• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zabudowa balkonu i tarasu może być estetyczna i użyteczna

Joanna Puchala
27 listopada 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 
Budynek Altus w Gdyni. Bezramowa, niemal niewidoczna zabudowa balkonów od strony al. Zwycięstwa chroni mieszkańców przed hałasem i kurzem. Budynek Altus w Gdyni. Bezramowa, niemal niewidoczna zabudowa balkonów od strony al. Zwycięstwa chroni mieszkańców przed hałasem i kurzem.

Warunki pogodowe w Trójmieście powodują, że korzystanie z balkonów bywa utrudnione nawet latem. Istnieją na szczęście systemy zabudowy balkonów, które pozwalają cieszyć się tą przestrzenią nawet kiedy pada i wieje, a jednocześnie nie szpecą budynku.



Czy zdecydowałbyś się na zabudowę balkonu lub tarasu?

Skłonność do odgradzania się i osłaniania mieszkańców trójmiejskich osiedli sprawia, że bardzo często - niezależnie od tego czy mowa o nowym osiedlu deweloperskim czy dzielnicy zabudowanej wielką płytą - budynki mieszkalne wyglądają jak owinięte kolorowymi płachtami i "słomkami" ludzkie koczowiska. Tymczasem balkon można zabudować estetycznie, bez szkody dla elewacji budynku i szerzej: przestrzeni miejskiej. Coraz częściej korzystają z tego nie tylko mieszkańcy "starych" osiedli, ale i deweloperzy.

Cieplej i ciszej

- Przeszklenia na balkonach to pożądane rozwiązania, szczególnie w naszym klimacie. Pozwalają mieszkańcom cieszyć się tą przestrzenią przez cały rok, niezależnie od pogody. Chronią nie tylko przed deszczem i śniegiem, ale również wiatrem, co jest istotne, bo duża część naszych inwestycji znajduje się blisko morza - mówi Rafał Lewicki, doradca klienta Invest Komfort, firmy, która bezramowe zabudowy balkonów po raz pierwszy zastosowała w inwestycji Altus w Gdyni.
Takie rozwiązanie ogranicza przedostawanie się hałasu i w pewnym stopniu obniża także koszty ogrzewania, bo taka przegroda stanowi dodatkową izolację od niskich temperatur na zewnątrz czy porywistych wiatrów. Dzięki zabudowie balkonu, w naszym mieszkaniu będzie po prostu cieplej.

- Zabudowy szklane znajdują się na trzech naszych osiedlach: Idea, Scena Apartamenty oraz Impuls 2. Przy niektórych mieszkaniach wybrane balkony lub loggie zaprojektowane zostały jako zabudowane przesuwno-składanymi taflami ze szkła. Jest to system bezuszczelkowy, zatem nie tak szczelny jak okna, ale klienci chwalą sobie to rozwiązanie. - mówi Monika Schulz z Euro Stylu. - Pierwszą inwestycją, na której zastosowaliśmy takie rozwiązanie była realizacja o nazwie Futura Apartamenty w Oliwie. Tam przeszklone zostały loggie i balkony wychodzące na ulicę Beniowskiego by ograniczyć niedogodności spowodowane wyjazdami wozów strażackich na sygnale z pobliskiej jednostki. Zabudowa balkonu na pewno wpływa na lepszą izolację od hałasu z zewnątrz.
Szklana zabudowa balkonów jest aktualnie chętnie stosowana również ze względów stylistycznych; traktowana jest jako element współczesnej architektury.

- Dzięki przeszkleniom mieszkania są dobrze naświetlone, a bryła budynku staje się optycznie lżejsza i bardziej estetyczna. Od lat z powodzeniem stosujemy tego typu rozwiązania, czego przykładem są osiedla NadmorzeNowe Orłowo oraz inwestycje w trakcie realizacji - Nowe KolibkiSilva - dodaje Rafał Lewicki.
  • Osiedle Idea w Oliwie. Wybrane piony balkonów są przeszklone. Bezramowa zabudowa sprawie, że trzeba się dobrze przyjrzeć by zauważyć... które.
  • Deweloperzy chętnie korzystają z zabudowy balkonów, która nie wpływa na architekturę budynku.
  • W przypadku budynków, które zbudowane zostały blisko morza (wiatry) taka osłona balkonu może mieć duże znacznie. Latem może ona być stale otwarta.
  • Należy się spodziewać, że rozwiązanie bezramowe będzie coraz częściej wykorzystywane w inwestycjach deweloperskich.
  • Szklane zabudowy to idealna ochrona przed wiatrem i innymi czynnikami pogodowymi. Można stosować je także do osłony części tarasu.
Bezramowa i ramowa zabudowa balkonów

Zabudowę balkonów dzielimy na bezramową i ramową. Bezramowa zabudowa balkonu stanowi praktyczną osłonę, która nie ingeruje w architekturę budynku, bo jej nie przesłania. Składa się ona z przesuwno-składanych tafli szklanych. Stosuje się w tym przypadku hartowane szkło ESG, którego grubość wynosi osiem albo dziesięć mm. Jest ono wytrzymałe na warunki atmosferyczne. Oprócz tego do zabudowy wykorzystywane są anodowane lub lakierowane profile aluminiowe oraz rolki ślizgowe. Uzupełnienie całej konstrukcji konstrukcji stanowią natomiast części mocujące wykonane z aluminium i stali nierdzewnej.

- Szkło, które jest istotą zabudowy, montuje się w prowadnicach pomiędzy sufitem a poręczą balustrady lub sufitem a posadzką. To rozwiązanie funkcjonalne i wygodne w użytkowaniu. Łatwo można otworzyć część lub całość przeszklenia, a także umyć zabudowę na wypadek jej zabrudzenia się - mówi Aleksander Mayer z Alustolbud.
System zabudowy przesuwnej bezramowej stanowi lekką, nowoczesną osłonę.

- Przesuwne tafle szklane to innowacyjna technologia, umożliwiająca bezpieczne i komfortowe użytkowanie zabudowanego balkonu lub loggi, bez zakłócania wyglądu elewacji budynku - dodaje Aleksander Mayer.
System ramowy przenosi swój ciężar na podłogę balkonu, natomiast system bezramowy zawieszany jest na prowadnicach umieszczonych na suficie. W drugim przypadku to sufit utrzymuje ciężar zabudowy.

  • Niezależnie od panującej aury możemy cieszyć się obcowaniem z naturą, a nasze rośliny nie będą narażone na uszkodzenia.
  • Zabudowa balkonu umożliwia korzystanie z tej przestrzeni nawet późną jesienią.
  • Wśród zalet zabudowy balkonu jest także dodatkowa izolacja cieplna mieszkania. Decydując się na szklaną zabudowę obniżamy koszty ogrzewania mieszkania.

Kwestie formalne

Jeśli chodzi o konieczność uzyskania zgody na, nawet bezramową, zabudowę balkonu, to zdania ten temat są wśród zarządców nieruchomości podzielone.

- Montaż lekkich przesuwanych profili z aluminium i pleksi, które mają poprawić izolację akustyczną i cieplną lokalu, organy budowlane kwalifikują jako montaż urządzeń o wysokości poniżej trzech metrów na obiektach budowlanych. Takie prace nie wymagają ani pozwolenia na budowę ani zgłoszenia Inaczej wygląda sprawa zabudowy balkonu oknami PCV. Można to bowiem zakwalifikować jako rozbudowę, zwłaszcza jeśli wiąże się z demontażem istniejących okien i drzwi balkonowych i powiększeniem powierzchni mieszkania. Rozbudowa wymaga pozwolenia na budowę - wyjaśnia Agnieszka Kamińska z firmy AGIS Nieruchomości, która zajmuje się zarządzaniem nieruchomościami.
Bywa, że formalności dopełnić trzeba nie tylko przed odpowiednimi urzędami, ale też we własnej wspólnocie. W związku z tym, że zabudowa balkonu wiąże się ze zmianą wyglądu elewacji budynku, przed rozpoczęciem prac należy uzyskać zgodę właścicieli, bo to do nich należy budynek, a więc także jego elewacja.

- Zgoda powinna być wyrażona w formie uchwały. W starszych wspólnotach często już funkcjonuje stosowna uchwała wyrażająca zgodę na zabudowę, wszystkim właścicielom balkonów zgodnie z określonymi warunkami - przykładowo dotyczącymi kolorystyki. W tym wypadku wystarczy, że zarząd wspólnoty potwierdzi, że na podstawie podjętej uchwały jest zgoda na prowadzenie prac - tłumaczy Waldemar Fijołek z firmy zarządzającej Veidik.
W przypadku, gdy nie ma jeszcze uchwały, sami musimy skierować do zarządu wspólnoty wniosek o rozpoczęcie głosowania.

- Wspólnoty mieszkaniowe zobowiązane są poddać pod głosowanie uchwałę o zmianie zabudowy balkonu. W przypadku spółdzielni jak i wspólnoty, jeżeli prace nie są objęte zmianami globalnymi, czyli na przykład nie dotyczą wszystkich balkonów w budynku, prywatny inwestor decyduje sam o wyborze firmy budowlanej - dodaje Agnieszka Kamińska.
Spółdzielnie najczęściej kierują się własnymi uchwałami, procedurami i regulaminami, w których zawierają istotne postanowienia dotyczące wszelkich ingerencji w części wspólne nieruchomości.

- Przede wszystkim musimy ustalić z właścicielem lokalu, który taką zabudowę planuje, co rozumie pod pojęciem zabudowy balkonu. Czy dotyczy to wykonania przeszkleń i lekkich konstrukcji z profili aluminiowych, czy wiązać się będzie ze stałą zabudową i demontażem obecnych okien i drzwi balkonowych wraz z wyburzeniem ściany - co skutkować będzie zmianą przeznaczenia balkonu i zwiększeniem powierzchni lokalu - mówi Iwona Wojtkowiak z firmy zarządzającej TED.  
Według Iwony Wojtkowiak, zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku potrzebna będzie zgoda właścicieli lokali we wspólnocie mieszkaniowej w formie uchwały, ponieważ jest to ingerencja w część wspólną nieruchomości, jaką jest elewacja.

- W pierwszym przypadku w mojej ocenie wystarczy dokonać zgłoszenia wraz z dołączeniem wymaganych dokumentów w urzędzie miejskim. W drugim natomiast konieczne będzie uzyskania pozwolenia na budowę. Ponadto, zwiększenie powierzchni lokalu wiązać się będzie ze zmianą udziału w nieruchomości wspólnej - dodaje Iwona Wojtkowiak.
Koszty

Przy dzisiejszych możliwościach i bogatej ofercie materiałów wykończeniowych, zabudowa balkonu nie musi wiązać się z dużym wydatkiem. Całkowity koszt zabudowy ramowej razem z montażem waha się w granicach od dwóch do czterech tysięcy złotych. Decydując się na zabudowę bezramową powinniśmy być przygotowani na wydatek od trzech do sześciu tysięcy.

Miejsca

Opinie (78) 6 zablokowanych

  • (4)

    Leje jak deweloper pisze, że do mieszkania przynależy TARAS o powierzchni 3 m2. Jest to napisane w taki sposób, że człowiek ma poczucie, że został wyróżniony, że będzie miał balkon bo to przecież prestiż tylko dla wybranych :) Oczywiście całość jest apartamentem o powierzchni 45 m2 z "przedpokojem", który też jest częścią prestiżową, nie dla każdego :D

    • 8 2

    • Klaunie ale bredzisz? O co tobie chodzi? (2)

      Żal d*pę ściska? Skoro ktoś kupił apartament 45m2 to kupił i co z tego jego sprawa.
      Podziwiam takich przegrywów jak ty.
      mieszka z rodzicami albo w komunalnym po dziadkach. Auta nie kupi bo zardzewieje. Szydzi z 45 m2 apartamentów a jak jeszcze w Szadółkach to u hahaha.
      Tyle że z tego apartamentu ludzie się wyprowadzą góra po 3 latach i wynajmą to a ty nadal będziesz siedział w tych swoich pałacach aż magistrat wyburzenie rudery zleci.

      • 8 9

      • (1)

        Idioto, nie zrozumiałeś. Deweloperzy bardzo często kuglują słownictwem i nazewnictwem opisując swoją ofertę w taki sposób, żeby potencjalny klient miał przeczucie, że dostanie nie wiadomo jakie luksusy a okazuje się, że są to standardy i nic poza to.

        • 5 1

        • Na szczęście Ty jesteś bystry i 'lejesz' na to. Szkoda tylko, że taki niekulturalny.

          • 1 2

    • Jaki taras ?!

      LOGGIA !

      • 5 3

  • Wszystkie falowce miały byc od poczatku oszklone ale zrezygnowano z tego ze w zgledu na wysokie koszty.

    A obecnie ludzie robią to samodzielnie na własnyc rachunek i kazdy inaczej.A powinno własnie byc tak by wszedzie powinna zrobic to spółdzielnia i jednolicie wygladały by one zdecydowanie lepiej

    • 26 0

  • Co za brednie wygłasza ten słynny pan z firmy vejdik haha

    Zabudowa balkonu nie wymaga ani pozwolenia na budowę ani zgłoszenia ani zgody zarządu wspólnoty. Polecam lekturę wyroków sądowych panie ekspert haha
    Systemy zabudowy z obrazków to lata 90 ubiegłego wieku. Brzydkie jak szklarnia i wyglada jak z englishrussia.com.
    Robienie kurnika z balkonu to sowiecki zwyczaj oraz ludzi przybywających z prowincji.

    • 8 24

  • Straszydla balkonowe (4)

    Najlepszym przykladem totalnego braku gustu sa falowce na przymorzu.
    W nowych osiedlach jest niestety podobnie,architekt planuje piekna fasade a lokatorzy w bardzo krotkim czasie zeszpecaja to wlasnymi strasznymi zabudowaniami balkonowymi.
    Lokatorzy zapominaja tylko, ze na wszelkie zmiany zewnetrzne budynku musi wyrazic zgode wspolnota mieszkaniowa!

    • 16 8

    • (2)

      bo deweloperzy oszczedzaja na czym moga, a potem takie sa tego efekty. Na przyklad zamiast zainwestowac w balkony z mlecznymi szybami wybieraja zwykle przezroczyste, bo taniej. A ze mieszkancy chcieliby troche prywatnosci, to instaluja oslonki z bambusow czy plastikow i potem kazdy balkon wyglada inaczej

      • 10 1

      • (1)

        A mieszkańcy kupując oczywiście nie wiedzą, jak będzie wyglądało ich mieszkanie i ich balkon, rajt?
        Jakoś nie widzę, żeby przezroczyste (lub ażurowe) balustrady balkonów nie zapewniały prywatności - to raczej ochrona przed złodziejami, którzy mieliby ukraść rower marki Macrokesz, gar rosołu, albo puste donice. Więc wiesza - Janusz bambusy, Grażyna "banner" z nadrukiem trawy, Sebastian wstawi plexi w kolorze szary grej, a Andżelika zielony płotek z Praktikera. I blok wygląda jak pizza...

        • 8 1

        • Zgadzam sie z Toba. Jednak w momencie kupna mieszkania ludzie raczej kieruja sie cena, lokalizacja czy innymi parametrami, a ewentualna przezroczystosc balkonu jest sprawa drugorzedna. Nie spotkalem sie z tym, zeby ktos nie kupil mieszkania, bo mu sie nie podoba szyba/azur w balustradzie.

          • 7 0

    • Nie porównuj osiedli nowych do tych z epoki PRLu

      a najlepsze jest to ze za PRLu te osiedla wygladały bardzo ładnie wręcz pięknie A teraz są niestety zupełnie inne czasy wtedy ludzie o wszystko dbali teraz wrecz przeciwnie kazdy ma wszystko gdzieś!

      • 4 0

  • szkoda, że balkony są co pół metra

    Nikt nie zwrócił uwagi na to jak blisko są balkony na nowych osiedlach? Jak blisko czasem są bloki obok siebie?
    Minimalna odległość, szklany balkon i zero prywatności.
    Też nie jestem za wikliną, na innym zolta tasma gdzie indziej jeszcze inny pomysl ale są nowe materiały w stonowanych kolorach, które można zawiesić na balkonie wyglada to estetycznie, a zapewnia czlowiekowi odrobine prywatnosci

    • 13 1

  • Chyba ciężko utrzymać w czystości takie rozsuwane okna

    • 7 3

  • Pozytywna (3)

    Ja posiadam zabudowę bolkonu systemem aluminiowym ramowym-przesuwnym.Uważam, że to jest rewelacyjne rozwiazanie dla mieszkan wielorodzinnych(blokowiska) ze względów estetycznych i praktycznych.Drogi biznes ale warto!!

    • 3 3

    • Cd Pozytywna.

      Zgoda musi byc jak najbardziej ze spoldzielni!wszelkie atestyc!

      • 0 6

    • wszelkie zabudowy to jedna wielka porażka estetyczna!

      • 0 7

    • Drogo bo zdarli z ciebie kase.Materiał jest tani tylko za robocizne zaplaciłas najwiecej.

      • 0 1

  • Co za amatorszczyzna! Zadna zgoda wspolnoty i glosowanie wlascicieli nie jest potrzebne ! (1)

    Potrzebna jest tylko i wylacznie zgoda Zarzadu wspolnoty. Potwierdzil to Wojewodzki Sad Administracyjny w identycznej sprawie !

    • 2 2

    • Ten artykul jest napisany klamliwie.

      Wyrok WSA w Warszawie, z 31 stycznia 2014 r., sygn. akt VII SA/Wa 2073/13

      Wystarczy przeczytac i czegos sie nauczyc.

      • 2 0

  • W zimie mam dodatkową lodówkę na balkonie.

    • 3 0

  • A tu przeczytacie jak jest naprawde ! Nie jest potrzebna zgoda wlascicieli wspolnoty !

    Wyrok WSA w Warszawie, z 31 stycznia 2014 r., sygn. akt VII SA/Wa 2073/13

    Wpiszcie w necie w/w dane i zobaczycie, ze zadna zgoda wlascicieli nie jest potrzebna.

    • 5 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień Otwarty Proneko

konsultacje, dni otwarte

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane