• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kawalerka na wynajem. Czy opłaca się zainwestować?

Ewa Budnik
19 maja 2014 (artykuł sprzed 10 lat) 
Kawalerka w Trójmieście ma jeszcze jedną zaletę: jeśli w ciągu roku akademickiego wynajmowana będzie studentom to w lecie przynosić może wyższe dochody, jeśli udostępniać będziemy ją turystom. Kawalerka w Trójmieście ma jeszcze jedną zaletę: jeśli w ciągu roku akademickiego wynajmowana będzie studentom to w lecie przynosić może wyższe dochody, jeśli udostępniać będziemy ją turystom.

Przybliżona rentowność brutto najmu kawalerki w Gdańsku wynosi 4,9 proc., a w Gdyni 4,33 proc. Według dzisiejszych cen transakcyjnych i stawek najmu zakup mieszkania o powierzchni 30 m kw. zwraca się po nieco ponad 20 latach.



W co inwestujesz/zainwestowałbyś pieniądze?

Słyszymy zewsząd, że nasze emerytury będą niskie. Coraz więcej ludzi zastanawia się więc nad zabezpieczeniem dodatkowych dochodów w przyszłości. Jednym ze sposobów na to jest inwestowanie w nieruchomości na wynajem. Wśród inwestorów rozpoczynających przygodę z rynkiem nieruchomości powodzeniem cieszą się mieszkania jednopokojowe. Nie wymagają potężnych nakładów finansowych i gwarantują zainteresowanie licznej grupy potencjalnych najemców.

- Kawalerki to - nie licząc stancji przy rodzinie - najtańsze rozwiązanie na rynku dla osób, które samodzielnie poszukują M do wynajmu. Właśnie dlatego wciąż utrzymuje się duże zainteresowanie tego typu ofertami. W związku z tym kawalerki charakteryzują się krótszymi okresami bezczynszowymi w porównaniu do większych metrażem mieszkań, co w rezultacie pozwala na uzyskanie lepszej rentowności z inwestycji
- mówi Marcin Jańczuk z agencji Metrohouse.

Orędownikiem inwestowania w nieruchomości tego typu jest Sławek Muturi, który w Polsce propaguje dążenie do osiągania wolności finansowej poprzez inwestowanie w małe, dobrze zlokalizowane mieszkania.

- Warto pamiętać, że mieszkania na inwestycję nie kupuje się dla siebie tylko pod wybrany typ najemcy. Z mojego doświadczenia wynika, że warto kupować małe i tanie, ale dobrze zlokalizowane mieszkania, bo one zawsze znajdą najemcę
- podkreśla. - Oczywiście lepiej jest jeśli takich mieszkań jest kilka, bo spodziewać się należy, że lokal nie będzie wynajęty przez cały czas. Kiedy jest przerwa w dopływie pieniędzy z jednego mieszkania można liczyć na czynsz z drugiego czy innych.

Jednak kupując nawet kawalerkę w falowcu wydajemy pokaźną sumę pieniędzy. Musimy być pewni, że jest to dobry krok. Wskaźnikiem, który pomoże nam porównać ... jest rentowność.

Najprostszym sposobem jej wyliczenia jest sprawdzenie wśród dostępnych ogłoszeń, jakie są stawki najmu podobnego mieszkania w najbliższej okolicy. Następnie należy policzyć roczny zysk z wynajmu mieszkania (czynsz pomnożony przez 12 miesięcy). Ostatnim krokiem jest podzielenie tego zysku przez cenę mieszkania.
Przykład: kupujemy kawalerkę o powierzchni 30 m kw. na Przymorzu za 160 tys. Wynajmować będziemy za 900 zł:
900 zł x 12 miesięcy / 160 tys. = 6,75 proc.

W ten sposób jednak jesteśmy w stanie wyliczyć rentowność netto. Aby była ona bliższa rzeczywistości uwzględnić należy, że:
- zakup mieszkania to nie tylko kwota jaką przekażemy sprzedającemu, ale także tzw. koszty okołozakupowe - 2 proc. podatku od czynności cywilno-prawnych w przypadku lokalu z rynku wtórnego, koszty notarialne i wpisu do księgi (a czasem także jej założenia)

- może ona nie być wynajmowana przez 12 miesięcy w roku (tzw. okresy bezczynszowe)

- od najmu płacić trzeba podatek (ryczałtowy wynosi 8,5 proc.) Czytaj także: ryczał czy podatek na zasadach ogólnych

- mieszkanie będzie wymagało pewnych nakładów, które pochłoną część dochodu - remonty, doposażenie, usuwanie awarii

- ubezpieczenie nieruchomości (jest ono wyższe jeśli mieszkanie jest wynajmowane, jeśli nie przyznamy się do tego przed ubezpieczycielem i dojdzie do poważnej szkody może on odmówić wypłaty odszkodowania)

- za mieszkanie płacić trzeba również czynsz (można przerzucić to również na najemcę), podatek od nieruchomości lub uiszczać opłatę za wieczyste użytkowanie

Agencja Metrohouse sprawdziła, ile można zarobić na wynajmie kawalerki w Gdańsku i w Gdyni.

- Wyliczenie rentowności inwestycji pozwala ocenić jak bardzo zakup nieruchomości jest atrakcyjny w porównaniu do innych form lokowania kapitału - tłumaczy Marcin Jańczuk. - Rentowność porównać można np. z oprocentowaniem lokat, kont oszczędnościowych czy obligacji. We wszystkich miastach, w których analizowaliśmy rentowność wynajmu kawalerek okazała się ona aktualnie wyższa niż np. w przypadku oprocentowania lokat.
Jak wybrać właściwą kawalerkę pod wynajem
1. Wybierając kawalerkę należy nastawić się na niewielki metraż. W Polsce nadal wynajmujemy nie metry kwadratowe, ale pokoje. Dlatego niezależnie od tego, czy mieszkanie ma 28 czy 34 m kw., możliwa do uzyskania kwota czynszu najmu może być identyczna. Zakup większego, a co za tym idzie droższego, mieszkania nie będzie miał zatem odzwierciedlenia w wyższym czynszu, ale spowoduje obniżenie rentowności z inwestycji w porównaniu do mniejszego metrażem mieszkania.
2. Z drugiej strony, zakup bardzo małego mieszkania (np. 18-20 m kw.) może okazać się nieuzasadniony ekonomicznie - przy tak małych metrażach cena m kw. zwykle znacząco odstaje od średnich cen rynkowych. Często nie zwracamy na to uwagi sugerując się ceną całości lokalu.
3. Nie zawsze lokalizacja w centrum zagwarantuje wyższe zyski. Zakup mieszkania w centralnych rejonach miasta może być droższy nawet o 1/3 od podobnych lokali w nieco oddalonych od centrum dzielnicach. Tymczasem, w rzeczywistości uzyskanie proporcjonalnie wyższego czynszu w centrum może nie być wcale takie łatwe.
4. Warto poszukać mieszkań do doinwestowania. Koszt remontu niewielkiej kawalerki może nie przekraczać kilkunastu tysięcy złotych. Zły stan mieszkania nie powinien być wyznacznikiem przy zakupie, a czasem będzie atutem mieszkania.
5. Kawalerki są wynajmowane często przez singli, ew. pary bez dzieci - czyli grupy o dużej mobilności. To sprawia, że warto zwrócić większą uwagę na dostępność komunikacyjną, bliskość obiektów użyteczności publicznej, sklepów, itp. Idealnie jeśli do mieszkania przynależne będzie miejsce parkingowe, mile widziane są dodatkowe udogodnienia takie jak np. schowek na rower.
(oprac. Metrohouse)

Opinie (149) 2 zablokowane

  • WOLNOSC FINANSOWA

    Najem jest opłacalny jeśli się do niego dobrze przygotujesz. Polecam przeczytanie kilku książek np. Sławka Muturi, Roberta Kyiosaki. Zysk z najmu jest lepszy niż emerytura.

    • 1 1

  • wystarczy popatrzec na prognozy demograficzne dla Trojmiasta

    minus 20% w ciagu najblizszych kilkunastu-20 lat. Bedzie jak an zachodzie, nikt nie bedzie chcial mieszkac w smutnych starych blokach w malych klitkach wieziennych, zwanych tu kawalerkami

    • 2 0

  • wynajmij to chaty nie poznasz, nie warto wynajmować .

    wynajmowałem mieszkanie jak policzyłem czas , zniszczenia , nieprzyjemności to wyszło blisko zero . no chyba ze speluna do remontu. kup im nowe meble i wyposażenie to po roku chaty nie poznasz , kaucji byś musiał brać z 15.000 tys .zł większosc ludzi nie szanuje uważaja ze płacą to mogą wszystko zniszczyć zdewastować po prostu większość to brudasy i hołota na poczatku sprawiają dobre wrażenie potem wychodzi szydło z worka.

    • 0 0

  • ludzie którzy piszą nie mają styczności z materią,po pierwsze trzeba samemu wyczuć potencjalnego najemce,przepisać wszystkie liczniki na postawie umowy najmu i sprawy gazu ,światła mamy z głowy,pobieramy ustaloną kwotę i czynsz bo na kwitach opłata należy do nas.Dać nr.tel.sąsiadom w razie jakiś niepokojów i odwiedzać raz w miesiącu najemcę,i zbieramy sobie kapitał na następną okazyjną kawalerkę,bo jeśli chcemy robić na tym biznes to musimy być cierpliwi szukać okazji i w tedy możemy zawsze sprzedać z zyskiem ,lub wynajmować.życzę sukcesów w biznesie

    • 1 1

  • mieszkanie pod wynajmem

    moim zdaniem fajna sprawa, długo się zastanawiałam czy warto zainwestować analizowałam wszystkie za i przeciw przy tym pomogła mi świetna strona można obliczyć potencjalne zyski. W końcu się zdecydowałam kupić mieszkanie pod wynajem i nie żałuję. Świetna lokata mojego kapitału. Ludzie zawsze będą musieli gdzieś przecież mieszkać. Dlatego jeśli ktoś się jeszcze zastanawia to naprawdę warto zainwestować jeśli tylko posiadacie takie środki.

    • 3 0

  • Oplaca się

    Ostatnio rozmawiałam z przedstawicielem biura e-development, z którym z sukcesem współpracuję od kilku miesięcy i pan powiedział mi, że jak najbardziej opłaca się kupić kawalerkę pod wynajem. Kawalerki są najbardziej pożądanym typem mieszkań, dlatego gdy kupimy kawalerkę w dobrym miejscu nie musimy się martwić o zysk.

    • 0 1

  • czy warto na Brodwinie?

    • 0 0

  • opinia doświadczonego

    Wynajmuje mieszkanie od 4 lat. Kupując mieszkanie liczyłem na wzrost wartości mieszkania i się przeliczylem ceny utrzymują się na stałym poziomie na szczęście mieszkania nie stanialy poniżej ceny zakupu mojego mieszkanki kawalerii 28 m2. Stopa zwrotu z najmu jest na poziomie 6,2% ale czeka mnie remont i zakład am przeznaczyć na remont 20% zyskow. Mam 4 lokatoa i dwa tygodnie pustostanu w całym okresie najmu. Te 20% które przeznacza na remont to minimum kosztów jakie należy przewidzieć na remont. Jeżeli interesu się pilnuje to można zarobić i uniknąć problemów. Przy zarządzaniu najmem trzeba być stanowczym i szybko reagować na problemy z lokatorami bo dwóch juz wyrzucił em z mieszkania. Ja na tym interesie zarabiam. Do dam ze wynajmuje jeszcze 5 garaży o cały czas do kupuje kolejne oczywiście z zyskow

    • 3 0

  • mieszkanie nad morzem

    Opłaca się, trzeba tylko z głową wybrać lokalizację, żeby nie okazało się że mieszkanie stoi puste, albo czynsz jest za niski. Dużo osób inwestuje w mieskania w miastach akademickich ale ostatnio słyszałem że opłaca się też kupować nieruchomości w kurortach turystycznych np. nad morzem i wynajmować je turystom. Sam zastanawiam sie nad kupnem czegoś takiego.

    • 0 0

  • Jasne, że tak. Coraz częściej i coraz więcej studentów marzy o własnej kawalerce, którą bedzie mogło wynająć a nie będzie musiało dzielić mieszkania na więcej osób. Jeszcze jak jest w centrum to już w ogóle! Ja z kolei zainwestowałam w zakup mieszkania dwupokojowego w lubicz apartamety, to już z myśla o turystach i też muszę przyznać, że się to opłaciło.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień Otwarty Proneko

konsultacje, dni otwarte

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane