• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Barometr Cen Nieruchomości. Ceny kawalerek z rynku wtórnego

Joanna Stolp
12 marca 2023, godz. 10:00 
Opinie (169)
Zakup mieszkania jednopokojowego to dla wielu osób obecnie jedyny sposób, by zamieszkać "na swoim". Zakup mieszkania jednopokojowego to dla wielu osób obecnie jedyny sposób, by zamieszkać "na swoim".

Kawalerki z rynku wtórnego - jakie są ceny? Inflacja, wysokie stopy procentowe i ograniczona zdolność kredytowa osób zainteresowanych kupnem mieszkania zmieniła tendencje na rynku nieruchomości. Nadal dużym zainteresowaniem cieszy się zakup mieszkań inwestycyjnych, ale też rośnie popularność zakupu kawalerek na własne cele mieszkaniowe. Na podstawie ofert z naszego Serwisu Ogłoszeniowego sprawdziliśmy ceny mieszkań jednopokojowych w poszczególnych dzielnicach Trójmiasta i gdzie takich ofert jest najwięcej.
Czy zdecydował(a)byś się na zakup kawalerki dla siebie?

- Ostatnie badania wskazują na to, że coraz więcej osób decyduje się na zakup kawalerek na własny użytek. W dużej mierze wynika to z faktu, że w dzisiejszych czasach wiele osób chce mieszkać samodzielnie - mówi Mateusz Richter z Obrotni Nieruchomości.

Kto kupuje kawalerki najczęściej?Wysokie ceny nieruchomości i stopy procentowe kredytów hipotecznych znacznie obniżają zdolność kredytową i powodują, że zakup kawalerki to często jedyny sposób, by zamieszkać "na swoim".

- Oprócz osób, które kupują nieruchomość na wynajem, ten rodzaj nieruchomości cieszy się dużą popularnością wśród rodziców studentów, osób poszukujących pierwszego mieszkania i ludzi starszych, którzy często decydują się na sprzedaż większej nieruchomości i kupno mniejszej - mówi Marta Grzebińska z MG Nieruchomości.

Łatwiej kupić mieszkanie niż garaż. "Zapisałem się na listę oczekujących"Ceny kawalerek - co ma na nią wpływ?- Na cenę mieszkania jednopokojowego duży wpływ ma lokalizacja, całkowita powierzchnia kawalerki i jej standard. W mniejszym stopniu oddziałuje na nią usytuowanie mieszkania w budynku oraz lokalizacja nieruchomości w ramach danego osiedla, co może decydować o widoku, nasłonecznieniu, sąsiedztwu zieleni, poziomie hałasu - mówi Krystian Pankiewicz, specjalista ds. nieruchomości, właściciel w Income House & Apartment.
Chociaż ceny kawalerek w ujęciu za m kw. są wyższe niż mieszkań dwu-, trzypokojowych lub większych, to najtańsze oferty w Trójmieście zaczynają się od około 200 tys. zł, a osoby, które chcą przeznaczyć na ten cel około 300 tys. zł, będą już miały w czym wybierać.

- Kawalerki mają najwyższą cenę za m kw., ale niską cenę całościową, z tego powodu więcej osób ma możliwość zakupu takiego lokalu - dodaje Marta Grzebińska.

Kawalerki: Oliwa, Przymorze, ZaspaKawalerki w tych dzielnicach cieszą się dużą popularnością ze względu na bliskość uniwersytetu i biurowców.

W naszym Serwisie Ogłoszeniowym jest kilkadziesiąt ofert mieszkań jednopokojowych w tych lokalizacjach. Ceny w tej części miasta zaczynają się od niespełna 11 tys. zł za m kw. na Zaspie i sięgają 21,4 tys. zł za m kw. w Oliwie. Warto jednak podkreślić, że najdroższe oferty dotyczą nowego budownictwa.

- Wrzeszcz, Zaspa czy Przymorze są lokalizacją pożądaną ze względu na komunikację czy infrastrukturę, jednak w tym przypadku trzeba założyć nieco większy budżet - mówi Karolina Jankowska, ekspert ds. sprzedaży nieruchomości w Partnerzy Nieruchomości.


Kawalerki: Wrzeszcz, ŚródmieścieW naszym Serwisie Ogłoszeniowym we Wrzeszczu i Śródmieściu jest podobna liczba ofert kawalerek. Większa jest natomiast rozpiętość cenowa. Za najtańsze mieszkanie jednopokojowe w tej lokalizacji zapłacimy 9,5 tys. zł za m kw. we Wrzeszczu, a za najdroższe, które znajduje się w prestiżowej inwestycji Deo Plaza w Śródmieściu - 44,8 tys. zł za m kw.

- W Gdańsku najwięcej kawalerek na rynku wtórnym znajduje się w dzielnicach, takich jak: Śródmieście, Wrzeszcz i Oliwa - ocenia Mateusz Richter.


Kawalerki: Łostowice, Jasień, Ujeścisko- W dzielnicach południowych Gdańska, takich jak: Ujeścisko, Jasień, Zakoniczyn, Łostowice, Maćkowy, Gdańsk Południe jest większa możliwość zakupu kawalerki do zamieszkania na cele własne, gdyż nie każdy inwestor interesuje się tymi okolicami - dodaje Marta Grzebińska.
W tej części miasta, ze względu na odległość od Śródmieścia i głównych arterii Gdańska, ceny kawalerek są niższe niż w Oliwie, na Przymorzu, Zaspie, we Wrzeszczu czy we wspomnianym Śródmieściu.

Ceny mieszkań jednopokojowych w naszym Serwisie Ogłoszeniowym w tej lokalizacji zaczynają się od 9,8 tys. zł za m kw. na Łostowicach i sięgają 15,5 tys. zł za m kw. na Jasieniu. Ceny na Ujeścisku wahają się od 10,6 tys. zł do 14,3 tys. zł za m kw.

- Patrząc na Gdańsk, najniższych cen możemy oczekiwać w południowych dzielnicach, np. na prężnie rozbudowujących się Łostowicach - dodaje Karolina Jankowska.


Kawalerki: SopotW Sopocie najwięcej kawalerek jest na Brodwinie, Przylesiu i w Dolnym Sopocie. Ze względu na ograniczoną dostępność nieruchomości walory życia w kurorcie i bliskość głównych arterii Trójmiasta ceny są tu wysokie.

W naszym Serwisie Ogłoszeniowym ceny kawalerek w Sopocie wahają się od 11,8 tys. zł za m kw. na Brodwinie do 30,5 tys. zł za m kw. na Przylesiu.

Duża rozpiętość cenowa w Sopocie wynika ze standardu mieszkań i budynków, w których się znajdują, oraz bliskości Zatoki Gdańskiej, jednak w przypadku najdroższej oferty w naszym Serwisie Ogłoszeniowym duże znaczenie ma niewielka powierzchnia mieszkania (17 m kw.), która generuje wysoką cenę za m kw.  Kawalerki: Redłowo, WitominoNajtańsze kawalerki są w Gdyni. W tej części miasta ceny zaczynają się od 8,3 tys. zł i sięgają 16 tys. zł za m kw. w Redłowie. Ofert mieszkań jednopokojowych jest jednak znacznie mniej niż w Gdańsku. W naszym Serwisie Ogłoszeniowym w tej lokalizacji jest tylko 21 kawalerek.Kawalerki: Wielki Kack, DąbrowaJeszcze mniej ofert jest w Wielkim Kacku i Dąbrowie. Ceny w tej lokalizacji wahają się od 10,7 tys. zł za m kw. do 12,2 tys. zł za m kw. na Dąbrowie. W Wielkim Kacku jest podobnie. Ceny kształtują się tam od 11,5 do 11,9 tys. zł za m kw.Kawalerki: Chylonia, GrabówekCeny kawalerek na Grabówku zaczynają się od 8,8 tys. zł za m kw. i sięgają 17 tys. zł za m kw. na Chylonii. W naszym Serwisie Ogłoszeniowym jest jednak tylko kilkanaście ofert mieszkań jednopokojowych w tej części miasta.Nieruchomości

Mapa inwestycji

Mapa inwestycji

Zależy Ci na lokalizacji? Sprawdź na naszej mapie inwestycji mieszkaniowych i biurowych, gdzie aktualnie w sprzedaży są nieruchomości z rynku pierwotnego.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (169)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Trójmiejskie Targi Mieszkaniowe (5 opinii)

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
32550 zł/m2
Gdynia Orłowo
21200 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
20550 zł/m2
Gdańsk Śródmieście
18000 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
17150 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21850 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
21000 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
18950 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15850 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
14500 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane