• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wałowa. Gdzie dwóch się kłóci, tam cierpi zabudowa miasta

Ewa Budnik
23 grudnia 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
  • Gdańsk, skrzyżowanie ulicy Wałowej i Rybaki Górne. Deweloper na działce o nieregularnym kształcie chce zrealizować zabudowę. Jego sąsiad dowodzi, że to narusza jego prawa.
  • Inwestycja realizowana ma być w śródmieściu Gdańska, gdzie należałoby dbać o najwyższą jakość architektury.
  • Widok od strony ulicy Wałowej. Projekt zrealizowany zostanie naprzeciwko reprezentującego "ekspresjonizm ceglany" budynku  dawnej Kasy Chorych z 1926 roku autorstwa Adolfa Bielefelda.
  • Parter pozbawiony będzie lokali usługowych. Aby nieco ukryć pozbawioną okien ścianę, elewacja kondygnacji mieszkalnych została wysunięta w stosunku do przyziemia.

Przy ulicy Wałowej zobacz na mapie Gdańska deweloper Mill-yon planuje budowę wielorodzinnego budynku. Właściciele sąsiedniej działki dowodzą, że projekt łamie przepisy prawa i nie pasuje do śródmiejskiej zabudowy. Autor projektu tłumaczy, że inaczej w tym miejscu projektować się nie da.



Kontrowersyjne projekty architektoniczne:

Działka przy ulicy Wałowej od dawna jest w rękach deweloperów. Najpierw projekt mieszkaniowy realizować miał tu Portfel Inwestycyjny, ale działkę sprzedał deweloperowi Mill-yon, który szybko przygotował nowy projekt zabudowy. Powstał on w WM Pracowni Projektowania Miasta. Należąca do inwestora działka ma nieregularny kształt, a w samym narożniku, u zbiegu ulic Wałowej i Rybaki Górne zobacz na mapie Gdańska, pozostaje kwadratowy fragment, który należy do innego właściciela. Naturalnym wydawałoby się, że w takim miejscu właściciele sąsiadujących działek "dogadają się", by stworzyć ciągłą i spójną architektonicznie zabudowę, która wypełni teren tak, jak przystało na śródmieście. Od miesięcy trwa jednak konflikt.

Zwarta zabudowa zapisana w planie miejscowym



W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego zapisano wskazanie, by w tym obszarze powstała zwarta, pierzejowa zabudowa. Naturalnym wydawałoby się więc, że wzdłuż ulicy powstanie ciąg budynków: te, które na swojej działce budować ma zamiar Mill-yon oraz te, które powstaną w samym narożniku będą "sklejone". Wygląda jednak na to, że tak się nie stanie.

- Kupiliśmy u zbiegu ulic Wałowej i Rybaki Górne w sumie trzy działki, by zrealizować tam inwestycję. Właściciel działki sąsiedniej skontaktował się z nami dopiero w momencie, kiedy projekt był gotowy. Jego przedstawiciel przyszedł z pismem w ręku, że zgadzamy się na taki projekt. Przez cały czas podkreślaliśmy, że zależy nam na zabudowie pierzejowej, więc się na to nie zgodziliśmy - opowiada Teresa Łosin, współwłaścicielka działki. - To nie jest nasza pierwsza inwestycja w Trójmieście, zawsze budujemy zgodnie z planem miejscowym i z poszanowaniem dla otoczenia. Co prawda nie powstał jeszcze projekt zabudowy, która miałaby powstać na naszej działce, ale wstępny pomysł był taki, by po przesunięciu magistrali ciepłowniczej w ciągu ulicy Wałowej stworzyć pierzejową zabudowę architektonicznie nawiązującą do zabudowy Gdańska. Jednak jeśli deweloper obok wybuduje budynek w takim kształcie jak teraz planuje, nie będzie to możliwe. W naszym odczuciu sposób procedowania pozwolenia na budowę nie jest właściwy. Chociaż zabudowa na działkach obok będzie miała wielki wpływ na możliwości zabudowy na naszej działce, nasze interesy w ogóle nie są brane pod uwagę.
Dlatego właściciele w sumie trzech działek u zbiegu ulic złożyli do Wojewody Pomorskiego odwołanie od wydanego przez miejskich urzędników pozwolenia na budowę. Jednym z podnoszonych argumentów jest odsunięcie zabudowy od strony ulicy Wałowej. Jeśli zabudowa dewelopera Mill-yon powstanie w takim kształcie, prawdopodobnie właściciele dużo mniejszej działki będą musieli w przyszłości kompozycyjnie dopasować się do tego ciągu, wycofać swoją zabudowę, a to wiąże się z poważnymi stratami - powierzchnia ich zabudowy będzie mniejsza. Są rozgoryczeni, bo - jak podnoszą - urzędnicy nie wzięli pod uwagę ich praw.

Dodatkową kontrowersją, na którą uwagę zwraca między innymi Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej, jest projektowanie w takim miejscu budynków, które nie mają cech śródmiejskiej zabudowy z witrynami i przestrzenią dla pieszych (przed budynkiem powstanie odsuwająca budynki od ulicy droga serwisowa z miejscami parkingowymi).

Dlaczego zabudowa została tak ukształtowana wyjaśnia Paweł Wład Kowalski, szef pracowni WM Pracownia Projektowania Miasta i Kowalski Architekci, w której projekt powstał.

- Przede wszystkim warto wiedzieć, że od strony ulicy Wałowej historycznie nie istniała żadna pierzeja. Warto także zapoznać się dokładnie z zapisami planu miejscowego, który od strony ulic Aksamitnej i Wałowej nie wyznacza jakiejkolwiek linii zabudowy, co więcej zaleca on zachowanie odległości 2 metrów od magistrali ciepłociągu, który znajduje się pod ziemią. Nie można go przełożyć, bo nie ma gdzie. W samej ulicy Wałowej znajduje się zupełnie nowa podziemna infrastruktura, której nie można ruszyć. Tam ciepłociągu nie da się zmieścić. Odsunięcie zabudowy o dwa metry od ciepłociągu powoduje, że przestają być zachowane wynikające z Prawa budowlanego przepisy, które nakazują zachowanie odpowiedniej odległości zabudowy wielorodzinnej od drogi publicznej w kontekście przepisów pożarowych. Droga dojazdowa jest jednocześnie drogą pożarową i po prostu musiała powstać, jeśli na działce ma być zbudowany jakikolwiek budynek.
  • W najbliższym czasie eksponowany narożnik nie zostanie zabudowany.
  • Na działce przeprowadzone zostały badania archeologiczne. Czeka ona na rozpoczęcie inwestycji.

Gdyby się dogadali...



Rzeczywiście, zgodnie z postulatami właścicieli działek w narożniku, wydawało by się oczywiste, aby zabudowa od strony Rybaków Górnych i Wałowej ma być ciągła, tak jak zwykle ma to miejsce przy ulicach w śródmieściu. To w odwołaniu do wojewody mocno podnoszą właściciele działki w narożniku - wskazują, że nigdy nie będzie możliwe połączenie zabudowy, bo w szczytach zabudowy Mill-yon zaprojektowane zostały balkony.

- To nieprawda. Ciąg zabudowy od strony Rybaki Górne zostanie zachowany. Projekt spełnia wymagania konserwatora zabytków. Na wizualizacjach są tam balkony, ale jeśli przyjrzeć się bliżej to z fasady, do granicy działki sąsiedniej wyprowadzona została ściana, do której przyszła sąsiednia zabudowa może być przyłączona tworząc dalej pierzeję ulicy. W tym miejscu powstać może też przejście prowadzące na wewnętrzne podwórko - wyjaśnia Paweł Wład Kowalski. - Od strony ulicy Wałowej nie ma możliwości prawnej projektowania na tzw. ostrej granicy działki, czyli tak aby sąsiedzi mogli się dobudować. Mimo wielu prób doprowadzenia do wspólnej budowy nie doszło do porozumienia. W związku z tym, zgodnie z Prawem budowlanym, zachować trzeba właściwą odległość od granicy działki. Istnieje zatem możliwość umieszczenia w tym miejscu balkonów, ale one nie przeszkadzają w zabudowie działki sąsiedzkiej.
Według odwołujących się sąsiadów budynek został zaprojektowany tak, że nie zostały zachowane odległości budynku od sąsiedniej działki. Wskazują, że jego kształt powoduje także, że w budynku który mógłby powstać na działce w narożniku nie będzie możliwe zachowanie wynikających z Prawa budowlanego norm dotyczących minimalnego czasu nasłonecznienia i naturalnego oświetlenia pomieszczeń, zwłaszcza tych na parterze.

- Mamy analizy nasłonecznienia i doświetlenia. Musieliśmy je przygotować. Nasza zabudowa nie ograniczy ponad normy dostępu do światła i słońca w pomieszczeniach sąsiedniej zabudowy w najbardziej prawdopodobnym jej wariancie. Musimy pamiętać, że rozważamy warianty teoretyczne, bo projekt dla tych działek jeszcze nie powstał - dowodzi Paweł Wład Kowalski.

Betonowa ściana przy ulicy



W projekcie zadziwia jeszcze jedno rozwiązanie. Od strony ulicy Wałowej, na poziomie parteru nie ma lokali usługowych. Znajduje tam się ściana bez żadnych drzwi i okien. Wydawało by się, że w śródmiejskiej lokalizacji naturalne byłoby zaprojektowanie w tym miejscu witryn - lokali usługowych czy gastronomicznych. Tak się jednak nie stało, bo w bryle budynku, na wysokości parteru znajduje się jeden z poziomów hali garażowej. To niespotykane, by w obszarze śródmiejskim na wysokości przemieszczającego się pieszego powstała betonowa ściana.

- W planie miejscowym dla tego fragmentu miasta znalazł się wymóg umieszczenia 100 ogólnodostępnych miejsc postojowych, w tym 30 przypada na działki dewelopera Mill-yon. By zaspokoić potrzeby miasta, te 30 dodatkowych miejsc trzeba było zmieścić w tym budynku oraz zapewnić określoną planem ilość miejsc parkingowych dla osób, które tu zamieszkają. Dlatego konieczna jest realizacja dwupoziomowej hali garażowej, która na dodatek wychodzić będzie poza obrys budynków - wyjaśnia Paweł Wład Kowalski. - Taka, dwupoziomowa, hala musi być nieco wyniesiona ponad poziom gruntu, bo inaczej konieczne byłoby wgłębienie się na około 1,75 metra poniżej poziomu morza i naruszenie poziomu wód gruntowych. Jakie przynosi to skutki widzimy na przykładzie sytuacji z jaką mierzą się ojcowie dominikanie w kościele świętego Mikołaja. Takie działanie byłoby nie tylko kosztowne, ale też niebezpieczne, nie tylko dla najbliższego sąsiedztwa.
Architekt dowodzi także, że aby złagodzić wrażenie zetknięcia z murem na wysokości wzroku wycofał pozbawiony okien cokół budynku w stosunku do znajdującej się powyżej fasady. Same rozwiązania zastosowane na elewacji nawiązują do architektury wilhelmińskiej, która gdańszczanom doskonale jest znana z połączenia cegły z jaśniejszymi akcentami. Takie budynki znajdziemy w otoczeniu inwestycji - na Starym Mieście.

***


Wygląda na to, że w prawie warto wprowadzić zapis o konieczności uzyskania dla zabudowy śródmiejskiej uzgodnień nie tylko z konserwatorem (mowa o terenie wpisanym do rejestru zabytków i będącym pomnikiem historii), czy zgodności z planem miejscowym i przepisami prawa, ale także z właścicielem działek sąsiednich. Być może zamiast prawniczej argumentacji, która dowieść ma kto ma rację, więcej udałoby się osiągnąć przy pomocy przymusowej instytucji mediacyjnej, która zwaśnionym sąsiadom pomagałaby wypracować kompromis. Beneficjentem byłaby tzw. przestrzeń publiczna. Wszyscy.

Inwestycje

Aura 40

Aura 40

Mill -Yon Gdańsk

Gdańsk Śródmieście, ul. Wałowa 40 Mapa

21.3 do 74.3 m2
Powierzchnia
zakończona
Realizacja

Opinie (196) 6 zablokowanych

  • Jak można takie coś zaprojektowac

    W tym miejscu. Śródmieście, stare miasto a oni blok z moreny chcą postawić

    • 24 3

  • Może delikatnie jeszcze ceny pójdą w górę i spore spore spadki poniżej cen dzieisjeszych (2)

    każdy się boi o tym mówić deweloperzy ludzie którzy kupili zainwestowali - mariany które myślą że mają 3 pokoje i myslą że mają pół mln w dłoni - banki bo ludzie przestaną brac kredyty - firmy które zajmują się sprzedażą kupnem mieszkań . To czas " frajerów" po nadmuchanych cenach na kupno mieszkania ile się uda tyle się uda do spadków. Zostaną kredyty płacz i lament. teraz niekóre cfaniaki starają się sprzedawać swoje mieszkania na górce ale chętnych jak na lekartstwo krztusi się nadmuchana bańka

    • 7 8

    • znafca ... hi hi

      • 3 2

    • Sam się krztusisz

      I co powiesz po 5 latach ? Buło po 9000 zł m2 teraz jest po 20.000 zł m2 - słaba przepowiednia :)

      • 0 0

  • Teraz jest czas na sprzedaż mieszkań nie na kupno

    I takich ofert widzi się coraz więcej ceny dobiły do sufitu warto pozbywać się mieszkań.
    Kto kupi ten straci kto sprzeda ten zyska taka gra trend okazja ta utrzyma się jeszcze 2-3 lata

    • 6 4

  • BALON pęklnie za 2-3 lata (1)

    To że 3 minuty temu dmuchałem balon i był pusty , dmuchałem dalej i dalej a kazdy mówił że pęknie a ja dmuchałem dalej i cześć już nie wierzy że balon może pęknąć to nie znaczy że teraz jak już balon jest twardy i ledwo da się dmuchać że teraz nie pęknie. Pęknie w ciąu setnej sekundy - później jak z amber gold będzie.... kto to wiedział. - Teraz jest czas żeby sprzedawać miesznia nie kupować- Kupują ludzie którzy nie mają zielonego pojęcia o nieruchomościach poklepywani przez deweloperów i "specjalistów " z biurc nieruchomości- no i znawców osiedlowych " dwa lata temu też każdy mówił że ceny pójdą w dół "

    • 5 4

    • Sprzedawaj

      Ale jak dla mnie to masz dziurawe skarpetki znawco. Radosnych świąt bożego narodzenia.

      • 3 4

  • To że będą spadki nie pokazuje tylko logika ale też zachowania dewelopelrów

    zauważcie budują szybko byle gdzie aby zbudować sprzedać gdyby ceny miały się zachować budowaliby spokojnie a tak widać że inwestycje są na siłę robione szybko często deweloperzy zaczynają 6-10 inwestycji naraz inwestując ( ryzykując) majatek całej firmy - nigdy tak nie było doskonale wiedzą że ceny dobiły do sufitu.

    • 8 5

  • Jakim idotą trzeba być żeby kupować teraz mieszkanie (2)

    Po cenach z kosmosu tak jakby kupić 10 letnie seicento za 49 koła i liczyć że tyle jest warte bo inni kupili secento za podobna kasę a sprzedawca mówił że będzie drożej.

    • 8 5

    • żebyś się nie zdziwił ..... taniej raczej nie bedzie

      • 5 4

    • kto jest teraz idi...ą ?

      I co powiesz po 5 latach ? Było po 9000 zł m2 teraz jest po 20.000 zł m2 - słaba przepowiednia :)

      • 0 0

  • Tu akurat nalezy brac przyklad z PRL. (2)

    Planowanie przestrzeni miejskiej stalo wtedy na duzo wyzszym poziomie. Byl oddech miedzy blokami, strefy zieleni i infrastruktura. Jest rozwiazanie na wspolczesne problemy miast. Zamiast akceptowac blokowiska jakie powstaja np. przy Walowej i zmiane strategicznie istotnych czesci miasta w sypialnie, wypelnione tania architektura, miasto powinno projektowac zagospodarowanie dzialki w miejscach szczegolnie istotnych i sprzedawac gotowy projekt a nie tylko grunt pod zabudowe. Deweloper kupuje projekt, ktory musi wykonac w okreslonym czasie. Oczywiscie Gdansk bedzie musial sprzedac dzialke nieco taniej, ale zachowa kontrole nad krajobrazem miejskim a to jest bezcenne w perspektywie dziesiecioleci.

    • 11 5

    • Ale komu miałoby na tym zależeć? (1)

      Bielawskiemu z Tczewa (na szczęście już byłemu!)? Budyniowi - kolekcjonerowi mieszkań i akcji deweloperów? Samym deweloperom? Grzelakowi, który nie ma żadnego pojęcia o resorcie, który dostał? Bo uwagi mieszkańców odrzuca się hurtem już na etapie planu zagospodarowania...
      Republika deweloperów, i wszystko w temacie.

      • 5 3

      • Trzeba wybierać ludzi, którym zależy.

        Mam nadzieję, że zacznie się stawiać na lokalnych działaczy a nie glosować za lub przeciw PiS. Trójmiasto ogromnie traci architektonicznie. W ostatniej chwili ochroniono pozostałości stoczniowe (większość obiektów zabytkowych już zniknęła). Przecież tam powinna powstać unikalna strefa mieszkaniowo-artystyczna przyciągająca turystów nie mniej niż starówka. Ale żeby to się udało miasto musi dokładnie całość zaprojektować a później znaleźć inwestorów na poszczególne etapy. Jeśli zajmie się tym deweloper, będziemy mieć gęstą i tanią zabudowę dającą największy ROI. Z tym trzeba walczyć.

        • 2 2

  • Ależ koszmarek!

    A najlepszy jest argument "bo tam niczego nie było", to znaczy, że dlatego można budować brzydko i bez sensu?

    • 21 2

  • Pierzeja (2)

    To że ta pierzeja jest wycofana nie przeszkadza bo to daje większą szerokość Wałowej, można posadzić drzewa i urządzić zieleń. Gorzej, że nie ma tam usług na poziomie parteru, tam powinny być knajpki, sklepy, galerie itp.

    • 8 4

    • To wyglada przecież jak stacja kontroli pojazdow (1)

      Jakby nie było tam parkingu tylko plac miejski byłoby tak jak mówisz. A tak będzie biedablok zasr*ny szrotami po Niemcu

      • 2 3

      • Będzie jeden z nielicznych budynków, przy którym jest możliwość zaparkowania auta

        • 2 0

  • Kanciarze

    To po co kupowali działkę skoro był plan mirjscowy. Do widzenia z gda.

    • 9 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień Otwarty Proneko

konsultacje, dni otwarte

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane