• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Postępują zmiany w najmie krótkoterminowym

Michał Brancewicz
27 września 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
Tego lata w Trójmieście turystów nie brakowało, chociaż było ich mniej niż w poprzednich sezonach, co przełożyło się na mniejsze zyski osób zajmujących się najmem krótkoterminowym. Tego lata w Trójmieście turystów nie brakowało, chociaż było ich mniej niż w poprzednich sezonach, co przełożyło się na mniejsze zyski osób zajmujących się najmem krótkoterminowym.

Wynajmujący mieszkania turystom w Trójmieście przyznają, że obłożenie latem było satysfakcjonujące, ale ceny musieli obciąć średnio o połowę, więc zyski są mniejsze. Tymczasem w Śródmieściu Gdańska powstała pierwsza inwestycja mieszkaniowa, w której najem krótkoterminowy jest zakazany. Wiele polskich miast wciąż czeka na regulacje tych kwestii, jak ma to miejsce m.in. we Francji.



Wybierając się na urlop korzystasz z najmu krótkoterminowego?

Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna szacuje, że tego lata odwiedziło nas około 1 mln turystów z zagranicy, co oznacza spadek o 60 proc. w porównaniu z poprzednim sezonem. Z kolei nad morzem wypoczywało więcej niż zwykle turystów z Polski.

Inne statystyki, bazujące na analizie lokalizacji 45 tys. telefonów komórkowych, mówiły o wzroście o 27 proc. ruchu turystycznego na Pomorzu w porównaniu z pierwszą połową wakacji w 2019 roku.

Chętnych dużo, ale ceny niższe o połowę



W drugiej połowie lipca informowaliśmy, że właściciele mieszkań na wynajem krótkoterminowy odczuwają wyraźny spadek przychodów w tym sezonie i to się ostatecznie potwierdziło, ale z innego powodu niż brak zainteresowania turystów.

- Obłożenie miałem pełne, ale ceny musiałem opuścić o połowę, do ok. 150 zł za dobę - przyznaje pan Łukasz, który wynajmuje mieszkanie w Śródmieściu Gdańska, ale nie w samym centrum.
W podobnym tonie wypowiada się pani Magdalena, która udostępnia turystom mieszkanie we Wrzeszczu, w odległości ok. 2 km od plaży w Brzeźnie.

- Na początku sezonu było słabo, nawet na moment zawieszałam działalność, ale potem zaczęły wpadać rezerwacje. Ostatecznie było ich sporo, ale po porównaniu zysków do lat poprzednich, nie było tego widać - mówi.

Będzie licencja na najem krótkoterminowy?



Setki mieszkań w Polsce, a szczególnie w Trójmieście, kupowanych jest w celu najmu krótkoterminowego, co powoduje m.in. kłopoty z zaspokojeniem podstawowej potrzeby życiowej Polaków, jaką jest posiadanie własnego mieszkania, a przede wszystkim zakłóca spokój codziennego życia mieszkańców śródmiejskich części miast.

Władze i mieszkańcy popularnych wśród turystów miast europejskich domagają się regulacji prawnych dla tego segmentu rynku. Na przykład właściciele mieszkań w Paryżu i innych francuskich miast powyżej 200 tysięcy potrzebują specjalnej licencji, by móc prowadzić najem krótkoterminowy. Co więcej, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał właśnie, że decyzja francuskich władz ograniczająca taką formę wynajmu jest zgodna z europejskim prawem.

Od 2018 roku trwają prace nad projektem Białej księgi regulacji systemu promocji turystycznej w Polsce, która ma usankcjonować wynajem krótkoterminowy. Projekt, który został przygotowany przez samorządy Sopotu i Krakowa czeka już w sejmie. Toczą się również prace nad projektem Otwarte Dane Plus, którego efektem ma być powstanie bazy skategoryzowanych obiektów hotelarskich oraz innych obiektów noclegowych wpisanych do ewidencji w gminie przez wójta, burmistrza lub prezydenta.

Najem na co najmniej pół roku



Na oddanym do użytku w tym roku osiedlu Riverview nie można wynajmować mieszkań na krótki termin. Na oddanym do użytku w tym roku osiedlu Riverview nie można wynajmować mieszkań na krótki termin.
Na regulacje prawne nie czeka jeden z deweloperów - Vastint. To w wybudowanej przez tę firmę osiedlu Riverview, na bliskim ścisłemu Śródmieściu terenie zlokalizowanym za OłowiankąMapka, najem krótkoterminowy nie jest mile widziany.

- Zapis mówiący o warunkach koniecznych do prowadzenia wynajmu krótkoterminowego w zakupionym lokalu mieszkaniowym istnieje w projekcie regulaminu wspólnoty mieszkaniowej - informuje Ewa Łydkowska, rzecznik firmy Vastint.
Z naszym informacji wynika, że w regulaminie oraz w akcie notarialnym widnieje zapis, że mieszkania w tej inwestycji można wynajmować tylko na okres dłuższy niż 6 miesięcy.

Opinie (531) ponad 20 zablokowanych

  • (4)

    Nieuregulowany najem krótkoterminowy tworzy patologie, o których można poniżej wiele przeczytać, czyli problem jest realny i wymaga regulacji. Ale niedopuszczalne jest oskarżanie ludzi, którzy mają wysokie, opodatkowane dochody i kupują za nie m.in. mieszkania o złodziejstwo i oszustwo.
    Nieruchomości są i będą jednym z pięciu podstawowych form aktywów w portfelu inwestycyjnym obok akcji, obligacji, gotówki, czy metali szlachetnych. W obecnych czasach jeżeli chcesz osiągnąć min. 5% zwrotu z kapitału rocznie musisz mieć nieruchomości na wynajem (nie koniecznie na krótkoterminowy), albo inwestycje w tzw. RETI. Inflacja i niskie stopy procentowe lokat zjadają kapitał.
    Oprocentowanie obligacji Tier1 też jest niskie. Giełdy szaleją i do końca walki z pandemia będą to miejsca tylko do spekulacji. Złoto też jest przewartościowane przez strach. Więc chcąc nie chcąc nieruchomości będą ostatecznym wyborem wielu, choć nie jest to aktywo płynne, ale za to trwałe, z reguły nie tracące w dłuższej perspektywie na wartości, mogące przynosić stały dochód i co najistotniejsze ich obsługa nie wymaga głębokiej wiedzy ekonomicznej. A na wolnym rynku cenę kształtuje prawo popytu i podaży, stąd obecne ceny nieruchomości. Wprowadzenie podatku katastralnego dotknie, jak każdy podatek tego, kto płaci ostatni, czyli wynajmującego. Także na nic narzekanie i wyzywanie anonimowo innych od złodziei i oszustów i czekanie na cud, a czas pomyśleć jak legalnie zacząć więcej zarabiać.

    • 8 1

    • R E I T czyli Real Estate Investment Trust (3)

      a nie żadne tzw. reti czy inne sreti

      • 1 3

      • Sorry czeski błąd, ale ogólnie merytorycznie się zgadza, czy nie? (2)

        • 5 0

        • tak zgadza się. to nic nadzwyczajnego (1)

          nikt tu złodziejami nie nazywa ludzi posiadających mieszkania. czerpanie korzyści kosztem innych jak to ma miejsce w przypadku dzikiego najmu krótkoterminowego w formie znanej z tego kraju to forma oszustwa i złodziejstwa - póki co nie usankcjonowana. Można to trochę porównać do handlu kasetami Takt z muzyką na początku lat 90 - na dziko; kompletna samowolka; dziki wschód.

          • 5 2

          • Czyli tak jak handel kasetami zostanie to uregulowane, rozwiązania już istnieją, można implementować, cierpliwości.

            • 4 0

  • najemk krotkotrwaly,

    Mamy dosc wynajmowania mieszkan na tzw.hotelwe w budynkach mieszkalnych a szczegolnie starych zabytkowych kamienicach.Mieszkam w takiej i jest to horror we wrzeszczu.Przjezdzaa pseudo turysci a to zwykli hlajusy potem tancza krzycz a stropy prawie sie zarywaja. Tu musi wkroczy rzad i ustalic nowe prawo dla wlascicieli mieszkan inaczej sie nie da. My o to prosimy .mieszkancy takich domow.

    • 9 1

  • 2 kwestie i temat uciążliwości znika (1)

    1. minimalny okres wynajmu 3 doby
    2. wynajem tylko bezpośredni bez pośredników czyli pozbycie się wynajmującego "bez twarzy"

    problem w tym, że szczególnie drugi punkt nie przejdzie, za duże lobby. A w tej całej regulacji to samorządom głównie chodzi o to aby też z tego mieć kawałek tortu.

    • 5 5

    • posredniki to najgorsze pasozyty winne całej tej dege

      neracji. ludzie wynajmują letnikom od zawsze ale kiedys to osobiscie ogarniali a nie przez takich znanych w tej szarej strefie szkodników anonimowych jak marekszd&m czy dagmaraf z firmy słup sc

      • 3 1

  • No to Sopot będzie tylko dla bogaczy (3)

    Skończy się turystyka z dziećmi, rodzinne wyjazdy. Za 4 osobową rodzinę w Sopockich hotelach w tym roku trzeba było zapłacić 3 tys za dobę. No bo w hotelach nie ma pokoi rodzinnych - trzeba wykupić 2. Do tego koszmarnie drogie śniadania i obiady w restauracjach. Do tej pory zawsze można było pojechać z rodzinka do apartamentu, cała czwórka za 600 zł, ugotować obiad a na Monciak wyskoczyć na gofry. Teraz tylko milionerzy będą przyjeżdżać do Sopockich 5 gwiazdek. Ciekawe z czego utrzymają się gofry, lody, kebab itp. Władza woli, żeby zarabiały amerykańskie Sheratony czy Radisony a nie Polacy i mieszkańcy miast.

    • 5 11

    • To nie tylko Sopotu się tyczy. Duże rodziny mają problem tak jak mówisz bo musiałyby dwa pokoje wynajmować w hotelach. Dlatego wynajmują większe mieszkania. Wiele osób nie stać na hotele z górnej półki *****, a tych się otwiera w miastach dużo.

      • 2 2

    • a na cholerę do Sopotu na wakacje jechać jest mnóstwo ładniejszych miejsc w Polsce

      • 4 0

    • i bardzo dobrze

      niech będzie jak jurata! no teraz to jest gorzej niż Mielno

      • 3 0

  • Wakacje

    Ale na wakacje z AirBnb za tanioszkę to chętnie pojadę ... ;)

    • 4 0

  • (1)

    W Polsce jak ktoś więcej zarabia ludzie mówią że to złodziej, oszust, krętacz. Taka zazdrość i zawiść że on ma a ja nie mam. Większość na te mieszkania zarabia ciężką pracą lub kredytem. Jak ktoś jest zaradny to chyba dobrze... Bo nie jest na garnuszku państwa. Większość płaci za wynajem podatki i ma umowę za wynajem. Nie opłaca się na czarno bez umowy, bo lokator ci się nie wyprowadzi lub nie zapłaci. i co potem? Każdy o tym wie dlatego najem to umowa i podatki. Nie mówicie że nikt nie płaci podatku. Podatek jest 8 %, jeśli to mało to niech podwyższą.

    • 2 10

    • Jak zarabiasz kosztem spokojnego życia innych

      To jesteś oszustem, proste.

      • 3 0

  • (1)

    Ciekawe czy podatek kastralny będzie kiedyś wprowadzony? To wtedy mniej mieszkań by kupowano w celach zarobkowych bo podatek byłby od wartości mieszkania . A teraz podatek od nieruchomości to niewielkie kwoty. A kastralny były w tysiącach. Politycy tego podatku nie wprowadzają bo sami mają wiele mieszkań i wynajmują.

    • 6 2

    • Kataster wprowadzają od dobrych 25 lat bo już wtedy słyszałem, że lada moment ma być wprowadzony. No i lata lecą i podatku nie ma. I nie będzie.

      • 2 0

  • No i co im zrobią, gdy te regulacje właściciele zupełnie zlekceważą? Dokładnie nic, bo wywłaszczyć z tego powodu się nie da. I

    • 0 2

  • Czytam ten belkot (4)

    I smutek mnie ogarnia. Zawiść. Tyllko tyle. Komus sie piwodzi to do jemu. Modlitwa Polaka z filmu Dzień Świra. Ten ma lepiej ode mnie to ryp katastrem. A jak 13ke zabiora albo opodatkuja bykowe to juz nie nie nie.

    • 7 15

    • powodzi sie kosztem zycia innych? (1)

      • 4 4

      • Cos ci stanelo w gardle

        Idz do laryngologa dzialaczu.

        • 0 1

    • nie powodzi, tylko zyje kosztem innych, sprywatyzował sobie nielegalnie najem

      a uspołecznił wszystkie związane z tym koszty, jak chocby przeniesienie bazy mieszkaniowej dla gdańszczan poza centrum, co generuje niesamowite koszty. od dzisiejszy kapitalizm

      • 5 5

    • Dokładnie tak

      Tylko zabrać, opodatkować tak żeby musiał oddać za darmo, dowalić i daaaaać mi bo miiiiii się należyyyyyy. Tylko łapę wyciągać po wszystko i leżeć wentylem do góry Co to za zlot dziadów?

      • 4 4

  • Z tymi przepisami tak popłyną jak z

    ustanowieniem SOD w GM. Nie egzekwują własnych ograniczeń bo nie byłoby kasy z parkowania a co najwyżej 10zł/m-c od mieszkańca vs. ~70zł/dzień od przyjezdnego...

    • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte

Turniej Piłkarski Gedania Wrosystem Cup 2024

turniej
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane