• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Obrót nieruchomości. Co daje polisa pośrednika?

Joanna Puchala
20 czerwca 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Minimalna suma ubezpieczeniowa w przypadku pośredników nieruchomości wynosi 25 tys. euro, jednak bardzo często pośrednicy lub agencje nieruchomości decydują się na wybór bardziej rozbudowanych polis. Minimalna suma ubezpieczeniowa w przypadku pośredników nieruchomości wynosi 25 tys. euro, jednak bardzo często pośrednicy lub agencje nieruchomości decydują się na wybór bardziej rozbudowanych polis.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej pośrednika nieruchomości ma chronić jego klienta przed skutkami ewentualnych błędów. Warto zatem sprawdzać czy polisa została dołączona do umowy pośrednictwa, na jaką kwotę opiewa oraz czy jest na niej nazwisko naszego pośrednika czy może obejmuje ona całe biuro, w którym pracuje kilkanaście osób.



Czy korzystałe(a)ś z usług pośrednika nieruchomości?

Zgodnie z artykułem 181 Ustawy o gospodarce nieruchomościami, pośrednicy mają obowiązek wykupienia polisy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Ma ona chronić przed konsekwencjami finansowymi w przypadku ewentualnych szkód wyrządzonych przez pośrednika w związku z wykonywaniem czynności pośrednictwa.

- Czynności pośrednictwa określa umowa, którą pośrednik lub osoba wykonująca czynności pośrednictwa pod jego nadzorem, zawiera z klientem. Zgodnie z przepisami, polisa ubezpieczeniowa stanowi załącznik niniejszej umowy - wyjaśnia Anna Romanowska, pośrednik nieruchomości i wykładowca Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu w Gdyni.
W praktyce zdarza się jednak, że polisy OC nie są dołączane do umowy lub klienci nie mają świadomości co do swoich praw.

- Niestety klienci bardzo często nie pytają o taką polisę, a powinna być ona każdorazowo dołączona do umowy pośrednictwa - uczula Agnieszka Brol-Radzicka z Immobila Nieruchomości oraz członek zarządu Stowarzyszenia Pomorskiego Pośredników w Obrocie Nieruchomościami (SPPON). - Chciałabym uczulić klientów, by sprawdzali pośredników, których dobierają do współpracy. Przy Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości funkcjonuje Centralny Rejestr Pośredników, gdzie możemy znaleźć informacje nie tylko o licencji pośrednika, ale także szczegóły dotyczące zawartej polisy.

Agencje nieruchomości i pośrednictwo w obrocie nieruchomościami w Trójmieście



Odpowiedzialność kontraktowa lub deliktowa



W sytuacji, kiedy pośrednik naruszy warunki umowy lub wykona swoją pracę w sposób powodujący szkody dla klienta, osoba korzystająca z jego usług ma prawo dochodzić roszczenia z ubezpieczenia OC pośrednika.

- Przykładowo, jeśli w umowie pośrednictwa, pośrednik zobowiązał się do sprawdzenia stanu prawnego bądź technicznego nieruchomości, a wykonał to z nienależytą starannością i klient poniósł szkodę, pośrednik będzie ponosił odpowiedzialność odszkodowawczą w tym przypadku kontraktową, czyli taką kiedy pośrednik nie wykonuje lub nienależycie wykonuje zobowiązania wynikające z umowy - tłumaczy Anna Romanowska. - Drugim rodzajem odpowiedzialności jest odpowiedzialność deliktowa - wynikająca z dokonania czynu niedozwolonego.
Czytaj także:

Rodzaje umów na rynku nieruchomości



Dochodzenie roszczeń z OC pośrednika



Chociaż w praktyce proces likwidacji szkody wygląda standardowo, czyli podobnie jak w przypadku innych polis ubezpieczeniowych, to warto podkreślić, że wina pośrednika musi być w takim przypadku udowodniona. Konieczne jest wykazanie związku przyczynowo-skutkowego, między niewykonanym lub nienależytym wykonaniem usług a szkodą.

- Jeżeli zatem pośrednik był w umowie zobowiązany do sprawdzenia stanu technicznego budynku i nie wykrył żadnych wad na chwilę zawarcia umowy sprzedaży, a na przykład po roku na ścianach pojawiły się pęknięcia, to trudno wskazać związek przyczynowo-skutkowy między działaniem pośrednika a szkodą - dodaje Anna Romanowska.
Czytaj także:

Jak bezpiecznie kupić mieszkanie od dewelopera?



Ale jeśli na przykład pośrednik przygotuje umowę przedwstępną sprzedaży nieruchomości z niesprawdzonymi informacjami, to winę taką łatwo będzie wskazać na przykład na podstawie korespondencji e-mailowej. Warto bowiem pamiętać, że udowodnienie winy pośrednika każdorazowo będzie leżało po stronie osoby, która wysuwa roszczenia.

Jeśli uda się to zrobić, dochodzenie roszczenia z tytułu OC pośrednika polega na zgłoszeniu do właściwego zakładu ubezpieczeniowego szkody wraz z uzasadniającymi ją dokumentami.

Polisa imienna czy firmowa?



Najniższą kwotą, na którą może opiewać ubezpieczenie jest 25 tys. euro (na dzień dzisiejszy ok. 114 tys. zł), chociaż najczęściej pośrednicy zrzeszeni w Stowarzyszeniu Pomorskim Pośredników w Obrocie Nieruchomości mają polisy z sumą ubezpieczenia na pół miliona lub milion złotych. Dodatkowo, w przypadku transakcji na wyższe kwoty, pośrednicy mogą rozszerzyć polisę.

- Jako stowarzyszenie staramy się promować dobre praktyki, by pośrednicy decydowali się na polisy imienne. Jednak w przypadku dużych firm, które zatrudniają co najmniej kilku pośredników, zdarza się, że jest zawarta jedna polisa OC na całe biuro. W sytuacji, gdy kilku pośredników popełniłoby błędy, ubezpieczenie może nie pokrywać roszczeń - uczula Agnieszka Brol-Radzicka.

Miejsca

  • SPPON Gdynia, Świętojańska 122/9
  • WSAiB Gdynia, Kielecka 7

Opinie (82)

  • Co daje? G...uzik daje.

    W razie wtopy pozostajesz z niepewnym roszczeniem za to pewnym wydaniem kasy lub kredytem na szyi.

    • 5 1

  • Mieszkanie komunalne na sprzedaż u pośrednika!!! (5)

    Z takim hiciorem spotkałem się kilka lat temu. Mieszkanie komunalne wystawione na sprzedaż u pośrednika. Pani pośrednik tłumaczyła, że dam odpowiednią kwotę najemczyni, po czym ona wykupi mieszkanie i mi je sprzeda. Zapomniała dodać, że mieszkań komunalnych nie kupuje się ot tak z dnia na dzień, i że po wykupieniu trzeba 5 lat odczekać ze sprzedażą. Idą na żywioł, po trupach do celu.

    • 10 0

    • ale dlaczego ? (1)

      nie może sprzedać swojego, hipotecznego mieszkania? Kto zabrania?

      • 0 3

      • Czy ty umiesz czytać ze zrozumieniem? Wiesz co to mieszkanie komunalne?

        • 1 0

    • (2)

      Sprzedaż mieszkania przed zakończeniem okresu pięcioletniego jest możliwa. Obłożona jest podatkiem i to nie zawsze. Jeżeli przychód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na zakup innego mieszkania, to podatku nie trzeba płacić.

      • 2 2

      • Jezeli w ciagu 5 lat od wykupu mieszkania komunalnego sprzedasz je Miasto bedzie dochodizlo skutecznie !!! zwrotu bonifikaty (1)

        • 1 0

        • Wybór należy do sprzedającego, bo możliwość taka istnieje

          • 1 0

  • Wyzysk

    Kupowałam i sprzedawałam bez pośrednika,ponieważ są to osoby nieprofesjonalne,żerujące na naiwności klienta.

    • 14 1

  • pośredniki to pasożyty

    w większości przypadków.

    • 6 1

  • Ceny nieruchomości zawsze rosły i będą rosnąć. Dlaczego?

    Bo właściciel nigdy nie chce sprzedać taniej niż sam kupił, a przy sprzedaży musi podnieść cenę o ewentualną prowizję dla pośrednika. Pośrednik ma prowizję z procenta, więc w jego interesie jest sprzedać jak najdrożej.
    Potem następni sprzedawcy patrzą na takie ogłoszenia, żeby się rozeznać za ile mogą własne sprzedać i myślą, że to gołe ceny bez wliczonych kosztów i opłat.

    • 2 0

  • kilka lat temu rozglądałem się za działką przedzwoniłem do jednej z większych firm pośrednictwa w gdańsku, niby było miło pośrednik pokazał kilka działek zawsze według niego była to cicha i spokojna lokalizacja dopóki nad jedną z nich nie przeleciał startujący samolot , a najlepsza była działka która była zalewana podczas deszczu, o czym dowiedziałem się od potencjalnego sąsiada który też zakupił przy ich pomocy działkę. Rozpoczął budowę którą musiał przerwać jesienią bo dom stał się wyspą na zalanej działce.

    • 8 0

  • (1)

    Tylko że autorka zapomniał że żeby starać się o odszkodowanie potrzebny będzie wyrok sądowy który wykaże winę pośrednika a za to trzeba zapłacić czyli wpłacić na dzień dobry 5% wartości sporu a nie więcej niż 100tysięcy w formie kosztów sądowych przy wygranej sprawie będzie zwrot czyli obciążenie kosztami przegranego, problem w tym że pośrednik pewnie będzie goły a komornik nic na to nie poradzi

    • 8 0

    • P0141

      Kolego a jeszcze koszty egzekucji opis i oszacowanie itd. Ponadto zastępstwo procesowe własne a w przepadku przegranej także strony przeciwnej. No i wziąwszy pod uwagę że casus dotyczy pęknięcia ściany to zapewne przyjdą koszty opinii biegłego..... I można tak zostać w samych gaciach pod mostem.

      • 0 0

  • pośrednik za nic nie odpowiada!

    oni tylko pasożytują na 4-5% od wartości transakcji. nie odpowiadają za ew. ukryte wady prawne nieruchomości czy cokolwiek. To są niepotrzebne ogniwa pasożytujące

    • 7 4

  • Nigdy nie skorzystam z pośrednika.

    Jest wyjście lepsze i tańsze. Adwokat lub radca prawny. Ostatnio sprzedawałem małe i kupowałem duże. Obie umowy ustawiałem u notariusza na tą samą godzinę. Kupujący moje wpłacał całość na depozyt notarialny dzień wcześniej (aby była pewność). Zagadnień prawnych przy kupnie i sprzedaży nieruchomości jest tyle że powinna być odrębna aplikacja prawnicza. Z żeczy najważniejszych dodam tylko że ustawy covidowe zawiesiły eksmisję. Patrzaj więc od kogo kupujesz i zabezpiecz się dodatkową umową na wypadek gdyby się ociągał. Co do przykładu z tą pękniętą po roku ścianą z art powyżej to dodam że rękojmia za wady fizyczne lokalu obow. Lat 5 zatem nie ma co startować do gołego pośrednika {polisa} skoro można do sprzedającego który właśnie pobrał pół bańki. Szkoda że pani pośrednik o tym nie wspomniała. No ale moje doświadczenia z pośrednikami są takie że musiał bym pisać dwa tomy historii negatywnej po 500 stron każdy. Najgorsze jest to że na rynku trudno znależć oferty bez pośredników. Ja kupowałem przez rok. W moim przypadku każdy pośrednik był tylko niewyuczalną przeszkodą w zawarciu transakcji.

    • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień Otwarty Proneko

konsultacje, dni otwarte

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane