• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Barometr Cen Nieruchomości. Ile kosztuje mały dom?

Joanna Stolp
12 listopada 2023, godz. 10:00 
Opinie (264)
Mały dom z całkiem sporym ogródkiem w okolicach Trójmiasta można znaleźć już za około 600 tys. zł. Mały dom z całkiem sporym ogródkiem w okolicach Trójmiasta można znaleźć już za około 600 tys. zł.

Ile kosztuje mały dom w Trójmieście i okolicach? Ożywienie na rynku nieruchomości z ostatnich miesięcy dotyczy również małych domów. To rynkowy hit z ostatnich lat. W oparciu o analizę ofert z Serwisu Ogłoszeniowego Trojmiasto.pl sprawdzamy, jak w Trójmieście i okolicach kształtują się aktualnie ceny domów o powierzchni od 85 do 120 m kw.

Czy zdecydował(a)byś się na na zakup małego domu?

Małe domy o powierzchniach od 85 do 120 m kw. już od wybuchu pandemii koronawirusa cieszą się dużym zainteresowaniem osób poszukujących swojego lokum.

Małe domy w Trójmieście cieszą się zainteresowaniem- Pandemiczny kontekst sytuacyjny spowodował chęć zamiany lokum w bloku na bardziej autonomiczny wariant mieszkaniowy. Mały dom z ogródkiem jest "na celowniku" rodzin oraz, coraz częściej, bezdzietnych par i singli, które z racji upowszechnienia pracy zdalnej i hybrydowej szukają enklawy spokoju, w której mogą mieszkać oraz pracować - mówi Alicja Zamojska-Oziero, ekspert ds. sprzedaży nieruchomości w Partnerzy Nieruchomości.
Barometr Cen. Co wynika z raportu Trojmiasto.pl na temat nieruchomości? Barometr Cen. Co wynika z raportu Trojmiasto.pl na temat nieruchomości?

Rynek nieruchomości w Trójmieście: wyższy popyt i wyższe cenyW ostatnich miesiącach, po uruchomieniu rządowego programu "Bezpieczny Kredyt 2 proc., zainteresowanie małymi domami, które spełniają założenia tego programu, dodatkowo wzrosło.

- Ceny domów jednorodzinnych o kompaktowych powierzchniach wzrosły widocznie i prognozy rynku świadczą o tym, że tendencja wzrostowa utrzyma się w roku kolejnym - mówi Alicja Zamojska-Oziero.
Mieszkanie w mieście czy na przedmieściach? Porównujemy ceny Mieszkanie w mieście czy na przedmieściach? Porównujemy ceny

Pomimo wyższej ceny za metr kwadratowy w porównaniu z większymi domami oraz generalnej tendencji do wzrostu cen całkowity koszt nabycia takich nieruchomości nadal jest atrakcyjny dla kupujących.

- Wprowadzenie rządowego programu spowodowało wzrost cen do poziomów określonych w programie rządowym. Dodatkowo mocno drożejąca oferta mieszkań w miastach powoduje, że rodziny, szukając wygodnej przestrzeni do życia, wybierają właśnie małe domy na obrzeżach miast - mówi Sylwia Wróblewska z Dom Hunter.
Barometr Cen Nieruchomości. Ile kosztują duże mieszkania? Barometr Cen Nieruchomości. Ile kosztują duże mieszkania?

Zalety małych domów: niskie koszty eksploatacji oraz ogródPowiązanie rosnącego popytu na małe domy i wzrostu ich cen z rządowym programem "Bezpieczny kredyt 2 proc." potwierdzają także inni nasi rozmówcy. Oprócz programu "Bezpieczny kredyt 2 proc." zazwyczaj decydującymi argumentami jest brak opłat do wspólnoty lub spółdzielni i powiązane z tym niższe koszty utrzymania, większa niż w mieszkaniu powierzchnia użytkowa, dostęp do niewielkiego ogrodu oraz garaż lub miejsce postojowe bezpośrednio pod domem.

- Wielu klientów, którzy początkowo rozważali zakup czteropokojowego mieszkania w bloku, ostatecznie wybiera niewielki dom - podkreśla Irena Pajda z Multihouse.
Nieruchomości Mapa inwestycji

Mapa inwestycji

Zależy ci na lokalizacji? Sprawdź na naszej mapie inwestycji mieszkaniowych i biurowych, gdzie aktualnie w sprzedaży są nieruchomości z rynku pierwotnego.

Trochę inaczej wygląda sprawa z droższymi domami, których zakupu nie można sfinansować z programu rządowego.

- W ich przypadku cena również wzrosła, jednak nie wprost proporcjonalnie do popytu. W niektórych inwestycjach, pomimo stosunkowo długiego okresu obecności na rynku, nadal jest sporo segmentów na sprzedaż - wyjaśnia Maciej Kolberg, specjalista ds. obrotu nieruchomościami z Tyszkiewicz Nieruchomości.
Kluczową rolę w ustalaniu cen nieruchomości, w tym również małych domów, odgrywa lokalizacja. Obszary z dobrą infrastrukturą, edukacją i dostępem do centrów handlowych przyciągają kupujących, a to z kolei wpływa na cenę domów.Małe domy - rynek pierwotny GdańskW Serwisie Ogłoszeniowym Trojmiasto.pl więcej ofert małych domów w Gdańsku jest na rynku pierwotnym. Większość z nich znajduje się na Kokoszkach, Jasieniu i Matarni, w tym w inwestycjach Optima oraz Republika Matarnia.

Barometr Cen Nieruchomości. Jak wygląda rynek po III kw.? Barometr Cen Nieruchomości. Jak wygląda rynek po III kw.?

Rynek pierwotny w Gdańsku charakteryzuje się mniejszą rozpiętością cen. Za dom o powierzchni od 85 do 120 m kw. trzeba zapłacić od 7,6 tys. zł za m kw. na Kokoszkach do 13,4 tys. zł na Jasieniu. Domek z trzema pokojami w tych dzielnicach można kupić już za 676 tys. zł.

- Domy jednorodzinne w podanych metrażach nadal cieszą się dużą popularnością wśród kupujących, co wiąże się ze wzrostem cen. Tym bardziej że ich wartości są porównywalne z cenami mieszkań w dzielnicach Gdańska. Szczególnie jest to widoczne wśród nieruchomości gotowych do odbioru na rynku pierwotnym - podkreśla Anna Wojtiuk, ekspert ds. sprzedaży nieruchomości w Partnerzy Nieruchomości.


Małe domy - rynek wtórny Gdańsk- Zwiększony popyt widać wyraźnie również w przypadku domów w centralnych dzielnicach Gdańska na rynku wtórnym, gdzie zakup nieruchomości do remontu wraz z tego wykonaniem remontu jest porównywalny do ceny trzy- lub czteropokojowego mieszkania w tej samej lokalizacji - dodaje Anna Wojtiuk.
Ceny małych domów z rynku wtórnego w Gdańsku są bardzo zróżnicowane. W naszym Serwisie Ogłoszeniowym zaczynają się od 3,9 tys. zł za m kw. w dzielnicy Św. Wojciech i sięgają nawet 22,5 tys. zł za m kw. w Oliwie. Używany dom w mniej popularnych dzielnicach Gdańska można kupić już za 750 tys. zł, ale raczej w tym przypadku liczyć się należy z wydatkiem od 1 mln zł. W dużej mierze, oprócz lokalizacji, znaczenie ma standard budynku. Za budynki przeznaczone do remontu zapłacimy oczywiście najmniej.

- Największym zainteresowaniem cieszą się południowe dzielnice Gdańska, w tym Jasień, Zakoniczyn i Łostowice. Bardzo dobrze sprzedają się domy w Osowej i Rębiechowie oraz w przyległych miejscowościach Gdańska - ocenia Irena Pajda.


Małe domy - GdyniaZakup małego domu z rynku pierwotnego w Gdyni nie jest łatwym zadaniem, oferta dostępna na rynku jest w tym zakresie bardzo uboga. Przykładowo w naszym Serwisie Ogłoszeniowym jest tylko jedna taka oferta i znajduje się na Oksywiu.

Znacznie większy wybór mają osoby poszukujące domu o powierzchni od 85 do 120 m kw. z rynku wtórnego. Rozpiętość cenowa jest bardzo duża - ceny w Serwisie Ogłoszeniowym Trojmiasto.pl wahają się od 4,4 tys. zł za m kw. na Oksywiu do 23,3 tys. zł za m kw. w Orłowie.Małe domy - rynek pierwotny, okolice GdyniNajwięcej ofert małych domów znajduje się w okolicach Gdyni. Na rynku pierwotnym przeważają oferty w Tuchomiu, Bojanie i Baninie.

- Wraz z rozwojem infrastruktury na obrzeżach miast atrakcyjność małych domów rośnie, co można zauważyć chociażby w Baninie, które z roku na rok wybiera coraz więcej rodzin - zauważa Sylwia Wróblewska.
Nowe inwestycje mieszkaniowe. Październik 2023 Nowe inwestycje mieszkaniowe. Październik 2023

W okolicach Gdyni za mały dom z rynku pierwotnego trzeba zapłacić od 4,5 tys. zł za m kw. w Kiełpinie do 8,1 tys. zł w Kosakowie.

- Wzrost cen małych domów w stanie deweloperskim, w zależności od lokalizacji i ceny wyjściowej, jest na poziomie od 5 do 10 proc. Naturalną barierą jest jednak kwota 800 tys. zł - mówi Paweł Gesing, kierownik oddziału w Gdyni z Tyszkiewicz Nieruchomości.


Małe domy - rynek wtórny okolice GdyniSporo ofert w okolicach Gdyni jest również na rynku wtórnym. W przypadku miejscowości ościennych na ceny na rynku wtórnym największy wpływ ma standard budynku i wykończenia. Ceny w naszym Serwisie Ogłoszeniowym zaczynają się od 4,1 tys. zł za m kw. w Rumi i sięgają 12,5 tys. zł za m kw. również w Rumi. Oznacza to, że domek w tym mieście kupić można już za 360 tys. zł.

- Nieco mniejszy wzrost cen w porównaniu z rynkiem pierwotnym widać w przypadku rynku wtórnego, a to zapewne za sprawą i tak już wysokich cen, które często przekraczają graniczne 800 tys. zł - dodaje Paweł Gesing.


Małe domy - rynek pierwotny, okolice GdańskaMniej ofert niż w okolicach Gdyni, ale więcej niż w Trójmieście, jest w okolicach Gdańska.

W przypadku rynku pierwotnego przeważają oferty z Bąkowa, Jankowa Gdańskiego i Pruszcza Gdańskiego. Za mały dom od dewelopera trzeba zapłacić od 4,8 tys. zł za m kw. do 9,7 tys. zł za m kw. w Kowalach.Małe domy - rynek wtórny, okolice GdańskaW ofertach z rynku wtórnego w Serwisie Ogłoszeniowym Trojmiasto.pl przeważają nieruchomości znajdujące się w Straszynie, Otominie, Borkowie i Pruszczu Gdańskim. Za taki dom trzeba zapłacić od 5 tys. zł za m kw. w Otominie do 10,1 tys. zł za m kw. w Straszynie.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (264)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Premiera inwestycji - Jasieny

dni otwarte

Dzień otwarty inwestycji Doki

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35800 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24100 zł/m2
Gdynia Orłowo
24050 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
24000 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21200 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29500 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22650 zł/m2
Sopot Górny Sopot
18100 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16150 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15850 zł/m2
Gdynia Orłowo
15450 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane