• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Projekt domu. Indywidualny czy gotowy?

Joanna Puchala
21 marca 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
Chociaż indywidualny projekt domu wydaje się większym kosztem niż zakup gotowego projektu, to może się okazać, że dzięki niemu uda nam się wprowadzić oszczędności. Chociaż indywidualny projekt domu wydaje się większym kosztem niż zakup gotowego projektu, to może się okazać, że dzięki niemu uda nam się wprowadzić oszczędności.

Gotowe projekty domów jednorodzinnych są znacznie tańsze od indywidualnych. Jednak zwykle wymagają adaptacji do potrzeb przyszłych mieszkańców lub miejsca, w którym stanie budynek. A to oznacza kolejne koszty. Indywidualny projekt domu oznacza natomiast możliwość uwzględnienia wszystkich preferencji przyszłych mieszkańców. Który z nich wybrać?





Dom bez pozwolenia 2023 - zmiany, metraż, formalności Dom bez pozwolenia 2023 - zmiany, metraż, formalności

Przed budową domu:

Różnorodność gotowych projektów domów jest aktualnie tak duża, że mogłoby się wydawać, że każdy znajdzie tam wymarzone rozwiązanie dla siebie. W Internecie można obejrzeć setki propozycji budynków o różnej powierzchni i architekturze.

Jednak projekt, aby mógł zostać zrealizowany musi być dopasowany do zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub warunków zabudowy dla danej działki, a także spełniać szereg innych wymogów i być dopasowany do właścicieli. Chodzi m.in. o doświetlenie poszczególnych pomieszczeń, układ funkcjonalny dopasowany do potrzeb rodziny oraz zaplanowane przez inwestora kryteria budżetowe. Jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie kryteria okazuje się, że znalezienie idealnego projektu domu, nawet wśród tak wielu dostępnych ofert, bywa trudne do zrealizowania.

Co można budować bez pozwolenia?



Jak znaleźć projekt domu?



- Scenariusz zwykle jest podobny: im dłużej szukamy, tym nasza nadzieja na znalezienie idealnego projektu maleje. Zaczynamy więc szukać takiego, który spełni część naszych oczekiwań - jako solidną bazę do zmian. Dochodzimy do momentu, gdy 50 proc. z pierwotnych założeń jesteśmy gotowi odpuścić, bo wiemy już, że bez istotnych zmian w projekcie gotowym się nie obejdzie - mówi architekt Mikołaj Ćwidak z MC Pracowni Architektonicznej. - Jednak, żeby nie być zbytnim pesymistą: może się okazać że piąty z oglądanych przez nas projektów jest idealny i spełnia wszystkie nasze oczekiwania funkcjonalne, estetyczne i formalne, a z zakładanego budżetu zostanie jeszcze na wykonanie ogrodzenia i delikatną aranżację ogrodu.
W takiej sytuacji faktycznie warto kupić gotowy projekt. Przy czym nawet decydując się na taki zakup warto zwrócić się do lokalnego biura projektowego po ostateczną ocenę naszego wyboru. Niektóre pracownie architektoniczne są partnerami ogólnopolskich firm oferujących projekty domów i mogą pomóc w wyborze optymalnego rozwiązania.

Czytaj także: Barometr Cen Nieruchomości. Ceny działek pod budowę domu

Jeśli jednak z wielu wstępnych założeń już na początku swojej drogi musimy zrezygnować lub zastanawiamy się nad wprowadzeniem zmian, lepiej rozważyć projekt indywidualny. Chodzi o to, że adaptacja gotowego projektu ma sens tylko w sytuacji, gdy niemal w pełni odpowiada potrzebom inwestora - bez wprowadzania zmian.

- Najmniejsza zmiana istotna wprowadza tzw. efekt domina, który generuje kolejne zmiany w projekcie architektonicznym i projektach branżowych, a dokonywanie ręcznie zmian w wydrukowanym projekcie nie jest dobrym rozwiązaniem - wyjaśnia architekt Joanna Ciecholewska z Autorskiego Studio Projektowego Indygo.

Indywidualny projekt domu - czy warto kupić projekt indywidualny domu?



Projekt indywidualny, jak sama nazwa wskazuje, będzie dopasowany do potrzeb przyszłych mieszkańców, przez co nie musimy akceptować półśrodków. W takiej sytuacji możemy wybrać układ funkcjonalny, wielkość i rozwiązania odpowiadające stylowi życia i precyzyjnym potrzebom.

- Budowa jest skomplikowanym i wielopłaszczyznowym zadaniem, gdzie podjąć należy bardzo dużo decyzji, które latami wpływać będą na nasze życie, życie naszych bliskich i sąsiadów jak również przypadkowych osób, które codziennie będą mijać nasz dom - dodaje Mikołaj Ćwidak.
Budynki są elementem względnie stałym w zmieniającym się świecie, dlatego dobór poszczególnych rozwiązań czy to na etapie projektowym czy też budowlanym, będzie miał wpływ nie tylko na nasze życie, ale też na inne osoby. Osoby świadome takiego powiązania coraz częściej decydują się na ograniczenie eksploatacji środowiska i wybierają zrównoważone budownictwo.

- Wnętrze domu jest równie ważne jak jego zewnętrze. Według najnowszych wyliczeń 90 proc. czasu spędzamy wewnątrz budynków. Użyte materiały budowlane, konstrukcyjne, wykończeniowe, sposób wymiany powietrza w pomieszczeniach - wszystkie te aspekty będą miały wpływ na mikroklimat we wnętrzu naszego domu. Architekt jest też odpowiedzialny za szukanie oszczędności na budowie bez straty dla jakości architektury. Swoimi radami i rozwiązaniami projektowymi może on pomóc zaoszczędzić tysiące złotych, co pozwoli zmieścić się w budżecie i być bardziej oszczędnym już na etapie eksploatacyjnym - dodaje Mikołaj Ćwidak.

Pracownie architektoniczne w Trójmieście



Ile kosztuje projekt domu?



Przykładowo: w przypadku domu jednorodzinnego o powierzchni około 150 m kw. indywidualny projekt będzie kosztował od 12 do 15 tysięcy złotych (w zależności od uwzględnionych rozwiązań).

Gotowe projekty domów - zalety



Gotowe projekty są wprawdzie znacznie tańsze od indywidualnych, ale wymagają adaptacji oraz wprowadzania zmian, które generują wysokie koszty. Za gotowy projekt domu o podobnym metrażu trzeba zapłacić około cztery tysiące złotych. Do tego jednak dochodzi wielobranżowa adaptacja, która bez żadnych zmian kosztuje kolejne cztery tysiące złotych.

W obu przypadkach musimy się liczyć także z kosztami map do celów projektowych oraz opinii geotechnicznej.

Miejsca

Opinie (199) 3 zablokowane

  • Praca architekta (3)

    Praca architekta zaczyna się z chwilą pierwszego spotkania z zamawiającym projekt domu, a kończy z chwilą postawienia ostatniego mebla, szafki na odkurzacz czy pastę do butów. Po drodze poznaje gospodarza i jego potrzeby, analizuje działkę i okolicę, wykonuje wstępne koncepcje, współpracuje z inżynierami branżowymi przy projektach technicznych, komunikuje się z urzędami, wykonuje kolejne szczegółowe projekty, dobiera materiały, doradza inwestorowi,wykonawcy w ramach nadzoru autorskiego, projektuje wnętrze - posadzki, meble itd. Koordynuje cały proces inwestycyjny. Poświęca ogrom czasu ku chwale ojczyzny i zadowoleniu nowego właściciela. Za darmo ? Tylko dlatego, że kocha swój zawód ?

    • 1 0

    • skąd wziąłeś to za darmo? bez 25.000 na stole nie odpowiadają na maila (2)

      • 0 0

      • W krajach cuwilizowanych projekt stanowi ok. 10 -12 % kosztów robót budowlanych. Wynika to również w Polsxce z Rozporzadzenia (1)

        • 0 0

        • W krajach cywilizowanych projekt stanowi 10- 12 % kosztów inwestycji. Wynika to równiez w Polsce z Rozporadzenia Ministra w

          • 0 1

  • Tylko Nowa Letnica

    Tylko mieszkanie na Nowej Letnicy! Nie tam jakiś dom.

    • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień Otwarty Proneko

konsultacje, dni otwarte

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane