Wiadomości

Barometr Cen Nieruchomości. Najtańsze mieszkania dla rodzin z dwójką dzieci

Czteroosobowe rodziny coraz częściej decydują się na mieszkania oddalone od centralnych dzielnic lub położone w miejscowościach ościennych.
Czteroosobowe rodziny coraz częściej decydują się na mieszkania oddalone od centralnych dzielnic lub położone w miejscowościach ościennych. fot. 123rf.com/ Jozef Polc

Epidemia w wielu rodzinach, ze względu na niepewność utrzymania pracy i zmianę polityki banków co do udzielania kredytów, wstrzymała plany zakupu większego mieszkania. Przeanalizowaliśmy zatem oferty w Serwisie Ogłoszeniowym Trojmiasto.pl, by sprawdzić, gdzie na terenie Trójmiasta i okolic są najtańsze mieszkania dla rodzin z dwójką dzieci.Dla rodziny z dwójką dzieci z małym budżetem najlepsze jest:

trzypokojowe mieszkanie bliżej centrum 24%
czteropokojowe mieszkanie dalej od centrum 19%
choćby mały domek 23%
to zależy od wielu czynników 31%
nie mam zdania 3%
zakończona Łącznie głosów: 814
- Modelowe i jednocześnie najbardziej atrakcyjne cenowo mieszkanie dla rodziny 2+2 to zazwyczaj trzy pokoje na co najmniej 50 m kw. Trzypokojowe mieszkanie na rynku wtórnym w Trójmieście w cenie poniżej 300 tys. zł, z uregulowanym stanem prawnym i bez konieczności ponoszenia dużych nakładów na remont to nie lada gratka, ale i takie okazje się zdarzają i cieszą dużym zainteresowaniem klientów - mówi Piotr Zwoliński z Pepper House.
Przy poszukiwaniu mieszkania dla czteroosobowej rodziny od powierzchni mieszkania ważniejsza jest zazwyczaj liczba pokoi.

- Przy modelu rodziny 2+2 najbardziej poszukiwane są mieszkania z trzema sypialniami oraz pokojem dziennym połączonym z częścią kuchenną. Deweloperzy kilka klat temu zauważyli taką potrzebę i czteropokojowe lokale są aranżowane już nawet na 62 - 72 m kw. Dodatkowym atutem często są przynależne ogródki, które zwłaszcza w okresie pandemii stały się bardziej pożądane - ocenia Sylwia Wróblewska z Dom Hunter.

Czytaj także: jak epidemia zmieniła politykę banków przy udzielaniu kredytów hipotecznychWymagania co do podziału przestrzeni w mieszkaniu dla rodziny z dwójką dzieci najczęściej uzależnione są od tego, w jakim wieku są dzieci. Doświadczenie rodziny co do rosnących potrzeb najmłodszych członków rodziny ma tu kluczowe znaczenie.

- Mieszkania trzypokojowe zaczynają się od 52 m kw., natomiast czteropokojowe od 64 m kw. Dużo zależy od tego, w jakim wieku są dzieci - wyjaśnia Marcin Bystry z Pepper House. - Jeśli są małe, to rodzice przy wyborze mieszkania rozważają wspólny pokój dla nich, a trzeci pokój przeznaczają na swoją sypialnię. Jeśli dzieci są już w wieku nastoletnim, to wtedy raczej każde z nich ma mieć własny pokój. Bywa, że takiej sytuacji rodzice decydują się dzielić funkcję pokoju dziennego i sypialni. Wtedy częściej kierują się w stronę rynku wtórnego i starszego budownictwa, gdzie w przeważającej większości można znaleźć kuchnię oddzieloną od strefy dziennej, co znacznie poprawia codzienne funkcjonowanie.

Cena metra ma kluczowe znaczeniePotrzeba wyboru mieszkania z większym metrażem, a więc sumarycznie w wyższej cenie powoduje, że wiele rodzin z dwójką dzieci bierze pod uwagę wyłącznie oferty, w których cena za 1 m kw. jest znacznie niższa niż w przypadku małych i centralnie zlokalizowanych mieszkań.

- Młode rodziny, które decydują się na zakup nieruchomości, opierają swój wybór na atrakcyjności ceny, która umożliwi im zakup jak największej powierzchni mieszkalnej - potwierdza Iwona Kakowska z Tyszkiewicz Nieruchomości. - Modelowe mieszkanie dla rodziny 2+2 to trzy niezależne pokoje z oddzielną kuchnią i balkonem. Mieszkanie powinno być zaprojektowane tak, aby późniejsze zmiany rozkładu w celu przystosowania do powiększającej się rodziny nie były problemem. Od czasu pandemii preferowane są głównie mieszkania z ogródkiem. Nieruchomość powinna posiadać również komórkę lokatorską, dostęp do wózkarni i windę. Rodzice małych dzieci stawiają na bezpieczeństwo i chętniej kupują mieszkania na nowoczesnych osiedlach z dostępem do monitoringu i ogrodzonego placu zabaw.
Wybór mieszkania o takich parametrach często oznacza jednocześnie rezygnację z centralnych dzielnic.

- Takie osoby często decydują się na zakup większej nieruchomości na przykład w południowej części Gdańska lub w jego bezpośrednim sąsiedztwie, na przedmieściach. Warto pomyśleć nad dzielnicami Gdańska takimi jak: Kowale, Jasień, Łostowice, Zakoniczyn i Orunia Górna, gdzie oferta lokali mieszkalnych skierowana do czteroosobowej rodziny jest szeroka - dodaje Iwona Kakowska.

Wybraliśmy przykładowe dzielnice Trójmiasta, żeby pokazać na podstawie ogłoszeń, jakie są - możliwie najniższe - stawki za 1 m kw. w najbardziej przystępnych cenowo lokalizacjach.

Gdańsk: Sobieszewo, Orunia, ŁostowiceNajlepiej pod względem ceny w przypadku trzy- oraz czteropokojowych mieszkań wypadają w Gdańsku dzielnice: Sobieszewo, Orunia oraz Łostowice. W Sobieszewie ceny w naszych ogłoszeniach zaczynają się od 4 tys. zł za 1 m kw., na Orunii od 5006 zł za 1 m kw., a na Łostowicach od 5189 zł za 1 m kw. Warto jednak podkreślić, że nie brakuje tutaj też znacznie droższych mieszkań. Możemy znaleźć oferty, które na Orunii czy Łostowicach sięgają 9555 zł za 1 m kw.

Oferty trzy- i czteropokojowych mieszkań w tańszych dzielnicach Gdańska

Atrakcyjne mieszkanie dwupoziomowe z tarasem G1B.2.24
401 648 zł
Gdańsk Łostowice
Duże mieszkanie z ogrodem!
439 000 zł
Gdańsk Łostowice
Sprzedam 3 - pokojowe mieszkanie. Gdańsk Karczemki.
459 000 zł
Gdańsk Karczemki


- Ceny 1 m kw. na obrzeżach Gdańska kształtują się na poziomie 6 tys. zł, co oznacza, że czteropokojowe mieszkanie można nabyć już w cenie 400 tys. zł. W takiej cenie w dolnym tarasie Gdańska można co najwyżej kupić kawalerkę lub niewielkie, dwupokojowe mieszkanie. Tak duże różnice w cenach skłaniają ludzi do poszukiwania nieruchomości właśnie na obrzeżach Gdańska, co sprzyja rozwijaniu się nowych dzielnic - wyjaśnia Sylwia Wróblewska.
Niższe ceny i większa odległość od centrum wcale nie muszą oznaczać obniżenia komfortu życia. Trójmiasto szybko się rozbudowuje, na nowych osiedlach powstają niezbędna infrastruktura oraz komunikacja miejska.

- Świetnym przykładem są Szadółki i rejon ulicy Jabłoniowej, który za sprawą inwestycji drogowych i tramwaju z odległej dzielnicy stał się pożądaną przez rodziny lokalizacją - dodaje Sylwia Wróblewska.

Gdynia: Obłuże i OksywieW Gdyni najtańsze mieszkania trzy- oraz czteropokojowe znajdują się na Obłużu i Oksywiu. Na Obłużu ceny zaczynają się od 4023 zł za 1 m kw., a na Oksywiu 4814 zł za 1 m kw. Najdroższe tego typu mieszkanie w tych częściach miasta kosztuje aż 8,9 tys. zł za 1 m kw. na Obłużu oraz 11,8 tys. zł za 1 m kw. na Oksywiu.

Oferty trzy- i czteropokojowych mieszkań w tańszych dzielnicach GdyniRumia- Klienci z niższym budżetem najczęściej kierują się w stronę obrzeży miast lub miast ościennych na linii SKM, takich jak Pruszcz Gdański, Rumia, Reda, Wejherowo. Na rynku pierwotnym można znaleźć rodzinne mieszkanie z ceną metra już od 5 tys. zł - podkreśla Piotr Zwoliński.
Większość miejscowości otaczających Gdańsk i Gdynię oferuje bezproblemowy dostęp do komunikacji miejskiej, a czas niezbędny na dotarcie do pracy czy szkoły jest krótszy niż w przypadku przemieszczania się po centralnych częściach miasta.

- Takie miejsca zapewnią bliskość natury i bezpieczną przestrzeń do zabawy dla dzieci - dodaje Iwona Kakowska.
Gminy ościenne zyskują z roku na rok dzięki dobremu dojazdowi lub połączeniom kolejowym, które coraz częściej stają się przedłużeniem Trójmiasta. Świetnym przykładem jest Rumia, w której mieszkanie trzy- lub czteropokojowe kosztuje od 3264 zł do 8780 zł za 1 m kw.

Oferty trzy- i czteropokojowych mieszkań w Rumi- Wyraźnie zauważamy, że Rumia, Reda i Wejherowo coraz częściej są wybierane jako miejsce do zamieszkania rodzin z dziećmi - zamiast drogich i zatłoczonych centrów dużych miast - dodaje Sylwia Wróblewska.

Pruszcz Gdański- W ostatnim czasie metamorfozę przeżył Pruszcz Gdański. To rynkowe odkrycie, które przyciąga zwłaszcza młode rodziny z dziećmi. Dobra infrastruktura, nowoczesne i kameralne, ale jeszcze nie tak drogie budownictwo oraz szybki dostęp do Gdańska działają jak magnes - przekonuje Sylwia Wróblewska.
Ceny mieszkań trzy- oraz czteropokojowych w Pruszczu Gdańskim zaczynają się od 3874 zł za 1 m kw. i sięgają 9172 zł za 1 m kw. Podobnie jak w przypadku pozostałych przedstawionych dzielnic zdarzają się droższe mieszkania, jednak spośród ofert z niższymi cenami jest w czym wybierać.

Oferty trzy- i czteropokojowych mieszkań w Pruszczu Gdańskim

Opinie (190) 8 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.