynajem długoterminowy jest w tym sezonie w Trójmieście bardzo dużo. Ceny już nieco spadły i nie wrócą do tych wysokich. Mieszkań na wynajem długoterminowy jest w tym sezonie w Trójmieście bardzo dużo. Ceny już nieco spadły i nie wrócą do tych wysokich.

Ceny najmu długoterminowego w ostatnich latach, szczególnie po wybuchu wojny, wzrosły nawet o 30-40 proc. W tym roku wynajmujący chcieli je utrzymać. Efekt jest taki, że wiele lokali stoi pustych. Eksperci rynkowi twierdzą, że ceny najmu zostały urealnione do możliwości klientów, ale dużych spadków nie należy się spodziewać.
W Serwisie Ogłoszeniowym Trojmiasto.pl można znaleźć ponad 2,8 tys. mieszkań czekających na najemców długoterminowych. Rok temu na rynku było ich mniej. W niektórych przypadkach nawet o ok. 20 proc. - widać to w tabelach wydanego przez Trojmiasto.pl raportu Barometr Cen Nieruchomości za III kw. 2023 r.

Z czego to wynika?Rynek najmu a kredyt 2 proc., mniej obcokrajowców i wysokie stawki czynszu z poprzednich latWiększość swojego życia mieszkasz:

- W poprzednich latach, czyli 2021-2022, ceny wynajmu mocno skoczyły w górę, nawet o 30-40 proc. Jednocześnie nastąpił bardzo wysoki skok opłat eksploatacyjnych. Część właścicieli, która chciała po sezonie letnim utrzymać ceny z poprzedniego roku, spotkała się z oporem najemców, którzy przestali akceptować tak wysoki łączny koszt utrzymania - wyjaśnia Kamil Estrop, kierownik ds. rozwoju w Dom&House.
Przyczyn jest jednak znacznie więcej. Jedną z nich jest kredyt 2 proc., który sprawił, że przed wieloma osobami znów otworzyła się furtka dająca możliwość zakupu własnego lokum. Wykorzystując program rządowy, swoje mieszkania nabyło ponad 37 tys. Polaków.

- Co ciekawe, w tym roku można było nabyć mieszkanie z bardzo krótkim terminem odbioru lub już gotowe, czekające na swojego klienta. W poprzednich latach tego typu mieszkań praktycznie na rynku nie było, bo deweloperzy sprzedawali mieszkania na etapie budowy lub jeszcze jako "dziurę w ziemi" - zauważa Kamil Estrop.
Nowe Inwestycje Mieszkaniowe. Listopad 2023 Nowe Inwestycje Mieszkaniowe. Listopad 2023

- Druga sprawa to uchodźcy z Ukrainy, których jest mniej, a w zeszłym roku napędzali rynek - dodaje Jarosław Chruścicki, właściciel firmy Chruścicki Nieruchomości.
Warto też wspomnieć, że na rynku od kilku lat pojawia się coraz więcej budynków będących prywatnymi akademikami. Wzrost liczby ofert w tym sektorze przekierował część studentów, którzy przenieśli się tam z segmentu tańszych mieszkań posezonowych.- Kawalerki zawsze schodziły od ręki, a w tym sezonie walczę o najemców od lipca. Właśnie wracam z podpisania umowy. Jeszcze w 2022 r. wynajmowały się bez problemu za 1 800 zł, a teraz z wielkim trudem za 1 400-1 500 zł - przyznaje Jarosław Chruścicki.
Barometr Cen. Co wynika z raportu Trojmiasto.pl na temat nieruchomości? Barometr Cen. Co wynika z raportu Trojmiasto.pl na temat nieruchomości?

Ceny najmu nie spadną znacząco, ale też nie wrócą do tych wysokichTo wszystko sprawiło, że liczba mieszkań na rynku się skumulowała. Część z nich, która powinna wynająć się już we wrześniu lub październiku, została wynajęta dopiero teraz. A inne nadal czekają.

- Kiedy właściciele zrozumieli, że nie osiągną zaplanowanych zysków, zaczęli stopniowo obniżać ceny. Dopiero wtedy duża grupa najemców zdecydowała się na wynajem. Wyjątek stanowią domy oraz wyjątkowe apartamenty, których jest mało na rynku i ich ceny nadal pozostają wysokie - dodaje Estrop. - Nie ma natomiast szans, żeby ceny najmu zaczęły wyraźnie spadać. Nie ma też powrotu do cen wynajmu sprzed roku czy dwóch, choć ogólny wzrost cen nieruchomości ciągnie do góry również sektor wynajmu.
Barometr Cen Nieruchomości. Jak wygląda rynek po III kw.? Barometr Cen Nieruchomości. Jak wygląda rynek po III kw.?

Wynajem mieszkań w Trójmieście przez prywatnych właścicieli: "wynajmujemy bez problemów"Swoje zapatrywanie na rynek wynajmu mają też prywatne osoby, które oferują lokale na mniejszą skalę, często pojedyncze.

- Sopot, Przymorze, Zaspa - te lokalizacje wynajmowane są chętnie, na długi termin i w dobrej cenie. Od połowy października do końca kwietnia 2-pokojowe mieszkanie z miejscem postojowym można wynająć za 3 tys. zł miesięcznie - wyjawia pani Dorota. - Po tym czasie tylko krótki termin. I tak co roku.
Pani Diana, która wynajmuje w całym domu pojedyncze pokoje już od paru lat, zwróciła uwagę na ciekawy aspekt.

- Odkąd jest większa liczba mieszkańców z zagranicy, problem z wynajmem zniknął. Jak ktoś się wyprowadzi, to za chwilę ktoś nowy przychodzi - opowiada pani Diana - I tak jak z liczbą chętnych nie ma problemu, tak nie zawsze przekłada się to na pieniądze. Zdarzają się dosyć często problemy z płatnościami i zaleganie z opłatami. W ogóle nie było różnicy u nas z wynajmem po sezonie letnim niż we wcześniejszych latach, bo jest więcej chętnych, ale niestety problemy też są większe.
Wynajmujący o swoich gościach: prezenty i parówki w czajniku Wynajmujący o swoich gościach: prezenty i parówki w czajniku

Jedni wynajmują od ręki, inni muszą uzbroić się w cierpliwość.

- Mam małe, dwupokojowe mieszkanie, 32 m kw., w Gdyni i od 1 listopada bez problemu wynajęłam - cieszy się pani Aneta. - Ale kolega ma na Suchym Dworze i próbuje już od 3 miesięcy i lipa, nie może wynająć. Wiadomo, wiele zależy od lokalizacji i ceny.


Perspektywa najemcy, czyli druga strona medaluSpójrzmy na rynek najmu też od drugiej strony, oczyma pana Mateusza, który szuka mieszkania od września.

- Niestety, ale cena versus standard to obecnie dwie totalnie niepowiązane ze sobą sprawy. Mieszkań jest sporo, ale ceny są naprawdę wysokie. Mieszkania reklamowane jako "wysoki standard" to tak naprawdę Ikea - żali się Mateusz. - Mimo że mieszkanie nie jest jakieś ekstra, to właściciele wymagają wysokiej kaucji, czynszu "idealnie pokrywającego kredyt", czyli minimum 2200 zł, a to i tak supercena, braku zwierząt, braku dzieci, najlepiej osób, które nie palą, nie imprezują, tylko pracują. Oczywiście dodatkowo trzeba jeszcze doliczyć opłaty, czyli robi się jakieś 3 tys. zł na miesiąc. Na ten moment w Trójmieście jest trudno znaleźć kawalerkę, a jak nawet jakąś znajdziesz, to często bardziej opłaca się dwupokojowe. I najczęściej znajdziesz dopisek "umowa od września lub października do czerwca".
Barometr cen nieruchomości Barometr cen

Barometr cen

Sprawdź ceny mieszkań i domów na trójmiejskim rynku nieruchomości. Wykres generowany jest na podstawie cen ofertowych z ogłoszeń zamieszczanych w portalu Trojmiasto.pl.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (337)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Premiera inwestycji - Jasieny

dni otwarte

Dzień otwarty inwestycji Doki

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35800 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24100 zł/m2
Gdynia Orłowo
24050 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
24000 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21200 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29500 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22650 zł/m2
Sopot Górny Sopot
18100 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16150 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15850 zł/m2
Gdynia Orłowo
15450 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane