Wiadomości

stat

Barometr Cen Nieruchomości. Mieszkania w cenie poniżej 7 tys. zł za m kw.

Najwięcej ofert mieszkań w cenie poniżej 7 tys. za m kw. jest w południowych dzielnicach Gdańska.
Najwięcej ofert mieszkań w cenie poniżej 7 tys. za m kw. jest w południowych dzielnicach Gdańska. fot. Trojmiasto.tv

Znalezienie mieszkania w cenie poniżej 7 tys. zł za m kw. w Trójmieście nie jest proste. Najwięcej takich nieruchomości znajduje się w miejscowościach wokół Gdańska, Sopotu i Gdyni: w Małym Trójmieście Kaszubskim, Pruszczu Gd. i na Rotmance. Przeszukaliśmy Serwis ogłoszeniowy naszego portalu, by sprawdzić, gdzie lokal w takiej cenie można jeszcze znaleźć w samym Trójmieście.Czy mieszkania będą jeszcze drożały?

tak 45%
tak, ale to nie będą znaczne wzrosty 23%
nie wiem 9%
nie, takie ceny zostaną na dłuższy czas 6%
nie, ceny niebawem spadną 17%
zakończona Łącznie głosów: 1731
Przygotowując ten artykuł, chcieliśmy początkowo napisać o mieszkaniach w cenie poniżej 6 tys. zł, ale z analizy naszego Serwisu ogłoszeniowego wynika, że takich ofert jest w Trójmieście jak na lekarstwo, wśród takich poniżej 7 tys. za m kw. też nie ma szalonego wyboru.

- Na dzisiejszym, silnym i wciąż zaskakującym, trójmiejskim rynku mieszkaniowym coraz trudniej jest znaleźć mieszkanie w cenie 7 tys. zł za m kw. W centralnych dzielnicach Gdańska czy Gdyni takie oferty pojawiają się szczególnie rzadko, w Sopocie po prostu ich nie ma. Najczęściej są to lokale do gruntownego remontu, które bardzo szybko kupują zdecydowani inwestorzy - posiadają oni środki własne na duży remont, nie obawiają się obciążeń nieruchomości czy długów. Często transakcje te odbywają się przed wystawieniem oferty do szerokiego grona odbiorców, bo traktujemy je jako okazję cenową - mówi Marta Grzebińska, zastępca kierownika w agencji Dom & House, oddział Gdańsk Wrzeszcz.

Ogłoszenia. Mieszkania w Gdańsku, Sopocie i Gdyni za mniej niż 7 tys. zł za m kw.- Ceny mieszkań w Trójmieście w wielu lokalizacjach przekroczyły już rekordowe poziomy sprzed ponad 10 lat. Pomimo że szalone tempo wzrostów trochę wyhamowało, nadal z miesiąca na miesiąc jest coraz drożej. Obecnie średnie ceny ofertowe w Gdańsku dochodzą do 9 tys. zł za m kw. To jednak nie oznacza, że znalezienie mieszkania poniżej 7 tys. zł za m kw. jest niemożliwe - mówi Łukasz Wydrowski z Estatic. - Na rynku pierwotnym można znaleźć dużą liczbę ofert deweloperów, które mieszczą się w takim pułapie cenowym. Są to najczęściej osiedla budowane w południowych dzielnicach Gdańska lub na przedmieściach, takich jak Kowale czy Borkowo. Za najmniej atrakcyjne mieszkania, to jest na przykład ciemne, z niekorzystnym układem, szczytowe, o dużej powierzchni lub ostatnie w danym budynku, można zapłacić nawet poniżej 6 tys. złotych za m kw.
Czytaj więcej: Rynek mieszkaniowy w Trójmieście. Wzrosty cen w 2019 r., stabilizacja w 2020 r.

Na rynku wtórnym możliwości znalezienia mieszkań w cenie niższej niż 7 tys. złotych za m kw. są większe. Możemy kupić mieszkanie mieszczące się w starszym bloku lub kamienicy. Często są to mieszkania do remontu, na wysokim piętrze lub o dużej powierzchni - powyżej 80 m kw. - co obniża cenę za m kw.

- Jeśli decydujemy się na zakup z rynku wtórnego, wiele zależy od odpowiednich poszukiwań, ale też znajomości rynku i umiejętnych rozmów ze sprzedającym. Prowadzone przez nas dokładne statystyki cen sprzedaży wskazują, że w Trójmieście średnia różnica pierwszej ceny ofertowej do rzeczywistej ceny transakcyjnej w niektórych dzielnicach wynosi nawet 20 proc. Co za tym idzie, zdarza się, że mieszkanie, za które właściciel w ogłoszeniu oczekiwał ponad 8,5 tys. zł za m kw. jest sprzedawane ostatecznie poniżej 7 tys. za m kw. - wyjaśnia Łukasz Wydrowski.
Dotyczy to zwłaszcza nieruchomości, które długo czekają na nowego właściciela: występują w wielu biurach nieruchomości i nie cieszą się zainteresowaniem. Takie ogłoszenia nie są odpowiednio przygotowane lub po prostu mają przeszacowaną cenę.

Ostateczna i realna cena będzie zależna od stanu mieszkania, położenia i rodzaju budynku, a także braku innych udogodnień, takich jak piwnica czy miejsce postojowe.

- Na oferty w tej cenie jest wielu zdecydowanych kupujących, co sprawia, że często ceny nie podlegają negocjacji, a wręcz przewyższają cenę ofertową - dodaje Marta Grzebińska

Okazja cenowa - na co zwrócić uwagę?Duży wpływ na cenę mieszkania ma przede wszystkim jego lokalizacja.

- Dzielnice takie jak: Śródmieście, Przymorze, Zaspa, Wrzeszcz czy Oliwa są zdecydowanie droższe od dzielnic oddalonych od centrum - nawet o kilka tysięcy złotych za m kw. Zakup za cenę poniżej 7 tys. zł za m kw. w tych dzielnicach na pewno będzie okazją - bez względu na stan nieruchomości - mówi Kacper Sadowski z Obrotni Nieruchomości.
Jednak aby w takiej sytuacji nie dać się oszukać, warto zwrócić uwagę na stan prawny oraz standard mieszkania i budynku, a także rodzaj stropu. W przypadku mieszkań na ostatnich piętrach warto też sprawdzić, czy dach jest po remoncie i czy nie przecieka.

- Często okazja pojawia się tam, gdzie są problemy, najczęściej prawne. Należy zwrócić uwagę, czy mieszkanie sprzedawane jest bez lokatorów lub bez tak zwanego dożywocia, które polega na tym, że ktoś nabywa nieruchomość w drodze darowizny w zamian za to, że babcia lub inny członek rodziny mogą dożywotnio mieszkać w takim mieszkaniu. Takie informacje nie zawsze widnieją w księdze wieczystej. Warto zawsze przeczytać akt notarialny, w którym mogą być zawarte tego typu zapisy. Często również istnieją zadłużenia komornicze, jeżeli w dziale III księgi wieczystej widnieją takie wpisy, koniecznie należy sprawdzić, czy zadłużenie nie przekracza wartości zakupu mieszkania. Przed okazyjnym zakupem należy skontaktować się z profesjonalnym biurem nieruchomości, prawnikiem lub notariuszem - przestrzega Kacper Sadowski.
Czytaj także: ceny mieszkań dwupoziomowych w Trójmieście

Niska cena mieszkania może także odwracać uwagę od wysokich kosztów utrzymania mieszkania, w tym również funduszu remontowego oraz rodzaju ogrzewania (najbardziej kosztowne jest ogrzewanie elektryczne).

- Wysokość mieszkania poniżej 2,5 metra, jako delikatnie przytłaczająca, również obniża wartość mieszkania. Warto też sprawdzić stan instalacji wodnych, sanitarnych i elektrycznych - dodaje Kacper Sadowski.


Gdańsk Południe- Ofert w cenach 7 tys. zł za m kw. wciąż z powodzeniem możemy szukać na gdańskich dzielnicach, takich jak: Jasień, Ujeścisko, Zakoniczyn i innych południowych częściach miasta bądź na Oruni, w Nowym Porcie czy na Stogach lub na Przeróbce - mówi Marta Grzebińska.
Na południu Gdańska mieszkanie można kupić już od 3110 zł za m kw. - na Ujeścisku. Rozbieżności cenowe są jednak duże, bo w zarówno w tej dzielnicy, jak i na Chełmie znajdziemy też mieszkania niewiele poniżej 7 tys. złotych za m kw.

- Chcąc kupić mniejsze mieszkanie w powyższym budżecie, warto przeszukiwać dzielnice południowe Gdańska, np. Ujeścisko, Zakoniczyn, Łostowice, Chełm oraz dzielnice północne i zachodnie w Gdyni, takie jak: Pogórze, Dąbrowa, Chwarzno, Pustki czy Chylonia - wyjaśnia Łukasz Wydrowski.

Ogłoszenia

Ekskluzywny apartament w sercu Gdańska
4 500 zł
Gdańsk Kowale
Mieszkanie
17 777 zł
Gdańsk Jasień
Mieszkanie
UNIKATOWY APARTAMENT
1 900 000 zł
Gdańsk Jasień
UNIKATOWY APARTAMENT

Gdańsk WschódWschód Gdańska obfituje również w oferty poniżej 7 tys. zł za m kw. W dzielnicy Rudniki znajdziemy mieszkanie od 2960 zł za m kw., na Oruni od 4686 zł za m kw. W pozostałych dzielnicach trzeba liczyć się z ceną od 5200 zł za m kw.


Gdańsk - "za obwodnicą"W Gdańsku za obwodnicą najtańsze oferty znajdziemy na Osowej, gdzie mieszkanie można kupić już za 4 tys. zł za m kw. Niewiele drożej jest na Matarni, gdzie najtańszy m kw. kosztuje prawie 100 złotych więcej. W Kiełpinie i Karczemkach za najtańsze mieszkanie zapłacimy około 5 tys. zł za m kw., a na Kokoszkach 5382 zł za m kw.

Ogłoszenia

Mieszkanie - Gdańsk Matarnia
548 999 zł
Gdańsk Matarnia - Rębiechowo
Super inwestycja,mieszkanie lub hostel pracowniczy
569 000 zł
Gdańsk Matarnia - Rębiechowo
Dom wolnostojący - Gdańsk Kiełpino Górne
3 190 000 zł
Gdańsk Kiełpino Górne

Gdynia - dzielnice poza centrum z SKMMieszkanie na gdyńskiej Chyloni można kupić od 4352 zł za m kw., na Leszczynkach od 5584, a na Cisowej 5775 zł za m kw.

Ogłoszenia

Pomieszczenia biurowe - każda wielkość
8 400 zł
Gdynia Leszczynki
Piękny obiekt
2 399 000 zł
Gdynia Chylonia
Gdynia - super cena!
735 000 zł
Gdynia Chylonia
Gdynia - super cena!

Gdynia Zachód oraz Gdynia DąbrowaW zachodniej części Gdyni najtańsza jest będąca mieszkaniem połowa bliźniaka w Gdyni Dąbrowie, która kosztuje 3177 zł za m kw. Za mieszkanie najmniej - 4016 zł za m kw. - trzeba zapłacić na Wiczlinie. Ceny mieszkań na Dąbrowie zaczynają się natomiast od 4293 zł za m kw.

Ogłoszenia

Mieszkanie 5-pokojowe z 50 m2 tarasem!
6 200 zł
Gdynia Dąbrowa
Połowa bliźniaka,z ogrodem | Gdynia Dąbrowa
1 250 000 zł
Gdynia Dąbrowa
Mieszkanie Gdynia Wiczlino  193 m2
780 000 zł
Gdynia Wiczlino

Gdynia PółnocNajtańsze mieszkanie na południu Gdyni znajduje się na Oksywiu i kosztuje 3571 zł za m kw. Na Obłużu najmniej trzeba zapłacić 4280 zł za m kw., a na Pogórzu 4983 zł za m kw.

Opinie (253) 8 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.