• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nowy inwestor dla Dolnego Miasta

Michał Brancewicz
25 października 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
aktualizacja: godz. 12:15 (25 listopada 2019)

Miasto planuje do końca listopada podpisać umowę z prywatnym inwestorem na rewitalizację i rozbudowę Dolnego Miasta, w tym dawnej zajezdni tramwajowej. Będzie to drugie podejście do tej inwestycji, po tym, jak w kwietniu inny inwestor zrezygnował z realizacji tego przedsięwzięcia. W ramach umowy na rozproszonych nieruchomościach, o łącznej powierzchni 11 ha, których wartość została oszacowana na 40 mln zł, powstaną nowe mieszkania, lokale usługowe i biura oraz tereny zielone i przestrzenie publiczne, a część istniejących obiektów zostanie wyremontowana.



AKTUALIZACJA, 22 LISTOPADA 2019


Zgodnie z zapowiedziami miasto podpisało umowę na rewitalizację Dolnego Miasta ze spółką GGI Dolne Miasto stworzoną przez dewelopera Euro Styl i Inopę.


Czy chciał(a)byś zamieszkać na Dolnym Mieście?

We wrześniu zeszłego roku miasto wybrało na partnera projektu spółkę zawiązaną przez dwóch doświadczonych deweloperów - warszawskie BBI Develpomnet i Doraco z Gdańska. Jednak wiosną tego roku przyszły inwestor wycofał się, uznając, że przedsięwzięcie będzie nieopłacalne.

Miasto usiadło więc do rozmów z podmiotem, który również złożył ofertę w postępowaniu. Była to spółka GGI Dolne Miasto stworzona przez Euro Styl i Inopę. Teraz porozumienie obu stron jest już bliskie.

Musiała być zgoda rady miasta



- Zakładamy, że umowa zostanie podpisana do końca listopada - mówi Jędrzej Sieliwończyk z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Zanim to nastąpi, rada miasta musiała przyjąć uchwałę zezwalającą miastu na sprzedaż bezprzetargową nieruchomości na Dolnym Mieście na rzecz prywatnego inwestora. Wynika to bowiem z innej uchwały, podjętej w sierpniu tego roku, która zobowiązuje prezydenta do uzyskania zgody tego organu.

- Nieruchomości wniesiemy, gdy spółka będzie miała pozwolenie na budowę i zabezpieczone środki finansowe na realizację. Wniesienie nieruchomości nastąpi najszybciej w przyszłym roku - wyjaśniała podczas sesji Iwona Bierut, dyrektor Wydziału Polityki Gospodarczej.
Radni ostatecznie przegłosowali tę uchwałę.

Pięć etapów w osiem lat za blisko 300 mln



W części komercyjnej inwestor będzie mógł wybudować mieszkania, lokale usługowe oraz biura. Projekt przewiduje również realizację wielu celów publicznych - same tereny zielone mają zająć aż 5,5 ha. Przedsięwzięcie ma zostać zrealizowane w przeciągu 8 lat i wedle szacunków ma pochłonąć co najmniej 277 mln zł netto.

- W ramach każdego z pięciu etapów przedsięwzięcia, generalną zasadą jest priorytetowa realizacja obiektów celu publicznego względem obiektów celu komercyjnego, dopuszcza się jednak ustalenie w harmonogramie późniejszego czasu realizacji celów publicznych, jeżeli miałoby to wynikać z uwarunkowań technicznych lub ekonomicznych - wyjaśnia Sieliwończyk.

Co powstanie w ramach inwestycji publicznych na Dolnym Mieście


Układ komunikacyjny:
  1. budowa przedłużenia ul. Radnej na odc. od ul. Zielonej do ul. Fundacyjnej
  2. przebudowa/modernizacja ul. Radnej na odc. od ul. Polnej do ul. Zielonej
  3. budowa przedłużenia ul. Przyokopowej na odc. od ul. Zielonej do ul. Dobrej
  4. przebudowa/modernizacja ul. Zielonej
  5. przebudowa/modernizacja ul. Fundacyjnej
  6. przebudowa/modernizacja ul. Dobrej
  7. modernizacja ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż ul. Reduta Wyskok - ul. Reduta Wilk
  8. budowa ciągu pieszego na odc. od skrzyżowania ul. Dobrej z przedłużeniem ul. Przyokopowej do skrzyżowania ul. Dobrej z  ul. Toruńską na terenach wzdłuż Nowej Motławy
  9. remont ciągu pieszego na odc. od skrzyżowania ul. Dobrej i ul. Toruńskiej, wzdłuż ul. Kamienna Grobla do południowej granicy nieruchomości

Centrum Aktywności Lokalnej:
  1. rewaloryzacja zabytkowego obiektu przy ul. Śluza 3
  2. budowa obiektu przedszkola publicznego przy ul. Szuwary 2
  3. modernizacja boiska przy Szkole Podstawowej nr 65 przy ul. Śluza 6

Zielone tereny rekreacyjne:
  1. budowa placu zabaw
  2. budowa siłowni zewnętrznej
  3. zagospodarowanie zielonych terenów rekreacyjnych Bastionu Wilk i Bastionu Reduta Wyskok
  4. remont siedmiu zejść wzdłuż ciągu komunikacyjnego ul. Kamienna Grobla - ul. Dobra

Opinie (134) 1 zablokowana

  • ciekawe (1)

    czy rewitalizacja tych, co niektórych budynków na Dolnym Mieście będzie na podobieństwo już trwającej inwestycji na Dolnym Mieście w kwartale budynków na ul. Kierakutisa, Wróbla, Szczygla, Reduta Wyskok, gdzie z istniejących budynków ceglanych w stanie w zupełności do odratowania z zachowanymi oryginalnymi stropami i podziałami wewnętrznymi, klatkami schodowymi wypruje się 99%, tyko dwie lub jedna z zewnętrznych ścian już udają i będą dalej udawały, że to przecież te same historyczne budynki. Większości deweloperów, czy inwestorów słowo rewitalizacja kojarzy się z burzeniem i betonowaniem. Rewitalizacja, to przede wszystkim ratowanie tkanki najcenniejszej, czyli zabytkowej, która cały czas istnieje w tym miejscu i powinna stanowić bazę całej inwestycji, a jest bardzo często odwrotnie - wstawienie nowoczesnych, stylizowanych budynków w aktualnej technologii i maksymalne zaoranie tego, co się ostało. Ot co...

    • 7 1

    • W tym akurat kwartale to można było kręcić filmy o II Wojnie Światowej

      A dokladnie o jej końcówce i czasach tuż po. Pisanie,że tam wszystko było do odratowania to przegrubaśna przesada.

      Wolę taką rewitalizację, niz bujanie w oblokach

      • 0 1

  • Ha, ha, ha...

    • 0 2

  • Co z boiskiem SP 65

    Szkoła podstawowa czeka na nowe boisko od 2014 r. Było obiecane przez prezydenta Adamowicza, jest gotowy projekt i nic. Miasto uczepilo się Partnerstwa pp i ma problem z głowy. Dookoła wyrastają ekskluzywne apartamenty a pośrodku zionie boisko SP 65 - brak porządnego płotu, kamienie zamiast murawy... WSTYD. to miasto powinno wyremontować boisko a nie oglądać się na prywatnych inwestorów. A na dodatek w artykule czytam, że "dopuszcza się jednak ustalenie w harmonogramie późniejszego czasu realizacji celów publicznych, jeżeli miałoby to wynikać z uwarunkowań technicznych lub ekonomicznych".

    • 5 2

  • Nareszcie

    • 0 2

  • (1)

    Będzie dobrze o ile zachowają tereny zielone i stworzą nowe. Jeśli odnowią zabytkowe tereny i wybudują nowe nawiązujące do charakteru i zabudowy dzielnicy.

    • 0 0

    • W bajki wierzysz...silownie ci postawia 2 urzadzenia i plan wedlug nich bedzie wykonany.

      Byle co byle odchaczyc.Sprzedala was banda urzedniczych decydentow za drobne.

      • 0 0

  • Beton stop

    • 1 0

  • Muzeum na Łąkowej

    W dawnej zajezdni zrobić muzeum,postawić zabytkowe tramwaje,jest ich chyba 5 lub 6,dokupić jeszcze ze dwa i doprowadzić jeden tor,sukces murowany

    • 0 0

  • Pożar - to tylko kwestia czasu :-)

    • 1 0

  • Jałmużnicza 2

    powstanie na terenie dawnego Ogrodu Jordanowskiego. Jaskółcza 28 - na terenie trawników. Inwestycja Dobra - na terenie zieleńca i placu zabaw. Największe tereny zielone w okolicy zostaną zabudowane. Tereny rekreacyjne pozostaną jedynie na obrzeżu dzielnicy, na bastionach. Wiecie co? Dobrze, że ani ja, ani nikt z mojej rodziny już tam nie mieszka.

    • 1 0

  • co z kamienną groblą, kiedy miasto pomyśli o tym unikatowym zabytku? Co z bramą nizinną pod którą cały czas jeżdżą samochody?

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane