• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Mieszkanie w Hiszpanii? Można je kupić w Trójmieście

Joanna Puchala
28 kwietnia 2019 (artykuł sprzed 5 lat) 
Ceny nieruchomości na hiszpańskim wybrzeżu są niższe niż w Trójmieście, jednak - podobnie jak tutaj - cena jest uzależniona od odległości od morza. Ceny nieruchomości na hiszpańskim wybrzeżu są niższe niż w Trójmieście, jednak - podobnie jak tutaj - cena jest uzależniona od odległości od morza.

Wysokie temperatury, śródziemnomorski klimat i dobre połączenia lotnicze z Trójmiasta sprawiają, że coraz więcej osób podróżuje do Hiszpanii, a z czasem rozważa też zakup tam mieszkania. Inwestowanie w nieruchomości w nadmorskich miejscowościach Hiszpanii staje się coraz modniejsze, łatwiej dostępne i po prostu tańsze.



Zakup mieszkania w Hiszpanii:

- Po Hiszpanii podróżowałam dużo, ale nie miałam pojęcia, gdzie można kupić małe mieszkanie, jednocześnie nie wydając na nie fortuny. Przypadek sprawił, że skontaktowało się ze mną biuro nieruchomości z Hiszpanii, które zaproponowało współpracę. Pojechałam do Torrevieja - nadmorskiego, oddalonego o 50 kilometrów od Alicante, miasta i zachwyciłam się tym miejscem. Dogodne połączenia lotnicze z Trójmiastem jeszcze bardziej utwierdziły mnie w przekonaniu, że chciałabym tam zamieszkać - opowiada o swoich doświadczeniach z zakupem mieszkania w Hiszpanii Barbara Gielner z Andorra, firmy pomagającej w inwestowaniu w nieruchomości w Hiszpanii. W Torrevieja dużo się buduje, ale ja zdecydowałam się na mieszkanie bardzo blisko centrum miasta. Zanim zdecydowałam się podpisać umowę oglądałam dużo mieszkań, bo ceny tutaj są zróżnicowane, a małe mieszkanie można kupić za niezbyt wysoką cenę, zwłaszcza jeśli porównać tamtejsze ceny z  trójmiejskimi.
Chociaż ceny nieruchomości w Hiszpanii również wzrosły, to i tak są niższe niż te, z którymi mamy do czynienia w Trójmieście. Różnorodność ofert jest bardzo duża, podobnie jak ilość biur nieruchomości w nadmorskich miejscowościach w Hiszpanii.

- Przykładowo kawalerkę o powierzchni 30 m kw. z balkonem w miejscowości Torrevieja można kupić za około 39 tys. euro. Są też droższe nieruchomości, ale wszystko zależy od odległości od morza - mówi Barbara Gielner.
Wyższe niż w Polsce są natomiast koszty okołotransakcyjne.

- Koszty zakupu mieszkania czy domu są większe niż w Polsce i wynoszą około 14 proc. ceny mieszkania. Podatek od czynności cywilno-prawnych przy zakupie z rynku wtórnego wynosi 10 proc. W przypadku zakupu mieszkania z rynku pierwotnego musimy się liczyć z 10 proc. VAT. Pozostałe 4 proc. stanowią pozostałe koszty, m.in. taksa notarialna, koszty podłączenia mediów, wpis do rejestru nieruchomości - wyjaśnia Mariusz Piekarz z gdańskiej firmy Playa Sol Nieruchomości w Hiszpanii.

Formalności krok po kroku



Jeżeli kupujemy mieszkanie na kredyt musimy dołączyć zaświadczenie o zarobkach i wyciąg z  BIK, wyciąg z konta, PIT oraz paszport lub dowód. Wszystkie te dokumenty muszą być przetłumaczone na język angielski lub hiszpański przez tłumacza przysięgłego.

- Zakup nieruchomości w Hiszpanii wiąże się też z uzyskaniem numeru identyfikacyjnego obcokrajowca, tak zwanego numeru NIE. Numer ten można uzyskać w ambasadzie Królestwa Hiszpanii w Polsce lub w urzędzie imigracyjnym w Hiszpanii. Procedura zakupu nie różni się wiele od tej w Polsce. Trzeba sprawdzić księgę wieczystą nieruchomości oraz ewentualne zaległości mogące ciążyć na danej nieruchomości. Potrzebne będzie też sprawdzenie lokalnych przepisów prawa budowlanego i administracyjnego odnośnie danej nieruchomości, aby uniknąć problemów lub ewentualnych kosztów związanych przykładowo z remontem elewacji czy też konstrukcji samego budynku. Przepisy prawa administracyjnego narzucają także uzyskanie specjalnego dokumentu, który potwierdza, że dana nieruchomość jest odpowiednia dla celów mieszkalnych - mówi Mariusz Piekarz.
Czytaj także: Ile kosztują miejsca postojowe w Trójmieście

Po wyborze mieszkania podpisujemy umowę rezerwacyjną.

- Jeżeli już mieszkanie jest wybrane spisuje się umowę rezerwacyjną, wpłacając około 3 tys. euro. W tym momencie trzeba też wystąpić do urzędu o tzw. NIE, czyli numer ewidencyjny dla cudzoziemców, który jest potrzebny do zawarcia każdej umowy sprzedaży. Czas oczekiwania na ten dokument wynosi około dwa tygodnie. Niezbędne jest też założenie konta w hiszpańskim banku. Oprócz podatku do urzędu skarbowego musimy się liczyć z dość dużymi kosztami notarialnymi, które wynoszą około 1500 euro. W biurach nieruchomości zazwyczaj jest ktoś, kto mówi po polsku i po angielsku, ale u notariusza trzeba mieć tłumacza, ponieważ akt notarialny jest czytany po hiszpańsku. Może to być właśnie ktoś z biura nieruchomości. Do notariusza z banku trzeba przynieść też czek, który potwierdza kwotę sprzedaży mieszkania. Po podpisaniu aktu wręcza się go sprzedającym i w tym momencie otrzymujemy klucze do mieszkania. Warto pamiętać, że w Hiszpanii nikomu się nie spieszy. My byliśmy umówieni u notariusza o godzinie 11-tej, a weszliśmy o 14-tej - dodaje Barbara Gielner.
Dzięki firmom doradzającym w zakupie nieruchomości za granicą i dobrym połączeniom lotniczym z Hiszpanią, podziwianie zachodów słońca w Alicante stało się łatwiejsze. Dzięki firmom doradzającym w zakupie nieruchomości za granicą i dobrym połączeniom lotniczym z Hiszpanią, podziwianie zachodów słońca w Alicante stało się łatwiejsze.

Remont i opłaty eksploatacyjne



Podobnie jak w Polsce, w Hiszpanii również możemy kupić mieszkanie do remontu. Można znaleźć też tam na miejscu polską ekipę budowlaną. Pracownicy biur nieruchomości pomagają też w dopełnieniu formalności związanych m.in. z dyspozycjami w banku na pobieranie opłat eksploatacyjnych mieszkania.

- Co sześć miesięcy pobierana jest kwota około 180 euro na opłaty eksploatacyjne, do tego co miesiąc prąd w kwocie około 20 euro, telewizja i Internet to koszt około 23 euro, woda w zależności od zużycia średnio waha się około 20 euro. Przy zakupie mieszkania obowiązkowe jest też jego ubezpieczenie - podsumowuje Barbara Gielner.

Agencje nieruchomości w Trójmieście



Na co zwrócić uwagę, jeśli rozważamy zakup mieszkania w Hiszpanii?

- Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na odległość od plaży. Można też kupić mieszkanie z basenem komunalnym, który znajduje się na posesji, ale trzeba pamiętać, że to z kolei generuje większe koszty eksploatacyjne - radzi Barbara Gielner.

Zwrot inwestycji? Z wynajmu turystom



Wielu obcokrajowców, którzy decydują się na zakup mieszkania w Hiszpanii nie zamieszkuje w nim przez cały rok. Aby nie ponosić dodatkowych kosztów, decydują się na wynajem swojej nieruchomości.

- Obsługę najmu, tak samo jak w Polsce, zleca się firmie, która będzie się tym zajmować kompleksowo. Takie firmy pobierają za swoje usługi około 25-30 procent od dochodu właściciela - wyjaśnia Barbara Gielner.
W sezonie letnim za wynajem dobrze zlokalizowanego mieszkania dostać można 60-80 euro za dobę. Procent jaki zapłacić trzeba pośrednikowi za obsługę najmu jest za każdym razem ustalany indywidualnie i jest mocno uzależniony od klasy nieruchomości, a przede wszystkim jej lokalizacji.

- Możliwe jest także podpisanie umowy na stały wynajem. Właścicielowi wypłacany jest wtedy przez cały rok czynsz stałej wysokości rzędu 300 - 600 euro miesięcznie i niczym więcej nie musi się martwić. Dochód, w głównej mierze, uzależniony jest od lokalizacji nieruchomości - wyjaśnia Mariusz Piekarz. - Oczywiście umowa opisuje także warunki korzystania z lokalu przez samego właściciela.
Pośrednicy zgodnie przyznają, że właścicielami nieruchomości w Hiszpanii są obywatele niemal wszystkich państw europejskich. W wielu przypadkach nie mają jednak potrzeby wynajmowania swoich mieszkań, bo traktują je jako swoje drugie - letnie - mieszkanie. Powoduje to, że małe miasteczka na wybrzeżu w czasie zimy robią wrażenie opustoszałych. Dla osób, które chcą w spokoju wypoczywać w Hiszpanii o tej porze roku są więc atrakcyjnym miejscem.

Ogłoszenia. Porównaj z cenami najmu mieszkań w Trójmieście

Miejsca

Opinie (186) 2 zablokowane

  • W Tczewie jest tanio. (4)

    • 24 2

    • (1)

      ale niedługo będzie drożej...

      • 6 2

      • W Żukowie

        Powstaje pierwsza dzielnica deweloperska

        • 8 0

    • W Lęborku albo Grudziądzu (1)

      też jest tanio :) Kawalerka za ok 65,000 zł. Na Śląsku 2-3 pokoje ok 100-125,000 zł

      • 9 0

      • Wschodnie tereny od Białegostoku

        Ziemia prawie gratis

        • 4 0

  • podrożały materiały budowlane, podrożała praca budowlańców, wzrósł popyt przez 500+ (11)

    to musi być drożej...

    • 13 8

    • Kolejność odwrotna t.j wzrósł popyt co spowodowało wzrost kosztów pracy i materiałów (10)

      Aktualnie popyt leci w w dół co w konsekwencji spowoduje spadel kosztów robocizny i materiałów

      • 12 1

      • ... a skąd nagły wzrost popytu? (2)

        • 3 2

        • ze spadku stu procentowych i spekulacji - w co zainwestować w kraju gdzie wszędzie kradną jak na lokacie jest 2% (1)

          a potem kupujący wąsaci handlarze samochodów itp,
          ale to już się skończyło

          • 6 0

          • odwieczny dylemat: czy jajko jest starsze od kury, czy odwrotnie

            • 1 1

      • Jeśli wg Ciebie popyt leci w dół to (6)

        daj dane dewelopera w Gda u którego na 2 pokojowe mieszkanie nie będę musiał czekać od 1,5 roku do 2 lat?

        • 4 3

        • (3)

          Jak poszukasz to znajdziesz takie do odbioru do 1,5 roku. Zauważ, że mieszkania są wprowadzane do sprzedaży z wyprzedzenie ponad 2 letnim w stosunku do daty deklarowanej w umowie deweloperskiej stąd też te, które będą oddane w przeciągu najbliższych 12 miesięcy były wprowadzane po znacznie niższych cenach niż te z aktualnych ofert. Mieszkania z najnowszych ofert już nie schodzą szybko.

          • 4 0

          • (2)

            szukałem i … nie znalazłem :(

            • 0 1

            • Słabo szukasz (1)

              Właśnie weszła ofera w Brzeznie II kw 2020, na po wakacjach 2020 jest oferta na cmentarzu w oliwie

              • 2 0

              • szukałem i nie znalazłem … mieszkania, które by mi odpowiadało :(

                • 0 1

        • ale to się zmieni dopiero za rok, dwa, przeczytaj raport reas za Ikw2019, co kwartał od 5kw jest średnio -5% wolumenu sprzedaży (razem jakieś -20-30%), a podaż w miarę stała, do końca roku powinna przyspieszyć

          • 1 0

        • :)

          Od dewelopera to tylko fraj.rzy biorą.Na rynku wtórnym jest masa mieszkań w świetnych lokalizacjach.Budynki solidne,a nie karton+ gips.

          • 0 1

  • najlepszy moment na kupno nieruchomości to wtedy, gdy mamy zdolność kredytową lub gotówkę

    zwlekanie tylko powiększa nasze przyszłe straty

    • 13 4

  • Przyjeżdżajcie do Lipska w Saksonii. (4)

    Dziesiątki pustych kamienic spółdzielczych po remoncie czeka na najemców. Praca jest m.in. w fabrykach BMW i Porsche.

    • 30 3

    • daj namiary! (1)

      W Porsche z chęcią mogę pracować....

      • 5 0

      • chyba jako piggy porsche

        • 2 0

    • A za sąsiada mieć wybuchajacego a..a? (1)

      • 7 1

      • Właśnie Lipsk jest pod tym względem dość osobliwy. Wśród mniejszości dominują narody Europy wschodniej.

        • 7 1

  • Tylko Hiszpania....

    ...bo tam są palmy.

    • 14 2

  • Zycie w tropiku (2)

    Z powodu tropikalnych temperatur w lecie, Hiszpanie uciekaja na polnoc europy a Polacy odwrotnie. Prawdziwy sezon to wrzesien gdy temperatura spada ponizej 30°C.
    W lipcu i sierpniu temperatury czesto przekraczaja 40°C a w nocy 30° tak, ze bez klimatyzacji nie da sie spac, ale jak ktos to lubi no to powodzenia.

    • 22 5

    • Tam malo kto nie ma klimy.. (1)

      • 7 2

      • Wszystkie dobre apartamenty i hotele są klimatyzowane

        • 5 0

  • (1)

    Inwestycje w nieruchomości w Hiszpanii?
    Serio?
    Prędzej zwrot przyniesie inwestycja w heroinę na trójmiejskim rynku.

    • 26 3

    • a kiedy mialaby nie przyniesc :) >

      • 4 0

  • Jak co roku spusci sie do Zatoki te 2 mln.m³ gowien, jak rok temu, to bedzie za kilka lat jeszcze drozej.

    Bo bedzie to morze martwe

    • 23 1

  • Gdańsk - twierdza milionerów....wyprowadzam się do Hiszpani (2)

    Nadeszły straszne czasy, ze mieszkanie w rodzinnym miescie kosztuje wiecej niz w Połowie Europy.....

    • 30 1

    • to jest ta "mityczna" siła nabywcza PLN...

      • 3 0

    • Masz Tczew, Starogard, Kościerzynę, Skarszewy pod nosem, a uparłeś się na Gdańsk.

      • 7 3

  • gd (1)

    Widze tu duzo oglądaczy tvpis malkontentów i ludzi
    zazdrosnych nie mówili ze zazdrość to grzech

    • 9 17

    • Po czym tak stwierdzasz ???

      Po jadzie, którym ziejesz ... ???

      • 3 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień otwarty deweloper Yareal

dni otwarte

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane