• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ostatni dzwonek na zwrot VAT za materiały budowlane

Ewa Budnik
2 września 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 
Z remontu łazienki czy kuchni, ale tez z budowy domu można odzyskać nieco pieniędzy jeśli będziemy skrupulatnie zbierać faktury za materiały budowlane, a potem wypełnimy i złożymy w naszym urzędzie skarbowym odpowiedni wniosek. Z remontu łazienki czy kuchni, ale tez z budowy domu można odzyskać nieco pieniędzy jeśli będziemy skrupulatnie zbierać faktury za materiały budowlane, a potem wypełnimy i złożymy w naszym urzędzie skarbowym odpowiedni wniosek.

Właściciele nieruchomości w czasie budowy lub remontu mają szansę na zwrot części podatku VAT zapłaconego za materiały budowlane. To ostatni rok, aby taki zwrot uzyskać. Jeśli w tym roku złożymy odpowiednie zeznanie, zwrotu podatku będzie można domagać się przez pięć kolejnych lat.



Czy warto zadbać o odzyskanie części VAT za materiały budowlane?

Właściciele nieruchomości od kilku mogą starać się o zwrot podatku VAT za materiały budowlane wykorzystane podczas remontu mieszkania czy też budowy domu. Przywilej ten ma zostać zniesiony z końcem 2013. Opłaca się zatem przyspieszyć z pracami remontowo-budowlanymi lub też dokonać zakupu niezbędnych materiałów do końca tego roku. Tym bardziej, że o zwrot nadpłaconej kwoty podatku można ubiegać się w ciągu 5 lat od złożenia pierwszego wniosku. Oznacza to, że podatnik, który w 2013 roku po raz pierwszy skorzysta z tego przywileju, będzie mógł aż do 2018 roku starać się o odzyskanie tej kwoty. O zwrot podatku VAT można występować wielokrotnie, jednak nie częściej niż raz w roku. Limity przedstawione przez ministerstwo są systematycznie waloryzowane, w zależności od ceny 1 m kw. nieruchomości.

Być może ze zwrotu różnicy w podatku będą mogły korzystać osoby budujące dom w ramach programu Mieszkanie dla Młodych

Ulgą podatkową objęte są materiały budowlane, które przed 1 maja 2004 roku, a więc przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej, były obłożone 7 proc. podatkiem VAT, a po tej dacie podatek ten wzrósł do poziomu 22 proc. Ulgę wprowadził dokument: "Ustawa z 29 sierpnia 2005 roku o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym". Szczegółową listę materiałów objętych ulgą można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Transportu i Budownictwa. Są na niej m.in. tapety papierowe, wanna, kabina prysznicowa, a także grzejniki, cement, gips czy żwir.

Prawo do zwrotu podatku VAT na materiały budowlane przysługuje osobom fizycznym, które poniosły wydatki na remont, modernizację domu lub mieszkania, a także na przystosowanie pomieszczenia lub obiektu pełniącego wcześniej inne funkcje na cele mieszkalne. Warto pamiętać, że na wszystkie zakupione materiały należy mieć stosowną fakturę VAT.

- Aby odzyskać pieniądze należy wypełnić wniosek VZM-1 oraz załącznik do niego VZM-1c. W tym załączniku wyszczególnia się wszystkie faktury, pozycje z tych faktur, których zwrot ma dotyczyć oraz kwotę do zwrotu, czyli różnicę między 7 a 22 procentowym podatkiem - dowiedzieliśmy się w gdańskim II Urzędzie Skarbowym. - Do wniosku i załącznika dołącza się kserokopię faktur oraz tytuł prawny do lokalu, czyli akt własności, dzierżawy lub wynajmu.

Złożenie wniosku jest bezpłatne, a wypłacone przez urząd skarbowy pieniądze nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Osoby, które ubiegają się o zwrot podatku VAT, mogą odzyskać ponad 15 tys. zł w przypadku, kiedy prowadzą prace bez pozwolenia na budowę, czyli np. remontują mieszkanie i nawet 35 tys. zł, kiedy budują dom lub rozbudowują obiekt z pozwoleniem na budowę.

- Niemałe kwoty, które wydawane są na różnego rodzaju zaprawy murarskie, tynki czy kompletne systemy ociepleń szybko się rozchodzą. Możliwość ubiegania się o zwrot podatku VAT powoduje, że inwestorzy mogą obniżyć koszty modernizacji mieszkania czy budowy domu. Ulga, która daje takie prawo, z pewnością przyczyniła się do ożywienia branży budowlanej - ocenia Renata Hoffman, p.o. managera ds. marketingu z firmy Baumit.

Zadaj pytanie

Pytania dotyczące podatków, w tym związanych ze zwrotem podatku za materiały budowlane (np. kwalifikacja materiału budowlanego, problemy z wypełnieniem wniosku)można zadać osobom dyżurującym pod numerem Krajowej Informacji Podatkowej (KIP)
Z telefonu stacjonarnego: 801 055 055
Z telefonu komórkowego: (22) 330 0330
Z zagranicy.: +48 22 330 0330
Czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 18.00.

Opinie (37) 10 zablokowanych

  • może 10 razy ściądajcie ze mnie podatki

    wypłata opodatkowana, kupujesz materiały podatek, kupujesz mieszkanie - kredyt i podatek od wzbogacenia!!!! Kredyt to ładne wzbogacenie co miesiąc cię okradają....a nawet jak uciułam jakimś sposobem z tej okrojonej wypłaty to jakie wzbogacenie już raz zabrali mi z każdej wypłaty a teraz drugi raz za karę że nie wydałam od razu, ale jak wydam od razu to dopierdzielą do każdej marchewki VAT i tak czy siak okradają moje zarobki po raz drugi....

    • 7 0

  • I znowu niedopowiedzenie?

    Owszem, mogę odliczać przez 5 lat, ale tylko zakupy dokonane w tym roku.
    A można by zrozumieć, że jak się w tym roku rozpocznie rozliczanie, zakupy dokonywane przez najbliższe 5 lat będą we tym czasie możliwe do rozliczenia...

    • 3 1

  • Za Hitlera nie było tak wysokich podatków

    jakie wam teraz nakładaja wasi politycy na ktorych głosujecie !
    Wiec wyciągnijcie wnioski.

    • 0 0

  • Profesjonalne firmy

    Polecam skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy np. http://www.zwrotvat.info

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte

Turniej Piłkarski Gedania Wrosystem Cup 2024

turniej
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane