• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Południowo-zachodni kierunek mieszkania wygrywa na rynku

Ewa Budnik
3 maja 2012 (artykuł sprzed 12 lat) 
Niezależnie od tego czy mowa o mieszkaniu z rynku pierwotnego czy wtórnego kiedy jego okna wychodzą na południe lub południowy-zachód i z tej samej strony jest balkon, będzie ono nieco droższe. Niezależnie od tego czy mowa o mieszkaniu z rynku pierwotnego czy wtórnego kiedy jego okna wychodzą na południe lub południowy-zachód i z tej samej strony jest balkon, będzie ono nieco droższe.

Kupujesz albo sprzedajesz mieszkanie? Pamiętaj, że nie tylko cena, lokalizacja i ogólny stan mieszkania podlegają negocjacji. Kartą przetargową są okna wychodzące na południowy - zachód i położony z tej samej - nasłonecznionej - strony balkon.



Czy kupiłbyś mieszkanie z wszystkimi oknami na północ, gdyby cena była odpowiednio niższa?

Jakie znaczenie dla codziennego komfortu życia ma dobre doświetlenie pomieszczeń mieszkalnych, a zwłaszcza pokoi, wiedzą osoby, które miały okazję pomieszkać "od północy" i "od południa". Północne pomieszczenia zawsze są chłodniejsze, także w kontekście panującego w nich nastroju - nawet w środku dnia.

- Strona świata, na którą wychodzą okna w mieszkaniu jest ważna, ponieważ nasz organizm potrzebuje dużo światła do dobrego funkcjonowania. Po skończonym dniu pracy chcemy nacieszyć się słońcem w godzinach popołudniowych - stąd popularność kierunków: południowy-zachód i południe - mówi Anna Sadowska, projektantka wnętrz z firmy Dekor Projekt. - Najwięcej światła w ciągu dnia zapewni mieszkanie dwustronne, ale nie wszystkie lokale mają takie atuty, dlatego wybierając mieszkanie warto dopasowywać funkcje pomieszczeń i sposób ich doświetlenia do sposobu funkcjonowania domowników: jeśli ktoś ma kłopoty z rannym wstawaniem i potrzebuje dodatkowego bodźca energetycznego powinien poszukać mieszkania z sypialnią, której okna wychodzą na wschód. Zachodnia strona świata to ostatnia szansa na światło dla najpóźniej wracających do domu. Jest to też dobra strona świata, dla osób, które latem wolą nie narażać się na najsilniejsze promienie słoneczne.

Poza oczywistymi argumentami dotyczącymi nastroju wnętrza nie można zapominać o prostym rachunku ekonomicznym: pomieszczenia położone po słonecznej stronie w ciągu dnia będą nagrzewane przez promienie przenikające przez szybę (o ile na szybach nie ma powłok polaryzacyjnych), nagrzewała się będzie także zewnętrzna ściana budynku. Nawet w czasie krótkiego, ale słonecznego zimowego dnia przekłada się to na oszczędności na ogrzewaniu.

Argumenty logiczne poparte są badaniem preferencji. Metrohouse &Partnerzy SA na swojej stronie internetowej przeprowadził ankietę na temat najkorzystniejszych kierunków usytuowania okien w mieszkaniu. Większość ankietowanych wybrała kierunek południowo-zachodni (33,7 proc.) oraz południowy (27,2 proc.).

Wyniki te są podobne do odpowiedzi udzielanych przez pośredników, którzy także wskazali te kierunki świata jako najbardziej atrakcyjne z punktu widzenia swoich klientów.

- Ekspozycja okien nie należy do tak istotnych czynników jak lokalizacja czy cena mieszkania, ale także odgrywa ważną rolę w procesie decyzyjnym klientów - mówi dyrektor Aws Kinani z Metrohouse. - Przy porównywalnych cenach większym zainteresowaniem cieszą się lokale lepiej nasłonecznione z ekspozycją okien w kierunkach podawanych jako najpopularniejsze w ankiecie. Widać to także na rynku pierwotnym, gdzie w pierwszym rzędzie sprzedają się lokale o najlepszym nasłonecznieniu, a deweloperzy mają problemy ze sprzedażą mieszkań, które są gorzej doświetlone na przykład z uwagi na gęstą zabudowę, czy wysoką zieleń za oknem. 91 procent agentów Metrohouse twierdzi, że klienci zwracają uwagę, na którą stronę wychodzą okna. Jednocześnie aż 88 procent stwierdza, że przy wyborze mieszkania czynnik ten jest ważny i bardzo ważny.

Najbardziej nielubiane są oczywiście kierunki północne.
Projektując takie mieszkania deweloperzy starają się o jak największą powierzchnię okien.

Nauka z analizy tego kryterium płynie nie tylko dla osób, które sprzedają mieszkanie ("słoneczego argumentu" warto używać w czasie negocjacji), ale także dla kupujących tzw. mieszkanie przejściowe (zazwyczaj pierwsze w życiu, wybierane z zamiarem zamiany go na większe, kiedy powiększy się rodzina): porównując oferty warto patrzeć także na to czy mieszkanie jest słoneczne, bo w przyszłości łatwiej będzie je sprzedać.

Ta zasada dotyczy również mieszkań z balkonem, oczywiście najlepiej z balkonem od południowego - zachodu. Z badań Home Broker wynika bowiem, że 95 proc. kupujących zamierza kupić mieszkanie z balkonem. Z kolei z analizy cen wynika, że mieszkanie bez balkonu jest przeciętnie o 6 proc. tańsze. Chętnie wybierają je więc inwestorzy i osoby o ograniczonym budżecie.

- W nowych mieszkaniach, które powstają bez balkonów często zastosowanie znajdują portfenetry, czyli okna balkonowe. Jednak w oczach klientów przeważnie nie rekompensuje to braku balkonu i na takie lokale trudniej znaleźć nabywcę - tłumaczy Bartosz Kowalczyk, doradca Home Broker. - Potwierdza to obserwacja procesu sprzedaży mieszkań w inwestycjach deweloperskich. Zazwyczaj lokale bez balkonów zostają w ofercie deweloperów aż do końca.

Prawo
Podstawowe wytyczne dotyczące sposobu doświetlenia pomieszczeń znaleźć można Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2002 r., Nr 75, poz. 690) z późn. zmianami, dział III, rozdział 2.

Nieruchomości Mapa inwestycji

Mapa inwestycji

Zależy ci na lokalizacji? Sprawdź na naszej mapie inwestycji mieszkaniowych i biurowych, gdzie aktualnie w sprzedaży są nieruchomości z rynku pierwotnego.


Barometr cen nieruchomości Barometr cen

Barometr cen

Sprawdź ceny mieszkań i domów na trójmiejskim rynku nieruchomości. Wykres generowany jest na podstawie cen ofertowych z ogłoszeń zamieszczanych w portalu Trojmiasto.pl.

Opinie (112) ponad 10 zablokowanych

  • Sanny

    Hmmm, nie wiem jak dla Was, ale dla mnie 50 m2 to wcale nie mało. I spokojnie możnaby wzyliedić osobną sypialnię dla mamy i dla cf3rki. Kosztem kuchni co prawda (tzn. połączenia jej z salonem). Ale kilka ciekawych pomysłf3w rzeczywiście można tam podpatrzyć

    • 0 0

  • Ważne, gdzie mieszkasz ... ;-)

    Tylko Żabianka ! Osiedle ładne i kameralne, położenie bezkonkurencyjne, potencjał komunikacji miejskiej nieosiągalny dla innych dzielnic, nieograniczona rekreacja, prestiżowe inwestycje ... Jednym słowem: Tu się żyje ! ...

    • 3 7

  • Teraz to każdy lokator jest panem swego lokalu . Jeśli mu pasują otwarte drzwi to otworzy je. Inny wchodząc dojdzie do wniosku ,że drzwi trzeba zamykać,to zamknie je.Najbardziej cierpią lokatorzy na parterze ,bo są najbardziej narażeni na intruzów i zimno w okresie zimowym. Ale lokator z wyższych pieter tego nie może pojąć . W swoim mieszkaniu nie zostawiają tak otwartych okien.Dla mnie, niezrozumiałe jest jak można było zbudować blok ,który zasłonił dopływ promieni słonecznych(szczególnie lokatorom parteru)do okien budynku już zamieszkałego.Kto wydał taką decyzje.A co na to lokatorzy?

    • 2 0

  • (1)

    nigdy nie kupiłbym mieszkani z oknami na południe. Masakra. A wieczorem ciemno.Badania naukowe pokazują, że ludzie mający mieszkania z oknami na południe częściej chorują na choroby psychiczne w tym depresje. Okna z widokiem na południe to także największa ilość zgonów - w tym próby samobójcze wg czasopisma Lancet. Czy moze mi ktoś powiedziec dlaczego.

    • 4 7

    • Co proszę ?

      Jakieś bzdurne badania czytasz :D

      • 1 0

  • ludzi ktozy nie mysla zawsze i wszedzie jest pelno po co otwierac dzwi kiedy moga byc otwarte ile to mniej roboty a wtedy rece maja spokoj ludzie dzis zaczynaja byc bardzo wygodni i nowoczesni jak w marketach dzwi otwieraja sie same to dlaczego nie w domach w ktorych spia i zyja

    • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień Otwarty Proneko

konsultacje, dni otwarte

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane