• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nowe plany miejscowe. Wrzeszcz, Żabianka, Ujeścisko i Górki Zachodnie

EBu
30 sierpnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 

Do 19 września trwa wyłożenie projektów planów dla fragmentu Dolnego Wrzeszcza, Ujeściska oraz otoczenia Ergo Areny.

W Gdańsku, w ramach wyłożenia do publicznego wglądu, pod opinię mieszkańców miasta przekazane zostały właśnie aż cztery plany miejscowe. Dotyczą one fragmentów dzielnic: Wrzeszcz Dolny, Ujeścisko, Górki Zachodnie oraz otoczenia hali Ergo Arena na granicy Gdańska i Sopotu. Niebawem odbędą się dyskusje publiczne nad propozycjami miejskich planistów. Do wszystkich wyłożonych planów można wnieść uwagi.



Plany miejscowe powinny być:

Szczegółowe informacje dotyczące projektów planów powstających w Gdańsku są dostępne na stronie brg.gda.pl oraz bip.brg.gda.pl.

Z projektami planów w czasie ich wyłożenia można także - po uprzednim umówieniu wizyty (tel. 58 308 44 51, 58 308 44 44) - zapoznać się w siedzibie Biura Rozwoju Gdańska przy ul. Wały Piastowskie 24 zobacz na mapie Gdańska. Pytania zadawać można także mailowo projektantom prowadzącym poszczególne plany. Do wglądu udostępnione są również prognozy oddziaływania na środowisko wraz z uzgodnieniami państwowego powiatowego inspektora sanitarnego w Gdańsku i Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku.

Wrzeszcz Dolny, rejon ulicy Wajdeloty i Grażyny



Miasto Gdańsk do opracowania planu przystąpiło w maju 2016 r., ale dopiero teraz projekt planu (po uzyskaniu w czerwcu tego roku pozytywnej opinii Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej) jest po raz pierwszy wyłożony do publicznego wglądu.

Projektem objęty został teren pomiędzy ulicami Wajdeloty, Grażyny i Parkiem Kuźniczki, gdzie znajduje się nieczynny basen, dwór i marketMapka.

Projekt planu zakłada uzupełnienie zabudowy w ciągu ulicy Grażyny oraz powstanie budynków usługowo-mieszkaniowych w miejscu basenu i marketu, co oznacza wprowadzenie także funkcji mieszkaniowej w miejscu przeznaczonym dotąd na funkcje usługowe.

Osiedle zamiast basenu we Wrzeszczu?



Ponadto plan wprowadza zieleń ogólnodostępną na terenie naprzeciw zabytkowego Dworu KuźniczkiMapka, który w obowiązującym planie ma funkcję usługową. W ten sposób zostanie zachowany istniejący skwer z drzewami.

Projekt tego planu wyłożony będzie do 19 września. W dyskusji publicznej na temat tego planu można wziąć udział online, po wcześniejszej rejestracji. Odbędzie się ona 7 września 2022 r. o godz. 17. Uwagi do planu składać można do 3 października.

Okolice hali widowiskowo-sportowej na granicy Sopotu i Gdańska



Miasto do projektowania tego planu miejscowego przystąpiło w sierpniu 2019 r., do publicznego wglądu został on wyłożony po raz pierwszy.

Projekt obejmuje ok. 5,8 ha terenu wokół hali od strony GdańskaMapka. Na części terenu przewidziano przebieg tzw. Drogi Zielonej, większość przeznaczona została jednak pod zabudowę usługową, gdzie możliwy będzie rozwój usług związanych z działalnością Ergo Areny. Nie mogą tu powstać jednak m.in. sklepy wielkopowierzchniowe czy biurowce. Zabudowa nie będzie mogła przekraczać 20 m wysokości.

Plan do publicznego wglądu wyłożony jest do 19 września. W dyskusji publicznej na jego temat będzie można wziąć udział online, po wcześniejszej rejestracji. Odbędzie się ona 13 września 2022 r. o godz. 17. Uwagi do planu zgłosić można najpóźniej 3 października.

Ujeścisko. Rejon ul. Wieżyckiej i Piotrkowskiej



Do opracowania planu przystąpiono w maju 2021 r., obejmuje on aż 17,06 ha terenu miasta. Projekt do publicznego wglądu został wyłożony po raz pierwszy.

Projekt przewiduje intensyfikację zabudowy mieszkaniowo-usługowej na części terenu oraz stworzenie przestrzeni publicznej przy uwzględnieniu bezpośredniego sąsiedztwa planowanego centrum dzielnicy Południe z parkiem.

W projekcie zagwarantowano ochronę istniejących drzew poprzez ustalenie parku rekreacyjnego na terenach najsilniej zadrzewionych. Obszar ten, wraz z terenem parku retencyjno-rekreacyjnego poza zachodnią granicą planu, będzie jednym z fragmentów parku Południowego.

Projekt ten do publicznego wglądu wyłożony jest do 19 września. W dyskusji publicznej na jego temat będzie można wziąć udział online, po wcześniejszej rejestracji. Odbędzie się ona 15 września 2022 r. o godz. 17. Uwagi do planu zgłaszać można do 3 października.

Górki Zachodnie. Rejon Łowickiej i Łęczyckiej



Uchwała o przystąpieniu do utworzenia tego planu miejscowego została przyjęta w lutym 2020 r. Projekt do publicznego wglądu wyłożony jest po raz pierwszy.

Nowy plan przewiduje wkomponowanie zabudowy wielorodzinnej w istniejący ciąg wzdłuż ulicy Łowickiej. Nowy plan przewiduje wkomponowanie zabudowy wielorodzinnej w istniejący ciąg wzdłuż ulicy Łowickiej.
Projekt planu umożliwia wprowadzenie nowej zabudowy wkomponowanej w układ istniejących budynków wielorodzinnych wzdłuż ulicy ŁowickiejMapka. Zaplanowana zabudowa mogłaby mieć do 15 m wysokości (miejscami do 18 m).

W projekcie zrezygnowano z ustalonego w obowiązującym planie ciągu pieszo-rowerowego przebiegającego wzdłuż terenów leśnych. Nieruchomości, przez które miałby przebiegać ciąg pieszo-rowerowy, w znacznej mierze są zabudowane, a - według miejskich planistów - komunikację rowerową zapewnia przebiegająca równolegle do planowanego ciągu ulica Łowicka.

Projekt planu zakłada także realizację zieleni urządzonej ogólnodostępnej.

Projekt ten do publicznego wglądu wyłożony jest do 26 września. W dyskusji publicznej na jego temat będzie można wziąć udział online po wcześniejszej rejestracji. Odbędzie się ona 22 września 2022 r. o godz. 17. Uwagi do planu zgłaszać można do 10 października.

***


Zgodnie z art. 18 ust. 1 Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym każdy, kto kwestionuje ustalenia przyjęte w projekcie planu miejscowego, może wnieść uwagi.

Należy je złożyć do prezydenta miasta Gdańska w formie papierowej (Biuro Rozwoju Gdańska, ul. Wały Piastowskie 24, 80-855 Gdańsk) lub elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej, na adres e-mail: brg@brg.gda.pl lub przez platformę ePUAP.

Uwaga musi zawierać imię i nazwisko albo nazwę firmy oraz adres zamieszkania lub siedziby.

Uwagi do projektu planu oraz wnioski i uwagi w postępowaniu w sprawie strategicznej oceny oddziaływania na środowisko są rozpatrywane przez prezydenta miasta Gdańska w terminie 21 dni od dnia upływu terminu ich składania. Rozpatrzenie uwag zostanie opublikowane na stronie Biura Rozwoju Gdańska.
EBu

Miejsca

Opinie (81)

Wszystkie opinie

  • Powinni wyburzyc czesc Wrzeszcza (8)

    I zrobić zieleń. Brakuje zieleni

    • 24 18

    • Dokladnie (1)

      Kiedy Miasto zacznie inwestować w zielone tereny?

      • 7 2

      • Nigdy. Zieleni nie da się sprzedać i na niej zarobić.

        • 8 3

    • Od wyburzanie jest Armia Rosyjska (1)

      Ale mam nadzieję, że w Gdańsku nie zrobi powtórki z 1945 roku

      • 5 4

      • Głupi komentarz, zwłaszcza we Wrzeszczu.

        • 6 0

    • Powinni wyburzyć cały Wrzeszcz i pozostałe dzielnice i pozostawić tylko twoją chałupę w krzakach? (1)

      Ale może łatwiej będzie byś wrócił tam, gdzie cię wyganiają twoje geny a miasto pozostawił *miastowym*?

      • 4 3

      • Dokładnie. Jeśli kogos ciągnie do natury aż tak mocno, niech zamieszka w lesie. TPK jest blisko.

        • 0 0

    • W Gdańsku brakuje zieleni?

      A może przyznaj się czy kiedykolwiek byłeś w Gdańsku bo mam poważne wątpliwości.

      • 6 6

    • A gdzie sie pomiesci te 200k braci ktorzy przybyli do Gdanska i juz nue chca wracac?

      • 4 3

  • Opinia wyróżniona

    Na Ujeścisku projekt przewiduje intensyfikację zabudowy mieszkaniowo-usługowej (16)

    Jakby drogi dojazdowe na osiedle nie były jeszcze niewystarczająco zapchane. Pogratulować temu kto wpadł na pomysł aby zrezygnować z Nowej Warszawskiej i puścić jedynie tramwaj. Starą Warszawską zbudowano w czasach gdy Ujeścisko było wsią, a nie wielotysięcznym osiedlem.

    • 152 12

    • kiedy dyskutanci na tym forum zrozumieją, że rozbudowa dróg nie likwiduje korków a nawet je zwiększa (9)

      tak jak popuszczanie pasa wpływa na otyłość i nadwagę. Do południowych dzielnic Gdańska powinna prowadzić linia PKM z Oruni, a do jej przystanków należy zapewnić komfortowe i bezpieczne warunki dojścia dla pieszych i dojazd rowerem. Oczywiście trzeba będzie także zadbać o jakość taboru i odpowiednią częstotliwość połączeń. Poszerzanie dróg i budowa pseudobezkolizyjnych skrzyżowań to przyspieszanie obrotów błędnego koła niezrównoważonego rozwoju miasta.

      • 25 34

      • Zrozumiemy, jak władze też się zastanowią, że obok budowania mieszkań na potęgę trzeba jeszcze zaproponować ludziom solidne miejsca pracy i przyciągnąc inwestycje, bo jesli chodzi o Trójmiasto szału nie ma

        • 17 10

      • Kiedy? (2)

        A kiedy wszyscy zrozumiemy, że powinniśmy dbać o każde zadrzewienie i każdą ruderalną łąkę? Najbardziej północna część planu jest zarośnięta gęstym zagajnikiem, którego walorów retencyjnych i klimatotwórczych nie zastąpi żadna zieleń urządzona, cotygodniowo golony trawnik albo parking z plastikowych kratownic udający powierzchnię biologicznie czynną.

        • 27 0

        • Zagajnikiem? (1)

          Teren o którym mowa, to raczej śmietnisko i ubikacja miejscowej populacji. Teren, który ma być zabudowany to jest strasznie zaśmiecony i wszędzie tylko podpaski i papier toaletowy. Zagajnik ten czysty to akurat pozostaje i on jest na zielono. Ogólnie jest to teren strasznie zniszczony przez ludzi kilka razy przechodziłem z psem i powiedziałem nigdy więcej.

          • 3 2

          • kilka razy - nigdy więcej. to sie chłopie psiej kupy nie trzyma

            • 2 0

      • A kiedy ludzie zrozumienia, ze jak pomnozysz ludzi razy 100 od dotychczasowej populacji to jednak bez nowych drog sie nie da. Zbyt duze wzrosty by drogi wiejskie sprostaly zadaniu.

        Zapchana, zakorkowana komunikacja miejska wiecznie uciekajaca nie rozwiazuje problemu wrecz go napedza. Pkm jedynie by cos dalo.

        • 16 6

      • a miejscy dyletanci nic nie rozumieją

        jak się buduje osiedla to nie wystarczy miedzy miedzy polami wyasfaltować. W mieście ma być komunikacja dla tysięcy ludzi po nowych drogach a nie tych co 19 wiek pamiętają.

        • 17 0

      • Wiadomo! Jak nie zbudujesz dróg, to nie będzie korków. Sensowne.

        W takim razie po co w ogóle budować jakiekolwiek drogi? Wszyscy niech wracają do jazdy konnej, rowerów i chodzenia pieszo. A co!
        Podróż z Przymorza na Ujeścisko czy na Jasień rozłoży się najwyżej na 2 dni.

        • 18 5

      • Teraz to można by wybudować najwyżej metro bo teren przewidziany na drogę i kolej został szczelnie zabudowany blokami.

        O ile znajdzie się jakiś hojny sponsor - bo koszt budowy metra jest zbyt duży aby się to kiedykolwiek zwróciło.

        • 6 0

      • kiedy zrozumiesz, że dając zgody na rozbudowę mieszkaniową, jeszcze mocniej wszystko sie korkuje?

        w miescie gdzie komunikacja miejska to kabaret, nie oczekuj od ludzi jezdzenia busami czy tramwajami

        • 6 0

    • mieszkam tam i nie zauważyłem żeby coś tam było zapchane (3)

      nowe drogi to tylko wiecej smrodu, hałąsu, wypadków, paraliżu miasta, utrudnien dla innych uczestników ruchu..

      • 8 17

      • Wychodzisz czasem z domu? Jeździsz czasem do centrum miasta? (2)

        Mówisz, że na Świętokrzyskiej nigdy nie ma korków?

        • 19 1

        • tam o 19 są korki.

          • 6 1

        • ale gdzie warszawska a gdzie świętokrzyska

          ludzie...... co ma jedno do drugiego

          z warszawskiej jedziesz do centrum przez swietokrzyską?

          • 1 0

    • Deweloperom dwa razy nie trzeba powtarzać czegoś takiego jak intensyfikacja zabudowy :-)

      To brzmi prawie tak jak za komuny było zagęszczanie zakwaterowania w mieszkaniach komunalnych. Przychodziła komisja, stwierdzała że lokal jest za duży jak na liczbę mieszkających w nim osób i dokwaterowywała do jakiegoś pokoju np rolnika spod Lublina, który przyjechał nad morze pracować w stoczni.

      • 11 1

    • władzom, radnym i Dulkiewicz za nie zbudowanie porządnej drogi wzdłuż torowiska należy się karcer

      drogi zawsze zapchane, bo nie ma żadnej alternatywy; mało tego spora część Kowali i innych ulic typu Guderskiego jedzie przez Warszawską ....

      • 6 1

  • Opinia wyróżniona

    (2)

    Czy ja dobrze widzę, po 'wielkich' staraniach, żeby goście Ergoareny nie zastawiali samochodami całego osiedla, jak to ma zazwyczaj miejsce podczas imprez, jeszcze zaplanowano okrojenie parkingu przed halą

    • 44 3

    • zastawiają bo przecież janusz i halina nie będą płacić za parkowanie swojego suva.

      • 9 6

    • Ale zdążono wydać kasę na dziesiątki parkometrów na pustym w dni powszednie placu

      Mieszkańcy muszą stracić by ktoś mógł zarobić.

      • 0 0

  • (2)

    "Co oznacza wprowadzenie także funkcji mieszkaniowej w miejscu przeznaczonym dotąd na funkcje usługowe"- czyli co, będzie tam stawiany monstrualny kurnik Robyga, obok odnowionych kamienic?

    • 42 1

    • Absolutnie nie. (1)

      Będzie kurnik górskiego.

      • 8 0

      • Górskiego akcji nie maja władcy, Robyga

        • 4 0

  • Czy ktoś wie jaki był "oficjalny" powód zamknięcia basenu? (3)

    • 39 0

    • sinice

      • 6 0

    • albo rtęć

      • 3 0

    • Powód likwidacji, bo zamknięcia to oficjalnie - remont.

      • 15 0

  • Więcej betonu! (1)

    Nigdy w planach nie proponuje się zabezpieczenia zielonych terenów. Zawsze tylko więcej betonu....

    • 36 4

    • To zobacz osiedla hossy

      Ile tam jest zieleni

      • 0 1

  • Opinia wyróżniona

    (6)

    Na górkach nie jest źle. Trochę infrastruktury, więcej komunikacji i dobre miejsce.

    • 21 5

    • (2)

      bo miasto dopiero przystepuje do zniszczen

      • 16 1

      • (1)

        ciebie kacperek zniszczyła pisowska głupota

        • 1 5

        • lecz sie

          • 0 0

    • Nie jest... ale będzie.

      Nastawiają w lesie "domów" i warszawa kupi żeby mieć co w wakacje robić. W sezonie już i tak ciężko znaleźć mce na plaży...

      • 10 0

    • Teraz będziesz miał mieszkań x4, a parkingów tyle samo

      będzie trochę trudniej i głośniej bo sporo pójdzie na wynajem

      • 4 0

    • Najpierw niech zrobią porzadny dojazd na plażę, z prawdziwym parkingiem i przystankiem autobusu, w lato jest tam horror

      • 1 0

  • "W projekcie zrezygnowano z ustalonego w obowiązującym planie ciągu pieszo-rowerowego przebiegającego wzdłuż terenów leśnych. Nieruchomości, przez które miałby przebiegać ciąg pieszo-rowerowy, w znacznej mierze są zabudowane, a - według miejskich planistów - komunikację rowerową zapewnia przebiegająca równolegle do planowanego ciągu ulica Łowicka"

    Czy urzednicy widza jaki tam jest ruch, kiedy wszyscy jada na górki zachodnie swoimi samchodami, lejac na ograniczenia predkosci ??? Gdansk = Żart

    • 19 0

  • Funkcja usługowa to też mikroklitki na wynajem i mniejszy udział parkingów na klitkę (3)

    Plany piszę patodeweloperzy - miasto tylko żyruje. Będzie ciaśniej, gęściej i więcej betonu. Za to każda betonoza będzie miała w nazwie "zrównoważony", "ekologiczny" i "zielony".

    • 36 3

    • Jeszcze nic nie wiesz, ale już wszystko wiesz i się mądrzysz, oczywiście na nie (1)

      Twoje czasy kiedy to budowało się bloki a przez następne 10 lat dookoła było ekologiczne błoto już minęły. Teraz buduje się kompleksowo a zagospodarowanej zieleni wokół budynków jest całkiem sporo.

      • 1 8

      • Greenwashing na pełnej

        Kompleksowo, to można ewentualnie budować nowe osiedla. Tu mamy do czynienia z wciskaniem nowej zabudowy w już istniejący system. Podejrzewam, że będą celować w coś o wyglądzie nowego browaru - co się nijak ma do historycznej zabudowy wokół. Te nowe budynki wystają z otoczenia jak zepsuty ząb. Niby "industrialne", a z zerowym poszanowaniem dla okolicy - historii, wyglądu itp.

        Nie oszukujmy się. Deweloperzy nie prowadzą działalności charytatywnej. Ich celem jest maksymalizacja zysków z metra, a nie ekologia czy rozwój mieszkańców. Dobrostan okolicy? Jeśli będą mogli na czymś przyciąć albo maskować wcale nieprośrodowiskowe działanie jakimiś pozorowanymi ru***ami - zrobią to.

        Poza tym "Dużo zagospodarowanej zieleni wokół" - to jakiś żart. Te dwa mikro skwerki i kilka trawników metr na pięć to za mało, żeby w czasie upałów obniżyć temperaturę czy retencjonować wodę w czasie ulew, a przypomnę, że dosłownie tuż obok jest podtapiany praktycznie co ulewę.

        • 8 0

    • A ja mam bekę z ludzi, którzy są gotowi przepłacać za to badziewie, w kontekście wynajmujacych. Rozumiem jeszcze gdyby cena wynajmu tych klatek była adekwatna do powierzchni, a jest odwrotnie, bo cena jest wręcz przeskalowana. Do tego znaleźli jakąś i**otkę która chciała zaistnieć, więc wypuszczała blogi o tym jak to fajnie i trendy jest wynajmować coś takiego. Zadziałało....

      • 3 0

  • (4)

    Nie rozumiem, czemu basen nie ma być nadal basenem. Super lokalizacja, a obiektów tego typu nadal brakuje w Gdańsku.

    • 121 2

    • Tobie nie brakuje zrozumienia

      Tobie brakuje serdeczności.

      • 6 9

    • Otóż to. We Wrzeszczu w tym miejscu poswstało już tyle mieszkań że brakuje tylko zieleni. (2)

      Nie ma szans na zgodę mieszkańców na kolejne bloki.

      • 25 3

      • Tetele tetele, a kto sa komunisci? A to tacy synku, co sam nie ma a komu nisci. (1)

        • 1 4

        • Stary, do logopedy idź, a nie dziecku głupoty opowiadasz i obrażasz polski rząd

          • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień otwarty deweloper Yareal

dni otwarte

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane