• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czynniki sprzyjające powstawaniu grzyba. Środki zaradcze.

TeBe
28 kwietnia 2004 (artykuł sprzed 20 lat) 
Co powoduje że grzyb pojawia się na ścianach mieszkania? Czy są czynniki ryzyka, których zaistnienie powoduje grzyba? Jaki my mamy wpływ na to by nie mieszkać w otoczeniu tych nieprzyjemnych narośli?

Pierwszym czynnikiem mającym niebagatelny wpływ na powstawanie grzyba w domu jest WENTYLACJA.

Warto wiedzieć jak groźna jest nieskuteczna wentylacja grawitacyjna. Jej sprawność zależna jest od wielu czynników takich jak: temperatura zewnętrzna, usytuowanie budynku w terenie, sąsiedztwo budynków o znacznie różniących się wysokościach, a także kierunek i siła wiatru. Naturalną, intensywną wymianę powietrza można uzyskać tak naprawdę tylko zimą, co wynika z różnicy temperatur: zewnętrznej i wewnętrznej. Latem, gdy na zewnątrz jest cieplej aniżeli wewnątrz, kierunek ruchu powietrza może się nawet odwrócić i wówczas przez szyb wentylacyjny przedostaje się do wewnątrz ciepłe powietrze. Motorem tego ruchu powietrza w kanałach wentylacji grawitacyjnej jest różnica ciśnień wynikająca z różnicy ciężarów powietrza w pomieszczeniach i na zewnątrz. Jest ona wprost proporcjonalna do wysokości kanałów wentylacyjnych. Niedostateczna sprawność wentylacji grawitacyjnej występuje więc często na ostatnich kondygnacjach oraz przy małej wysokości kominów, co ma miejsce przy małych budynkach mieszkalnych. Przewód kominowy wentylacyjny powinien mieć wysokość 2m - licząc od otworów wlotowych z kratką wentylacyjną do wylotu ponad dach, a ponadto powinien być wyprowadzony ponad dach na wysokość zabezpieczającą przed niedopuszczalnym zakłóceniem ciągu.

Zakłócenie obiegu powietrza wewnętrznego w obrębie poszczególnych pomieszczeń powoduje między innymi:
- brak kratki wentylacyjnej w dolnej części skrzydła drzwi łazienki
- brak kratek wentylacyjnych w kuchni i łazience często zasłoniętych
- brak cyrkulacji w obrębie ścian ściśle zastawionych meblami

Szczegółowe wymagania techniczne dotyczące wentylacji w budynkach zawarte są w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2002r. /Dz. U. Nr 75, poz. 690/.

Co naturalne jednym z podstawowych źródeł emisji wilgoci do wnętrza pomieszczeń jest aktywność jego mieszkańców, w gospodarstwie domowym średnio aktywna rodzina wydziela ok. 10 l wilgoci / dobę.
Czyli o odczuwalnej przez użytkownika jakości powietrza wewnętrznego decydować mogą:

- liczba osób, czas przebywania ich w domu, intensywność gotowania, częstotliwość prania, sposób suszenia, sposób korzystania z łazienki (wanna czy natrysk, częstotliwość) a nawet palenie papierosów
- sposób wykończenia mieszkania - wykorzystanie materiałów naturalnych, zastosowanie tapet oraz syntetycznych wykładzin podłogowych, rodzaj okien i drzwi.

Drugim czynnikiem bardzo istotnym są OKNA w mieszkaniu. Co ciekawe przy wymianie "starych" nieszczelnych okien wpływamy na to, iż "nowe" okna idealnie szczelne ograniczają maksymalnie dopływ powietrza do pomieszczeń. Oczywiście producenci nowoczesnych okien zaopatrują je w tzw. mikrowentylację. Jej działanie jest podobne do wietrzenia, które zakłada świadome użytkowanie takiego okna, tzn. że mając takie okna sami musimy wiedzieć, kiedy mamy rozszczelnić okno, a kiedy je zamknąć. Z reguły zapominamy o tym zamieniając nasz dom w szczelną pułapkę bez dopływu powietrza. Najczęstszy argument: "Przecież nie po to montujemy szczelne okno, aby je potem rozszczelniać, powodując straty ciepła". Co robić? Najlepiej aby działanie takiej wentylacji odbywało się samoczynnie bez naszego udziału. Jest rozwiązanie - można zastosować nawiewniki - proste urządzenia wprowadzające powietrze do pomieszczeń, umieszczone tylko w górnej części okna lub obok okna na ścianie. Nigdy pod parapetem (jak to kiedyś wykonywano). Nawiewnik jest tak skonstruowany, aby napływ zimnego powietrza w zimie następował w górnej części pomieszczenia, gdzie gromadzi się powietrze najcieplejsze. Wprowadzamy w ten sposób do pomieszczeń powietrze o temperaturze pokojowej.

Dobrym rozwiązaniem, służącym poprawie jakości powietrza wewnętrznego w obrębie kuchni jest instalowanie w nich okapów nadkuchennych, pracujących w systemie zamkniętym, wyposażonych w specjalne filtry (pochłaniacze), pozwalające na wychwycenie tłuszczy, ciężkich substancji smolistych oraz pochłanianie zapachów. Zasada działania tego typu okapów, pracujących jako pochłaniacze, polega na filtrowaniu powietrza i po jego przefiltrowaniu wydmuchiwaniu go z powrotem do pomieszczenia. Stąd też wskazane jest usytuowanie w bliskim sąsiedztwie kratek wentylacyjnych.

Każdy rodzaj okapu może pracować jako wyciąg lub pochłaniacz. Wyciąg to taki typ okapu, który zebrane opary wyrzuca na zewnątrz budynku. Musi więc być podłączony do komina wentylacyjnego. Pochłaniacz to okap nieodłączony do wentylacji (pracuje w systemie zamkniętym)
Należy pamiętać iż wyciągu nie wolno stosować w kuchni z urządzeniami gazowymi:
- podgrzewaczem wody
- kotłem z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin (z otwartą komorą spalania)
TeBe

Opinie

Wydarzenia

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte

Turniej Piłkarski Gedania Wrosystem Cup 2024

turniej
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane