• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wykończenie mieszkania. Ile to kosztuje?

Joanna Puchala
30 września 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
Przy wykończeniu mieszkania nie warto oszczędzać na podłodze. To stały element, który musi posłużyć wiele lat, bo każda wymiana podłogi wiąże się z remontem całego pomieszczenia. Przy wykończeniu mieszkania nie warto oszczędzać na podłodze. To stały element, który musi posłużyć wiele lat, bo każda wymiana podłogi wiąże się z remontem całego pomieszczenia.

Kupujemy mieszkanie w stanie deweloperskim, na papierze widzimy cenę zakupu, a o wykończeniu myślimy "jakoś to będzie". Tymczasem podłogi, wykończenie łazienki, kuchni czy wykonanie oświetlenia kosztuje tysiące złotych. Do tego dochodzą meble. Warto te wydatki zdroworozsądkowo przewidzieć i zaplanować. Podpowiadamy jak to zrobić.



Wykończenie mieszkania krok po kroku - co warto wiedzieć?



Na co wydałeś/wydałbyś najwięcej pieniędzy podczas urządzania mieszkania?

- Wykończenie mieszkania możemy porównać do zakupu samochodu. Mamy różne klasy samochodów tak samo jak mamy różne możliwości w wykończeniu wnętrz. Wszystkie samochody w swojej konstrukcji są zbliżone. Różnica w cenie wynika z jakości komponentów z jakich zostały wyprodukowane i standardu ich wykończenia. Przy aranżacji wnętrz jest podobnie. Położenie przez wykonawcę metra kwadratowego gresu za 40 złotych będzie kosztować tyle samo co gresu za 240 złotych - mówi Mikołaj Ćwidak z MC Pracowni Architektonicznej. - Upraszczając: koszt robocizny można przyjąć jako stałą. Zmienna jest natomiast kwota, jaką jesteśmy w stanie zapłacić za materiały wykończeniowe.

Przede wszystkim: określ budżet



Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest niedokładne, a jeszcze częściej zbyt optymistyczne (czyli zaniżone) szacowanie budżetu wszystkich robót.

Czytaj także: ile czasu trwa wykończenie mieszkania?

- W oparciu o nasze doświadczenie, niezbędne minimum możemy określić na 1000 złotych za metr kwadratowy mieszkania [jeżeli kupujemy mieszkanie o powierzchni 50 m kw. to na jego wykończenie potrzebujemy 50 tys. zł-red.]. W tej kwocie zawarte są koszty zakupu materiałów remontowych, opłacenie ekipy oraz urządzenie kuchni i łazienki na poziomie podstawowym. Nie jest w to wliczone wyposażenie mieszkania w meble, których koszt oczywiście znów zależy od konkretnych możliwości finansowych. Tak kształtują się wyjściowe i teoretyczne dane. Każde mieszkanie to oczywiście osobny przypadek, który trzeba rozpatrywać indywidualnie - mówi Katarzyna Jędruszczak z pracowni aranżacji wnętrz Conceptownia.
Koszt wykończenia mieszkania o powierzchni 50-60 m kw.
Jakość wykończeniaCena za 1 m kw.Zastosowane materiały
Wersja ekonomicznaOkoło 1 000 złTanie, kupione w marketach lub w promocyjnych cenach
Wersja standardowaOkoło 1500 złŚrednia półka cenowa - markowe gresy, dobrej jakości panele lub tańsze podłogi drewniane
Wersja o podwyższonym standardzieCo najmniej 2000 złWysokiej jakości materiały, meble i oświetlenie

Nie licz, że "się uda", bądź przewidujący



Przy każdym remoncie budżet zostaje przekroczony. To jak zasada, która ma nieliczne - potwierdzające ją, wyjątki. Lepiej od razu wziąć to pod uwagę i zarezerwować więcej środków na niespodziewane wydatki.

- Trzeba z góry zarezerwować 15-20 proc. środków więcej na niespodziewane wydatki, związane przykładowo z konieczną zmianą poszczególnych elementów wyposażenia. Cięcie kosztów w czasie kiedy prace już się toczą przekłada się na funkcjonalność wnętrza. Jeżeli projektujemy i wyposażamy coś na lata, to dzisiejsze oszczędności możemy odczuwać później długo i boleśnie - przestrzega Katarzyna Jędruszczak. - Mieszkanie powinno być dopasowane do stylu życia właścicieli, stanowić odpowiedź na ich codzienne potrzeby, ale także przewidywać zmiany następujące w kolejnych latach życia mieszkańców, takie jak: pojawienie się dzieci lub opuszczenie przez nich rodzinnego gniazda.
KATALOG FIRM: ZNAJDŹ FIRMĘ, KTÓRA WYKOŃCZY MIESZKANIE

Niestety złe planowanie budżetu często polega też na złym dysponowaniu środkami - znacznie łatwiej jest nam wydawać pieniądze na początku, kiedy budżet jest kompletny.

- Im bliżej końca, tym decyzje związane z kwotą, jaką mamy przeznaczyć na dany element wykończeniowy są ostrożniejsze. Z mojego doświadczenia wynika, że cierpią na tym głównie meble wolnostojące i oświetlenie, a w szczególności lampy wiszące bo je przeważnie montujemy na końcu. Dobrym rozwiązaniem jest zakup lamp wiszących na początku drogi inwestycyjnej i składowanie ich w bezpiecznym miejscu - dodaje Mikołaj Ćwidak.
KATALOG FIRM: UKŁADANIE I CYKLINOWANIE PODŁÓG

Bardzo ważna jest także rzecz (tylko z pozoru) zupełnie banalna: trzeba dokładnie sprawdzić opinie o firmach i specjalistach, z których usług zamierzamy skorzystać. Pomoże nam to uniknąć trudności związanych z terminowością i jakością prac, a co za tym idzie niepotrzebnych wydatków.

Urządzenie kuchni i łazienki kosztuje najwięcej?



Często słyszymy opinię, że największe koszty podczas remontu czy wykończenia mieszkania dotyczą kuchni i łazienki. Czy to prawda?

- Oczywiście łazienka i kuchnia niezależnie od standardu materiałów jaki wybierzemy zwykle będzie największym wydatkiem. Na ich realizację potrzebujemy kosztownego wyposażenia i materiałów wykończeniowych. Gresy, armatura, ceramika są największym wydatkiem w przypadku łazienki. Jeśli chodzi o kuchnię to najwięcej zapłacimy za sprzęty i zabudowę - podkreśla Mikołaj Ćwidak.
KATALOG FIRM: SKLEPY Z ARMATURĄ ŁAZIENKOWĄ W TRÓJMIEŚCIE I OKOLICACH

- Urządzenie obu tych pomieszczeń na zadowalającym poziomie oznacza oczywiście wyższe wydatki na materiały. Czy prawdą jest więc, że właśnie na remont kuchni i łazienki wydamy najwięcej? Tak, ponieważ ludzie lubią otaczać się dobrymi materiałami, mieć poczucie luksusu, niezawodności, dlatego wybierają dobre jakościowo, kosztowne sprzęty. Nie, ponieważ równie często właściciele nieruchomości wolą zainwestować więcej w te elementy wyposażenia, które będą mogli zabrać ze sobą do kolejnego mieszkania czy domu - rozważa Katarzyna Jędruszczak.
KATALOG FIRM: MEBLE I ZABUDOWY NA WYMIAR

Oprócz kosztów, warto zwrócić również uwagę na stylistykę materiałów, które wybieramy. Jeżeli wybierzemy zbyt odważne rozwiązania, może okazać się, że po krótkim czasie będziemy potrzebowali zmiany, co wygeneruje dodatkowe koszty.

- Kafle, podłogi, meble do zabudowy, drzwi - jako elementy stałe nie będą prawdopodobnie wymieniane przez lata. Jeśli zdecydujemy się na aranżacje modne w tym sezonie, jest wielce prawdopodobne, że za rok już nam się opatrzą. Lepiej stawiać na ponadczasową klasykę niż chwilowe trendy - doradza Katarzyna Jędruszczak.
Zanim staniemy w pustym mieszkaniu, gdzie będzie tylko podłoga, wykończona łazienka i pomalowane ściany z naszego konta zniknie co najmniej kilkanaście tysięcy złotych. Od dobrego gospodarowania budżetem zależy, czy wystarczy nam na meble... Zanim staniemy w pustym mieszkaniu, gdzie będzie tylko podłoga, wykończona łazienka i pomalowane ściany z naszego konta zniknie co najmniej kilkanaście tysięcy złotych. Od dobrego gospodarowania budżetem zależy, czy wystarczy nam na meble...

Stan deweloperski



O tym, ile będzie kosztować wykończenie metra kwadratowego mieszkania w stanie deweloperskim zadecydują nie tylko koszty robocizny, zastosowanych materiałów wykończeniowych czy wyposażenia, ale to, z jakim stanem deweloperskim mamy do czynienia. Zazwyczaj przy odbiorze mieszkania mamy zrobioną wylewkę betonową na podłodze, zamontowane parapety, okna i drzwi wejściowe. Powinny być również doprowadzone instalacje: wodna, kanalizacyjna oraz elektryczna. Przy decyzji o zakupie mieszkania zawsze trzeba dokładnie ustalić w jakim stanie przekazane zostanie nam mieszkanie (na przykład czy ściany będą gładkie czy sami będziemy musieli je wygładzić). To ważne informacje przy późniejszym szacowaniu kosztów wykończenia.

Miejsca

Opinie (193) ponad 10 zablokowanych

  • hahaha Gdańsk mieszkania najdroższe w Polsce!! Standart wykonczenia made in ukraina :) (2)

    Kupujesz po kosmicznych cenach byle jak wykonane betonowe klocki w odległości takiej ze z okna widać co w bloku na przeciwko sąsiad gotuje! I jeszcze masz wywalić 100 tys za wykończenie :)

    • 18 1

    • Co dziś mama dała na obiad?

      • 6 9

    • Dokladnie

      Deweloperzy zrobili z tego as niewolników i głupków na 30 lat. Klatki na całe życie

      • 7 1

  • robimy to czego inni nie potrafią

    zapraszam do skorzystaniu z usług firmy p.Jarka P technika wykończeń wnętrz naprawde gośc godny polecenia

    • 1 7

  • łapka w górę kto nie potrafi ułożyć kafli na podłodze (1)

    ze ścianą może być większy problem

    • 6 9

    • 5 osób potrzebuje fachowca, 4 osoby są fachowcami

      • 0 0

  • łapka w górę kto nie umie położyć paneli podłogowych ! (4)

    • 11 10

    • W d... se wsadź łapkę

      • 6 1

    • U mnuw w m5 110 m klasie syn lat 17. Rewelacyjnie mu to wyszło. (1)

      • 0 0

      • naucz się pisać albo czytaj co piszesz

        • 4 0

    • 8 osób potrzebuje pomocy. pomoc znajdzie u 6 minusujących

      • 4 1

  • Nie wiem skąd te wartości??? (3)

    Tak czytam ile Państwo wydali na remont/wykończenie to przecieram oczy, dwa lata temu kupiłem mieszkanie na wynajem 35m2. Swoje mieszkanie 14 lat temu zrobiłem sam ze stanu deweloperskiego, fakt pojęcie stan deweloperski kiedyś i dziś różni się diametralnie do braku drzwi wewnętrznych do nawet takich elementów jak parapety czy nawet uwaga.. osprzęt w postaci łączników i gniazd (Murapol :) ). Po zakupie zapłaciłem tylko za kafelkarza który położył kafelki w łazience + przedpokój + aneks (4,4 tyś robocizna) oczywiście robota kafelkarza zdszła do min. kafelki do połowy ściany + geberit resztę zrobiłem sam ( montaż szafek, muszli wklejenie lustra obsadzenie kabiny malowanie itp. Resztę w mieszkaniu robiłem sam, projekt kuchni sam, oczywiście kuchnia nie producenta szwedzkiego :) , panele malowanie, lampy, AGD ( bez zmywarki i płyta zeramiaczna nie indukcja) mikrofala, odkurzacz, meble itp. Generalnie mieszkanie po skończeniu nadawało się do zamieszkania, były rolety, zasłony, firanki no wszystko poza papierem toaletowym :) zbieraliśmy na wszystko paragony, fakt trwało to 3 m-ce ponieważ normalnie pracuje więc robiłem wykończenie w wolnym czasie, na wszystko wydaliśmy łącznie 26,700 zł i mieszkanie 35,6m2 wykończone. I naprawdę proszę mi uwierzyć ze nie kupowaliśmy paneli za 12 czy 16 zł bo na poziomie 34zł za metr. Szafa zabudowa w pokoju + komoda w przedpokoju u stolarza 1,8 tys. Kuchnia same szafki komplet w BRW i nie jakaś paździeż 3,4 zł. Fakt ze np okap kupiłem na Allegro za 270 zł ale to w końcu „wypełniacz” przestrzeni a nie jakieś urządzenie super niezbędnie ale widziałem i takie za 5 tys. A apstrachując od tego wszystkiego to wartości na poziomie 2,5tyś za metr to owszem takie ceny są i znam taks firmę która za tyle wykonuje wykończenie mieszkanie ale w tej kwocie jest wszystko kuchnia, meble, łóżka klient kupuje tylko naczynia do mieszkania i ręczniki :) ale mieszkanie powyżej 100m2

    • 20 1

    • Ty jesteś Polakiem czy obcokrajowcem?
      Chodzi o pisownię.

      • 2 4

    • Oni o mydle

      Ty o powidle. Wycena w artykule dotyczy też ceny usług, większość ludzi nie potrafi lub nie ma czasu grzebać po godzinach. Ja w swoim mieszkaniu sam tylko malowałem, układałem panele i montowałem kuchnię. I pewnie też wyszło taniej niż 1000 zł za metr. Tylko co z tego?

      • 4 1

    • "apstrachując"

      padłam!

      • 6 2

  • Wykończenie 1tys/m

    W moim przypadku tak wyszło na materiale nie oszczędzałem płytki brałem za 80 zł armaturę z Grohe meble pod wymiar od stolarza. Przyznam się jeżdżenia, porównywania było sporo. Majstrów brałem tylko do plytek. Panele, ściany i wszystkie inne zeczy robiłem sam. Jestem zadowolony na 60 tysi zrobiłem ekstra mieszkanie

    • 8 1

  • 1000 zł/mkw

    W zupełności wystarczy na przyzwoity standard. Nie zapominajmy też, że mało kto nagle całe mieszkanie wyposaża. Większość posiada część wyposażenia z wcześniejszego miejsca zamieszkania, więc wydatki bardziej rozkładają się w czasie.

    • 13 1

  • Moje wykonczylem za ok 800 za metr od stanu deweloperskiego ale tylko dzięki temu że udało się kupic wiele rzeczy w promocji w Ikei i marketach budowlanych. Nie wydalbym więcej bo naprawdę szkoda kasy pakować 100 tysi w dwupokojowe mieszkanko...

    • 11 0

  • 42m2 i poszlo... (2)

    Ekipa wzięła pod klucz 9.000 pln + do tego materiały. Wyszlo ok. 20k pln włącznie za pod klucz do tego kuchnia 6.000 pln, szafa przedpokoj 2.000, szafa IKEA 1.200, AGD pelne 7.000 pln. Jeszcze zostanie oświetlenie sufitowe ok. 3.000 pln. Proste do policzenia.

    • 8 3

    • 9000zl za wykończenie 42m2 (1)

      Chciał bym zobaczyć to wykończenie. Musi być naprawdę ładnie wykonane. To co ta ekipa robiła jak zrobienie łazienki to koszt 5000zl minimum

      • 6 1

      • Dokladnie

        Chętnie wezmę ta ekipę na podwykonawców jak za 9000zł robią pod klucz 42m2. Dam im 10000 i jeszcze kanapka dla mnie zostanie

        • 1 0

  • "....każda wymiana podłogi wiąże się z remontem całego pomieszczenia" (1)

    co za bzdura. w przypadku paneli podłogowych (ponad 90% mieszkań) wymiana podłogi to jeden dzień na pokój. Sprawa jest tak banalna, że zrobić to może każdy kto dysponuje jednym dniem wolnym.

    • 11 0

    • Chyba masz 5 książek na krzyż jeśli uważasz że da się pokój ogarnąć w jeden dzień :)

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień Otwarty Proneko

konsultacje, dni otwarte

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane