• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Przywileje dla rodzin wielodzietnych w MdM. Czy dla wszystkich?

Ilona Raczyńska
25 listopada 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 
Rodzina z trojgiem i więcej dzieci, która skorzystała kilka lat temu z dopłaty w ramach programu Rodzina na Swoim nie ma co liczyć na uzyskanie dopłaty z programu Mieszkanie dla Młodych, gdyby chciała kupić większe mieszkanie. Rodzina z trojgiem i więcej dzieci, która skorzystała kilka lat temu z dopłaty w ramach programu Rodzina na Swoim nie ma co liczyć na uzyskanie dopłaty z programu Mieszkanie dla Młodych, gdyby chciała kupić większe mieszkanie.

Od września obowiązują nowe zasady w rządowym programie Mieszkanie dla Młodych. Wprowadzona została możliwość uzyskania dopłaty do mieszkania z rynku wtórnego. Spore przywileje przyznane też zostały rodzinom wielodzietnym. Nasi czytelnicy mają jednak sporo wątpliwości, dlatego poprosiliśmy w Ministerstwie Infrastruktury o ich rozwianie.



Czy zmiany w programie MdM są korzystne?

Pani Barbara z Gdańska: Mamy troje dzieci. Potrzebujemy większego mieszkania. Czy jeśli sprzedamy nasze obecne mieszkanie dwupokojowe, które kupiliśmy ponad pięć lat temu z dopłatą z programu Rodzina na Swoim, oddamy pieniądze bankowi, to potem moglibyśmy kupić większe mieszkanie - tym razem z dopłatą z MdM? Czy państwo daje szansę skorzystania z pomocy po raz drugi?

Odpowiada Stanisław Krakowski z Wydziału Prasowego w Biurze Ministra w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju: Zgodnie z przepisami regulującymi zasady udzielania wsparcia w ramach programu "Mieszkanie dla młodych", osoby ubiegające się o dofinansowanie wkładu własnego [czyli dopłatę - przyp.red.] są weryfikowane. W przypadku, gdy dana osoba skorzystała już wcześniej ze wsparcia publicznego w związku z zakupem mieszkania, jej wniosek jest zwracany przez Bank Gospodarstwa Krajowego (jako operatora programu Mieszkanie dla młodych) i wsparcie nie jest udzielane.

W ramach finansowania programu "Mieszkanie dla młodych" występuje limit środków, które mogą być corocznie wydatkowane na finansowe wsparcie. Troska o efektywność wydatków publicznych zakłada, że dany beneficjent może skorzystać z dofinansowania w związku z zakupem mieszkania tylko raz. W tym kontekście dopuszczenie możliwości wielokrotnego ubiegania się o pomoc mieszkaniową odbywałoby się kosztem innych uprawnionych osób, które spełniają wszystkie warunki umożliwiające ubieganie się o finansowe wsparcie na podstawie ustawy regulującej program "Mieszkanie dla młodych".

Czytaj także: Masz pół mieszkania? Możesz wziąć dopłatę MdM

Pan Marcin z Gdańska: Mamy troje dzieci, mieszkamy we własnościowym mieszkaniu, które nie jest obciążone kredytem. Wybraliśmy czteropokojowe mieszkanie od dewelopera z miejscem postojowym w hali garażowej. Deweloper określił, że kwota, jaką zapłacimy za nieruchomość to cena mieszkania, a miejsce postojowe jest gratis. Mieszkanie i miejsce postojowe mają osobne księgi wieczyste. Oczywiście kwotowo mieścimy się w limicie metra kwadratowego uprawniającego do zakupu mieszkania z dopłatą. Czy możemy być spokojni, że nikt nie zakwestionuje takiej transakcji i za jakiś czas nie cofnie nam dopłaty?
Odpowiada Stanisław Krakowski z Wydziału Prasowego w Biurze Ministra w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju: W ramach programu Mieszkanie dla młodych dofinansowanie wkładu własnego jest udzielane w związku z zaciągnięciem kredytu wyłącznie na zakup mieszkania. Jeżeli do mieszkania przynależą inne pomieszczenia, to ich cena jest składnikiem ceny mieszkania. W przypadku natomiast zakupu pomieszczenia lub powierzchni stanowiącej odrębną nieruchomość lub jej część, transakcja taka nie ma wpływu na cenę mieszkania i możliwość otrzymania wsparcia w ramach programu MdM.

Ewentualny zakup dodatkowej nieruchomości garażowej (w przypadku, gdyby jej koszt był pokrywany przez nabywcę) nie może być finansowany ze środków kredytu z dofinansowaniem wkładu własnego. Może być pokryty z własnych środków nabywcy lub ze środków innego kredytu zabezpieczonego nabywaną nieruchomością.

Czytaj także: Rynek mieszkaniowy. Duży popyt, ceny delikatnie w górę.

Bartłomiej z Gdańska: Kilka lat temu rozwiodłem się. Mam syna z poprzedniego małżeństwa, którym zajmuję się wspólnie z byłą żoną na ustalonych przez sąd zasadach. Ożeniłem się po raz drugi i w kolejnym związku mam dwoje dzieci. Planujemy z obecną żoną zamienić mieszkanie na większe. Czy skoro mam dwoje dzieci z obecną żoną, a syn z pierwszego małżeństwa często u nas przebywa (i tak będzie miał swoje łóżko i miejsce u nas) mogę skorzystać z dopłaty z MdM dla rodzin wielodzietnych?
Odpowiada Stanisław Krakowski z Wydziału Prasowego w Biurze Ministra w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju: Wysokość dofinansowania wkładu własnego jest uzależniona od liczby wychowywanych dzieci w dniu złożenia wniosku. Nabywca wychowujący w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie wkładu własnego jedno dziecko może uzyskać dofinansowanie w zwiększonej wysokości 15 proc. wartości odtworzeniowej mieszkania (maksymalnie do 50 m kw.), wychowujący dwoje dzieci - 20 proc. (maksymalnie do 50 m kw.), a przynajmniej troje dzieci - 30 proc. (maksymalnie do 65 m kw.)

Dodatkowo, w przypadku nabywców wychowujących przynajmniej troje dzieci nie stosuje się ograniczeń związanych z limitem wieku i warunkiem "pierwszego mieszkania".

Zwiększone dofinansowanie wkładu własnego związane z wychowaniem dziecka lub dzieci ma na celu pomoc dla rodziców czy opiekunów faktycznie wychowujących dzieci w ponoszeniu kosztów związanych ze spłatą kredytu hipotecznego. Chociaż w przepisach prawa nie występuje definicja "wychowywania dzieci", należy przyjąć, że intencją ustawodawcy było, aby w tej formie - w kontekście poprawy warunków mieszkaniowych - wesprzeć młodych ludzi ponoszących na co dzień główne koszty i trudy związane z wychowaniem potomstwa.

W orzecznictwie sądowym dotyczącym pojęcia "wychowywania dziecka" wskazuje się, że podstawowym elementem takiego wychowywania jest wspólne i stałe zamieszkiwanie z dzieckiem. Sądy jednoznacznie zgadzają się, że wychowywanie nie oznacza wyłącznie ponoszenia kosztów finansowych (alimenty), regularnych spotkań z dzieckiem czy posiadanych praw rodzicielskich, ale ponoszenia trudów związanych z jego codziennym wychowywaniem, w tym wspólnym zamieszkiwaniem, nawet jeśli finansowe nakłady rozkładałaby się w równych częściach.

Ponadto, dofinansowanie wkładu własnego może zostać udzielone w odniesieniu do mieszkania, które służy zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych nabywcy, przy czym - jak już wskazano - ustawa różnicuje wysokość pomocy związanej z zaspokojeniem potrzeb mieszkaniowych liczbą osób w gospodarstwie domowym nabywcy mieszkania, będących jego dziećmi.

Biorąc powyższe pod uwagę, ocena spełnienia warunku "wychowywania dziecka" powinna uwzględniać również - w kontekście mieszkaniowego charakteru instrumentu wsparcia - w przypadkach niejednoznacznych przyjęcie poglądu, że o spełnieniu tego warunku może przemawiać m.in. stałe wspólne zamieszkiwanie dziecka z rodzicem będącym nabywcą mieszkania. Warunki, które powinien spełnić potencjalny nabywca są weryfikowane przez bank kredytujący - zgodnie z ustawą, instytucja kredytująca dokonuje weryfikacji i stwierdza, na podstawie dokumentów i oświadczeń złożonych przez nabywcę, że spełnione są warunki uprawniające go do uzyskania wsparcia, w tym również warunek dotyczący wychowywania dzieci.

Opinie (31) 1 zablokowana

  • Czy ktoś jeszcze wierzy w tą sciemę ???? (1)

    MDM to nic innego jak nabijanie kabzy bankom i deweloperom.
    Otrzymanie "dopłaty " pod warunkiem wzięcia kredytu, który już z założenia zakłada ,że za mieszkanie płaci się dwa razy więcej niż cena pierwotna.
    Druga sprawa to to, że deweloper jakoś dziwnie podwyższa cenę mieszkania spełniającego warunki MDM o kwotę .... dopłaty. Czyli ten który ma otrzymać dotację , od początku ma droższe mieszkanie , wyższą ratę kredytu, i znacznie więcej do spłaty . i JESZCZE JEDNA SZTUCZKA : śpieszcie się bo od następnego roku wkład własny będzie wyższy, ale jest na to sposób , bo możecie "ubezpieczyć się od niskiego wkładu własnego ". To jest dopiero majstersztyk!!! Policzcie ile was to będzie kosztowało. I to nie jednokreotnie. !!! Będziecie płacili przez wiele lat !!! Grube sumy !!!Ten który skierował strumień kasy do banków i deweloperów, a na dokładkę żongluje tym wszystkim , POwinien już dawno gnić w więżniu.
    A chociażby dlatego , że okrada wszystkich podatników , nie tylko naiwnych , zdesperowanych , chcących wreszcie gdzieś zamieszkać !!!

    • 11 0

    • Jak to powiedział

      klasyk ?/ To jest kraj w ktorym wszyscy chcą cię zrobić w h.......

      • 4 0

  • Dlaczego frankowicz ma dopłacać komuś do kredytu?

    • 2 2

  • dom

    Jeszcze jedna opinie na niekorzyść programu:
    Buduję dom systemem gospodarczym, wspomagam się kredytem, spełniam warunki programu. Czy dostanę dofinansowanie? Oczywiście że nie, deweloper nie zarabia.
    Konkluzja:
    Może i program pomaga niektórym, ale u swych podstaw jest wybitnie niesprawiedliwy.

    • 3 0

  • Uważajcie!! MDM na rynku wtórnym tylko puste mieszkania!!!

    Zgodnie z art. 5. Ust 1 pkt 1 ustawy dofinansowanie wkładu własnego może zostać udzielone nabywcy w odniesieniu do zakupu mieszkania, jeżeli mieszkanie to służy zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych nabywcy. W ocenie Departamentu Mieszkalnictwa, jeżeli dofinansowanie wkładu własnego zostało wypłacone w związku z nabyciem mieszkania na rynku wtórnym, zaś w mieszkaniu zamieszkują inne osoby (poprzedni właściciele), wówczas taką sytuację można uznać za użyczenie tego mieszkania, które zgodnie z art. 14 ust 1 pkt 2 ustawy powoduje sankcję w postaci konieczności zwrotu finansowego wsparcia.
    Nie dajcie się nabrać, że sprzedający wyprowadzi się bądź przekaże mieszkanie po otrzymaniu całej kwoty. Przekazanie mieszkania musi być w tym samym dniu co akt notarialny!! Inaczej stracicie całą dopłatę, a jeśli została wypłacona to będziecie musieli ją zwrócić z odsetkami. I kredyt również! A pieniądze będą już u sprzedającego.
    Biura Nieruchomości (nie wszystkie) nie informują o tym! Ani sprzedających, ani kupujących co jest ewidentnym zaniedbaniem, a przecież biorą odpowiedzialność za przygotowanie nieruchomości do sprzedaży.

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień Otwarty Proneko

konsultacje, dni otwarte

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane