• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Sopot. Będą regulacje najmu krótkoterminowego

Ewa Budnik
11 maja 2019 (artykuł sprzed 5 lat) 
Zarówno na nowych osiedlach, jak i w starych sopockich kamienicach dużo jest mieszkań wynajmowanych turystom. Trwają prace nad uporządkowaniem rynku najmu tych lokali na doby. Zarówno na nowych osiedlach, jak i w starych sopockich kamienicach dużo jest mieszkań wynajmowanych turystom. Trwają prace nad uporządkowaniem rynku najmu tych lokali na doby.

O zmianach dotyczących rynku najmu krótkoterminowego mówi się od dawna. Projekt nowego prawa powstaje na szczeblu rządowym, a w jego tworzenie zaangażowane jest miasto Sopot. Współpracują z nim sopockie agencje zajmujące się obsługą najmu krótkoterminowego, które otwarcie mówią, że potrzebne jest wprowadzenie szczegółowych regulacji dla właścicieli nieruchomości.



Regulacje dotyczące najmu krótkoterminowego:

Najem krótkoterminowy to dobre źródło dochodu dla właścicieli mieszkań i apartamentów w atrakcyjnych dla turystów lokalizacjach. Najemcami są nie tylko rodziny, które chcą spędzić czas nad polskim morzem, ale także obcokrajowcy, dla których polskie miasta są doskonałym miejscem na zakupy, korzystanie z usług medycznych i kosmetycznych, a także oddawania się rozrywce i rekreacji. Gości nie brakuje, a na rynku nieruchomości w ostatniej dekadzie powstał nowy segment - nieruchomości budowanych, kupowanych i urządzanych tylko z myślą o wynajmowaniu ich na doby.

Tymczasem najem krótkoterminowy rodzi wiele konsekwencji społecznych i finansowych, które ponoszą nie tylko właściciele mieszkań na wynajem, ale także zwykli mieszkańcy miast i całe lokalne społeczeństwo:

  1. Podatki - wciąż w wielu przypadkach właściciele mieszkań nie odprowadzają podatku od najmu; między organami podatkowymi a prawnikami reprezentującymi właścicieli mieszkań toczy się także dyskusja, czy najem to działalność gospodarcza oraz jaka stawka podatku powinna być w tym przypadku stosowana. Nieopłacone (lub zaniżone) podatki i opłaty środowiskowe to straty także bezpośrednio dla miasta, które ponosi koszty, a nie ma wpływów z tytułu zwiększonego ruchu turystycznego.
  2. Komfort mieszkańców miasta - turyści w wynajmowanych mieszkaniach, zwykle po alkoholu, zachowują się głośno, zdarza się, że do mieszkań takich zapraszają prostytutki, nie segregują śmieci, bywają uciążliwi na różne sposoby.
  3. Bezpieczeństwo - miejsca noclegowe tworzone są często z pominięciem prawa budowlanego, które narzuca też pewne wymogi bezpieczeństwa m.in. pożarowego, stanowią więc zagrożenie dla mieszkańców całego budynku.
  4. Wyludnianie śródmieścia - w centralnych dzielnicach miast, gdzie jest wiele mieszkań na wynajem ludzie nie chcą mieszkać na stałe; zatem centrum miasta staje się jednym wielkim hotelem a lokalna społeczność przestaje istnieć.
  5. Straty dla obiektów kategoryzowanych - hotelarze, właściciele pensjonatów i innych obiektów noclegowych - często mali i średni, lokalni przedsiębiorcy zatrudniający na stałe wielu pracowników - ponoszą straty.
  6. Zmniejszanie liczby mieszkań wynajmowanych długoterminowo - mieszkania wynajmowane krótkoterminowo zmniejszają pulę mieszkań na wynajem długoterminowy, przez co czynsze za taki najem rosną.


W Sopocie powstaje projekt Białej księgi



Od ubiegłego roku w Ministerstwie Sportu i Turystyki trwają prace nad nowym prawem, które najem krótkoterminowy ma uporządkować. Tworzony jest projekt Białej księgi regulacji systemu promocji turystycznej w Polsce. Przewiduje się powstanie między innymi centralnego systemu ewidencji obiektów noclegowych, który będzie prowadzony przez gminy i w którym będzie istniała możliwość dodawania nie tylko obiektów kategoryzowanych, ale również innych obiektów noclegowych, w tym kwater prywatnych (bez względu na to, czy ich właściciele prowadzą działalność gospodarczą, czy są osobami fizycznymi). Turysta ofertę wybierałby więc spośród sprawdzonych i zarejestrowanych ofert. Rozważane jest także - wzorem innych krajów - aby numery z tej ewidencji musiały być prezentowane przy każdej ofercie na platformach rezerwacyjnych (jak np. Booking.com czy Airbnb).

Związek Miast Polskich wyznaczył Sopot i Kraków, by uczestniczyły w pracach nad nowymi regulacjami. To tu, w oparciu o lokalne doświadczenia, powstać ma projekt nowego prawa. W Sopocie odbyło się spotkanie władz miasta z przedstawicielami Sopockiej Organizacji Turystycznej i firm obsługujących najem krótkoterminowy.

- Będziemy pracować nad optymalnymi rozwiązaniami. Najważniejsze dla nas jest, by system ewidencji był połączony z możliwością weryfikacji i kontroli właścicieli nieruchomości - podkreśla Magdalena Jachim, naczelnik Biura Promocji i Komunikacji Społecznej, która koordynuje prace nad projektem w Sopocie. - Chcielibyśmy wprowadzić odpowiedzialność właścicieli nieruchomości za zachowanie ich gości, tak aby podmiot, który jest wpisany do rejestru mógł zostać z niego wykreślony lub w jakiś sposób ukarany, jeśli goście, którym wynajmuje swoje mieszkanie czy apartament zakłócają spokój, nie przestrzegają zasad i norm.

Cel: uporządkowanie, a nie likwidacja



Wszystkie strony zaangażowane w tworzenie nowego prawa podkreślają, że ich celem jest uporządkowanie rynku najmu krótkoterminowego, a nie jego ograniczenie czy likwidacja.

- Nie chcemy w żadnym stopniu ograniczać najmu krótkoterminowego - deklarował na spotkaniu z przedstawicielami branży Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. - Ale widzimy zdecydowanie potrzebę uregulowania tej kwestii i wprowadzenia odpowiedzialności właścicieli za zachowanie gości.
Podobnego zdania są przedstawiciele firm wynajmujących apartamenty na terenie Sopotu. Nie chcą oni radykalnych rozwiązań, ale - podobnie jak właściciele hoteli - dążą do tego, by mieć narzędzia pozwalające na zachowanie porządku.

- Sopot jest zbyt małym miastem, by wprowadzić tu rozwiązania, jakie stosowane są w Berlinie czy Barcelonie [najem części mieszkania tylko w czasie, gdy obecny jest w nim właściciel lub ograniczenie liczby dni w roku, kiedy może być prowadzony najem - red.]. Regulacje zdecydowanie muszą być wprowadzone, ale nie możemy sobie pozwolić na eliminację najmu krótkoterminowego - mówi Krzysztof Szymański z firmy Victus Apartamenty Sopot, która obsługuje najem krótkoterminowy i jest zaangażowana w tworzenie nowych regulacji.

Ogłoszenia Trojmiasto.pl Oferty najmu dla turystów



- Wszystkim zależy na tym, aby ruch turystyczny w Sopocie się rozwijał, ale chcemy, by był to rozwój zrównoważony. Chcemy, by turyści korzystali z wszystkich walorów naszego miasta i jego oferty, ale też by szanowali nasze miasto i nie zakłócali spokoju, a z tym bywa bardzo różnie. Dlatego potrzebne jest wypracowanie jasnych i klarownych zasad. Jeśli one będą znane turystom, to wszystko będzie układało się dobrze - ocenia Anna Golec-Mastroianni, prezes Sopockiej Organizacji Turystycznej.
Kolejny rok z rzędu w Sopocie prowadzona jest kampania społeczna, która ma turystom uświadamiać, że nie są na bezludziu, gdzie można robić wszystko. Kolejny rok z rzędu w Sopocie prowadzona jest kampania społeczna, która ma turystom uświadamiać, że nie są na bezludziu, gdzie można robić wszystko.

Szkolenia, certyfikaty, licencje dla wszystkich



Sopocki samorząd i sami praktycy rynku obawiają się, że ewidencja podmiotów to za mało. Weryfikacja rynku musi być pogłębiona, a prawo powinno dawać możliwości wyciągania konsekwencji od właścicieli, którzy nie angażują się w nadzór nad gośćmi.

- Dużo mówi się o tym, że turyści robią awantury w wynajmowanych mieszkaniach, śmiecą, zakłócają spokój. My jako firma staramy się różnymi swoimi działaniami ograniczać te przypadki, na przykład mamy podpisaną umowę z dużą trójmiejską agencją ochrony - mówi Krzysztof Szymański. - Problemem nie są firmy, które profesjonalnie obsługują najem, a osoby prywatne, które wynajmują mieszkania i nie mają ani potrzeby, ani narzędzi do tego, by przestrzegać zasad współżycia ze wspólnotami mieszkaniowymi.
Firmy obsługujące mieszkania dla turystów podpisują np. z gośćmi regulaminy zachowania podczas pobytu, często również przekazują sąsiadom całodobowy kontakt do osoby, która jest w stanie podjąć natychmiastową interwencję, czy wręcz do wynajętej agencji ochrony. To jednak działania wynikające z dobrej woli, a nie z prawa.

- Wiele osób w mieście chce unormować zasady, ale gotowych rozwiązań jeszcze nie ma. Spotykamy się w gronie naszej branży, by o tym rozmawiać, Urząd Miasta udostępnia nam salę w tym celu - mówi Krzysztof Szymański. - Wstępne propozycje są takie, by powstało stowarzyszenie, które będzie zajmowało się szkoleniem i certyfikacją właścicieli nieruchomości. Przyznawana by im była licencja, która byłaby odbierana, jeśli zostanie udokumentowane, że ustalone zasady nie są przestrzegane.
Władze miasta mówią z kolei, że takie uprawnienie dla właściciela nieruchomości mogłyby działać na podobnych zasadach, jak koncesja na alkohol. Po którejś interwencji policji w wynajmowanym mieszkaniu gmina mogłaby taką "koncesję" odebrać.

- Zaczynamy nowy proces dialogu. Przygotowujemy kodeks dobrych praktyk, z którym będziemy docierać do wszystkich podmiotów zajmujących się najmem dla turystów. W tym roku po raz kolejny prowadzić będziemy także kampanię "Turysto, szanuj Sopot!", która ma uświadamiać osoby odwiedzające nasze miasto, że konieczne jest przestrzeganie ciszy nocnej, spożywanie alkoholu w lokalach, a nie miejscach publicznych czy na plaży, korzystanie z toalet oraz parkowanie w wyznaczonych miejscach - mówi Anna Golec-Mastroianni.
Szczegółowy harmonogram prac nad nowym prawem na szczeblu samorządowym ani rządowym nie jest znany, ale mówi się o tym, że projekt gotowy będzie w tym roku. Jest szansa, że nowe prawo zacznie obowiązywać od przyszłego sezonu turystycznego.

Sopot według Airbnb


Popularny serwis z ofertami najmu mieszkań i apartamentów Airbnb skonstruował własne narzędzie analityczne, które pozwala ocenić rynek najmu prywatnego w danym mieście - AirDNA.

Wynika z niego, że w Sopocie jest 724 aktywnych wynajmujących, z czego 627 oferuje całe mieszkania, a 94 pokoje. W całej tej puli 42 procent dostępne jest tylko przez 30-90 dni w roku, 31 proc. przez 120-180 dni w roku. 44 proc. sopockiej oferty w tym serwisie to lokale z jedną sypialnią.

Statystyczny właściciel mieszkania w Sopocie wg. tego serwisu najwięcej zarabia w lipcu - 1928 dolarów (obłożenie 70 proc.), najmniej w lutym - 443 dolary (obłożenie 25 proc.).

Miejsca

Opinie (369) 10 zablokowanych

  • Z jednej strony te wynajmy są super pod wieloma stronami. (6)

    Bo np. jest taniej, bo zamiast korpo to zarabiają lokalni inwestorzy!
    Z drugiej - trzeba to uregulować, aby nie krzywdzić wspólnot mieszkaniowych chcących spokojnie mieszkać w takich budynkach! Wiec zgoda powinna być udzielana także przez Wspólnotę Mieszkaniową danego budynku!!! Takie regulacje sa w kilku państwach, np. Niemieckie landy mogą o tym same decydować- jakie regulacje wprowadzić.

    • 21 5

    • Zgoda wspólnoty obiektywnie bez sensu (3)

      A co jak we qspolnocie są sami zawinstnicy jak na tum forum? Z defonicji nie wyrażą zgody.
      Albo z drugiej strony, co jak we wspólnocie 70% to najem?

      • 4 10

      • (2)

        Zawistnicy a może mieszkańcy. Zanim kupisz zapytaj wspólnotę, powinni od razu odpowiedzieć w ten sam dzień i wiesz czy możesz prowadzić hotel w mieszkaniu i współwłasności wspólnej. Tej regulacji brakuje, nikt nie pyta właścicieli, wspólnot a wystarczy podpiąć ich do decyzji. Działalność uciążliwa dla innych i wypad.

        • 15 2

        • Horror najmu krótkoterminowego .

          Zgoda wspólnoty winna być !

          • 8 1

        • budynek mieszkalny = mieszkanie

          budynek hotelowy = HOTEL

          • 9 1

    • Ja mieszkam w takim właśnie bloku, w którym część mieszkań jest wynajmowana. Są to bardzo małe metraże (18 - 22 m), za małe jak na obecne standardy. Właścicielami są najczęściej spadkobiercy po starszych osobach. Co sensownego można zrobić z takim mieszkaniem jak nie wynająć albo sprzedać komuś, kto będzie wynajmował?

      • 2 4

    • Wspolnota

      Moja nie potrafi od lat zdecydowac sie na remont ruiny...

      • 2 0

  • Zjeść ciastko i je mieć

    Sopocianie naraz chcą mieć turystów i święty spokój. Świętego spokoju i tak nie będzie a desperacka próba odwrócenia trendu demograficznego czyli podatkowego Karnowskiemu się nie uda

    • 9 13

  • Więcej ośrodków wypoczynkowych!

    Świetny ośrodek był w Orłowie. Bardzo fajnie zaprojektowany, wszystkie okna z pokoi wychodziły na zatokę. Bardzo dobre miejsce. Jakby ludzie jak stuknięci nie niszczyli wszystkiego co jest związane z poprzednim systemem mielibyśmy fajną bazę noclegową w całej Polsce dla przeciętnej polskiej rodziny. I dziś problem najmów dobowych nie miał by takiej skali.

    • 13 3

  • ja proponuję licencję dla dla patoli-mieszkańców, po jednej interwennci policji usunąć rodzinę z mieszkania (2)

    jak ma być prawo to dla wszystkich, dlaczego turysta ma być gorszy od zakłócającej spokój tzw "normalnej" rodziny
    za wrzeszczące bachory pod blokiem - po jednej interwencji również usunąć mieszkańców , za szczekające psy - usuwać

    • 15 12

    • (1)

      widzę ze nawet po tylu latach po wojnie w niemieckich łachach nadal istnieje ochota na usuwanie...a to usunąć psa, a to rodzine...

      • 2 3

      • ... a to turystę.

        • 3 2

  • STOP z takim najmem !

    Taki najem to prawdziwy horror !
    Ryki, libacje, sutenerstwo, złodziejstwo , zafajdane korytarze i windy !
    Ciekawe,że reguły ustalają wilki zajmujące się takim najmem ... Brak tam przedstawicieli
    mieszkańców !

    • 19 6

  • "Firma która obsługuje najem krótkoterminowy i jest zaangażowana w tworzenie nowych regulacji." (2)

    Będzie to na pewno dobre prawo - dla agencji wynajmujących, mniej dla stałych mieszkańców właścicieli mieszkań. Tacy koledzy powinni konsultować, a nie tworzyć prawo !

    • 23 1

    • ! (1)

      Przecież oni właśnie konsultują, jaka firma może tworzyć prawo? Warto jest zapytać doświadczona agencje o jej rozwiązania. Inaczej reagują oni i maja inne narzędzia obsługując ponad 100 nieruchomości a inne ma Pan Jasiu

      • 2 1

      • Haha.

        Tylko osobisty kontakt z wlascicielem przy odbieraniu kluczy jest najlepszym rozwiazaniem. Dla wspolnego dobra mieszkancow, a nie sejfiki/ skrzyneczki

        • 5 0

  • (1)

    Dlaczego włodarze miasta nie rozmawiają w tej sprawie z mieszkańcami .mieszkamy jak w hostelu . Policja nie reaguje .. przyjadą pouczą a po ich odjezdzie dalej to samo . Początek maja to preludium do tego co nas znowu czeka w sezonie . stop wynajmowi krótkoterminowemu w budynkach mieszkalnych !

    • 19 6

    • Im mniejsze mieszkanie na wynajem tym lepiej.

      Jak przyjedzie z 7 norwegow do 1 chaty to wiadomo, że biba na calego.

      • 2 2

  • A mnie sie wydaje (5)

    Ze to agencje wynajmu chca na tym skorzystać. Przejąć wszystkie mieszkania do obslugi i po klopocie. A kasa za to idzie hoho. Sama potrafie zaplacić podatek, posprzatać, oddać posciel do pralni, wymienić żarowkę.

    • 16 6

    • :) (4)

      To brawo faktury tez wystawiasz? Pobierasz opłatę uzdrowiskowa? Pilnujesz aby segregowali śmieci? Płacisz podatek od nieruchomości za najem krótkoterminowy? Dbasz o ciszę nocna i dobre relacje z sąsiadami? A co jakbyś miała mieszkanie w Krakowie a mieszkała w Sopocie, wymienisz żarówkę?

      • 11 4

      • Jesli ktos potrzebuje to wystawiam. (1)

        Co do segregacji smieci to mam inne zdanie. Tylko Polacy nie segregują smieci.!
        Nie mieszkam w Krakowie tylko kilkaset metrow dalej, a żarowki mam w apartamencie w szufladzie, wiec jak kto mądry to sam wymieni.

        • 4 8

        • Uwazaj

          Jak porazi prad to bedziesz miec problem. Formalnie na to sa potrzebne papiery. Poza tym kto dzis stosuje zarowki? A co to podatku od dzialalnosci to nie odpowiedzialas.

          • 3 1

      • sie oplułem ze śmiechu a kto tak robi?

        • 2 0

      • .

        a wspomniana agencja dba o relacje z sąsiadami ?? nawet nie nie wie kto mieszka w kamienicy ani kto jest w zarządzie... brednie! Do mieszkania przychodzi tylko sprzątaczka, która zapytana o kontakt do agencji nie chce go podać.

        Argumenty wymienione w tym artykule to czysta manipulacja. Jest dokładnie na odwrót. agencje nie panują nad gośćmi, nie weryfikują nawet kogo przyjmują, wszystko odbywa się zdalnie.

        O jakiekolwiek relacje z sąsiadami i wspólnotą dbają jedynie członkowie tej wspólnoty, a nie agencje które zarządzają dziesiątkami takich mieszkań.

        • 4 3

  • foto (3)

    co to za osiedle na zdjęciu ? W jakiej cześci Sopotu ?

    • 1 0

    • To Jelitkowo (1)

      Tam, to prawdziwy horror latem ! Warszawka i Norwegowie chleją i wyją na potęgę !

      • 8 1

      • to akurat karlikowski młyn w sopocie

        w sitałers to chleją i wyją. Dagmara tylko przyklaskuje

        • 3 1

    • Karlikowski Mlyn

      • 0 0

  • olo

    Złodzieje wasze niedoczekanie ! tłuste nieroby biurwy chcą położyć łapy aby łupić obywateli bo ich boli, że zarabiają podatnicy a sie nie dziela ! Czas wywalis połowe urzedasów i prezydenta sopotu z układu od lat !

    • 5 19

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte

Turniej Piłkarski Gedania Wrosystem Cup 2024

turniej
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane