Wiadomości

stat

Widok za oknem. Za to płacimy kupując mieszkanie

Nawet w wysokich budynkach mieszkania na najwyższych piętrach mają zwykle większe tarasy, które pozwalają w pełni korzystać z roztaczających się widoków.
Nawet w wysokich budynkach mieszkania na najwyższych piętrach mają zwykle większe tarasy, które pozwalają w pełni korzystać z roztaczających się widoków. materiały prasowe Inpro

Panorama miasta, widok na zatokę, przestrzeń za oknem - to argumenty często wymieniane przez osoby, które decydują się na zakup mieszkania na wyższym piętrze. Za takie zalety mieszkania trzeba jednak zapłacić odpowiednio więcej. Sprawdzamy, o ile droższe są w Trójmieście mieszkania na piętrach od 11 do 17.Czy chciałbyś/mógłbyś zamieszkać w wysokim budynku?

tak, marzy mi się widok na miasto z góry 22%
tak, pod warunkiem że widok będzie ciekawy, a cena nie zwali mnie z nóg 21%
tak, takie nowe budynki kojarzą mi się z prestiżem 2%
to zależy tylko od ceny i lokalizacji 12%
nie, nic mnie nie przekona do życia w takiej masie ludzi 43%
zakończona Łącznie głosów: 959
- Klienci, którzy chcą nabyć nieruchomość, chętnie wybierają mieszkania usytuowane na wysokich kondygnacjach. Kluczową rolę w tym przypadku odgrywa dostępność niezawodnej windy w budynku - mówi agent nieruchomości Sandra Kukowska z Tyszkiewicz Nieruchomości.

Zalety mieszkań położonych na najwyższych piętrach- W inwestycjach deweloperskich, zwłaszcza tych o wyższym standardzie, lokale usytuowane na górnych piętrach to często najdroższa oferta w całym budynku. Na rynku trójmiejskim, inwestycje w dobrej lokalizacji oferują klientom wyższych pięter często imponujący widok. Ten najbardziej ceniony to widok na zatokę. Gdy inwestycja daje pewność, że ten widok się nie zmieni mówimy, że "wart jest on każdej ceny" - mówi Sylwia Witowska, koordynator działu marketingu w firmie deweloperskiej Allcon Osiedla.
Jeżeli nowoczesny budynek dodatkowo znajduje się w atrakcyjnej lokalizacji, to mieszkanie znacznie zyskuje na wartości, a kupujący wraz z nieruchomością nabywa prestiż. Często lokale na najwyższych piętrach posiadają także większe balkony niż mieszkania położone niżej lub nawet tarasy.

Czytaj także: czy mieszkania na parterze są tańsze od tych na wyższych piętrach?

- Bez wątpienia nieruchomości znajdujące się na wysokiej kondygnacji mają zazwyczaj nieprzeciętny widok na przykład na panoramę miasta, krajobraz lub zatokę. Bardzo często te mieszkania są również dobrze doświetlone i słoneczne. Ich wysokie położenie dodaje również poczucia bezpieczeństwa oraz prywatności - zauważa Sandra Kukowska.
Co do prywatności możemy być spokojni, że nikt nie będzie zaglądał nam w okna (o ile tuż obok nie stoi równie wysoki budynek). Wyżej usytuowane mieszkania bywają także nieco cichsze - mieszkańcy ostatnich pięter nie mają bowiem sąsiadów z góry a położenie z dala od ulicznego zgiełku i hałasów dobiegających z niższych pięter może zapewnić właścicielom ciszę i spokój. Ze względu na brak sąsiadów nad głową (lub ich mniejszą liczbę) mniejsze jest także ryzyko zalania.

Nawet jeśli z balkonu widać bloki, to przestrzeń za oknem staje się wyczuwalna także we wnętrzu.
Nawet jeśli z balkonu widać bloki, to przestrzeń za oknem staje się wyczuwalna także we wnętrzu. materiały prasowe Allcon

Cena za widok- Widok z apartamentu, podobnie jak i jego lokalizacja to towar, który ma ogromne znaczenie dla większości nabywców mieszkań. Klienci wybierają te na najwyższych piętrach, ponieważ mają one często większe tarasy i panoramiczne przeszklenia, które zapewniają dostęp promieni słonecznych od rana do wieczora. Ostatnia kondygnacja może także wiązać się z wyższą wysokością mieszkania, co daje poczucie przestronności. Na najwyższych piętrach znajdują się zwykle apartamenty o większych metrażach, a to oznacza mniej lokali na danej kondygnacji - mówi Rafał Zdebski, dyrektor handlowy w Inpro S.A. To wszystko powoduje, że takie mieszkania często są o 25 proc. droższe za 1 m kw. względem standardowych lokali.

Trójmiasto. Nowe mieszkania powyżej 11 piętra

3-pokoje mieszkanie z osobną kuchnią H3.14M02
509 000 zł
Gdańsk Letnica
Dwa pokoje na Nowej Letnicy G2.11M09
392 500 zł
Gdańsk Letnica
Kawalerka na Nowej Letnicy - Promocyjna cena! H3.16M05
309 000 zł
Gdańsk Letnica

Za mieszkania na najwyższych piętrach zapłacimy więcej nie tylko ze względu na widok.

- Na wyższych kondygnacjach zazwyczaj sytuowane są również reprezentacyjne lokale, mieszkania z wyższej półki o najwyższym standardzie i największym metrażu. Często w ich ofercie są duże balkony lub nawet kilkunasto- i kilkudziesięciometrowe tarasy. Mieszkania zlokalizowane na wyższych kondygnacjach cechują się również dobrym rozwiązaniem szczególnie dla osób ceniących spokój i ciszę, często hałas z ulicy jest wytłumiony. To większa prywatność. Ważnym aspektem jest nasłonecznienie takich mieszkań - podkreśla Sylwia Witowska.
Przy takiej ilości zalet, nie ma innego wyjścia: musimy liczyć się z wyższą ceną.

- W zdecydowanej większości ceny metra kwadratowego nieruchomości znajdującej się na najwyższych piętrach w nowoczesnym budownictwie są o kilka, a nawet kilkanaście procent wyższe od analogicznych lokali usytuowanych przykładowo na parterze - podkreśla Sandra Kukowska.
Z analizy ofert sprzedaży mieszkań zamieszczonych w serwisie ogłoszeniowym Trojmiasto.pl wynika, że średnie ceny mieszkań na wyższych piętrach na rynku pierwotnym wynoszą 12 480 zł za 1 m kw. Najwięcej musimy zapłacić za mieszkanie na Przymorzu. Tam ceny mieszkań na wyższych kondygnacjach wahają się od 12 241 za 1 m kw. do 17 374 za 1 m kw. Najmniej zapłacimy za takie mieszkanie na Morenie, bo 7 590 zł za 1 m kw. W przypadku mieszkań na rynku wtórnym musimy liczyć się średnio z ceną 15 380 zł za 1 m kw. Za najtańsze mieszkanie na rynku wtórnym na wyższym piętrze zapłacimy 6 250 zł za 1 m kw. na Suchaninie. Najwięcej, bo rekordowe 24 841 zł za 1 m kw. kosztuje apartament w centrum Gdyni.


- Przykładem połączenia dwóch najważniejszych atutów, czyli lokalizacji i niezmiennego widoku na zatokę i zieleń, jest najnowszy gdański apartamentowiec Tarasy Bałtyku. Najwyższe piętra w tym budynku zajmą penthouse'y o powierzchni aż do 163 m kw. z imponującymi tarasami. Cena tych lokali osiąga wartość ponad 2,9 mln złotych - dodaje Sylwia Witowska.

Na co zwrócić uwagę wybierając piętro?Mimo niepodważalnych zalet mieszkań na piętrze, wybór kondygnacji powinien być podyktowany indywidualnymi preferencjami. Osoby, które poszukują namiastki domu nie będą zachwycać się wysokim piętrem, bo chętniej wybiorą mieszkanie z ogródkiem na parterze.

- Należy wziąć pod uwagę, że wybór kondygnacji nieruchomości w budynku jest kwestią indywidualnych potrzeb i cechy nieruchomości znajdującej się na ostatniej kondygnacji, które dla wielu osób oznaczają zalety, dla innych mogą być wadą lub nie stanowić dodatkowego atutu. Zanim zdecydujemy się na zakup, warto obejrzeć kilka mieszkań znajdujących się na różnych kondygnacjach, aby podjąć świadomą i właściwą decyzję o zakupie swojej wymarzonej nieruchomości - radzi Sandra Kukowska.

Trójmiasto. Używane mieszkania powyżej 11 piętra

Opinie (238) 6 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.