• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wyłoniono prywatnego inwestora dla Dolnego Miasta

Michał Brancewicz
12 września 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
W ramach zagospodarowania Dolnego Miasta powstaną m.in. tereny rekreacyjne na Bastionie Wilk (widocznym z lewej strony) oraz Reduta Wyskok. W ramach zagospodarowania Dolnego Miasta powstaną m.in. tereny rekreacyjne na Bastionie Wilk (widocznym z lewej strony) oraz Reduta Wyskok.

Kilkaset mieszkań, lokale usługowe i być może biura wybuduje na Dolnym Mieście spółka stworzona przez firmę Doraco oraz notowaną na warszawskiej giełdzie firmę BBI Development w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego z miastem. Inwestor zmodernizuje i rozbuduje 2 km dróg oraz zagospodaruje i zrewitalizuje 5,5 ha terenów zielonych. Za 5,5 roku dzielnica ma zyskać zupełnie nowe oblicze.



Chciał(a)byś mieszkać na Dolnym Mieście?

Przeznaczony do zagospodarowania teren na Dolnym Mieście, zawierający m.in. dawną zajezdnię tramwajową zobacz na mapie Gdańska, jest podzielony na kilkanaście obszarów. Nic dziwnego, cały ten obszar liczy sobie ok. 8 hektarów.

O prawo do zagospodarowania tego terenu we współpracy z miastem ubiegało się początkowo 10 podmiotów, ale ostatecznie swoje oferty złożyły tylko trzy.

Miejska komisja przetargowa ostatecznie wybrała wizję spółki Dolne Miasto. Członkami jej zarządu są Andżelika Cieślowska, prezes gdańskiej firmy Doraco i Krzysztof Tyszkiewicz z BBI Development - notowanej na giełdzie warszawskiej spółki deweloperskiej, która jest właścicielem najwyższego budynku mieszkalnego w Polsce, stojącego przy ul. Złotej 44, w samym centrum Warszawy.

- Nasza oferta została oceniona najwyżej, ale czekamy, aż decyzja się uprawomocni, wtedy zaprezentujemy naszą koncepcję - mówi Andżelika Cieślowska, prezes firmy Doraco.
Oferta złożona przez Dolne Miasto sp. z o.o. uzyskała najwyższą liczbę punktów, uwzględniając wszystkie pięć kryteriów oceny:

  1. podziału zadań i ryzyk - 25 na 25 punktów
  2. wysokości premii, czyli płatności na rzecz miasta (4 mln zł netto) - 15 na 15 pkt.
  3. terminu realizacji przedsięwzięcia (66 miesięcy) - 10 na 10 pkt.
  4. koncepcji urbanistyczno-architektonicznej 40 na 40 pkt.
  5. partycypacji miasta w kosztach celów publicznych (66 proc.). Partycypacja miasta w celach publicznych będzie w całości skompensowana wartością nieruchomości wniesionych do projektu.

Obszary do zagospodarowania w ramach projektu PPP.

Obszary do zagospodarowania w ramach projektu PPP.
Zgodnie z ustaleniami proces zagospodarowania Dolnego Miasta zajmie 66 miesięcy (5,5 roku) od dnia zawarcia umowy. Powstanie tam część mieszkaniowo-usługowa o łącznej powierzchni użytkowej 84 tys. m kw.

Jak przystało na formułę partnerstwa publiczno-prywatnego, inwestor zrealizuje też cele społeczne.

- Obejmą one budowę, modernizację i remont ok. dwóch kilometrów dróg, na łącznej powierzchni 1 hektara powstaną obiekty użyteczności społecznej, a także zagospodarowane i rewitalizowane zostanie 5,5 ha terenów zielonych - wylicza Olimpia Schneider z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Co dokładnie powstanie w ramach inwestycji publicznych na Dolnym Mieście



Układ komunikacyjny:
  1. budowa przedłużenia ul. Radnej na odc. od ul. Zielonej do ul. Fundacyjnej
  2. przebudowa/modernizacja ul. Radnej na odc. od ul. Polnej do ul. Zielonej
  3. budowa przedłużenia ul. Przyokopowej na odc. od ul. Zielonej do ul. Dobrej
  4. przebudowa/modernizacja ul. Zielonej
  5. przebudowa/modernizacja ul. Fundacyjnej
  6. przebudowa/modernizacja ul. Dobrej
  7. modernizacja ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż ul. Reduta Wyskok - ul. Reduta Wilk
  8. budowa ciągu pieszego na odc. od skrzyżowania ul. Dobrej z przedłużeniem ul. Przyokopowej do skrzyżowania ul. Dobrej z  ul. Toruńską na terenach wzdłuż Nowej Motławy
  9. remont ciągu pieszego na odc. od skrzyżowania ul. Dobrej i ul. Toruńskiej, wzdłuż ul. Kamienna Grobla do południowej granicy nieruchomości

Centrum Aktywności Lokalnej:
  1. rewaloryzacja zabytkowego obiektu przy ul. Śluza 3
  2. budowa obiektu przedszkola publicznego przy ul. Szuwary 2
  3. modernizacja boiska przy Szkole Podstawowej nr 65 przy ul. Śluza 6

Zielone tereny rekreacyjne:
  1. budowa placu zabaw
  2. budowa siłowni zewnętrznej
  3. zagospodarowanie zielonych terenów rekreacyjnych Bastionu Wilk i Bastionu Reduta Wyskok
  4. remont siedmiu zejść wzdłuż ciągu komunikacyjnego ul. Kamienna Grobla - ul. Dobra

Miejsca

Opinie (241) 6 zablokowanych

  • Wałek

    kolejny wałek prezydenta A

    • 13 11

  • Fajnie,a le jak słyszę Doraco to mi się nóż w kieszeni otwiera.

    Każdy wie co za typy tam wymiatają.

    • 17 6

  • Szkoda że nie wyłowiono

    • 3 2

  • Kto to wymyślił? (10)

    Nie powinno być partnerstwa publiczno-prywatnego. Takie partnerstwa umożliwiają wałki na szerszą skale. Przy inwestycjach w całości prywatnych lub publicznych jest jasne kto za co odpowiada. "Partnerstwa" zacieśniają relację między urzędnikami a osobami prywatnymi z czego nigdy nic dobrego nie wyniknie. Na koniec wychodzi, że zyski są prywatne a koszty publiczne.

    • 22 11

    • (6)

      Panie inż. tak już w rzeczywistości jest że podmioty publiczne zajmują się działaniami polegającymi na zaspokajaniu potrzeb społecznych = tworzą koszty, a nie zajmują się działaniami komercyjnymi = nie generują zysku.
      Gmina/Miasto/Powiat/Państwo to kochany inżynierze podmioty które.... uwaga - wydają pieniądze, które pozyskują z podatków i innych danin publicznych oraz np. ze sprzedaży nieruchomości.
      Cała zabawa jest w tym aby wydawały pieniądze maksymalnie racjonalnie. PPP to takie samo zamówienie publiczne jak każde inne tylko trochę bardziej skomplikowane bo nie chodzi o kupno papieru do drukarki czy budowę jednego budynku a a działanie kompleksowe gdzie łącza się cele komercyjne i społeczne. Jakby nie było - wszystkie podmioty publiczne zawsze zamawiając dostawy cz usługi czy budowy wydaja pieniądze płacąc podmiotom komercyjnym gdyż jak dotąd i bogu dzięki podmioty te nie zajmują się ani budową ani produkcja papieru do drukarek :-)
      Jeśli powyższe stwierdzenia są dla Ciebie szokujące to znaczy że albo czas na powrót do szkoły albo życie spędziłeś na innej planecie.

      • 4 5

      • do realisty (5)

        Panie realisto, Forum ex-Radunia Gdańsk to najlepszy przykład partnerstwa publiczno-prywatnego, następny przykład to Wyspa Spichrzów. Proszę wymienić jakie to potrzeby społeczne zaspokoiły te inwestycje za 1,5mld złotych? Forum jest najlepszym przykładem jak można "wydymać" mieszkańców przy takich budyniowych partnerstwach. Jestem ciekawy jaki przychód roczny będzie miało z tych inwestycji miasto i co zyskał na tym przeciętny mieszkaniec Gdańska?

        • 6 1

        • (4)

          Realistycznie:
          Forum Gdańsk: Przebudowa całego węzła komunikacyjnego, budynek nad Radunią Kunszt Wodny, kupa przestrzeni publicznych, przystanek SKM , ulica 3 maja przebudowana w tym torowiska, tunel drogowy, remont tunelu pieszego ....

          Wyspa Spichrzów - kładka piesza, most zwodzony, marina ulica chmielna.

          Przychody dla mieszkańców - to proste - podatki od nieruchomości. Jak myślisz ile podatku dawały ruiny spichlerzy ... Forum to dodatkow pewnie kilkaset miejsc pracy

          Drogi inżynierze skoro korzystasz z kompa i internetu to sprawdź zanim coś napiszesz mi to zajęło jakieś 5 minut pracy z googlem. Chyba że jak wielu tu brzydzisz się faktami i wolisz oceny budować na swojej własnej frustracji.

          • 1 4

          • (3)

            Przebudowa węzła komunikacyjnego - czyli totalne odcięcie od Biskupiej Górki i południa, wydłużenie trasy autobusów i generowanie korków przez wjazd do molocha
            Budynek nad Radunią - niezgodne z prawem zabudowanie zabytkowego kanału
            Przystanek SKM - wybudowany przed budową Forum
            Ulica 3 maja - odcięta murem i ślepymi oknami, elewacja atrakcyjna jak mur przy ul. Kurkowej
            Tunel drogowy - dla dostawców sklepu
            Kunszt Wodny - czyli inwestycja pokazówka. Co w tym kunszcie jest? makieta za 3 mln zł z publicznych pieniędzy.

            Kładka i most zwodzony - nie rozśmieszaj mnie...

            Prawda jest taka, że przy pomocy partnerstwa publiczno-prywatnego Gdańsk został zgwałcony architektonicznie,urbanistycznie i ekonomicznie, za co będziemy płacić przez następne kilkadziesiąt lat. Z tych inwestycji nie płyną żadne korzyści dla mieszkańców miasta.

            Mam komputer, internet i z nich korzystam ale w przeciwieństwie do Ciebie nie opieram swojej opinii na tym co mi wyskoczy w google.

            • 5 0

            • (2)

              Cóż mam rzec - wszystko można przedstawić tak jak to czynisz - korki syf odcięcie ...... tak się składa że przejeżdżam tamtędy dwa razy dziennie - korków nie doświadczam na tym etapie drogi ani w porannym ani popołudniowym szczycie co było przed przebudową nagminne. Przystanek przed budową forum - to chyba dość oczywiste że jest, tak jak płyta, zbudowany przed tym co na powierzchni chyba że jako inżynier znasz inne rozwiązania (może powinni byli drążyć tunel po budowie na powierzchni...)
              Ocięcie 3 maja - za czasów Gildii była odcięta wąwozem z torami więc w czym rzecz to tory odcinały nie inwestycja
              Kunszt Wodny o ile się orientuję to ma być docelowo siedziba IKM tego z Długiego Targu a makieta jest jednym elementem jest tam np. sala teatralna.
              Nie wiem tez czemu powrót do historycznego mostu zwodzonego (bo takim był on dawniej) miałoby mnie lub kogokolwiek rozśmieszać podobnie jak związana z tym rozbudowa mariny - ciesze się że Gdańsk będzie w ten sposób nieco bardziej morski i "wodny" bo na razie to jest tego mało. To wszystko wynika ze zgłaszanych potrzeb. Ile razy czytałem opinie że mają być obiekty kultury, ze trzeba otwierać się na wodę ze ma być lepsza przepustowość dróg itp.
              A wiesz czemu polemizuję?
              Bo już mnie wkurza malkontenctwo prowadzone z dyletanckich pozycji. To że nie opierasz opinii na danych i faktach to akurat widzę, nawet nie musiałeś tego tak wyraźnie zaznaczać - szkoda bo mnie w szkole uczyli, że zanim sformułuje swoją opinie potrzebuje wiedzy. Pozdrawiam

              • 1 2

              • Problem w tym, że nie przekonujesz bardziej swoimi wypowiedziami, niż twój interlokutor! (1)

                • 1 0

              • No cóż - zależy co kogo przekonuje.
                Mój szanowny interlokutor odniósł się do konkretów dopiero wtedy gdy mu je podałem. Najpierw wyraził zdumienie faktem ze "koszty są publiczne a zyski prywatne" co jest raczej mechanizmem dość normalnym biorąc pod uwagę to co wskazałem w pierwszej odpowiedzi. Potem szanowny mój dyskutant wyraził opinię na temat forum - zakres konkretów w jego wypowiedzi był dość ubogi. Kolejno ponownie nastąpiło jedynie odniesienie się do części przywołanych przeze mnie faktów z argumentem jakże rzeczowym - "nie rozśmieszaj mnie". I w sumie to tyle jak napisałem we wstępie - zależy co kogo przekonuje - mnie przekonują fakty i dane. Pozdrawiam

                • 0 0

    • inż, a wcześniej dr = ciasteczkowo-nowogrodzki hejter (1)

      • 4 5

      • brawo, nie mam nic wspólnego z PISem, tyle samo dla mnie warci co PO ale dla budyniowego klakiera to jedyny argument w rozmowie

        • 4 1

    • Partnerstwo publiczne-prywatne to strzał w 10

      Na niczym innym nie da się robić takich wałków. Mieszkania już nie tylko dla Budynia ale i dla całej świty. Mieszkańcy ogłupieni "rewitalizacją" (poprzedzoną oczyszczającym pożarem). PPP to idealne rozwiązanie. Brawo Budyń.

      • 1 1

  • Ludzie... (3)

    Być może Adamowicz i spółka mają sporo na sumieniu, ale ludzie... serio... ogarnijcie się i nie wylewajcie swoich frustracji w co drugim komentarzu. Gdańsk jest jest jednym z liderów rewitalizacji w Polsce (większe są chyba tylko na Pradze i Targówku w Warszawie oraz w Łodzi) i powinniśmy być dumni, że miasto zmienia swoje oblicze, przyciąga inwestorów i nowych mieszkańców. Ta inwestycja odmieni Dolne Miasto i będzie impulsem dla lokalnej gospodarki. Trzeba uważać, by nie było powtórki z Forum Gdańsk, ale zamiast narzekać w sposób, który nic nie wnosi do dyskusji to pójdźcie z uśmiechem zbierać kasztany i cieszyć się piękną pogodą zamiast wylewać swój żałosny hejt...

    • 18 16

    • (1)

      Ta, fakt miasto zmienia oblicze z zielonego na wszedzie beton. No i te niepoliczalne mieszkania i konta budynia...

      • 7 9

      • Beton to Ty masz w głowie...

        • 7 4

    • Beton zamiast zieleni

      Wytną stuletnie drzewa, usuną płac zabaw i boisko zlikwidują trawnik i ogrodzą płotem. Jestem mieszkanka dolnego miasta. Szkoda ze nie uwzględnili głosów mieszkańców co do tej inwestycji. Każdy cm w kostce brukowej? A gdzie tereny zielone, parkingi i jak z dojazdem? Już teraz niewyobrażalne korki na Toruńskiej. Pierwszy rok od kiedy trudniej się funkcjonuje w tej dzielnicy. Obawiam się co będzie jak powstaną te wszystkie inwestycje. Szkoda ze nie będzie tam ławek, boiska i placu zabaw a zamiast tego apartamenty... pod wynajem oczywiście!

      • 0 1

  • (1)

    Majo rozmach sku... syny

    • 19 4

    • To tak jak Pisiory z Konstytucją.

      • 1 0

  • Coz, przed wyborami jeszcze tak na szybko jakies mieszkanko wpadnie dla szambonurka budyniowatego.

    • 11 3

  • Inwestor zmodernizuje i rozbuduje 2 km dróg (3)

    Serio??? Aż tyle? Łzy wzruszenia zalały mi oczy

    • 20 6

    • (2)

      Zachęcam do odwiedzenia cennika miejskiego albo poszukania informacji o koszcie budowy drogi tam znajdziesz info że 100 metrów drogi lokalnej to 363 tys. zł.
      2 km dróg to zatem ponad 7 mln zł. Tamże znajdziesz inne równie ciekawe informacje. Zdziwisz się ile kosztuje "głupi" trawnik czy oświetlenie ulicy.

      • 4 3

      • 7mln zł (1)

        co to jest przy wartości tych gruntów? 7mln to raptem 10 apartamentów za 700tyś, zł.

        • 1 0

        • No fakt w tym problem że drogi to 7 mln., przedszkole pewnie z 10 mln, rewaloryzacja zabytkowego gimnazjum następne 10 itp ..... przecież ten artykuł daje listę którą sobie można samemu nawet spróbować wycenić np. nabrzeża - ten na Wyspie Spichrzów kosztowały z tego co pamiętam ponad 20 mln..... więc zanim ciśniesz kolejną garść błotka weź policz trochę i nie pisz że wszystko idzie z drogi.

          • 0 1

  • Starówka?

    Czytając te komentarze to jedna wielka masakra o wiedzy tych piszących! Jeszcze w tym stuleciu część starówki będzie gdzie?

    • 7 1

  • (1)

    Na odpowiedz na pytanie z ankiety mam problem. Z jednej strony super lokalizacja, mocno sie rozwija. Ale z drugiej strny nadal sporo menelstwa na ławkach plus cos co jest okrone i nie wiem kiedy miasto cos z tym zrobi - smrod zima wydobywajacy sie z kominow. Smrod nie do opisania. Tam w starych kamienicach maja jeszcze nawet piece/kominki w mieszkaniach. Zanieczyszczenie powietrza zima jest nie do opisania. Jesli juz wydawac tyle pieniedzy to czy nie lepiej wydac je gdzies gdzie zima/jesienia/wiosna nie ma strachu otworzyc okna?

    • 10 11

    • Rozumiem, że smród z ruch wydechowych wszędobylskich aut w ogole Ci nie robi?
      Dolne Miasto obsiane menelstwem to jakaś powtarzana przez wielu bzdura, a w każdym razie mocna przesada. Ta cześć miasta zmieniła się na korzyść.

      • 3 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień Otwarty Proneko

konsultacje, dni otwarte

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane