• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Mieszkańcy komunalnych będą bardziej weryfikowani

Ewa Budnik
23 lipca 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 
Po zmianach w ustawie gminom łatwiej będzie dysponować zasobem mieszkaniowym. Będą mogły także podnosić czynsze adekwatnie do kosztów eksploatacyjnych. Po zmianach w ustawie gminom łatwiej będzie dysponować zasobem mieszkaniowym. Będą mogły także podnosić czynsze adekwatnie do kosztów eksploatacyjnych.

Umowy na czas określony z najemcami lokali komunalnych, weryfikacja ich sytuacji finansowej, a także sytuacji osób, które miałyby dziedziczyć prawo do najmu - to tylko część założeń projektu ustawy, która być może wejdzie w życie w przyszłym roku. To ważna zmiana także dla osób, które jako spadkobiercy najemcy zastanawiają się nad wykupem mieszkania wynajmowanego od gminy.



Czy według Ciebie gminy powinny mieć większą elastyczność w dysponowaniu swoim zasobem?

Autorem projektu jest Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Projekt jest propozycją zmian do ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Projekt powstał, by uelastycznić działanie gmin w zakresie gospodarowania własnym zasobem mieszkaniowym. Mieszkań jest zbyt mało, a kolejki oczekujących długie. W dużej mierze wynika to z sytuacji prawnej, w której najemca komunalny jest w zasadzie nie do ruszenia.

- Wszystkie gminy bardzo czekają na te zmiany. Ich wejście w życie nie sprawi, że gminy będą w idealnej sytuacji, bo dopiero rozwinięcie uprawnień dotyczących najmu okazjonalnego byłoby właściwym rozwiązaniem, ale wachlarz możliwości zwiększy się. Jest szansa, że w przyszłości kolejki oczekujących na lokal komunalny lub socjalny nie będą tak długie - mówi Dimitris Skuras, dyrektor w Wydziale Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Miejskim w Gdańsku.

Po poprawkach w ustawie mieszkania komunalne trafiałyby tylko do osób, które są w najtrudniejszej sytuacji. Umowy zawierane byłyby na maksymalnie pięć lat (minimalnie rok), po tym czasie gmina miałaby możliwość weryfikacji dochodów najemców, gdyby były odpowiednio wysokie, umowa nie byłaby przedłużana.

Inna ważna zmiana dotyczyłaby dziedziczenia prawa najmu. Po śmierci najemcy umowa - według autorów projektu - powinna wygasać. Jeśli spadkobierca chciałby przejąć mieszkanie po zmarłym, to gmina sprawdzałaby najpierw jego dochody. Jeżeli okazałoby się, że są wyższe od ustalonych przez gminę, wynajmujący będzie musiał opuścić lokal, albo wynająć go po nowej stawce.

W górę pójdą także czynsze. Projekt przewiduje, że podstawowe stawki czynszu będą musiały pokrywać przynajmniej koszty eksploatacji mieszkania.

- Według dzisiejszego stanu prawnego jeśli gmina nałoży czynsz wyższy niż trzy procent wartości odtworzeniowej lokalu najemca ma prawo wystąpić o uzasadnienie, a w przypadku dalszych wątpliwości zaskarżyć decyzję do sądu - tłumaczy dyrektor Skuras. - W praktyce gminy nie przekraczają tego progu, a czynsze nie pokrywają kosztów eksploatacji. Zatem właściciel, gmina, musi dokładać nie tylko do lokali socjalnych, ale także komunalnych.

Jeśli ustawa wejdzie w życie w kształcie proponowanym w projekcie to warto, aby osoby, które jako spadkobiercy dzisiejszego najemcy lokalu komunalnego zastanawiają się nad wykupem mieszkania od gminy przyspieszyły swoje działania - po śmierci najemcy, która nastąpiłaby po wejściu w życie ustawy wykup może stać się niemożliwy...

Opinie (105) 8 zablokowanych

  • co byście zrobili...

    mieszkam w komunalnym wybudowanym w 2008 roku, zostalam przesiedlona z mieszkania ktore miasto rozebralo ze względu na inwestycje ( dlatego tez nie moglam go wykupić) teraz oczywiscie tez nie moge wykupic bo mi miasto dalo nowe mieszkanie, place 1200 czynsu i ledwo wiaze koniec z koncem i krew mnie zalewa jak widze ze sasiad podnajmuje swoje komunalne bo jak go wysiedlali to dostal 2 miejsze zamiast tak jak ja jedno większe... może by się miasto wzielo za tych cwaniaków??? (oczywiscie chcialam wymienic mieszkanie na takie ktore moge wykupić ale mieszkan nie ma)... a poza tym na wieksze bez mozliwosci wykupu tez nik sie nie chce zamienić... i co niby mam zrobić? usiasc i plakac...

    • 15 2

  • komunalne?????

    Po co rodzina w takim mieszkaniu ma robic remont,dbac itp>?Skoro po smierci glownego najemcy nie mozna w nim zostac-to szkoda pieniedzy i sily.BYDLECE PANSTWO.Niech nam dadza boksy w stajniach i kaza za to placic.

    • 18 3

  • oj,oj....

    co to będzie? ile ludzi wyrzuconych? a gdzuie? nie chciałabym byc na miejscu urzędnika,który podejmuje takie decyzje...straszne uczucie musi to być...ja tylko spytam ,gdzie te pieniądze...za nie małe czynsze? w naszej kamienicy wszyscy płacą..od lat...a remontu ....zero! własciciel powinien zadbać..kasuje przecież....powinno sie miasto jako właściciela podać do sądu...zaniedbania wobec swoich własności....banda złodziejii i tyle w temacie!

    • 13 1

  • Trzeba stworzyć alternatywę (1)

    Teraz można mieszkanie ,,dostać'' albo kupić za niebotyczne pieniądze. A powinny być dostępne małe działki. Za rozsądną cenę a nawet lepiej ,,za darmo''. Trochę na wzór działek ogrodniczych. Na działkach ogrodniczych ludzie sami budują swoje domy. Wystarczyłoby stworzyć podobny,legalny system. ,,Altanki'' nie potrzebują zgody urzędników na budowę, a jakoś żadna, nawet dużo większa niż pozwala prawo PZD, się nie zawaliła. Koszt budowy jest nieporównywalnie niższy niż mieszkania deweloperów. Oczywiście musiałyby być ograniczenia. Na tych specjalnych działkach mogłoby być ograniczenie powierzchni domu, wymagania dotyczące estetyki itd, itp. Właśnie dlatego działki nie powinny być zupełnie własne, bo wówczas trudno wyegzekwować realizację ograniczeń.

    • 2 3

    • Trzeba też rozwijać budownictwo czynszowe

      Poczytajcie jak można to zrobić - wpiszcie w wyszukiwarce ,,Stefan Bratkowski domy czynszowe''

      • 1 0

  • komunalne powinno się stać prywatne

    jak ktoś mieszka to powinien mieć prawo pierwokupu - po cenie rynkowej minus powiedzmy 10%. Jak nie chce kupić to nie, to niech sobie wynajmie mieszkanie.
    Tylko własność prywatna spowoduje że np. stare kamienice będą wyglądały "normalnie". A tak to nikt (zwłaszcza miasto) o to nie zadba. Drugi efekt będzie taki że żule i patologia nie będzie mieszkały w środku miasta w najlepszych lokalizacjach, tylko na obrzeżach tak jak było kiedyś. Teraz jest kuriozalna sytuacja bo patole mieszkają w centrum za darmochę, a Ci do wzieli kredyty na 30 lat i zasuwają - na Szadółkach.

    Z innej beczki: znam przypadek gościa który ma 100m mieszkanie komunalne w świetnym miejscu i jednocześnie wynajmuje własne mieszkanie i na tym zarabia.

    • 9 7

  • Bogaty biednego nigdy nie zrozumie. (1)

    Kto nie zaznał biedy we własnym życiu nie będzie potrafił postawić się w sytuacji osoby która nie ma nic. Bieda jest jak topienie się, starasz się utrzymać na powierzchni, szamotasz się ale i tak już wiesz że toniesz. Sam sobie nie dasz rady. W dzisiejszych czasach system działa tak, że głowę ci jeszcze pomoże wepchnąć pod wodę. Ludzie trochę powstrzymajcię się w ferowaniu wyroków i wrzucaniu wszystkich ludzi do jednego wora, bo owszem są tacy co nie zasługują na mieszkania ale są i ludzie którzy już ich naprawdę potrzebują. Czy wy jesteście tak święcie przekonani, że wam się noga w życiu nie podwinie. Pozdrawiam

    • 14 4

    • prawie każdy doświadczył

      biedy (zwłaszcza te osoby które pamiętają PRL) i każdemu nie raz się powinnęła w życiu noga. Pytanie czy to ma być usprawiedliwienie? Dlaczego jednych traktuje się lepiej niż pozostałych? Czy niezaradność ma być uprawiedliwieniem?
      Wg mnie jak jesteś niezaradny/biedny to pracuj na maksimum możliwości i nie narzekaj że ci ciągle źle. Znam rodziny które są biedne ale nie wyciągają ręki bo wolą same zadbać o siebie (ciężko pracując CAŁĄ rodziną).

      • 5 5

  • Przypomnijmy sobie jak komunalne mieszkania były sprzedawane i kupowane przez podstawione osoby !! (1)

    Polaks jest rajem dla oszustwó,kombinatorów i zlodziejów.A uczciwi ludzie niech biorą kredyty na 50 lat!!

    • 10 0

    • TYLKO NIE WSZYSCY SĄ OSZUSTAMI SĄ TEŻ NORMALNI I NIE TAK ZAMOŻNI LUDZIE ,JAK TY

      • 1 1

  • ok każdy wie lepiej dla kogo sie nalezy mieszkanie a dla kogo nie. Pisanie o nierobach i o nieudacznikach to troche żenada. Najlepiej wziąć kredyt "gdzie mimo, że nie którzy mają 2 prace a nie są zdolni kredytowo" a tak na marginesie to dzieki takim osobom którzy brali kredyty bo chcieli mieć wille, a jak się później okazało nie spłacali a to spowodowało podwyźszenie warunków brania kredytu. Więc darujcie

    • 8 2

  • skąd w Was ludzie tyle zazdrości... zabrać, wywalić na bruk, nie dać... oby nikt z Was nie był nigdy w takiej potrzebie... bez dachu nad głową...

    • 8 1

  • Wasze

    ulice ,nasze kamienice,historia znowu się powtarza!!!

    • 6 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień otwarty deweloper Yareal

dni otwarte

Forum Rynku Nieruchomości - Korekta Kursu

3590 zł
forum
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane