• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nowe plany miejscowe w Gdańsku. Stogi i Jelitkowo

EBu
11 listopada 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 

Plany przygotowane dla części dzielnicy Stogi i Jelitkowo mają uporządkować przestrzeń i umożliwić realizację nowych inwestycji.

W Gdańsku do 1 grudnia do publicznego wglądu wyłożone są dwa projekty nowych planów miejscowych, dotyczące dzielnic Stogi i Jelitkowo. Dyskusje nad proponowanymi w nich zapisami odbędą się 16 i 18 listopada. Po dyskusjach publicznych uwagi można natomiast składać do dwóch innych planów dla obszarów Stogów oraz jednego dla fragmentu Brzeźna.



Czy chciałbyś mieszkać w mieście, blisko nabrzeża rzeki?

Szczegółowe informacje dotyczące projektów planów są dostępne na stronie www.brg.gda.pl oraz na bip.brg.gda.pl.

Z projektami planów w czasie ich wyłożenia można także - po uprzednim umówieniu wizyty (tel. 58 308 44 51, 58 308 44 44) - zapoznać się w siedzibie Biura Rozwoju Gdańska przy ul. Wały Piastowskie 24 zobacz na mapie Gdańska. Do wglądu są udostępnione również prognozy oddziaływania na środowisko wraz z uzgodnieniami państwowego powiatowego inspektora sanitarnego w Gdańsku i regionalnego dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku, dotyczącymi zakresu i stopnia szczegółowości informacji zawartych w prognozie.

Stogi. Rejon ul. Tamka, Zimnej i Nad Brzegiem



Projektem planu objęto obszar o powierzchni około 6,8 ha, położony na Stogach, nad Martwą WisłąMapka, graniczący: od zachodu - z klubem jachtowym i zabudową przemysłową; od północy - z zabudową mieszkaniową wielorodzinną; od wschodu - z terenami Rodzinnych Ogrodów Działkowych.

Miasto Gdańsk do prac nad opracowaniem planu przystąpiło w kwietniu 2020 roku. Do publicznego wglądu został on wyłożony po raz pierwszy.

W zamierzeniu gdańskich planistów zapisy projektu tego planu wykorzystują duży potencjał rozwojowy terenu jako pasa nadwodnego Martwej Wisły. Wprowadzenie funkcji mieszkaniowo-usługowej w rejonie przystani żeglarskiej ma przyczynić się do rozwoju tej części dzielnicy oraz realizować politykę miasta w zakresie rozwoju do wewnątrz. Według planu budynki nie miałyby więcej niż 15-21 metrów wysokości.

Uzupełnieniem nowej zabudowy będzie plac publiczny, którego założenia urbanistyczne wynikają z opracowania Gdańskie Przestrzenie Lokalne.

W dyskusji publicznej na temat tego planu można wziąć udział online, po wcześniejszej rejestracji. Odbędzie się ona 16 listopada 2021 r. o godz. 17.

Jelitkowo. Rejon dawnej wioski rybackiej w okolicach ul. Kaplicznej i Bałtyckiej



Projekt tego planu obejmuje obszar o powierzchni około 5,66 ha, który położony między Potokiem Oliwskim, ulicą Kapliczną i Jantarową oraz terenem ośrodka wypoczynkowego przy ulicy PiastowskiejMapka.

Miasto Gdańsk do prac nad tym planem przystąpiło już w marcu 2016 roku, ale do publicznego wglądu jest on wyłożony po raz pierwszy. Od wielu lat teren ten jako obszar dawnej wioski rybackiej podlega ochronie - jest wpisany do rejestru zabytków.

Celem sporządzenia tego planu jest poprawa funkcjonalno-wizerunkowa rejonu dawnej wioski rybackiej w Jelitkowie. Umożliwienie rozwoju usług turystyki, kultury, sztuki i gastronomii, przy zachowaniu skali i charakteru historycznej zabudowy, zwiększy atrakcyjność przestrzeni publicznych oraz jakość życia mieszkańców i turystów korzystających z kąpieliska Jelitkowo. Przewidziano także nowe przestrzenie miejskie, w tym uporządkowanie ulicy Bałtyckiej.

Nowa zabudowa, jaka mogłaby tu powstać, nie będzie mogła mieć więcej niż 12 m wysokości (15 m bliżej ul. Piastowskiej).

W dyskusji publicznej na temat tego planu można wziąć udział online, po wcześniejszej rejestracji. Odbędzie się ona 18 listopada 2021 r. o godz. 17.

***

Zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym każdy, kto kwestionuje ustalenia przyjęte w projekcie planu miejscowego, może wnieść uwagi.

Należy je złożyć do prezydenta Miasta Gdańska w formie papierowej (Biuro Rozwoju Gdańska, Wały Piastowskie 24, 80-855 Gdańsk) lub elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej, na adres e-mail: brg@brg.gda.pl lub przez platformę ePUAP.

Uwaga musi zawierać imię i nazwisko albo nazwę firmy oraz adres zamieszkania albo siedziby.

Ostateczny termin zgłaszania uwag mija 15 grudnia 2021 r.

Uwagi do projektu planu oraz wnioski i uwagi w postępowaniu w sprawie strategicznej oceny oddziaływania na środowisko są rozpatrywane przez prezydenta Miasta Gdańska w terminie 21 dni od dnia upływu terminu ich składania. Rozpatrzenie uwag zostanie opublikowane na stronie Biura Rozwoju Gdańska.

Do 17 listopada w Biurze Rozwoju Gdańska wyłożone są także dwa plany miejscowe dla Stogów i jeden dla Brzeźna. Uwagi składać można w tym przypadku do 1 grudnia.
EBu

Miejsca

Opinie (73) 1 zablokowana

  • Czy redakcja Trojmiasto.pl zaangażuje się w pomoc mieszkańcom?

    Miałabym prośbę, aby ktoś w końcu przepytal BRG i Prezydenta Grzelaka, gdzie to wysłuchanie mieszkańców? Bo demokracja dla nich to chyba tylko istnieje jak trzeba walczyć z PIS. Na codzień w kontakcie z urzędami w Gdańsku można poczuć się jak na Białorusi.

    • 12 0

  • Plany na przyszlosc....

    A co jeśli Pan Putin ma inny pomysł na nasz regio

    • 5 0

  • Czyli developerka? Jeszcze niech się ogrodzą.

    • 7 0

  • Niestety uwagi do planów są zupełnie ignorowane.

    Ostatnio wprowadzono nowy plan dla Świbna i też zupełnie pominięto postulat nie wprowadzania nakzau dachów dwuspadowych. Na Wyspie Sobieszewskiej jest dużo modernistycznych domów, zresztą są to często najlepsze i współcześnie wyróżniane projekty, które dają możliwość zachowania niskiej bryły bez konieczności wyprowadzania spadu i tworzenia niepotrzebnego szczytu konstrukcji. Można tak budować w austriackich Alpach (pomimo bardzo tradycyjnej zabudowy), można w Szwajcarii, można i w Skandynawii, ale w Polsce najczęściej musi być dwuspad, który nijak nie ma się do dbania o ład architektoniczny, bo te projekty współczesnych tzw. nowoczesnych stodół zupełnie odcinają się od tradycyjnej zabudowy. Nie mówiąc już o straszących wielospadach i inspiracjach zamkami czy pałacami... Co się stało z naszym wyczuciem architektonicznym? Co za ludzie pracują nad tymi planami?

    • 3 1

  • Uwag nikt nie cztya

    Ile dasz tyle masz. Tereny zalewowe stają się mieszkaniowe. Grzyb to normalka. Cywil nie może szopy postawić. Kolega z uw już 15m

    • 8 0

  • Skm do Letnicy! (1)

    • 5 2

    • Stogi

      Podobno Gdańsk i władze stoją twarzą do morza likwidując żeglarstwo, w zamian postawią klocki z betonu

      • 4 0

  • Szkoda, że ....

    miasto chce zaorać górki zachodnie i nic tam nie robi. Gdyby nie budżet obywatelski nic nie byłoby zrobione

    • 4 0

  • Do tropiących patologie

    Gdańsk pięknie się rozwija i jest najbardziej zielonym dużym miastem w Polsce a UM trzeba pilnować ale patologie to wylesiania trójmiejskich lasów przez firmę prywatno- partyjną dla niepoznaki zwiącej się Lasy Państwowe.

    • 3 4

  • Więcej betonu (1)

    to wizytówka władz miasta

    • 4 1

    • Beton to dobry materiał , lepszy niż woda i piach

      • 0 1

  • pan Janek pozwolił?

    • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte

Turniej Piłkarski Gedania Wrosystem Cup 2024

turniej
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane