• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Naturalna zieleń Zieleniaka

Michał Stąporek
8 listopada 2006 (artykuł sprzed 17 lat) 

Powstał projekt przebudowy Zieleniaka, najbardziej rozpoznawalnego biurowca w Gdańsku. Zamiast zielni na elewacji mają pojawić się wewnętrzne ogrody.



Tak wyglądał Zieleniak wiosną tego roku... Tak wyglądał Zieleniak wiosną tego roku...
...a tak może wyglądać po remoncie, który rozpocznie się za trzy lata. Autorem projektu i wizualizacji jest pracownia architektoniczna Kozikowski Design. ...a tak może wyglądać po remoncie, który rozpocznie się za trzy lata. Autorem projektu i wizualizacji jest pracownia architektoniczna Kozikowski Design.
Spekulacje dotyczące przebudowy Zieleniaka, ponadsześćdziesięciometrowego gdańskiego biurowca obchodzącego w tym roku czterdziestolecie rozpoczęcia swojej budowy, trwają od dłuższego czasu. Niegdyś symbol nowoczesnych rozwiązań inżynierskich, dziś już się nieco zestarzał. Choć budynek jest nieustannie modernizowany - w tym roku wymieniono np. jedną z wind towarowych - wiadomo, że biurowiec trzeba gruntownie odświeżyć.

- Zieleniak wymaga remontu, choćby ze względu na to, że trzeba go dostosować do zmieniających się wymagań przeciwpożarowych. Część instalacji wymaga wymiany, inne trzeba będzie przeprojektować. Konstrukcja nośna zostanie zachowana - przyznaje Zbigniew Karpiński, prezes zarządu Centrum Techniki Okrętowej (CTO), które jest właścicielem biurowca.

Zarząd CTO nie podjął jeszcze decyzji w jakiej technologii budynek zostanie przebudowany. Specyficzna konstrukcja biurowca sprawia, że niemożliwa jest np. prosta wymiana okien, ponieważ są one integralną częścią całej fasady. Czy w takim razie Zieleniak zostanie obudowany jak przed kilkoma laty budynek dawnego Banku Gdańskiego na Targu Drzewnym? - Niewykluczone. Jest to możliwe, choć takie rozwiązanie również ma wady - enigmatycznie stwierdza Zbigniew Karpiński.

W przypadku gruntownego remontu właściciel biurowca będzie musiał zadbać o swoich najemców. Czy na czas remontu zapewni im zastępczą lokalizację, czy może będzie przenosił na piętra, na których prace będą prowadzone w innym terminie? Dziś w Zieleniaku mieści się kilkadziesiąt firm i instytucji (także redakcja portalu trojmiasto.pl), które zajmują prawie 75 proc. powierzchni biurowca. - Terminy obowiązywania umów najmu zostały ustalone m.in. pod kątem zaplanowanego remontu. Zapewniam, że żadnego najemcy nie zostawimy na lodzie - wyjaśnia prezes zarządu CTO.

Co ciekawe, choć inżynierowie nie ustalili jeszcze w jaki sposób przeobrazić Zieleniak, swoją wizję przedstawili już architekci. Projekt "Nowego Zieleniaka" przygotowała gdańska pracownia architektoniczna Marcina Kozikowskiego Kozikowski Design (KD).

Zaproponowała ona pozbycie się zieleni z elewacji i zastąpienie jej przez naturalną zieleń roślin w wewnętrznych ogrodach, usytuowanych w trzech patiach rozmieszonych wzdłuż pionowej osi budynku. Patia wyeksponowane na południowej fasadzie budynku byłyby jej najbardziej charakterystycznym elementem. Na obu głównych fasadach, na najwyższej kondygnacji powstałby przeszklony balkon.

Nowy Zieleniak byłby na pewno mniej inwazyjny dla panoramy Głównego i Starego Miasta - jego biało-niebieska fasada rozmywałaby się na tle nieba.

Na ile projekt stworzony przez pracownię KD jest tylko wizją, a na ile został już zaakceptowany do realizacji? - Cóż, robienie takich wizualizacji to ostatni, a nie pierwszy etap dyskusji o budynku - wyjaśnia Zbigniew Karpiński.

Projektu przebudowy biurowca nie oglądał jeszcze m.in. pomorski konserwator zabytków, który wydaje zgodę na wszelkie prace budowlane na terenie historycznego Śródmieścia Gdańska.

- Ten budynek stał się już pewnym symbolem Gdańska i do jego przebudowy trzeba podchodzić niezwykle delikatnie. Dobrze, że nikt nie zastanawia się zmianą struktury nośnej budynku, gdyż obecna konstrukcja strunowa jest niezwykle ciekawym rozwiązaniem inżynierskim - tłumaczy Jan Tusk z Urzędu Konserwatora Zabytków.

O wpływie konserwatora zabytków na przyszłości Zieleniaka może świadczyć choćby sprawa braku reklamy na dachu biurowca. Najwyżej umieszczoną powierzchnię reklamową w Gdańsku wykupiła wiosną Grupa Lotos, ale do dziś nie uzgodniła jeszcze z konserwatorem warunków zawieszenia reklamy.

Miejsca

Opinie (100) ponad 10 zablokowanych

  • Inny pomysł

    Można też całego Zieleniaka zamienić na jedno wielkie WC.
    Na każdym piętrze ubikacje.
    Razem byłoby tych ubikacji kikaset.
    Na najwyższych piętrach luksusowe, droższe, z panoramicznymi widokami.
    Miasto by w ten sposób zarobiło.
    Na dole by się posadowiła babcia klozetowa z fotokomórką.

    • 0 0

  • kiedy chodzilem do jedynki, z okien toalety widac bylo

    gmach dokp, zieleniaka i fragment tego banku handlowego, czy jak. Zup[elnie jak w >.

    • 0 0

  • jak w,, capital city"".

    • 0 0

  • a mnie sie ta antresolka na gorze malo podoba

    i te boczne balkony na bialo tchna h**uffkomm, za przepierzeniem szanownych Panstewka.Lepiej zachowac niebieskosc bokow, dobudowac co na gorze-ale za to rozbudowac PRZOD>-coby siegal kranca chodnika.takie cos elipsoidalne z przodu, wejscia od,, solidarnosci'', ogrody w srodku-okej, z biala galeryjka- natomiast dojazd moze byc podziemny.Zamiast restaurowac Danziger Hofy, skladajac czesc dziadkowi Adolfowi, zrobmy tu maly Hamburek, czy Londynik, na miare City czy czego tam.Zachowujac patriotyczny charakter oczywiscie.Tyl oczywiscie wedlug koncepcji pierwotnej.

    • 0 0

  • trawnik przy torach obudowac, zrobic kilkudziesieciometrowy tunelik na tramway,, nad tym jeszcze cos.

    , cos na kilka pieter.polaczyc toto z zieleniakiem.

    • 0 0

  • ta trampolina niepowinna byc zabudowana, samobójcom tez sie cos od zycia nalezy, obok powinien byc snack bar "pod ostatnim tchnieniem" co by przed lotem mozna bylo cos przekąsić, no i na samym dole pod trampolina odpowiednie miejsce na zakonczenie lotu np zamiast trawnika placyk najeżony metalowymi prętami tak na wszelki wypadek gdyby ktoś zechcial niechcacy złamac sobie tylko nogę

    • 0 0

  • Warszawa noca. Wszystko wybudowano w ciagu 5 ostanich lat, wiekszosc ma 200m. Gdańsk Adamowicza pozostaje w tyle:
    http://img93.imageshack.us/img93/5453/1au7.jpg
    tomasz dziubinski

    • 0 0

  • NIE nie nie i jeszcze raz nie

    dla biało-niebieskiej elweacji, to juz nie będzie ZIELENIAK. Naturalna zieleń wewnatrz budynku i owszem, ale uważam, że elewacja też powinna być zielona jeśli nadal ludzie mają mówić o tym budynku "zieleniak", a co gorsza jeśli elewacja nie będzie zielona, a nazwa pozostanie to nasze wnuki będą dumać czy ich przodkowie mieli wszystkie klepki na miejscu

    • 1 0

  • gegroza

    Właśnie o takie inwestycje mi chodzi. Miasto się rozwija, ładnieje i ludzie mają pracę.

    • 0 0

  • zielony

    kiedys tacy wpierniczali sie na sejmik, machali szabelka i wolali-liberum veto!!!podplaceni przez jakiegos chapona.Projekt jest imponujacy i zasluguje na realizacje.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień Otwarty Proneko

konsultacje, dni otwarte

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane