• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wykończenie mieszkania. Ile to kosztuje?

Joanna Puchala
30 września 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
Przy wykończeniu mieszkania nie warto oszczędzać na podłodze. To stały element, który musi posłużyć wiele lat, bo każda wymiana podłogi wiąże się z remontem całego pomieszczenia. Przy wykończeniu mieszkania nie warto oszczędzać na podłodze. To stały element, który musi posłużyć wiele lat, bo każda wymiana podłogi wiąże się z remontem całego pomieszczenia.

Kupujemy mieszkanie w stanie deweloperskim, na papierze widzimy cenę zakupu, a o wykończeniu myślimy "jakoś to będzie". Tymczasem podłogi, wykończenie łazienki, kuchni czy wykonanie oświetlenia kosztuje tysiące złotych. Do tego dochodzą meble. Warto te wydatki zdroworozsądkowo przewidzieć i zaplanować. Podpowiadamy jak to zrobić.



Wykończenie mieszkania krok po kroku - co warto wiedzieć?



Na co wydałeś/wydałbyś najwięcej pieniędzy podczas urządzania mieszkania?

- Wykończenie mieszkania możemy porównać do zakupu samochodu. Mamy różne klasy samochodów tak samo jak mamy różne możliwości w wykończeniu wnętrz. Wszystkie samochody w swojej konstrukcji są zbliżone. Różnica w cenie wynika z jakości komponentów z jakich zostały wyprodukowane i standardu ich wykończenia. Przy aranżacji wnętrz jest podobnie. Położenie przez wykonawcę metra kwadratowego gresu za 40 złotych będzie kosztować tyle samo co gresu za 240 złotych - mówi Mikołaj Ćwidak z MC Pracowni Architektonicznej. - Upraszczając: koszt robocizny można przyjąć jako stałą. Zmienna jest natomiast kwota, jaką jesteśmy w stanie zapłacić za materiały wykończeniowe.

Przede wszystkim: określ budżet



Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest niedokładne, a jeszcze częściej zbyt optymistyczne (czyli zaniżone) szacowanie budżetu wszystkich robót.

Czytaj także: ile czasu trwa wykończenie mieszkania?

- W oparciu o nasze doświadczenie, niezbędne minimum możemy określić na 1000 złotych za metr kwadratowy mieszkania [jeżeli kupujemy mieszkanie o powierzchni 50 m kw. to na jego wykończenie potrzebujemy 50 tys. zł-red.]. W tej kwocie zawarte są koszty zakupu materiałów remontowych, opłacenie ekipy oraz urządzenie kuchni i łazienki na poziomie podstawowym. Nie jest w to wliczone wyposażenie mieszkania w meble, których koszt oczywiście znów zależy od konkretnych możliwości finansowych. Tak kształtują się wyjściowe i teoretyczne dane. Każde mieszkanie to oczywiście osobny przypadek, który trzeba rozpatrywać indywidualnie - mówi Katarzyna Jędruszczak z pracowni aranżacji wnętrz Conceptownia.
Koszt wykończenia mieszkania o powierzchni 50-60 m kw.
Jakość wykończeniaCena za 1 m kw.Zastosowane materiały
Wersja ekonomicznaOkoło 1 000 złTanie, kupione w marketach lub w promocyjnych cenach
Wersja standardowaOkoło 1500 złŚrednia półka cenowa - markowe gresy, dobrej jakości panele lub tańsze podłogi drewniane
Wersja o podwyższonym standardzieCo najmniej 2000 złWysokiej jakości materiały, meble i oświetlenie

Nie licz, że "się uda", bądź przewidujący



Przy każdym remoncie budżet zostaje przekroczony. To jak zasada, która ma nieliczne - potwierdzające ją, wyjątki. Lepiej od razu wziąć to pod uwagę i zarezerwować więcej środków na niespodziewane wydatki.

- Trzeba z góry zarezerwować 15-20 proc. środków więcej na niespodziewane wydatki, związane przykładowo z konieczną zmianą poszczególnych elementów wyposażenia. Cięcie kosztów w czasie kiedy prace już się toczą przekłada się na funkcjonalność wnętrza. Jeżeli projektujemy i wyposażamy coś na lata, to dzisiejsze oszczędności możemy odczuwać później długo i boleśnie - przestrzega Katarzyna Jędruszczak. - Mieszkanie powinno być dopasowane do stylu życia właścicieli, stanowić odpowiedź na ich codzienne potrzeby, ale także przewidywać zmiany następujące w kolejnych latach życia mieszkańców, takie jak: pojawienie się dzieci lub opuszczenie przez nich rodzinnego gniazda.
KATALOG FIRM: ZNAJDŹ FIRMĘ, KTÓRA WYKOŃCZY MIESZKANIE

Niestety złe planowanie budżetu często polega też na złym dysponowaniu środkami - znacznie łatwiej jest nam wydawać pieniądze na początku, kiedy budżet jest kompletny.

- Im bliżej końca, tym decyzje związane z kwotą, jaką mamy przeznaczyć na dany element wykończeniowy są ostrożniejsze. Z mojego doświadczenia wynika, że cierpią na tym głównie meble wolnostojące i oświetlenie, a w szczególności lampy wiszące bo je przeważnie montujemy na końcu. Dobrym rozwiązaniem jest zakup lamp wiszących na początku drogi inwestycyjnej i składowanie ich w bezpiecznym miejscu - dodaje Mikołaj Ćwidak.
KATALOG FIRM: UKŁADANIE I CYKLINOWANIE PODŁÓG

Bardzo ważna jest także rzecz (tylko z pozoru) zupełnie banalna: trzeba dokładnie sprawdzić opinie o firmach i specjalistach, z których usług zamierzamy skorzystać. Pomoże nam to uniknąć trudności związanych z terminowością i jakością prac, a co za tym idzie niepotrzebnych wydatków.

Urządzenie kuchni i łazienki kosztuje najwięcej?



Często słyszymy opinię, że największe koszty podczas remontu czy wykończenia mieszkania dotyczą kuchni i łazienki. Czy to prawda?

- Oczywiście łazienka i kuchnia niezależnie od standardu materiałów jaki wybierzemy zwykle będzie największym wydatkiem. Na ich realizację potrzebujemy kosztownego wyposażenia i materiałów wykończeniowych. Gresy, armatura, ceramika są największym wydatkiem w przypadku łazienki. Jeśli chodzi o kuchnię to najwięcej zapłacimy za sprzęty i zabudowę - podkreśla Mikołaj Ćwidak.
KATALOG FIRM: SKLEPY Z ARMATURĄ ŁAZIENKOWĄ W TRÓJMIEŚCIE I OKOLICACH

- Urządzenie obu tych pomieszczeń na zadowalającym poziomie oznacza oczywiście wyższe wydatki na materiały. Czy prawdą jest więc, że właśnie na remont kuchni i łazienki wydamy najwięcej? Tak, ponieważ ludzie lubią otaczać się dobrymi materiałami, mieć poczucie luksusu, niezawodności, dlatego wybierają dobre jakościowo, kosztowne sprzęty. Nie, ponieważ równie często właściciele nieruchomości wolą zainwestować więcej w te elementy wyposażenia, które będą mogli zabrać ze sobą do kolejnego mieszkania czy domu - rozważa Katarzyna Jędruszczak.
KATALOG FIRM: MEBLE I ZABUDOWY NA WYMIAR

Oprócz kosztów, warto zwrócić również uwagę na stylistykę materiałów, które wybieramy. Jeżeli wybierzemy zbyt odważne rozwiązania, może okazać się, że po krótkim czasie będziemy potrzebowali zmiany, co wygeneruje dodatkowe koszty.

- Kafle, podłogi, meble do zabudowy, drzwi - jako elementy stałe nie będą prawdopodobnie wymieniane przez lata. Jeśli zdecydujemy się na aranżacje modne w tym sezonie, jest wielce prawdopodobne, że za rok już nam się opatrzą. Lepiej stawiać na ponadczasową klasykę niż chwilowe trendy - doradza Katarzyna Jędruszczak.
Zanim staniemy w pustym mieszkaniu, gdzie będzie tylko podłoga, wykończona łazienka i pomalowane ściany z naszego konta zniknie co najmniej kilkanaście tysięcy złotych. Od dobrego gospodarowania budżetem zależy, czy wystarczy nam na meble... Zanim staniemy w pustym mieszkaniu, gdzie będzie tylko podłoga, wykończona łazienka i pomalowane ściany z naszego konta zniknie co najmniej kilkanaście tysięcy złotych. Od dobrego gospodarowania budżetem zależy, czy wystarczy nam na meble...

Stan deweloperski



O tym, ile będzie kosztować wykończenie metra kwadratowego mieszkania w stanie deweloperskim zadecydują nie tylko koszty robocizny, zastosowanych materiałów wykończeniowych czy wyposażenia, ale to, z jakim stanem deweloperskim mamy do czynienia. Zazwyczaj przy odbiorze mieszkania mamy zrobioną wylewkę betonową na podłodze, zamontowane parapety, okna i drzwi wejściowe. Powinny być również doprowadzone instalacje: wodna, kanalizacyjna oraz elektryczna. Przy decyzji o zakupie mieszkania zawsze trzeba dokładnie ustalić w jakim stanie przekazane zostanie nam mieszkanie (na przykład czy ściany będą gładkie czy sami będziemy musieli je wygładzić). To ważne informacje przy późniejszym szacowaniu kosztów wykończenia.

Miejsca

Opinie (193) ponad 10 zablokowanych

  • Dom 100m2 w stanie naprawdę developerskim - czyli ściany pomalowane na biało, gniazdka, wszystkie instalacje. Wykończenie kosztowało mnie (niczego poza malowaniem nie robiłem sam) 100 tyś zł. I nie standard z wyprzedaży OBI tylko łazienki (2 razem 14m2) kupowane w Komforcie z aktualnych linii i razem z projektem - 15 tyś. Podłogi (dół same kafle, góra panele 12mm do podłogówki czyli nie za 20 zł), lampy, listwy podłogowe, płyty GK do podwieszanego w kuchni i pierdoły - 10 tyś (wszystko dobrej jakości kupione w wyprzedażach), robota (ryczałt, nie zgadzam się na "tu wie pan wyszło drożej") 15 tyś, schody 5 tyś, meble kuchnia (kam prime czołowy polski producent) 20 tyś z montażem (kuchnia kwadrat 10m2), sprzęty AGD Samsung - średnie ale lodówka SBS - 15 tyś. Reszta na farby i meble z Agaty - różni producenci. Sąsiadka obok, taki sam dom. Materiały kupował wykonawca, za robociznę płaciła po robocie ("jak zrobię to powiem ile mnie to pracy kosztowało"). Koszt ogółem 150 tyś, standard taki sam jak u mnie, wykonanie gorsze (co chwila coś odpada). Tylko, że u mnie ekipa z Lęborka a u niej pan z Gdyni. Różnice za zrobienie tego samego i z tego samego są kolosalne i tak naprawdę każde wykończenie to wielka ruletka. Jedyne co to radzę kupować materiały na łazienki w miejscu gdzie od razu zrobią projekt bazujący na dokładnie tym co kupujesz. U mnie podczas montażu nic nie pękło i zostało dokładnie tyle, ile założyła pani projektant. Tak samo kuchnia - zrobić pomiary i projekt i tego się trzymać. Unikać też sprzedawców, którzy chcą wcisnąć wszystko co się da. Najlepiej znaleźć takiego, co zacznie rozmowę od "a czego pan potrzebuje, jaki efekt chce pan uzyskać".

    • 18 1

  • temat szeroki jak rzeka

    można podejść szerokim gestem i mieć samą kuchnię za 100 tyis. jakie możliwości takie podjeście, my u nas na zajezdni wrzeszcz wybieramy złoty środek, czyli przyzwoite agda, armatura nie byle jaka,trochę ikei, mat. budowlane z Castoramy i mam nadzieję że uda mi się nie wypruć flaków na wykończanie.

    • 5 1

  • pytanie do posiadaczy szeregu/bliźniaka o powierzchni mieszkalnej 120m2 (11)

    Wyjściowo stan deweloperski, bez drzwi wewnętrzych. Jaki przyjąć budżet na urządzenie w średnim standardzie: na dole wiatrołap/przedpokój/ otwarta kuchnia z jadalnią i salon z kominkiem/toaleta/ schody na górę/ na piętrze łazienka i 3 pokoje? Ma być normalnie, bez "wodotrysków" czy 100 tys wystarczy?

    • 1 2

    • Nie

      • 3 0

    • Wystarczy (2)

      My kupiliśmy dom 108m2 od lokum.gda.pl i spekulujemy, że wykończenie wyniesie nas jakieś 80 tys. Konsultowaliśmy z sąsiadami z naszego szeregowca i potwierdzają, że to wystarczająca kwota, także Twoje 100 tys spokojnie pozwoli Ci fajnie urządzić nawet te 3 sypialnie :)

      • 1 6

      • blizniak ok 130 m garaz 22

        ogrod 250 m2 -pergole(drewno) ,trawa,meble ogrodowe z marketu-ok 13,5 tys.schody jesion 13 kola.kuchnia 10 tys,sprzet agd do kuchni ok 9 tys,drzwi drewniane plus garazowe 8 sztuk ok 15 tys z oscieznicami i montazem,kupione w mega promocji,lazienka duza ok 8,mala ok 5,5 tys,podlogi-kafle plus panele ok 17 tys-ku[powane b dobre gatunkowo.kominek ok 12 tys na gotowo,farby magnat zmyqalne plus specjalne kauczukowe do garazu-ok 6 tys zl i wiele innych,wszystkie meble,tv,komputery,plus robocizna jakies 190 tys.i staralem sie kupowac materialy dobrej klasy za dobre pieniadze.W tej cenie jest dom,garaz i ogrod zagospodarowane

        • 0 0

      • bajki z nachalną reklamą

        • 1 0

    • (6)

      Nawet w standardzie bardzo ekonomicznym nie wystarczy. W standardzie średnim to ok 140-170k. W standardzie wysokim (nie mówimy o luksusowym) to już ok. 200k:
      - podlogi (parkiet): 50k
      - kominek i schody: 35k
      - Kuchnia 16 m.kw (z AGD ze sredniej polki): 35k
      - Łazienka i WC (plytki, armatura, sanitariaty, meble): 39k
      - parapety z kamienia (marmur/granit), szyny sufitowe, plyty g/k: 10k
      - oświetlenie: 5k
      - ekipa remontowa, szpachle, farby (wyrownanie scian, malowanie, montaż podlog, plytek): 40k

      I mamy lekko 200k (bez kanap łóżek, biurek, mebli salonu, sypialni, jadalni, szaf na wymiar etc).

      Przerabialiśmy to rok temu (130 metrów Quando Ekolanu). Każdy z sąsiadów kończył podobnie: 170-220k za wysoki standard i około 140-170 za średni. Ekonomicznego nikt ze znanych mi osób nie robił. Kosz wykończenia dużego mieszkania/szeregu/bliżniaka/domu jest tak duży, że nie ma sensu pchać się w ekonomiczne materiały i lepiej już to robić etapami, ale w średniej/wysokiej półce. Jeśli ktoś wykańcza 120-130 metrów za 100k to sam się oszukuje średnią półką. W rzeczywistości to półka Castoramy, ikei i najtańsze modele Siemensa/Electroluxa, schody z Parzymiechów czy Mrągowa za 8 tys zł bez faktury (zapytajcie o wilgotność i np. gwarancje na 5 lat :-) etc.

      • 2 1

      • (4)

        ...zapomniałem jeszcze o drzwiach (9 szt.) - 14k z montażem.

        Łącznie wyszło nam ok 220k bez mebli i rtv. Nawet zmieniając parkiet na bdb panele z półki 100 zł/metr zejdzie się do 180k przy wysokim standardzie (przypominam, że nie nie jest to dla mnie poziom luksusu, a jedynie lekko aspirujący do premium).

        Ja wiem, że ludzie do 45 metrów na wynajem kupią kuchnię w IKEA i AGD Whirpool czy najtańszy Boscha typu zmywarka za 1400 zł i piszą o apartamencie w wysokim standardzie, ale to tylko uśmiech politowania wywołuje :-)

        • 3 2

        • (1)

          bardzo dobry i realny przykład z którym się absolutnie zgadzam. Słuszna także jest uwaga co do "apartamentów" 45m2 na wynajem, z jedną tylko uwagą zmywarka Amica za 900zł a nie Bosch za 1400zł :), Tak przynajmniej jak robiłem.
          To co mnie dziwi to fakt, że stosunkowo dużo inwestujecie w wykończenie (parkiet, kamień, bardzo droga łazienka) w takiej raczej ekonomicznej i skromnej (mało prestiżowej lokalizacji) inwestycji jaką jest quando.

          Natomiast, gość robiąc ekonomicznie powinien się zmieścić w 100k

          • 1 0

          • Nie inwestuję, tylko kupiliśmy dla 3 osobowej rodziny na najbliższe 15-20 lat. Dom ma tylko 2 sypialnie i każda z nich swoją łazienkę (11 metrów i 5 metrów) + WC na parterze. Stąd cena łazienek wysoka, ale tak na szybko:
            - 3x WC + stelaże - 4k
            - Wanna - 2k
            - kabiny prysznicowe - 6k
            - 4 umywalki- 2k
            - 8 baterii - 5k
            - plytki- 16k (format płytek 240cmx120cm)
            - lustra - 4k

            To jest IMO średnio-wysoka półka

            • 0 0

        • (1)

          Fantastycznie, bardzo masz fajnie, jestes super :)

          • 2 1

          • Nie wiem czy mam fajnie, ważne, że nam się podoba, to czy jestem super czy nie, nie ma nic wspólnego z rzeczami materialnymi. Dojrzejesz to może zrozumiesz :-)

            Średnia półka to średnia półka, nazywajmy rzeczy po imieniu, a nie wyrób czekoladopodobny czekoladą.

            • 0 0

      • Kominki, marmury, granity hahahaha:)

        • 0 0

  • skąd wy te ceny bierzecie hahahah (2)

    3 miesiące temu, 50m mieszkanie w stanie deweloperskim, wyszło +-40k za wszystko. i to nie kupowałem najtańszych. i nie piszcie, że śpie na podłodze czy myje się w misce, bo tak nie jest. jak się bierze archytekta co projekt robi pol godziny a tobie wciska że 4 tygodnie, i podsuwa ci swoją ekipe to się potem nie dziwcie, że takie koszty. jak ktoś ma ograniczony budżet, to sprawa jest prosta. najpierw kupujemy to, co jest niezbędne. robimy podłogi w całym mieszkaniu. potem łazienka, a na koniec kuchnia. kuchnia to 10k, łazienka to nawet da się poniżej 10k. reszta już wg uznania i ilości kasy na koncie.

    • 12 1

    • nie zakładaliśmy że robymy sami

      • 2 1

    • Kuchnia za 10 tys to chyba same meble i to na słabych okuciach i same niewygodne szafki otwierane zamiast samych szuflad i Kargo porządnego czy lodówki w zabudowie. Do tego AGD - piekarnik lodówka płyta okap ekspres mikrofala u zmywarka bez 12-15 tys nie ma co podchodzić jeśli ma być średnio dobrze. Zatem już masz 25 tys za kuchnie w raczej słabszym standardzie.

      • 5 3

  • raczej 500zł podstawowy, 1000zł standardowy , 1500 podwyższony

    lecąc na marketowych promocjach i wyprzedażach , dodatkowo wykonując proste prace jak malowanie i kładzenie paneli samemu, ekonomiczne modele mebli ikea lub innych sieciówek i w 500zł/m2 bez problemu można się zmieść, wydaje mi się że nawet mniej.
    Za 1000zł/m2 można już trochę "zaszaleć" np, łazienka z oryginalnym projektem (kafle >100zł/m2 , firmowa armatura), panele >50zł/m2, meble i kuchnia sieciówki z wyższej półki itd.
    O górnej granicy to nie ma co dyskutować bo jak ktoś chce to może wydać więcej niż na mieszkanie.

    • 9 2

  • A ja mieszkań w stanie deweloperskim i mówię znajomym, że kupiłem LOFT (1)

    Wszystkim szczęki opadły i jak u mnie byli, to robili sobie zdjęcia na Istagramma, że są w lofcie.

    • 18 1

    • Biednys boś glupiś aglupiś boś biedny

      • 0 8

  • Na wykonczeniowce i cenach to trzeba sie znac. Mozna zrobic remont po 2 i po 10 tys/m2

    Ale jak ktos wie co i gdzie kupic da sie zrobic duzo taniej. Ostatnio robilem remont z meblami na wymiar, pelnym wyposazeniem agd, tv w kazdym pokoju, talerze, itd czyli wszystko co jest potrzebne w mieszkaniu i wyszlo lekko powyzej 1000 zl za m2 cos ok 1200m2. Na zakonczenie dodam wszystkim, ze blaty mam granitowe w lazience i kuchni. Gdyby nie to koszt spadlby do ok 1 tys/m2.
    Da sie ale mam doswiadczenie w remontach, wiem co i gdzie kupic itd. Bez tego nie wiem czy dalbym rade zmiescic sie w 1500m2 ze zwyklymi blatami.

    • 1 1

  • pytanie durne

    wszystko zalezy od zasobności portfela

    • 0 1

  • Wszystko drogie

    Trzeba wybrać priorytety, zrobić dobrze łazienkę bo jej remont to później ciężka sprawa i dużo brudnej roboty, resztę można stopniowo robić, np panele zawsze można wymienić

    • 2 1

  • Wieszajcie se swoje kolorowe LEDy w podwieszanych sufitach naiwniacy, to bedziecie płacic.

    Podobnie za fikuśne półeczki w łazience, potrojnie upinane zaslony czy systemy elektycznego otwierania szafek.

    • 4 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień Otwarty Proneko

konsultacje, dni otwarte

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane