• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Barometr Cen Nieruchomości. Jak wygląda rynek po III kw.?

Ewa Budnik
19 października 2023, godz. 08:20 
Opinie (136)
Osiedla z dobrą infrastrukturą cieszą się w ostatnich miesiącach powodzeniem wśród kupujących, którzy wybierają nowe lokum "do zamieszkania". Osiedla z dobrą infrastrukturą cieszą się w ostatnich miesiącach powodzeniem wśród kupujących, którzy wybierają nowe lokum "do zamieszkania".

Ceny mieszkań i domów w Trójmieście rosną, a jednocześnie wyraźnie kurczy się oferta dostępnych lokali, co nie jest dobrą wiadomością dla klientów noszących się z zamiarem zakupu własnego M. Trojmiasto.pl na podstawie bazy ofert z Serwisu Ogłoszeniowego przygotowało podsumowanie sytuacji na trójmiejskim rynku mieszkaniowym po III kw. 2023 roku. Sprawdzamy także zmiany cen i liczby ofert w poszczególnych dzielnicach Gdańska, Gdyni i Sopotu.Czy twoim zdaniem mieszkania będą drożały?

Trojmiasto.pl już po raz trzeci przygotowało raport Barometr Cen Nieruchomości, tym razem to podsumowanie sytuacji po III kw. 2023 roku.

Analiza jest oparta o zasoby naszego Serwisu Ogłoszeniowego w kategorii Nieruchomości. To baza ponad 28 tys. ofert (w poprzednim kwartale było ich blisko 30 tys.), która stanowi doskonały materiał analityczny.

Podsumowanie przygotowujemy, wykorzystując mediany cen, czyli wartości środkowe, a nie średnią cenę, która w analizach tego rodzaju jest częściej wykorzystywana. Jednak ze względu na jakość dostępnych ofert, zwłaszcza na rynku pierwotnym, nie oddaje do końca prawdy o cenach. Dla zachowania rzetelności i właściwej analizy zjawisk, zwłaszcza w tak małych jednostkach, jakimi są dzielnice, zdecydowaliśmy się podawać także liczbę ofert, z których wyliczamy mediany.

Barometr Cen Nieruchomości. Mieszkania premium z rynku pierwotnego Barometr Cen Nieruchomości. Mieszkania premium z rynku pierwotnego

Pobierz pełny raport Barometr Cen Nieruchomości III kw. 2023 r. Sprawdź ceny w poszczególnych dzielnicach TrójmiastaKurczy się oferta mieszkań wystawionych na sprzedażSpadek liczby dostępnych ofert jest dominującym wnioskiem po analizie danych po III kw. Postępuje on od I kw. tego roku, kiedy poluzowana została polityka kredytowa oraz znana była data, od kiedy nabywcy korzystać będą mogli z Bezpiecznego Kredytu 2 proc.

Na rynku wtórnym spadek liczby ofert wyraźnie widoczny jest we wszystkich analizowanych przez nas segmentach nieruchomości mieszkaniowych (mieszkania do 45 m kw., większe niż 45 m kw. oraz dom) - odnotowujemy go zarówno w porównaniu do II kw. 2023 roku, jak i w ujęciu rok do roku.

  • Zmiana liczby dostępnych ofert na rynku pierwotnym i wtórnym.


Prawidłowość dotycząca spadku liczby ofert nie dotyczy tylko rynku pierwotnego w Gdyni. Warto jednak zauważyć, że ogólna liczba ofert dostępnych na rynku pierwotnym w Gdyni nie jest wysoka. Wystarczy, by deweloperzy wprowadzili do sprzedaży jeden-dwa nowe projekty z mieszkaniami na sprzedaż, by tendencja spadku liczby ofert została zaburzona.

Barometr Cen Nieruchomości. Mieszkania premium z rynku pierwotnego Barometr Cen Nieruchomości. Mieszkania premium z rynku pierwotnego

W Gdańsku i Sopocie na rynku pierwotnym wzrostu liczby ofert nie widać, bo jak dotąd nie doczekał się on szybkiej korekty po spadkach liczby dostępnych ofert. Deweloperzy z różnych przyczyn nie spieszą się z wprowadzaniem do sprzedaży nowych, dużych projektów, choć wiele z nich od miesięcy jest przygotowanych do realizacji. Na bieżąco obserwujemy to w comiesięcznym cyklu artykułów Nowe Inwestycje Mieszkaniowe, gdzie nie opisujemy na razie projektów nowych, masowych osiedli wprowadzanych na rynek.

Coraz wyższe ceny mieszkań w TrójmieścieZ kwartału na kwartał (III kw.23 w porównaniu do II kw. 23) wzrost cen median mieszkań i domów jest notowany w każdej części Trójmiasta oraz we wszystkich analizowanych przez nas segmentach.

Najwyższe, kilkunastoprocentowe wzrosty zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym widoczne są w Gdańsku i dotyczą mieszkań do 45 m kw., a więc tych, które są w polu zainteresowania inwestorów kupujących lokale pod wynajem oraz klientów posiłkujących się przy zakupie Bezpiecznym Kredytem 2 proc.

Premiery w ofercie deweloperów. Wrzesień 2023 Premiery w ofercie deweloperów. Wrzesień 2023

W ujęciu rok do roku skokowy wzrost median cen ofertowych widoczny jest w przypadku całego rynku wtórnego (Gdańsk, Sopot i Gdynia) oraz na rynku pierwotnym w Gdańsku. Przeciwna tendencja, a więc spadek median cen na rynku pierwotnym, widoczna jest w Gdyni i Sopocie. Wynika to z wyprzedaży nieruchomości w Śródmieściu Gdyni, a więc jednej z najdroższych dzielnic w tym mieście. Spadki mediany cen na rynku pierwotnym w Sopocie również wynikają ze znaczącej w ujęciu rok do roku wyprzedaży mieszkań od deweloperów.Wysoka sprzedaż mieszkań "do zamieszkania"Wyprzedaż oferty widoczna jest na rynku wtórnym we wszystkich dzielnicach Gdańska, ze szczególnym naciskiem na dzielnice południowe oraz bardziej zaludnione dzielnice dolnego tarasu, jak Przymorze, Zaspa, Żabianka, Wrzeszcz. Znaczącego spadku liczby dostępnych ofert nie widać natomiast w Śródmieściu Gdańska, na Dolnym Mieście czy Długich Ogrodach. Spadek liczby ofert wiąże się ze wzrostem cen median - widać to nie tylko w analizie zmian dla całych miast, ale także w dzielnicach. W ujęciu rok do roku mediany cen na rynku wtórnym w Gdańsku najbardziej wzrosły na Aniołkach (+23,36 proc.), Stogach (+18,40 proc.), w Karczemkach (+16,73 proc.).

Nieruchomości Mapa inwestycji

Mapa inwestycji

Zależy ci na lokalizacji? Sprawdź na naszej mapie inwestycji mieszkaniowych i biurowych, gdzie aktualnie w sprzedaży są nieruchomości z rynku pierwotnego.Podobna logika wyprzedaży oferty na rynku wtórnym wyraźnie zauważalna jest w Gdyni - sprzedają się obrzeża i lokalizacje pośrednie, a liczba ofert w centrum niemal stoi w miejscu. Wywnioskować z tego można, że obrót na rynku skupiony jest w tej chwili nie na transakcjach inwestycyjnych, a zakupach lokali "do zamieszkania". W Gdyni na rynku wtórnym mediany cen rok do roku najbardziej wzrosły na Grabówku (+18,11 proc.), w Orłowie (+15,58 proc.) oraz na Obłużu (+14,96 proc.).Porównanie rozkładu median cen w dzielnicach na mapach dobitnie pokazuje jak bardzo rynek pierwotny jest droższy od rynku wtórnego. Mediany cen w najdroższych dzielnicach Trójmiasta na rynku wtórnym - w Jelitkowie, Gdyni Port i Sobieszewie sięgają powyżej 20 tys. zł za m kw., na rynku pierwotnym przekraczają one 30 tys. zł. Tu najdroższe są w tej chwili Wyścigi/Karlikowo z medianą na koniec III kw. na poziomie 34 600 zł za m kw.

Najtańszych mieszkań w Trójmieście (mediana ceny poniżej 9 tys. zł za m kw.) na rynku pierwotnym niezmiennie szukać można w Karczemkach, Kokoszkach oraz na Kowalach, na rynku wtórnym są to: Górki Zachodnie, Kowale, Rudniki, Orunia Dolna oraz Demptowo w Gdyni.

Barometr cen nieruchomości Barometr cen

Barometr cen

Sprawdź ceny mieszkań i domów na trójmiejskim rynku nieruchomości. Wykres generowany jest na podstawie cen ofertowych z ogłoszeń zamieszczanych w portalu Trojmiasto.pl.Najem - po sezonie dużo więcej ofert, ale ceny stabilneRynek najmu w turystycznym regionie, do jakiego należy Trójmiasto, podlega sezonowości. Znajduje to wyraźne odzwierciedlenie w liczbie ofert najmu zamieszczonych w Serwisie Ogłoszeniowym Trojmiasto.pl.

Koniec III kw. to moment, kiedy lokale wynajmowane w lecie turystom wracają do najmu długoterminowego. Zbiegło się to ze zwolnieniem części mieszkań w związku z przeprowadzką "na swoje" osób, które do czasu zakupu własnego M, często wspieranego Bezpiecznym Kredytem 2 proc., wynajmowały mieszkania na terenie Trójmiasta.Wyraźnie zatem widać znaczny wzrost liczby ofert najmu jedno- i dwupokojowych mieszkań w Gdańsku (o blisko 300 proc.), Gdyni (blisko 250 proc.), Sopocie (blisko 1000 proc.). W Gdańsku i Gdyni liczba ofert imponująco wzrosła także w segmencie mieszkań trzypokojowych i większych, w Sopocie takich ofert przybyło o ponad 300 proc.

Tak znaczący wzrost liczby ofert lokali na wynajem w Gdańsku i Gdyni nie idzie jednak w parze z obniżkami stawek czynszu, w ujęciu rok do roku jest tu nawet mowa o nieznacznych wzrostach median cen najmu. Spadki w ujęciu kwartał do kwartału są natomiast znaczne w przypadku Sopotu, ale jest to bezpośrednio związane z zakończeniem sezonu turystycznego. W ujęciu rok do roku mediany cen najmu w Sopocie pozostały niemal niezmienne.

Spotkanie branży deweloperskiej. Montownia, 12 października 2023 roku. Spotkanie branży deweloperskiej. Montownia, 12 października 2023 roku.
Premiera raportu Barometr Cen Nieruchomości III kw. 2023 miała miejsce na spotkaniu dla trójmiejskiej branży deweloperskiej, które Trojmiasto.pl zorganizowało 12 października w salach konferencyjnych hali Montownia. Liczymy, że przygotowana przez nas analiza okaże się przydatna w codziennej pracy deweloperów, pośredników i innych uczestników rynku nieruchomości!

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (136)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Premiera inwestycji - Jasieny

dni otwarte

Dzień otwarty inwestycji Doki

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35800 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24100 zł/m2
Gdynia Orłowo
24050 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
24000 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21200 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29500 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22650 zł/m2
Sopot Górny Sopot
18100 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16150 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15850 zł/m2
Gdynia Orłowo
15450 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane