• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Obrót nieruchomości. Co daje polisa pośrednika?

Joanna Puchala
20 czerwca 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Minimalna suma ubezpieczeniowa w przypadku pośredników nieruchomości wynosi 25 tys. euro, jednak bardzo często pośrednicy lub agencje nieruchomości decydują się na wybór bardziej rozbudowanych polis. Minimalna suma ubezpieczeniowa w przypadku pośredników nieruchomości wynosi 25 tys. euro, jednak bardzo często pośrednicy lub agencje nieruchomości decydują się na wybór bardziej rozbudowanych polis.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej pośrednika nieruchomości ma chronić jego klienta przed skutkami ewentualnych błędów. Warto zatem sprawdzać czy polisa została dołączona do umowy pośrednictwa, na jaką kwotę opiewa oraz czy jest na niej nazwisko naszego pośrednika czy może obejmuje ona całe biuro, w którym pracuje kilkanaście osób.



Czy korzystałe(a)ś z usług pośrednika nieruchomości?

Zgodnie z artykułem 181 Ustawy o gospodarce nieruchomościami, pośrednicy mają obowiązek wykupienia polisy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Ma ona chronić przed konsekwencjami finansowymi w przypadku ewentualnych szkód wyrządzonych przez pośrednika w związku z wykonywaniem czynności pośrednictwa.

- Czynności pośrednictwa określa umowa, którą pośrednik lub osoba wykonująca czynności pośrednictwa pod jego nadzorem, zawiera z klientem. Zgodnie z przepisami, polisa ubezpieczeniowa stanowi załącznik niniejszej umowy - wyjaśnia Anna Romanowska, pośrednik nieruchomości i wykładowca Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu w Gdyni.
W praktyce zdarza się jednak, że polisy OC nie są dołączane do umowy lub klienci nie mają świadomości co do swoich praw.

- Niestety klienci bardzo często nie pytają o taką polisę, a powinna być ona każdorazowo dołączona do umowy pośrednictwa - uczula Agnieszka Brol-Radzicka z Immobila Nieruchomości oraz członek zarządu Stowarzyszenia Pomorskiego Pośredników w Obrocie Nieruchomościami (SPPON). - Chciałabym uczulić klientów, by sprawdzali pośredników, których dobierają do współpracy. Przy Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości funkcjonuje Centralny Rejestr Pośredników, gdzie możemy znaleźć informacje nie tylko o licencji pośrednika, ale także szczegóły dotyczące zawartej polisy.

Agencje nieruchomości i pośrednictwo w obrocie nieruchomościami w Trójmieście



Odpowiedzialność kontraktowa lub deliktowa



W sytuacji, kiedy pośrednik naruszy warunki umowy lub wykona swoją pracę w sposób powodujący szkody dla klienta, osoba korzystająca z jego usług ma prawo dochodzić roszczenia z ubezpieczenia OC pośrednika.

- Przykładowo, jeśli w umowie pośrednictwa, pośrednik zobowiązał się do sprawdzenia stanu prawnego bądź technicznego nieruchomości, a wykonał to z nienależytą starannością i klient poniósł szkodę, pośrednik będzie ponosił odpowiedzialność odszkodowawczą w tym przypadku kontraktową, czyli taką kiedy pośrednik nie wykonuje lub nienależycie wykonuje zobowiązania wynikające z umowy - tłumaczy Anna Romanowska. - Drugim rodzajem odpowiedzialności jest odpowiedzialność deliktowa - wynikająca z dokonania czynu niedozwolonego.
Czytaj także:

Rodzaje umów na rynku nieruchomości



Dochodzenie roszczeń z OC pośrednika



Chociaż w praktyce proces likwidacji szkody wygląda standardowo, czyli podobnie jak w przypadku innych polis ubezpieczeniowych, to warto podkreślić, że wina pośrednika musi być w takim przypadku udowodniona. Konieczne jest wykazanie związku przyczynowo-skutkowego, między niewykonanym lub nienależytym wykonaniem usług a szkodą.

- Jeżeli zatem pośrednik był w umowie zobowiązany do sprawdzenia stanu technicznego budynku i nie wykrył żadnych wad na chwilę zawarcia umowy sprzedaży, a na przykład po roku na ścianach pojawiły się pęknięcia, to trudno wskazać związek przyczynowo-skutkowy między działaniem pośrednika a szkodą - dodaje Anna Romanowska.
Czytaj także:

Jak bezpiecznie kupić mieszkanie od dewelopera?



Ale jeśli na przykład pośrednik przygotuje umowę przedwstępną sprzedaży nieruchomości z niesprawdzonymi informacjami, to winę taką łatwo będzie wskazać na przykład na podstawie korespondencji e-mailowej. Warto bowiem pamiętać, że udowodnienie winy pośrednika każdorazowo będzie leżało po stronie osoby, która wysuwa roszczenia.

Jeśli uda się to zrobić, dochodzenie roszczenia z tytułu OC pośrednika polega na zgłoszeniu do właściwego zakładu ubezpieczeniowego szkody wraz z uzasadniającymi ją dokumentami.

Polisa imienna czy firmowa?



Najniższą kwotą, na którą może opiewać ubezpieczenie jest 25 tys. euro (na dzień dzisiejszy ok. 114 tys. zł), chociaż najczęściej pośrednicy zrzeszeni w Stowarzyszeniu Pomorskim Pośredników w Obrocie Nieruchomości mają polisy z sumą ubezpieczenia na pół miliona lub milion złotych. Dodatkowo, w przypadku transakcji na wyższe kwoty, pośrednicy mogą rozszerzyć polisę.

- Jako stowarzyszenie staramy się promować dobre praktyki, by pośrednicy decydowali się na polisy imienne. Jednak w przypadku dużych firm, które zatrudniają co najmniej kilku pośredników, zdarza się, że jest zawarta jedna polisa OC na całe biuro. W sytuacji, gdy kilku pośredników popełniłoby błędy, ubezpieczenie może nie pokrywać roszczeń - uczula Agnieszka Brol-Radzicka.

Miejsca

  • SPPON Gdynia, Świętojańska 122/9
  • WSAiB Gdynia, Kielecka 7

Opinie (82)

  • Naga prawda prawda o pośrednikach (2)

    Najbardziej pośrednicy się wściekają jak złapiesz ich na kłamstwach np. oglądane mieszkanie dzielnica Piecki Migowo LWSM "Morena" i tu ciekawostka bo wg pośrednika z dużej trójmiejskiej agencji nieruchomości bloki są postawione z CEGŁY!!! K///wa jego mać. Właściciel parsknął śmiechem, ja załamałem ręce. Pośredniik z dużej Trójmiejskiej Agencji zrobił z siebie I*D*I*O*T*E i wystawil agencji opinię omijajcie ich

    • 16 0

    • To jest nic. Posrednik wystawia za 720 (1)

      A wlasciciel chce 1.120tys.... posrednik nie przyjezdza na spotkanie. Nie odbuera....mowi o negocjacjach potem. Katastrofa. Firemka z ul kartuskiej. Gdansk

      • 1 0

      • Miałem podobne zdarzenie. Zadzwonił do mnie pośrednik z pytaniem, czy może wystawić moją ofertę na wynajem mieszkania u siebie w biurze, bo miał ponoć klienta na to mieszkanie. Nie podpisywałem z pośrednikiem umowy, więc nie widziałem żadnego zagrożenia, dopóty nie odkryłem, że wystawiona przez jego biuro cena ofertowa jest niższa od mojej. Natychmiast kazałem usunąć ogłoszenie i więcej takiej zgody nie wydam

        • 3 0

  • Pośrednik

    Jak słyszałam jak opisują mieszkanie potencjalnemu nabywcy to za glowe się złapałam.
    Kilku pośredników te same bzdury gadało.
    Oczywoscie nikt z nich nie sprzedał zrobiłam to sama. Później musiałam walczyć żeby zdjęli moje mieszkanie ze swojej oferty.

    • 20 1

  • Pośrednik to taki trochę cinkciarz

    Tam zakręci, tu zakręci. Wiedza zerowa a prowizje by chcieli jak za pracę. Nie polecam, pośrednik do niczego nie jest potrzebny

    • 20 3

  • WaGa

    Nie korzystałem i nie będę korzystać.

    • 13 1

  • oh

    NIC

    • 1 0

  • Zawsze mnie śmieszą (1)

    komentarze polskich znawców rynku nieruchomości. Po pierwsze, rolą pośrednika jest jedynie zaprezentować nieruchomość i doprowadzić do zawarcia umowy miedzy stronami transakcji. Warunki umowy w tym cenę strony ustalają we własnym zakresie. Po drugie, nie ma przymusu korzystania tych usług. Nie są to usługi dla właścicieli 40 metrowych klitek na Szadółkach. Takimi mieszkankami nie zajmują się prawdziwi pośrednicy, tylko ludzie na podobnym poziomie co ich właściciele. Stad tez tak wiele negatywnych opinii na temat pseudo pośredników. Po trzecie, porządnych pośredników zatrudniają ludzie którzy nie maja czasu się bawić w akwizycje i zostawiają to profesjonalistom.

    • 10 16

    • I to jest zgłos rozsądku. Ludzie myślą, że pośrednicy to naciągacze. Ale jak ja sprzedaję mieszkanie to po prostu N mam czasu na przyjeżdżanie l, pokazywanie, słuchanie stękania, że kolor ścian nie taki itd. Zostawiam wszystko pośrednikowi, który zrobi super zdjęcia i sam będzie jeździł i pokazywał. Ja nie mam czasu by w środku dnia na 15 minut jechać i słuchać, że ściana krzywa. W naszym kraju jeszcze panuje opinia znam się na wszystkim. Po co kupujesz ciuchy jak możesz samemu uszyć. Piecz sam bułki. Ja nie mam czasu na takie rzeczy i niech to zrobi ktoś za mnie. A tak ogólnie to najlepsze oferty schodzą pod stołem i nawet nie wypływają na rynek. Na portalach to albo prywaciarze albo oferty, które miesiącami stoją.

      • 2 0

  • Agencja coś tam magicznego

    nigdy nie spotkałem takich amatorów.

    • 6 2

  • (8)

    Problem niestety jest taki, że czasem bez pośrednika nie idzie kupić - najciekawsze mieszkania nie wypływają na rynek (nie znajdzie się ogłoszeń). Sa planuję nabyć nieruchomość za 3 msc i to co jest w ogłoszeniach to niestety dramat zazwyczaj.

    • 12 10

    • Oni są tylko od czarowania i wyciągania łapki po łatwa gruba kase (7)

      W zamian masz to co sam sprawdzisz i jak jest problem po zakupie to sie migają

      • 8 1

      • (6)

        Ale tutaj nie chodzi o to czy naciągają czy nie, to zupełnie inny temat. Przeglądam regularnie ogłoszenia na trójmiasto.pl/otodom/morizon - wiszą często te same mieszkania po pare msc. Ofc czasem trafi się coś ciekawego ale schodzi w ciągu 1 dnia. Cała masa mieszkań nie jest umieszczana na tych portalach. Niestety trzeba znać kogoś, kto zna kogoś, aby kupić coś lepszego.

        • 2 4

        • (5)

          trzeba znac znajomego znajomego wlasciciela, a wcale nie posrednika

          • 1 1

          • (4)

            Nikogo nie trzeba znać. Trzeba śledzić ogłoszenia. Oczywiście dotyczy to mieszkań, domów w dużych miastach. W małych miejscowościach bardziej efektywne są ogłoszenia wśród znajomych i banery, a oferty dotyczące garaży przynoszą skutek tylko wówczas jeżeli dotrą bezpośrednio do sąsiadów, a więc tylko tablica ogłoszeń w konkretnych blokach.

            • 4 0

            • (3)

              Dobre mieszkania w Sopocie nie wypływają na rynek.

              • 3 1

              • (2)

                Niby dlaczego nie wypływają?
                W interesie sprzedającego jest uzyskać maksymalnie wysoką cenę ze sprzedaży, którą można uzyskać tylko w przypadku dotarcia do jak największej liczby odbiorców. Prowizja pośrednika też zależy od ceny sprzedaży. Ładne mieszkania mogą być sprzedane drogą licytacji

                • 2 2

              • (1)

                Bo ludzie generalnie korzystają z usług pośredników - zdejmuje to z nich sporą część formalności. Pośrednicy z kolei mają grupy swoich klientów/inwestorów, z którymi kontaktują się w pierwszej kolejności. Czasami pośredni współpracują między sobą, dopiero na końcu mieszkanie trafia na portal ogłoszeniowy ergo są to "najsłabsze oferty".
                Potwierdzone info.

                • 2 1

              • W przypadku inwestorów, obracających nieruchomościami, argumentacja wydaje się logiczna.
                W przypadku pojedynczego właściciela mieszkania, argumentacja już mnie tak nie przekonuje. Mając mieszkanie, chciałbym je sprzedać jak najdrożej, więc dzielenie się z pośrednikiem wchodzi w rachubę dopiero w przypadku słabego zainteresowania moim ogłoszeniem, albo w przypadku braku czasu na okazywanie nieruchomości potencjalnym kupcom. Faktycznie, w Sopocie mało który właściciel nieruchomości mieszka w tym mieście, więc powierzanie czynności związanych ze sprzedażą pośrednikowi wydaje się uzasadnione.

                • 2 0

  • Sa firmy ktorym nie pomoze polisa (2)

    To o ile jeszcze jest Partnerzy, Home broker, facedom ludzie ktirzy zanizaja lub nie przekazuja ofert wlascicielom by skupic nieruchomosci...

    To juz normalka u posrednika. Polecam miec wlasne ogloszenie i nie robic sie w wylacznosc

    • 3 0

    • Homebroker ? (1)

      Ta firma już nie istnieje od pół roku. Ogłosiła upadłość przez pandemie . Super z ciebie znawca.

      • 1 0

      • Znawca?

        Nikt normalny nie śledzi bieżącej sytuacji biur nieruchomości.

        • 0 0

  • Magikhałs nie polecam złodzieje (1)

    • 7 1

    • O panue tez ich mialem. Biora lokal na slupa

      Bajki takie pisza, ze 3x wiecej z darmowego ogloszenia przyjdzie...

      • 3 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień Otwarty Proneko

konsultacje, dni otwarte

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane