Wiadomości

stat

Ile kosztują prywatne pokoje i mieszkania dla studentów w Trójmieście

Mieszkania, gdzie jest pokój z aneksem kuchennym najchętniej wynajmują pary studentów.
Mieszkania, gdzie jest pokój z aneksem kuchennym najchętniej wynajmują pary studentów. fot. 123 rf/ goodluz

Sezon najmu studenckiego jest teraz w pełni. Na szczęście wiele mieszkań latem wynajmowanych turystom zimą pełni rolę studenckiej stancji. Z ofert zamieszczonych w Serwisie Ogłoszeniowym Trojmiasto.pl wynika, że za pokój w dobrej lokalizacji student zapłacić musi plus 800 zł.

Czy miałeś kiedykolwiek problem ze znalezieniem pokoju lub mieszkania w trakcie studiów?

nie, ale wtedy rynek nieruchomości wyglądał inaczej 24%
nie, mieszkałem w akademiku 11%
nie, mieszkałem z rodzicami 29%
tak, zdarzały się trudności 27%
nadal mam problem ze znalezieniem lokum 9%
zakończona Łącznie głosów: 544
- Budżet jest podstawą. Jeżeli nie jest skrajnie okrojony do kwoty 650-800 zł z opłatami za pokój, to znalezienie lokum dla studenta nie powinno być ogromną trudnością - mówi Krzysztof Brzoski z Acco Rent. - Gorzej sytuacja wygląda jeśli student chciałby wynająć pokój w ekstremalnie niskiej cenie.
Oczywiście ceny pokojów i mieszkań dla studentów w dużej mierze zależą od standardu i lokalizacji. Mieszkania dwupokojowe będą droższe niż mieszkania cztero- lub pięciopokojowe.

- Ważną kwestię przy wyborze stanowi też rozkład tego rodzaju lokali. Na wynajem przeznaczonych jest wiele mieszkań dwupokojowych z otwartą część kuchenną. To nie będzie interesujące dla wszystkich studentów. Takie rozwiązanie będzie natomiast odpowiednie dla par - wyjaśnia Krzysztof Brzoski.

Czytaj także: dałem się oszukać przy wynajmie, teraz ostrzegam innych


Co do cen: więcej zapłacić trzeba za lokum, które znajduje się w centrum miasta lub w pobliżu uczelni czy też jest po prostu bardzo dobrze skomunikowane. Na szczęście takich mieszkań w ostatnich latach przybywa wraz ze wzrostem liczby mieszkań zakupionych i urządzonych z myślą o najmie dobowym dla turystów.

- W miesiącach wakacyjnych turyści biją do Gdańska, Sopotu i Gdyni drzwiami i oknami, dlatego coraz więcej osób decyduje się przystosować swoje mieszkanie do najmu dobowego. Są to zazwyczaj mieszkania nowe, wykończone w wysokim standardzie, które niestety nie zarobią na najmie turystycznym w miesiącach jesiennych i zimowych satysfakcjonujących pieniędzy. Dlatego zyskują na tym studenci, którzy mogą wynająć mieszkanie od października do czerwca bez żadnych problemów. Jest to tzw. najem mieszany lub hybrydowy, w Trójmieście ten model stał się najbezpieczniejszą formą najmu - mówi Bartosz Liptak z Little Home.
Nasz rozmówca zauważa także, że finansowe powodzenie takiego sposobu najmu wynika także z powiększającej się grupy studentów zagranicznych, którzy dysponują wyższymi środkami na wynajem mieszkania, a jednocześnie oczekują nieco wyższego standardu.

Czytaj także: kaucja i umowa rezerwacyjna to nie to samo


SopotW Sopocie za wynajem pokoju dla studenta trzeba zapłacić około 800 zł + opłaty eksploatacyjne. Cena całego mieszkania rozpoczyna się od 1350 zł i sięga nawet 4500 zł, w zależności od powierzchni czy standardu mieszkania. W każdym przypadku do ceny należy doliczyć czynsz do spółdzielni czy wspólnoty oraz opłaty eksploatacyjne.

- Większość mieszkań, które wynajmujemy znajduje się w Sopocie. W sezonie są one przeznaczone na najem krótkoterminowy. Ze względu na imprezowy charakter Sopotu wielu właścicieli tych mieszkań celowo podnosi stawki za najem poza sezonem, by eliminować wynajem przez studentów. Te osoby, które są skłonne wynająć studentom, z jednej strony nigdy nie wynajmują osobom tej samej płci, żeby zminimalizować ryzyko organizowania imprez, a z drugiej - początkowo wystawia wyższe ceny, ale bliżej października stopniowo je obniża tak, by mieszkanie nie pozostało niewynajęte - wyjaśnia Krzysztof Brzoski.

Gdańsk Przymorze i OliwaGdańsk Przymorze i Oliwa to dzielnice, które cieszą się największym zainteresowaniem ze strony studentów. Jest to ściśle powiązane z bliskością kampusu Uniwersytetu Gdańskiego, jak i dobrym skomunikowaniem z innymi częściami Trójmiasta. Wiedzą o tym także właściciele lokali, dlatego w tej części ofert najmu kierowanego właśnie do studentów jest stosunkowo dużo.

Za pokój w tych dzielnicach trzeba zapłacić od 800 do 950 zł. Do tego trzeba doliczyć jeszcze opłaty. Cena wynajmu mieszkania waha się od 1350 do 3000 zł. W każdym przypadku trzeba uwzględnić jeszcze dodatkowe opłaty.


Gdańsk - pozostałe dzielniceDużym zainteresowaniem cieszy się również centrum Gdańska, Gdańsk Wrzeszcz oraz okolice głównej arterii miasta. Warto podkreślić, że im dalej od centrum, im lokalizacja gorzej skomunikowana jest z centrum i dzielnicami, do których zwyczajowo docierają studenci, tym ceny są niższe.

Za pokój na Pieckach-Migowie, Siedlcach czy Suchaninie zapłacimy już od 600 zł + opłaty. We Wrzeszczu cena za pokój może być prawie dwukrotnie wyższa. Tam najdroższy pokój kosztuje 1200 zł. Do tego dochodzą jeszcze opłaty za rachunki. Za wynajem mieszkania w Gdańsku trzeba zapłacić od 1300 złotych na Stogach do 5900 złotych na Aniołkach - tuż obok Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. To najdroższe mieszkanie ma powierzchnię 71 m kw., więc zamieszka w nim kilka osób. Do każdej z przedstawionych stawek trzeba doliczyć opłaty licznikowe.


Gdynia Śródmieście, Działki Leśne, OksywieW gdyńskim Śródmieściu, na Działkach Leśnych i na Oksywiu zainteresowanie wynajmem pokojów i mieszkań studenckich jest największe. Wynika to z bliskości uczelni. Tam za pokój trzeba zapłacić 800 do 900 zł. Cena najmu mieszkania w tych dzielnicach waha się od 1450 do 1900 zł na Działkach Leśnych. Do ceny każdego z pokojów i mieszkań trzeba jeszcze doliczyć dodatkowe opłaty.

Ogłoszenia

Pokój sublokatorski.
1 150 zł
Gdynia Oksywie
Pokój sublokatorski.
Gdynia, Oksywie, Afrykańska, 50 m2
1 650 zł
Gdynia Oksywie
Mieszkanie w ścisłym CENTRUM Gdyni
1 900 zł
Gdynia Śródmieście

Gdynia - pozostałe dzielniceZa pokój na Wielkim Kacku trzeba przykładowo zapłacić 800 zł i doliczyć do tego koszty eksploatacyjne. Rozpiętość cen wynajmu mieszkań jest znacznie większa, gdyż najmniej - 1000 zł zapłacimy za mieszkanie o pow. 25 m kw. na Chyloni, a najwięcej - 4000 zł za mieszkanie o pow. 90 m kw. w Redłowie.

Podobnie jak w Gdańsku, wiele zależy tutaj od bliskości uczelni i dobrego skomunikowania z centrum miasta. Im dalej od głównej arterii miasta, tym ceny wynajmu będą niższe.


Podpisz umowę rezerwacyjnąNieodłącznym elementem transakcji najmu, zwłaszcza w okresie, kiedy studenci gorączkowo poszukują lokum, jest umowa rezerwacyjna. Zarówno najemcy, jak i wynajmującemu daje ona gwarancję, że druga strona nie wycofa się przed sfinalizowaniem transakcji. Sama w sobie umowa rezerwacyjna nie przenosi praw na żadną ze stron, jest jedynie formą rezerwacji mieszkania i zobowiązania do podpisania w określonym terminie właściwej umowy. Zazwyczaj zawiera również sankcje ponoszone przez osobę, która wycofuje się z tego rodzaju zobowiązania. Umowa rezerwacyjna nigdy nie zastępuje właściwej umowy najmu.

- O tym, że warto podpisywać umowę rezerwacyjną przekonałam się tydzień temu, kiedy razem z koleżanką obejrzałyśmy mieszkanie przeznaczone na wynajem. Byłyśmy na nie zdecydowane, dlatego umówiłyśmy się z właścicielką, że następnego dnia podpiszemy umowę i odbierzemy klucze. Zabrałyśmy ze sobą też podręczne rzeczy. Na miejscu jednak okazało się, że pani wynajęła mieszkanie komuś innemu, tylko dlatego, że zaoferował cenę wyższą o 100 zł. Niestety nie miałam żadnej podstawy, by domagać się od właścicielki, by wywiązała się z ustnej umowy. To było tylko słowo przeciwko słowu - opowiada Ola, nasza czytelniczka, która w Trójmieście studiować będzie już drugi rok.

Opinie (171) 8 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.