• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Rząd ogłosił program Mieszkanie plus

Ewa Budnik
3 czerwca 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 
Rodziny, zwłaszcza wielodzietne, których nie stać na zaciągnięcie kredytu, a mają zbyt wysokie dochody by ubiegać się o mieszkanie od gminy, będą mogły w pierwszej kolejności liczyć na pomoc w ramach programu Mieszkanie plus. Rodziny, zwłaszcza wielodzietne, których nie stać na zaciągnięcie kredytu, a mają zbyt wysokie dochody by ubiegać się o mieszkanie od gminy, będą mogły w pierwszej kolejności liczyć na pomoc w ramach programu Mieszkanie plus.

Uruchomienie Narodowego Programu Mieszkaniowego, który Polakom, których nie stać na zakup mieszkania od dewelopera miał zapewnić dostęp do własnego lokum, było jednym z punktów programu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości. Po kilku miesiącach pracy nad założeniami programu, rząd ogłosił jego ostateczne założenia. Przy założeniu, że czynsz będzie wynosił 20 zł za m kw., lokal o powierzchni 50 m kw. wynająć będzie można za 1000 zł.Pomoc w uzyskaniu mieszkania:

Premier Beata Szydło, Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury i budownictwa oraz Kazimierz Smoliński - sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa zaprezentowali od dawna zapowiadamy program rozwoju budownictwa mieszkaniowego. Docelowo Narodowy Program Mieszkaniowy oparty ma być o trzy filary. Znane są ramy, ale wiele istotnych szczegółów jest nadal w opracowaniu.

Pierwszy filar: mieszkania na wynajem

Inaczej niż poprzedni rząd, ten aktualny zakłada, że priorytetem jest nie wspieranie (zwłaszcza młodych) Polaków przy zakupie mieszkania na własność, a umożliwienie taniego najmu mieszkania w nowo wybudowanym domu. Dlatego pierwszy filar to plan budowy mieszkań na wynajem z możliwością dojścia do jego własności.

- Narodowy Fundusz Mieszkaniowy nie będzie oparty o środki budżetowe, nie będzie więc realizowany z podatków obywateli. Nowe budynki będą powstawały na gruntach należących do Skarbu Państwa. Wojewodowie przekazali już część informacji o tym, jakie grunty w poszczególnych województwach mogą być wykorzystane pod budownictwo mieszkaniowe. Zbieranie tych danych trwa. Pod uwagę brane będą także grunty należące do Agencji Mienia Wojskowego oraz Agencji Nieruchomości Rolnych. Fundusz budować może także na gruntach należących do osób prywatnych czy samorządowych, jeśli zechcą one wnieść swoje nieruchomości do funduszu. Jeśli taki grunt udostępni spółka Skarbu Państwa, to otrzyma udziały - mówił minister Andrzej Adamczyk.
Według rządowych analiz cena realizacji budowy wraz z wykończeniem mieszkania wynosić ma od 2 500 zł za m kw. wzwyż. Skąd taka kwota? Nie jest w nią wliczona cena gruntu (jak przytoczył minister Adamczyk wg. Ośrodka Wdrożeń Ekonomiczno-Organizacyjnych Promocja średnia cena budowy i wykończenia mieszkania w Polsce to 2517 zł za m kw.) Ostateczna kwota budowy (a za nią stawka czynszu) będzie różna w zależności od regionu Polski i dokładnej lokalizacji budynku. Oczywiście nie należy się spodziewać, że mieszkania będą powstawały w najbardziej centralnych lokalizacjach, bo tam grunty są zbyt drogie.

W czasie konferencji najmniej zostało powiedziane o instrumentach finansowania inwestycji. Narodowy Fundusz Mieszkaniowy ma działać w oparciu o zasady wolnorynkowe. Będzie zaciągał kredyty na budowę, emitował obligacje, obracał aktywami. Funkcję tą pełnić ma inwestor zastępczy, jakim będzie Narodowy Operator Mieszkaniowy.

Tak czy inaczej, według założeń na dzisiaj o mieszkanie na wynajem aplikować będzie mógł każdy. Chętnych zapewne nie zabraknie, dlatego każdej osobie przyznawane będą punkty. Liczyła się będzie liczba posiadanych dzieci, dochody rodziny i inne czynniki. Na podstawie takiej punktacji będzie określana kolejność przyznawania mieszkań. Premiowane mają być osoby, których nie stać na zakup mieszkania lub jego wynajem.

- Chcemy uwzględnić sytuacje różnych grup Polaków. Tych, którzy mają bardzo niskie dochody, ale także klasy średniej. Wielu młodych Polaków bardzo dużo pracuje, ma nawet godne zarobki, ale nie stać ich na to, aby kupić własne mieszkanie. Chcemy, aby Polacy mieli szanse na mieszkanie, ale aby nie obywało się to kosztem standardu ich życia. Ograniczenie wiekowe nie zostanie w programie wprowadzone - mówiła Beata Szydło.
Czytaj także: oferta Funduszu Mieszkań na Wynajem w Gdańsku

Czynsz będzie wynosił od 10 do 20 zł za m kw. (plus media). Ostateczna stawka zależeć ma od lokalizacji, bo koszty budowy są różne w zależności od regionu i lokalizacji. Osoby, które oprócz najmu będą chciały docelowo uzyskać własność, będą miały czynsz wyższy o około 20 proc.

- Osoby o niskich dochodach, które będą wynajmowały mieszkania z opcją dojścia do własności, w przypadku gdyby na przykład straciły pracę, będą mogły środki zbierane na wydzielonym rachunku na zakup nieruchomości wykorzystać czasowo na opłatę czynszu - mówił minister Adamczyk. - W ten sposób oddali się czarny sen osób, które spłacają kredyt i denerwują się co się stanie, jeśli stracą pracę.
Jeśli odłożone pieniądze się skończą, a lokator nadal nie będzie miał pracy, podlegać ma eksmisji na zasadach ogólnych.

Drugi filar: budownictwo społeczne

Rząd planuje zwiększyć pomoc dla samorządów, towarzystw budownictwa społecznego, spółdzielni mieszkaniowych. Działalność tych ostatnich rząd chciałby pobudzić, upatruje w nich niewykorzystany potencjał. Przywrócona miałaby zostać możliwość pozyskania mieszkania w formule spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu (w tej chwili można takie mieszkanie tylko kupić na rynku wtórnym, odziedziczyć lub otrzymać w darowiźnie; spółdzielnie nie budują w takiej formule).

- Planowane jest zwiększenie efektowności dofinansowania budowy mieszkań komunalnych. Rezygnujemy z dotowania mieszkań socjalnych, bo mieszkań o bardzo niskim standardzie są w tej chwili w Polsce miliony - mówił Kazimierz Smoliński.
Zwiększona ma zostać dostępność do nisko oprocentowanych kredytów z Banku Gospodarstwa Krajowego, by samorządy, TBS-y, spółdzielnie mogły w większym stopniu wykorzystać środki.

- Chcemy także zmienić prawo, tak by umowy z najemcami komunalnymi były podpisywane na czas określony. Często osoby, które mają mieszkania komunalne od dawna nie spełniają wymogów, bo mają wyższe zarobki, albo posiadają inne mieszkanie. Takie osoby nadal mogłyby mieszkać w zasobach komunalnych, ale opłacając czynsz rynkowy - tłumaczył Kazimierz Smoliński.
Taka zamiana miałaby na celu uwolnienie części lokali komunalnych, które zająć mogłyby potrzebujące mieszkania osoby.

Trzeci filar: premiowane oszczędności

Jest to oferta skierowana do osób, które chcą kupić, wyremontować nieruchomość albo wybudować własny dom. Zapowiedzią przyjęcia tego rozwiązania było rozważane wprowadzenie kas oszczędnościowo-budowlanych. Zamiast nich powstać mają subkonta, gdzie Polacy odkładać będą swoje oszczędności na cele mieszkaniowe. Wytrwale oszczędzający otrzymają od państwa premie.

Czytaj także: rynek nowych mieszkań w Trójmieście - wysoka sprzedaż, ceny w górę

- Będą mogły o nią starać się osoby, które planują remont posiadanej nieruchomości, albo budowę domu - wszystkie działania, które wymagają pozwolenia na budowę. Możliwy będzie także zakup za te pieniądze mieszkania - tłumaczył Kazimierz Smoliński.
Po wejściu w życie programu i założeniu subkont pierwsze wypłaty dla wytrwale oszczędzających możliwe byłyby w 2019 roku, a więc po zakończeniu podstawowych wypłat w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Wysokość premii jest na etapie obliczania, ale określono już, że minimalny okres oszczędzania będzie wynosił pięć lat, zostanie także określony górny próg oszczędzania, by osoby zamożne, które dysponują środkami do zamrożenia nie wykorzystały okazji. Jeśli środki z oszczędności wykorzystane zostaną na inny cel niż mieszkaniowy, premię trzeba będzie oddać.

Kiedy?
Przedstawione dzisiaj idee rysują świetlaną przyszłość przed potrzebującymi mieszkań i podmiotami, które mają realizować skierowaną w ich stronę politykę. Jednak dopiero konkretne rozwiązania i szczegóły założeń pozwolą ocenić, na ile są one realne.

Dzisiaj przedstawione zostały założenia programu. Szczegóły mają zostać podane w III kwartale roku, w ostatnich miesiącach rozpoczęłyby się prace nad ustawą. Program mógłby zacząć działać na początku drugiej połowy 2017 roku. Zatem w drugiej połowie 2017 roku będzie można rozpocząć nabór chętnych na wynajem, a inwestycje mogłyby ruszyć z początkiem 2018 roku.

Opinie (183)

 • Wszyscy KoDowcy,lewaki i gorszy sort (17)

  Czas start by hejtować ten program:)

  • 118 148

  • Jak to wypali to (3)

   Schetyna i Petru doczekają emerytury.
   W opozycji:)

   • 41 39

   • Co ma wypalić? Budowanie mieszkań przez Państwo??? (1)

    Nie rozśmieszaj mnie.
    Poupychają swoich matołków w radach nadzorczych róznych instytucji a na koniec zbankrutujemy wszyscy. W imię wiecznie żywego socjalizmu

    • 92 17

    • przypominam - rozdawnictwo to nie socjalizm

     • 7 16

   • jesli wypali

    Jest to lepszy program niz dotychczasowe, gdyz zaklada zwiekszenie liczby mieszkan dostepnych na rynku.

    Poprzednie programy (tanie kredyty, doplaty do mieszkan itp.) byly bledne, bo zwiekszaly popyt bez zwiekszenia liczby dostepnych mieszkan. A to musialo powodowac zwiekszenie cen.

    Mimo, ze nie wierze, aby ten program zadzialal (nie potrafili wymienic opony w samochodzie prezydenta, wiec jak maja sobie poradzic z budowa kilkuset tysiecy mieszkan), to w samych zalozeniach podchodzi rozsadniej do problemu.

    Co mi sie nie podoba to po raz kolejny promowanie nieudacznikow zyciowych. Jak ktos bedzie ciezko pracowal, odwlecze decyzje o dziecku, aby uzbierac na mieszkanie to bedzie go stac na kredyt. Wtedy nie ma co marzyc o tanszym mieszkaniu.

    Po raz kolejny zyskaja ci, ktorzy nad niczym w swoim zyciu nie panuja i potrzebuja niani. Ci dostana zasilki, mieszkanie za pol ceny, ktore po 30 latach stanie sie ich wlasnoscia.

    Czyli w Polsce dobrze bedzie ludziom bardzo bogatym i cwaniakom. Klasa srednia natomiast bedzie miala wszystko sfinansowac. Brawo :)

    • 78 15

  • (2)

   Sędzia Kryże, prokurator Piotrowicz ,marszałek Kuchciński i wielu,wielu innych PiSowców to lewaki czy już komuchy ?

   • 38 8

   • komuchy (1)

    lewak to taki "pozyteczny idiota". Wierzy w brednie socjalistyczne. A bo naiwny, a moze po prostu glupi.

    Komuch to ktos, kto innym wmawia takie brednie, choc w nie nie wierzy. Wie jednak, ze to dobry sposob, aby zarabiac (chocby bedac w polityce).

    • 27 7

    • Za to "prawilny" to osoba która zatrudniając za 1500 zł twierdzi ze uzdrowi gospodarkę, a cały zachód i północ Europy to komuchy !!!

     • 13 3

  • Dawno nie czytałem głupszego wpisu... (1)

   Co chciałeś przez niego powiedzieć?
   500+ rusza...bo jeszcze nie ruszyło...ludzie poskładali wnioski a kasy nie dostali...zobaczymy co będzie za rok za dwa.
   Z mieszkaniami to póki co pobożne życzenia. Pamiętam jak ?Kaczyński obiecywał 3mln mieszkań!!!I co z tego wyszło???Nic.
   Jednym słowem obiecanki cacanki a głupiemu radość.

   • 42 15

   • a ja chciałabym kupić mieszkanie za 2,5 tys. za 1 m kw., które obiecał Kaczyński.

    • 16 0

  • A co tu duzo gadac.
   PRL wrocil i tyle.
   Widocznie wiele ludzi tesknilo za komuna to i maja.
   PRL zbankrutowal i obecny kato-prl tez zbankrutuje. Kwestia czasu

   • 42 10

  • A ty za kogo sie uważasz?

   Prawicą za ,którą tak chętnie każdy PIS owiec się podaje nie jesteś , tak więc masz do wyboru post- komuch, kato- bolszewik, lumpen- proletariusz , narodowy socjalista, a może wszystko naraz.

   • 18 2

  • ciebie pisuarze trzeba hejtować i szcz*ć na ciebie ciepłym moczem :)

   niech obiecują jak najwięcej :) sami się wykończą pisiory :D

   • 18 8

  • Super program..

   Mieszkanie dla "biednych" których nie stać na kredyt, z wkładem własnym 50tys.zł za miszkanie które być może nigdy nie będzie twoje... a jak powinie ci się noga, to brak prawa do mieszkania zastępczego.... Supcio.... Ewentualnie wynajem za 1000zł, chyba jednak wybieram kredyt i mieszkam u siebie.... Zobaczycie te mieszkania jak świnie niebo, chyba że mamusia/tatuś należą do szajki bezzębnego gnoma z Żuliborza....

   • 20 5

  • Tepy pisowski ciemny debilu nie masz nic madrzejszego do napisania!! (1)

   • 9 12

   • Zauważyłem że te zaKODowane pały to bardzo agresywny i wulgarny element

    • 12 15

  • Pavel Adamovitz

   Tez sie zalapie?

   • 3 1

  • Pis da

   • 2 0

 • Państwowe mieszkania na tani wynajem to dobry pomysł. (13)

  Zwiększy się mobilność zawodowa Polaków a zmniejszy ich zadłużenie w bankach.

  • 113 45

  • Pomysł ściągnięty z Niemiec. (1)

   • 23 4

   • i słusznie

    • 11 2

  • Państwowe to powinno być wojsko i policja... (5)

   Reszta prywatne...płacisz, wymagasz...ew. bony edukacyjne itd...
   Ale widzę że idee socjalizmu wiecznie zywe

   • 48 16

   • (3)

    I bardzo dobrze. Ludzie w końcu powoli, powoli zaczynają myśleć. Czas najwyższy odrzucić ten dziki kapitalizm który z wielu Polaków uczynił nędzarzy a 2 mln "wypchnął" za granicę.

    • 24 27

    • Te 2mln z tego co wiem są zadowolone (2)

     Jak zapanuje tu socjalizm wyjedzie kolejne 2...a tu zostanie tylko c..j d..a i kapieni kupa

     • 30 11

     • (1)

      Jasne, fajnie jest byc pucybutem u Angola. Juz jeden Donald tak nowil i wybory przegral z kretesem.

      • 6 15

      • Niektórzy wolą być panem życia za biurkiem za 2tys zł./mc

       W każdym razie ciesze się że (jeszcze) mamy wolność wyboru.

       • 4 2

   • bedziesz gadal o prywatnych resortach silowych, jak bedziesz chcial pojsc do prywatnego lekarza leczyc sie nna raka
    jak juz bedziesz mial recepte, to nie odczytasz recepty, bo nie poszedles do panstwoej edukacji

    a do prywatnego szpitala, zaraz po prywatnej szkole co cie nauczy czytac pojedziesz prywatna autostrada

    przestancie dzieciaki sluchac mikkego
    gdzie na siwecie istieje ten jego raj? czemu tam nie mieszka?

    • 0 4

  • Już jest program "tanich" mieszkań na wynajem finansowanych przez Państwo.

   Z tym, że ich cena to od 1800zł za 2 pokojowe mieszkanie. I stoją puste.

   • 13 1

  • To już było

   System Ludowej Adaptacji Mieszkań Socjalnych - w skrócie SLAMS.

   To już było w wielu krajach i nigdzie się nie sprawdziło - nawet w USA (HUD). Niestety z uporem maniaka politycy i media wmawiają nam, że to, co nigdzie indziej się nie sprawdziło u nas sprawdzi się doskonale.

   Identyczny optymizm był przy OFE, kasach chorych i prawie 100 podobnych programach z ostatnich 20 lat.

   Dajcie ludziom w końcu zarobić a nie ciągle nowe podatki na jakieś idiotyczne programy.

   • 8 0

  • Zwiększy się mobilność zawodowa? Przecież będzie dokładnie odwrotnie. Program zakłada możliwość wykupu takiego mieszkania po 30 latach, ale musisz nieprzerwanie przez 30 lat je wynajmować, nie możesz go podnająć, więc wielu ludzi będzie się trzymać tego jednego mieszkania i nigdzie się nie ruszy, gdzie ta mobilność?

   • 3 0

  • (1)

   Tani wynajem? 1000 zł za 50 m plus media. I żadnej gwarancji że będzie własnością. Bo przecież obecnemu rządowi nie można wierzyć bo są strasznie zakłamani

   • 2 0

   • 1000zł + media za 50 metrów , to jest tanio i gdyby tak było, to ok, natomiast obecnie jest państwowy fundusz mieszkań na wynajem i 50 metró w Trójmieście nie ma nawet za 2000zł. https://funduszmieszkan.pl i to jest żenujące

    • 1 0

 • (15)

  Jak kogoś nie stać na kredyt to tym bardziej na 1000 PLN miesięcznie

  • 119 51

  • Nie do końca tak jest. (7)

   Część ludzi zarabia "na szaro" tzn oficjalnie dostają płacę minimalną a resztę pod stołem. Stać ich by było na kredyt, ale żaden bank go nie da. bo oficjalnie te osoby nie mają zdolności kredytowej.

   • 29 26

   • Aha czyli pracujący na czarno będą czerpali profity ze mnie pracującego uczciwie (3)

    Ot i sprawiedliwośc

    • 88 2

    • tępy jesteś (2)

     słyszałeś o czymś takim jak premia? ludzie dostają na umowe najniższą krajowa bo niskie składki a drugie tyle w formie premii...

     • 5 42

     • Premia pod stołem czy wlicza się do PITu?

      • 41 0

     • No i co z tego, że drugie tyle premii? premia wlicza się do dochodu.

      • 17 0

   • SUPER!

    zatem uczciwi ludzie nie dostana mozliwosci wynajecia mieszkania, ale za to sfinansuja budowe cwaniakom.

    Brawo socjalizm!

    • 71 2

   • No ta czyli maja cos dostac od nas wszystkich nie dajac do tego systemu nic? To ciekawe.

    • 9 1

   • Jest to kolejny programy PiSu, który premiuje zarabiających na czarno.

    W zakładzie gdzie pracuje mój ojciec, kilku pracowników prosiło o obniżkę pensji, żeby załapać się na dopłatę na 1sze dziecko.

    To tyle w temacie osławionej walki z luką podatkową.

    • 27 0

  • jak mają płacić 1500 za najem "do łapy" (1)

   a do tego 800 czynszu "oficjalnego" to wychodzi dużo drożej
   W tych mieszkaniach pewnie będzie np.1000 wynajem + 300 opłaty. A to duża różnica

   • 28 6

   • Zobaczymy

    Minister mówi, że mieszkania nie będą powstawały "w najbardziej centralnych lokalizacjach".
    Skoro obecnie w promieniu kilku km od centrum można wynająć za 17-25zł/m2 to na przysłowiowych Szadółkach będzie taniej niż w programie.

    Druga opcja, kredyt za mieszkanie 50m2 na Szadółkach czy w Wiczlinie (4 - 4,5tys. /m2) na 30 lat wynosi 900-1000zł/ miesiąc.
    Przy przeliczeniu 0% wkładu własnego , wiadomo że trzeba mieć 10%.

    Moim zdaniem na cuda nie ma co liczyć.

    • 14 0

  • (3)

   Pracuję za 1800 zł netto, wynajmuję mieszkanie (mini kawalerka) łącznie za ok. 1100 zł/m-c. Utrzymuję się samodzielnie. I uwierz mi, jak się chce to można (i nie, nie chodzę w łachmanach ani głodna). Zdolności kredytowej nie posiadam, więc powyższy program jest wg mnie dobrym pomysłem.

   • 26 9

   • (2)

    bo utrzymuje tylko siebie - z dziećmi nie miałabyś szans utrzymać się za taką kwotę - więc proszę nie generalizuj że można

    • 16 3

    • z dziećmi miałaby

     zapewne również wsparcie ojca dzieci- większość społeczeństwa naprawdę nie jest patologią. do tego większość ludzi, która mieszka sama i zarabia mało raczej nie decyduje się na dzieci. więc nie generalizuj, ze nie można:P

     • 11 2

    • Przepraszam bardzo, ale dziecko to ogromna odpowiedzialność. Decydując się na potomka wypadałoby również pomyśleć o zabezpieczeniu finansowym. To że ktoś jest singlem i potrafi sobie poradzić utrzymując się samodzielnie, nie sprawia że jest "gorszy" od matki z gromadką dzieci, która nie wpadła wcześniej na to, że dzieci nie biorą się z pola kapusty.

     • 11 1

  • nie bardzo rozumiem...

   większość rat kredytowych jest znacznie wyższa niż 1k pln...
   jeśli kogoś nie stać na 1k miesięcznie, to powinien się dogadywać z kimś na wspólny wynajem, lub mieszkać z rodziną, bo miesięcznie za całe mieszkanie to jest bardzo tanio.

   • 8 1

 • Weryfikacja lokali komunalnych! (2)

  Część z nich jest wykorzystywana w celach zarobkowych (podnajem całości lub części lokalu).
  Najemcy "przyłapani" na tym powinni z automatu tracić prawo do lokalu komunalnego, co już zapewniłoby pierwszą pule mieszkań dla PiS-owskiego programu.

  • 125 1

  • i koniecznie policje kontrolujaca konkrolujacych

   i jeszcze komisje kontrolujaca kontrolujacych konktrolujacych.

   I wtedy tylko grupe kontrolujaca kontrolujacych kontrolujacych konktrolujacych.

   Aby uszczelnic system warto pomysle o biurze kontrolujacym kontrolujacych kontrolujacych kontrolujacych konktrolujacych.

   A na samej gorze - prawda ucielesniona - Jaroslaw.

   • 31 19

  • Haha

   W moim byłym mieście zarząd lokali komunalnych zatrudniał prawie 200 osób. To tylko dwa razy mniej niż mieszkało w tych lokalach a co drugi lokal wynajęty studentom (bo dobra lokalizacja, prawie centrum).

   Musicie ludzie zrozumieć, że królewskie plantacje są dobre tylko dla króla, ewentualnie jego świty. Byłem w wielu krajach ale nie rozumiem u polaków tej niechęci do wolności. Nikt tutaj nie chce sam decydować o swoim życiu, skąd to się wzięło? Dlaczego nie chcecie być ludźmi wolnymi i niezależnymi?

   • 4 0

 • (3)

  Materiały najtańsze ,za to czynsz ,jak w TPS największy ! O Lokalizacjach tych mieszkanek nie wspomnę !

  • 54 15

  • A co PiSiory z poprzednim programem 3 milionów mieszkań? Znowu ludziom pierze się mózgi ! Ale mohery po wpisach widać już łykąją propagandę .

   • 26 5

  • Proponuję kupić od dewelopera za 8000-9000 za metr w Sopocie lub Oliwie

   Proponuję kupić od dewelopera za 8000-9000 za metr w Sopocie lub Oliwie i dobra lokalizacja i wysokiej jakości materiały gwarantowane. Polecam trochę realizmu.

   • 8 3

  • Ty chyba nie słyszałeś o wysokim czynszu.

   zapłać cenę rynkową 2-3k/mies za wynajem mieszkania lub kup płacąc 5-8k za metr (co jeśli nie masz gotówki da ci ratę miesięczną porównywalnej wielkości oprócz wpłaty własnej)
   i przestań marudzić. jeśli Cię nie stać, bo za Twoją pracę nie chcą wiecej płacić, przemyśl, co innego mógłbyś robić, dogadaj się z kimś, by wspólnie wynajmować (tak robią ludzie na całym świecie, tylko Ty wielkie panisko nie możesz?) lub po prostu zaciśnij zęby i płać.
   proponowane stawki są bardzo niskie. gdyby można było mieć mieszkanie w centrum płacąc kilka stówek miesięcznie, to każdy chciałby z tego skorzystać. i każdego byłoby na to stać, a mieszkań jest ograniczona liczba- zaczynasz rozumieć problem?

   • 3 1

 • Mówili, że Tusk jest proniemiecki, a tu niespodzianka :) Akurat w tym przypadku jest najlepsza z możliwych niespodzianek, bo taki system powinien dawno już funkcjonować!

  • 31 39

 • Czyli jak mam mieszkanie na kredyt (16)

  To już cena jego nie wzrośnie bo państwo weszło w kolejną gałąź gospodarki... Super Nie wspomnę o zakupie drugiego mieszkania na wynajem, trzeba szukać nowych innych opcji na kapitał tam gdzie głupie państwo nie dotarlo

  • 65 18

  • (7)

   To co piszesz to są same plusy! Chciałeś mieć "drugie mieszkanie na wynajem" i spekulować na ludzkiej krzywdzie? Czas zakasać rękawy i wziąć się do roboty, a nie żyć z samych przepływów finansowych bez pracy.

   • 26 46

   • Klasyczny wpis (2)

    Koleś chciał wziąć kredyt (zaryzykować), kupić mieszkanie (tak jak samochód,frezarkę, gabinet kosmetyczny) i zacząć na tym Zarabiać.
    Co pisze lumpenproletaryat?
    Spekulant!!!

    • 27 7

    • (1)

     Lichwiarze i banki tez zarabiaja. Tyle ze ze szkoda dla innych i na cudzej krzywdzie. Precz z kombinatorstwem i wyzyskiem.

     • 11 16

     • w islamie lichwa jest zakazana

      podaję jako ciekawostkę
      a drugą ciekawostką jest, że banki "islamskie" istnieją,
      polecam poczytać

      • 4 0

   • tylko ktoś bardzo ograniczony (2)

    neguje inne źródła dochodów niż własna praca. co stanie się, gdy na stałe stracisz możliwość jej wykonywania- wypadek, choroba? człowiek inteligentny, jeśli zarabia wiecej niż wydaje, zaczyna czesć pieniędzy odkładać i po jakimś czasie tworzy kapitał, który może przeznaczyć na inwestycje oprócz własnej pracy...

    • 27 1

    • Jemu ma pomóc państwo (1)

     czyli Ty

     • 8 1

     • "państwo" najpierw niech przestanie przeszkadzać

      to potem nie będzie musiało pomagać

      • 11 0

   • Co wy od niego chcecie

    Facet umie zarabiać glową. Ci co nie umieją, niech sobie zakasają rękawy i wio na budowę.

    • 2 0

  • jakbys zainteresowal sie troche demografia wiedzialbys , ze mieszkania nie zdrozeja (2)

   • 5 11

   • Jedne stanieją, inne zdrożeją,a jeszcze inne będą w ogole niesprzedawalne (1)

    Chyba że PiS wprowadzi narodowy socjalizm jak obiecuje. Wtedy to wszystko nie będzie miało znaczenia. Trzeba będzie wiać z kraju póki granic nie zamkną.

    • 19 5

    • Raczej dziki kapitalizm był powodem emigracji w latach poprzednich

     • 6 4

  • Sam jesteś głupi! (4)

   ~Ty mówisz o dwóch mieszkaniach na wynajem żeby na nich zarabiać a tu chodzi o ludzi, których nie stać na dach nad głową! cepie widzący tylko czubek własnego nosa! Pomyśl, że są bardziej potrzebujący ludzie, którzy nawet nie marzą o inwestowaniu a o przeżyciu od 1 do pierwszego kolejnego miesiąca!

   • 7 11

   • (3)

    Sam jesteś cep, to niech się za robotę wezmą, dlaczego z moich podatków ma być finansowany cwaniak co dostanie mieszkanie za grosze, i do tego 4000zł bo narobił 8 bachorów?? Ja chcę żeby moje podatki szły np. na hospicjum bo to są ludzie naprawdę potrzebujący. A nie pijak cwaniak co żyje na dobrym poziomie bo państwo wszystko da.

    • 25 4

    • (1)

     przeczytaj raz jeszcze- to nie jest z podatkow! Poza tym ludzie pracują! wyobraź sobie że nie każdy odziedziczył po babci ciepłe mieszkanko i może sobie je wynająć i nie robić nic i zarabiać! Uwierz mi że ludzie pracują na cały etat uczciwie i w tym dziadowskim kraju nie stać ich na godne życie a o kupnie mieszkania nawet nie marzą! Powoli zaczyna się to w końcu zmieniać na dobre! Bo poprzedni rząd pchał tylko w kieszenie takich cwaniaczków jak ty! a obecny będzie dbał o tych których byt jest najniższy! Mimo, że mnie to nie dotyczy to uwarzam że bardzo dobrze! Bo każdy zasługuje na godne życie! a nie tylko ustawione cwaniaki, oszuści i złodzieje

     • 6 15

     • pracujacy czlowiek to cwaniaczek??
      Wypowiedz typowego nieroba co placze tylko - panstwo daaaaaaaj, panstwo daaaaaaaaaj.
      Panstwo nie ma swoich pieniedzy, tylko pieniadze podatnikow. Wiec de facto wyciagasz pieniadze od innych, zaradnych, pracowitych, placacych podatki.
      To ty jestes zwykly cwaniak.

      • 2 0

    • Sam jesteś b achor.

     Sam jesteś bachor

     • 1 2

 • (16)

  Fajny program, aby wypalił. Skończą się czasy trzepania kasy z wynajmu pod stołem na biednych i nie mających wystarczającej zdolności finansowej ludziach. W ogóle kupno pod wynajem się nie opłaca. Po 1 - niż demograficzny a to jednak młodzi ludzie albo rodzice młodym ludziom kupują mieszkanie. Po 2 - za chwilę zacznie się masowanie zwalnianie mieszkań przez ludzi urodzonych w ogromnym wyżu demograficznym zaraz po wojnie często w bardzo fajnych lokalizacjach, ewentualnie wymagające remontu. Po 3 - program PIS.

  • 42 64

  • (13)

   PS. spróbujcie obecnie sprzedać w Trójmieście mieszkanie warte min. 450-500 tys zł PLN, nawet w fajnej lokalizacji. Mam na myśli rynek wtórny. Praktycznie niemożliwe.

   • 14 17

   • Przestań kolego wystawiać 2 pokoje w falowcu za 450 tysięcy :)

    • 53 3

   • (8)

    Warte 450-500 tys. to może być 20-hektarowe pole albo dom pod miastem, a nie klitka w wieżowcu czy innym "deweloperskim cudeńku".

    • 12 19

    • No i zero zycia (6)

     chyba, ze zyciem jest 2h w korku codziennie

     • 15 3

     • Zawsze lepiej mieszkać w Baninie i dowozić dzieci do szkoły 10km (5)

      Powiedz mi mistrzu gdzie mam mieszkać żeby nie stać w korku...
      Tylko mi nie pisz że blisko pracy...bo dziś pracę mam tu a jutro będe miał tam.

      • 12 3

      • w przyczepie kampingowej na parkingu przed pracą

       żeby nie stać w korku wystarczy kupić mieszkanie z dobrą komunikacją szynową

       • 8 1

      • 99% szans, że praca po wewnętrznej stronie obwodnicy. (2)

       A lekko licząc ponad 50%, że do 15min od linii SKM. Wniosek z tego taki, że najlepiej mieszkać z dobrym dojazdem do skm. A dom i problem z tym wynikający jest dobry dla ludzi o mentalności wschodniej. Im większy, tym większy szpan.

       • 7 2

       • O kurde (1)

        Bogaci mieszkańcy Europy Zachodniej mają mentalność wschodnią. Ale jazda...

        • 1 1

       • Mieszkańcy Europy Zachodniej mieszkają w szeregowcach, małych domkach i mieszkaniach.

        W Polsce dom jest wyznacznikiem luksusu. Nieważne, że na wsi, ważne, że dom. Im większy tym lepiej. A potem płacz, bo ogrzanie 300m i remontu kosztują. Nie wspomnę o dojazdach.

        • 1 0

      • i to jest właśnie problem Polski

       ja, mając do dyspozycji sieć dróg w UK,
       mogę pracować w promieniu 100-130 km
       bez najmniejszego problemu,
       to jest promień maksymalnej godziny dojazdu autem
       (a jak masz połączenie kolejowe to nawet 200km nie jest problemem)

       w Polsce problemem jest już 20-30km

       • 10 0

    • Dom pod miastem kupisz w cenie 2-3 pokojowego mieszkania w dużym mieście.

     • 1 0

   • zależy, czy reczywiście jest w fajnej lokalizacji

    i czy rzeczywiście jest tyle warte. bo to, że tyle za nie zapłaciłeś albo w podobnych cenach chodzą mieszkania w okolicy nie znaczy, że tyle jest warte.
    klasyk: mieszkanie o podobnym metrażu w nowym budownictwie na sąsiedniej ulicy poszło za 500k, więc moje w wielkiej płycie do remontu też jest tyle warte. nie jest.
    rozumiem cie, bo sam mam mieszkanie tyle warte, owszem w starszym budownictwie, ale nie w wieżowcu, mieszkanie odnowione i przebudowane, budynek odnowiony, lokalizacja idealna i garaż zaraz obok. ale ja go wcale nie chcę sprzedawać, prędzej kupię drugie, a to wynajmę, więc ocena wartości jest czysto teoretyczna:)

    • 3 0

   • 450-500tys sprzedaż mieszkanie 2-3 pokojowe ale 40-60m w nowym budownictwie, w Oliwie

    gdzieś przy morzu lub w ścisłym centrum Gdańska lub nowe budownictwo 3-4 pokoje ale 70-80m trochę dalej, w sredniej lokalizacji jak Morena. W starym budownictwie za 450-500tys to juz trzeba miec dom w Gdańsku aby opylic.

    • 4 2

   • A może myślisz, że masz mieszkanie warte 450-500tys?

    Najważniejsze są dwa czynniki: lokalizacja oraz ile lat ma budynek. Nowe budownictwo w dobrej lokalizacji spokojnie opylisz w cenie 7-10k/m.

    • 2 0

  • (1)

   No i super, nic tylko przyklasnąć PiSowi. Niech tylko nie nazywają siebie prawicą, bo są socjalistami, i powinni być z tego dumni. Polacy im będą wdzięczni przez kilka pokoleń.

   • 12 7

   • Trudno odgadnąć czy to sarkazm

    • 7 0

 • tych platformerskich troli (5)

  zatrzesienie na tym POrtalu...takie programy funkcjonowały w innych krajach i nadal funkcjonuja...w Szwajcarii ok.40% mieszkań to mieszkania wynajmowane a nie kupowane na kredyt hipoteczny z okresem spłaty 40 lat. A jak zachorujesz , zwolnia cie to po 3 miesiacach jesteś POd mostem ale z BTW w garsci.

  • 46 73

  • (1)

   Platformerskich trolli nie wyplenisz, ich trzeba ogniem i żelazem, bo zamiast brać przykład z rozwiniętych krajów, przyklaskują temu, żeby nas traktować jak kraj III świata. Ale się skończyło. Mogą najwyżej poskowyczeć na tych swoich marszach i w necie.

   • 17 21

   • prężysz się jak Korea Północna

    • 3 1

  • dowiedz sie wiecej o tym, jak trudno jest wynajac mieszkanie w Szwajcarii

   a potem podawaj Szwajcarie jako przyklad.

   • 17 2

  • W Szwajcarii 25% mieszkańców to obcokrajowcy (bez obywatelstwa)

   • 4 1

  • Polska to nie Szwajcaria ,idioto

   ,a poza tym to działanie wygląda jak TBESY miało być tanio ,a z czasem już jest drogo , kupę ludzi już poleciało na bruk ,bo już nie było z czasem tak tanio jak na początku , miały być TBSy z czasem na własność i też g*wno ,mieszkam w tym miejscu 18 lat i chyba nie dożyję faktu ,że kiedykolwiek będzie moje. Jak ktoś ma inne poglądy niż twoje to zaraz musi być z PO, wisi mi kto rządzi ,a wszystkie rządy jak do tej pory są do d*py włącznie z Pisem .

   • 0 0

 • to juz bylo (2)

  po czesci. Powrot ksiazeczek mieszkaniowych z przed lat? Ktore po kilku latach mozna wyzucic do smieci....

  • 68 16

  • (1)

   nie wyrzucić tylko wybrać z nich kasę

   • 12 6

   • podatek większy zapłaciłem niż te oszczędności były warte, pic na wodę jak zwykle ale za 10 lat będzie im to wisiało byle by teraz kasa z racji "oszczędności" wpływała

    • 4 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dni otwarte Osiedla Urzeka

dni otwarte

Premiera trzech wyjątkowych apartamentów w Sercu Gdańska

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
33450 zł/m2
Gdynia Orłowo
23600 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23150 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
22350 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
19150 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
25200 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21100 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16700 zł/m2
Gdynia Orłowo
15400 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15200 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane