• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pozwolenie na budowę Infoboksu nieważne

Patryk Szczerba
17 kwietnia 2014 (artykuł sprzed 10 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Znikają drzewa ze skweru przy Infoboksie
Infoboks ma być inwestycją tymczasową, bowiem docelowo w tym miejscu ma się pojawić trwała zabudowa. Infoboks ma być inwestycją tymczasową, bowiem docelowo w tym miejscu ma się pojawić trwała zabudowa.

Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego unieważnił wydane dwa lata temu pozwolenie na budowę Infoboksu zobacz na mapie Gdyni. Gdyńscy urzędnicy twierdzą, że urzędnicy GINB popełnili błąd, analizując dokumentację, która straciła moc prawną. Sprawę rozstrzygnie ostatecznie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, ale już teraz wiadomo, że rozbiórki Infoboksu nie będzie.



Cały czas trwa walka o Skwer Żeromskiego. Miasto próbuje odebrać właścicielom teren przez zasiedzenie. Sprawą zajmuje się Sąd Najwyższy w Warszawie. Cały czas trwa walka o Skwer Żeromskiego. Miasto próbuje odebrać właścicielom teren przez zasiedzenie. Sprawą zajmuje się Sąd Najwyższy w Warszawie.
Zgoda na budowę zespołu 65 kontenerów z wieżą widokową została wydana przez prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka 10 lutego 2012 roku, a więc - dokładnie w 86. rocznicę nadania Gdyni praw miejskich. Nazwana przez urzędników "Obserwatorium zmian" budowla, kosztująca 6 mln zł, została ukończona wiosną 2013 roku.

Z postawieniem kontenerów nie pogodzili się jednak spadkobiercy przedwojennych właścicieli pobliskich gruntów. Wcześniej na drodze sądowej odzyskali Skwer Żeromskiego zobacz na mapie Gdyni, przylegający do Infoboksu, podkreślając przy tym, że także miejska inwestycja powstaje na ich gruntach.

Decyzja prezydenta o pozwoleniu na budowę została zaskarżona do wojewody pomorskiego, który w kwietniu 2012 roku uznał ją za zgodną z prawem. Urzędnicy przekonywali, że roszczenia domniemanych spadkobierców są bezzasadne. Ci, niezrażeni porażką, postanowili skierować sprawę do Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego. I choć w gdyńskim magistracie mało kto dopuszczał możliwość unieważnienia decyzji, GINB przychylił się do wniosku spadkobierców, cofając wydaną w lutym 2012 roku zgodę.

W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji, do którego udało się nam dotrzeć, przedstawiciele GINB wytykają szereg naruszeń przepisów prawa budowlanego. Inspektorzy podkreślają, że w momencie składania wniosku o pozwolenie na budowę oraz wydania zgody na jej rozpoczęcie miasto, decyzją Naczelnego Sądu Administracyjnego z marca 2011 roku i orzeczeniem doręczonym prezydentowi 19 maja 2011 roku nie dysponowało terenem, na którym stanął Infoboks.

Czy w obliczu problemów z własnością terenów decyzja o budowie Infoboksu była właściwa?

Oświadczenie o dysponowaniu nieruchomością przez Gdynię pojawiło się 14 grudnia 2011 roku, pięć dni wcześniej został złożony wniosek o pozwolenie na budowę, tymczasem orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego stwierdza, że działka stanowi prywatną własność.

"W ocenie Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego niewątpliwym jest (...) iż prezydent z urzędu posiadał wiedzę, która wyłączała domniemanie prawdziwości złożonego oświadczenia o dysponowaniu na cele budowlane" - czytamy w oświadczeniu.

Inspektorzy zarzucają również zbyt bliskie usytuowanie ścian budynku pozbawionych okien i drzwi w stosunku do sąsiednich działek, które powinno wynosić 3 m, zaś w projekcie Infoboksu wynosiło od 1,6 do 2,2 m. Sporną kwestią jest też wieża widokowa, która zamiast 3 metrów została zaprojektowana w odległości 30 cm od granicy z sąsiadującą działką oraz zbyt bliskie usytuowanie placu gospodarczego pod śmietnik w stosunki do sąsiedniej działki (powinny być 3 metry, jest 1,6).

Uzasadnienie przynosi też zastrzeżenia co do ważności wniosku o pozwolenie na budowę z grudnia 2011 roku, które zdaniem przedstawicieli GINB zostało złożone przez nieupoważnioną do tego osobę.

"Decyzja o pozwoleniu na budowę wydana została w wyniku rozpatrzenia wniosku podmiotu nieuprawnionego do reprezentowania inwestora. (...) Organy administracji publicznej nie mogą w sposób wybiórczy traktować przepisów procedury administracyjnej, przyznając im różną rangę i pomijając niektóre, jako uznane za mniej istotne" - czytamy w uzasadnieniu.

Pełna decyzja Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego

Pewni swego są gdyńscy włodarze, którzy przekonują, że uchylenie decyzji dotyczy innego pozwolenia, niż to, na podstawie którego Infoboks został wybudowany i uzyskał pozwolenie na użytkowanie.

- Infoboks jest bezpieczny. Decyzja, którą zajmował się GINB, dotyczyła innego projektu budowlanego i była adresowana do innego podmiotu, niż będące inwestorem Forum Kultury, wnioskujące o właściwe pozwolenie na budowę. Nie wiem, dlaczego tak się stało. Będziemy chcieli tę sprawę wyjaśnić w sądzie administracyjnym. Jej rozstrzygnięcie może mieć wpływ na inne inwestycje w Gdyni - wyjaśnia Michał Guć, wiceprezydent Gdyni.

W magistracie tłumaczą, że po wydaniu w lutym 2012 roku pozwoleniu na budowę, o które wnioskowała gmina, decyzja w czerwcu została przeniesiona na spółkę miejską Forum Kultury i w kwietniu 2013 roku jeszcze raz zmieniona. W ramach ostatnich zmian zatwierdzono zamienny projekt budowlany.

- Projekt ten odbiegał od pierwotnego, głównie w zakresie ukształtowania południowej części obiektu. Zrezygnowano z przebudowy budynku toalet publicznych, po uzyskaniu zgody Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej na odstępstwo od przepisów dotyczących odległości budynku od granic działki - tłumaczy Joanna Grajter, rzecznik prasowy UM w Gdyni.

Gdyby sąd administracyjny utrzymał decyzję GINB w mocy, konieczne będzie wznowienie procedury pozwolenia na budowę Infoboksu i jej zalegalizowanie. Istnieje nawet zagrożenie rozbiórki kompleksu, ale tej urzędnicy nie biorą pod uwagę.

Relacja z otwarcia Infoboksu 8 czerwca 2013 roku.

Miejsca

Opinie (372) 4 zablokowane

  • Jesteście śmieszni w tym urzędzie.

    Obywatel, który działałby tak jak wy, miałby prokuratora na karku. Organizacja, która krzywdzi innych, działając niezgodnie z prawem, to mafia.

    • 21 4

  • A czemu w Gdyni jest tylko jedna fontanna? (1)

    Na lato byłoby to zbawienne, schłodzić się w wodnej mgiełce w centrum :)

    Skoro i tak wydaje się pieniądze, niech chociaż będzie miło :)

    • 12 0

    • Ale frustraci realni nie chcą fontanny - nic nie chcą :)

      • 0 3

  • (1)

    "Decyzja, którą zajmował się GINB, dotyczyła innego projektu budowlanego i była adresowana do innego podmiotu, niż będące inwestorem Forum Kultury, wnioskujące o właściwe pozwolenie na budowę."

    Czyli że co? Zbudowali co innego, niż wnioskowali?

    • 8 0

    • czyli norma

      urzędasy zawsze robią co innego niż wnioskują bo ludzie nie mają pojęcia że to jest niezgodne z prawem no i że nic za to im nie grozi

      • 0 0

  • Zastanawia mnie (2)

    czemu ponad 80% negatywnych opinii i obelg zostały wysłane z zaledwie 2 komputerów....
    Ale macie kogoś naprawdę zblazowanego w tej Gdyni (mam na myśli te 2 komputery)

    • 0 11

    • Z dwóch komputerów to prędzej pochądzą te pozytywne opinie. W dodatku (1)

      te 2 kompy w jednym biurze stoją :D

      • 5 1

      • jako administrator tego portalu powinieneś zachowac dla siebie takie informacje

        Ale właściwie czego oczekiwać od tego portalu. Już dawno wiele osob zauważyło że postępujecie mało profesjonalnie

        • 0 3

  • POlowanie z nagonką?

    Już niedługo dowiemy się, że wybór pana Szczurka na prezydenta zostanie unieważniony.

    • 2 2

  • (1)

    Ta "inwestycja" to dobry przykład i argument na to żeby czas ŚZCZURKA i samorządności w Gdyni wreszcie na dobre ZAKOŃCZYĆ. Każdy będzie lepszy niż ONI. Lepiej dać szanse komuś nowemu - KOMUKOLWIEK - niż kolejny raz wybierać człowieka który mentalnie tkwi w latach 50'tych XX wieku a jedyne co dobrze mu wychodzi to PR własnej osoby. Po prostu nie można już tolerować samorządowców jacy uwierzyli, że lepiej wiedzą od Gdynian czego MY mieszkańcy Gdyni potrzebujemy. Mam dość tłumaczenia przez urzędników z samorządności, że niby nie rozumiem dlaczego z moich podatków wywala się grube kwoty na bezsensowne projekty w stylu estakady rowerowej, czy pseudo"lotnisko" tylko dlatego bo oni "wiedzą lepiej" a ich jedyny argument to przeświadczenie o własnej nieomylności. Lepiej zbojkotować te wybory i doprowadzić do rządów komisarycznych niż przez kolejną kadencję znosić arogancję i ignorancję Śzczurka i jego samorządności. Kupcy, kioskarze, prywatni właściciele gruntów w Gdyni już odczuli jak są ONI "proobywatelscy". Kto będzie następny? Lepiej żebyśmy się tego nie dowiadywali! Czas zagłosować PRZECIW Śzczurkowi!

    • 10 1

    • zgadza sie

      • 1 0

  • Infoboks jest git a Szczuruś spoko ziom!

    • 2 8

  • Co z tą Gdynią / W tej Gdyni ??

    Na złość Gdańskowi idziecie do tyłu ?

    • 7 2

  • Każdy reżim opiera się na tym, ze nie alternatywy

    • 3 0

  • też mi nowość

    Osoby zainteresowane tematem wiedzą, że takich terenów jest mnóstwo !! na tą chwile ponad 100 spraw, a Prezydent szybko budował, żeby tylko oddać się nie dało. Na "Experyment" też przyjdzie pora :)

    • 5 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte

Turniej Piłkarski Gedania Wrosystem Cup 2024

turniej
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane