Stare Przedmieście. Coraz więcej nowych inwestycji

Okolice południowego cypla Wyspy Spichrzów, ulicy Toruńskiej i Kamienna Grobla od lat są intensywnie zabudowywane przez deweloperów. Część inwestycji wprost sprzedawana jest na wynajem, inne - częściowo do mieszkania, częściowo pod wynajem. Lokale w tym obszarze mają śródmiejskie ceny.Czy chciałbyś zamieszkać w okolicy Toruńskiej i południowego cypla Wyspy Spichrzów?

tak, to świetna, rozwijająca się lokalizacja 25%
tak, gdyby większość mieszkań nie była wynajmowana na doby 30%
nie wiem, słabo znam tę część miasta 4%
nie, bo zabudowa jest gęsta i robi się tłok 10%
nie, bo jest tam za dużo mieszkań na wynajem 31%
zakończona Łącznie głosów: 622
Mogłoby się wydawać, że intensywne tempo zabudowy tej części miasta przyniesie zakończenie prac. Nie nastąpi to jednak zbyt szybko, bo planowane i rozpoczynane są coraz to nowe inwestycje.

Przy ToruńskiejZupełnie nowa budowa przy Toruńskiej rozpoczyna się obok mostu nad Nową Motławą zobacz na mapie Gdańska - w miejscu, gdzie na początku tego roku wyburzony został budynek CEZAL-u. Realizuje ją Marvipol Development. Dwie Motławy to pierwsza inwestycja w Trójmieście tego ogólnopolskiego, notowanego na giełdzie, dewelopera z Warszawy.

W budynku w kształcie litery L w sprzedaży będą trzy rodzaje lokali: apartamenty na wynajem i do zamieszkania oraz dwa lokale usługowe w parterze budynku, od strony ulicy Toruńskiej.

Sprzedaż apartamentów na wynajem oraz lokali usługowych na parterze już się rozpoczęła. Apartamenty usługowe powstaną na piętrach od pierwszego do czwartego. 62 lokale będą miały powierzchnię od 25 do 58 m kw. Ceny zaczynają się od 12 tys. zł netto za m kw. Ciekawe mieszkania powstaną na parterze i ostatnim - piątym - piętrze. Wszystkie będą miały antresole, które biorąc pod uwagę duże przeszklenia o industrialnej stylistyce, będą dobrze doświetlone. Do mieszkań na parterze przynależeć będą ogródki. Z kolei mieszkania na ostatniej kondygnacji z balkonami będą miały widok na rzekę. Apartamenty z antresolami deweloper planuje wprowadzić do sprzedaży wiosną 2019 roku, będzie ich 41.

Za architekturę budynku odpowiada biuro projektowe KD Kozikowski Design. Kolorystyka elewacji ma nawiązywać do otaczającej zabudowy. W narożniku od strony mostu budynek zaakcentowany będzie wyniesionym nieco ponad dach budynku przeszkleniem loggii.

- Okolice Wyspy Spichrzów, gdzie powstaje nasza inwestycja Dwie Motławy to fragment Gdańska, który obecnie przechodzi rewitalizację i przyciąga kolejnych inwestorów. Z tego powodu przewidujemy, że oferowane przez nas apartamenty szybko znajdą nabywców - podkreśla Mariusz Poławski, wiceprezes zarządu Marvipol Development S.A.
Zakończenie inwestycji i oddanie lokali planowane jest w IV kwartale 2020 roku.

Kolejne dwie inwestycje przy Toruńskiej są w trakcie przygotowywania. Pierwsza z nich to niewielka kamienica o nazwie Nowa Toruńska, którą w sąsiedztwie Dwóch Motław zobacz na mapie Gdańska od dłuższego czasu realizować planuje PB Górski. W budynku powstanie około 20 apartamentów, a deweloper wstępnie planuje rozpoczęcie inwestycji na przyszły rok.

Dużą, wieloetapową inwestycję w tej części miasta od kilku lat planuje także Invest Komfort. Działka pomiędzy ulicą Toruńską a Grodzą Kamienną zobacz na mapie Gdańska jest przygotowana do rozpoczęcia inwestycji. Deweloper przyprowadził konkurs architektoniczno-urbanistyczny na zagospodarowanie tego terenu (wszystkie prace prezentowaliśmy w naszym portalu), wykonane są także prace archeologiczne. Szczegóły projektu nadal są jednak dopracowywane, a wszystkie dostępne dotąd wizualizacje prezentują tylko koncepcje.

Południowy cypel Wyspy SpichrzówTen fragment miasta w ostatnich latach został już niemal w całości zabudowany. Największą nowością, która co prawda nie znajduje się na samej wyspie (ale na nią "patrzy"), jest Rezydencja Wintera firmy Ekolan. To pierwsza inwestycja klasy premium tego dewelopera, który do tej pory specjalizował się w projektach z segmentu popularnego. Projekt inwestycji powstał w pracowni BJK Architekci. Otoczenie budynku jeszcze nie robi wrażenia, bo dopiero po uzyskaniu odpowiednich uzgodnień od miasta Ekolan urządzi zielenią skrawek między swoim budynkiem a nabrzeżem zobacz na mapie Gdańska. W trakcie przygotowywania jest także projekt rewitalizacji Targu Maślanego, nie jest on jeszcze znany. Zaawansowane są natomiast prace przy remoncie dwóch zabytkowych budynków, które wraz z Rezydencją Wintera tworzą otoczenie targu.

Czytaj więcej na temat historii Starego Przedmieścia

Przejście bramne, które powstało w budynku od strony Motławy, pozwala przechodzić pomiędzy targiem a nabrzeżem. Sufit i ściany przejścia niemal w całości wyłożone zostały lustrami, co daje bardzo ciekawy efekt przebywania jednocześnie w przestrzeni przed, za i wewnątrz budynku. Elewacja wykończona jest tylko jednym rodzajem materiału - cegłą, dzięki czemu bardziej odczuwalna jest bryła budynku z łamanym dachem. Odzwierciedlenie tego kształtu znajduje się w lokalach na najwyższym piętrze - powstały tam niebanalne wnętrza, w których na otoczenie patrzy się nie tylko przez okna dachowe, ale także okna sięgające podłogi. Dzięki temu spichlerze po drugiej stronie rzeki wydają się być dosłownie na wyciągnięcie ręki. W sprzedaży została jeszcze około połowa apartamentów, dostępne są także takie z których oglądać można targ, Główne Miasto i rzekę. Ceny w promocji zaczynają się od 9 150 zł za m kw.

Na samym południowym cyplu Wyspy Spichrzów nie można już znaleźć lokali z rynku pierwotnego. Stosunkowo nowe inwestycje Nowa Motława (Dekpol) i Chmielna Park (Inpro) są dawno wyprzedane. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku trzeciego etapu inwestycji Aura Gdańsk (Mill-yon Gdańsk), który nadal jest w budowie od strony łączącego obie Motławy kanału wzdłuż Toruńskiej zobacz na mapie Gdańska. Chociaż zakończenie budowy planowane jest na III kwartał 2019 roku, to od wielu miesięcy lokali w sprzedaży już nie ma. Ostatni apartament na wynajem (hotelowy) został tylko w inwestycji Waterlane Island, która pozwolenie na użytkowanie uzyskała na początku tego roku. Za 53,4 m kw. na trzecim piętrze zapłacić trzeba 695 tys. zł (do wyboru są ewentualnie dwa lokale usługowe na parterze po 10 tys. zł netto za m kw.).

U zbiegu Jaglanej i Chmielnej zobacz na mapie Gdańska w przygotowaniu jest kolejna inwestycja dewelopera Marvipol, który działkę w tym miejscu kupił nieco ponad rok temu. Projekt ani dokładna funkcja budynków nie jest jeszcze znana, ale inwestor podkreśla, że trwają intensywne prace nad przygotowaniem budowy i sprzedaży.

Przy Kamiennej GrobliChociaż inwestycje po tej stronie Nowej Motławy formalnie powstają na Dolnym Mieście, to jednak ze Starym Przedmieściem sąsiadują.

Pomiędzy Kamienną Groblą oraz ulicami Śluzy i Jałmużniczą powstaje tu Riverfront Apartments. Deweloperem jest Opus Investment - to jedyny projekt, jaki deweloper realizuje na terenie Trójmiasta. Projekt powstał w pracowni Forma Architekci, a sprzedaż lokali prowadzą pośrednicy z biura Emmerson.

W sześciokondygnacyjnym budynku zaprojektowano 84 lokale dwu-, trzy- oraz czteropokojowe oraz pięciopokojowy apartament usytuowany na czwartym piętrze (nadal można go kupić). Pod budynkiem powstała dwupoziomowa hala garażowa. Zielony dziedziniec za budynkiem będzie ogrodzony od strony ulicy Jałmużniczej. Sprzedaż lokali jest na półmetku. Ceny zaczynają się 7 900 zł za m kw.

W bezpośrednim sąsiedztwie zobacz na mapie Gdańska na rozpoczęcie inwestycji czeka stara fabryka. Deweloper (Intuo), choć wystąpił już o pozwolenie na budowę, nie chce póki co ujawnić wizualizacji. Elewacja frontowa od strony Kamiennej Grobli objęta jest ochroną konserwatorską, więc tu wielkich zmian nie będzie. Wiadomo, że w budynku powstaną lofty, a część zostanie przeznaczona na hotel lub aparthotel.

Nieopodal od dawna powstaje też budynek przy Toruńskiej 22 zobacz na mapie Gdańska. Obecnie za realizację odpowiada firma Veroni. Inwestor deklaruje, że budowa zakończy się w pierwszym kwartale 2019 roku. Wtedy też rozpocznie się sprzedaż mieszkań i znane będą ich ceny.

Fabryka przy Kamiennej Grobli. Materiał ze stycznia 2017 roku.

Opinie (136) ponad 10 zablokowanych

 • Ciekawe ilu mieszkancow Gdanska (18)

  Zostanie wlascicielami tych "inwestycji", niestety pewnie mniej jak 10%, a reszta to "Tygrysy Europy".

  • 84 9

  • (3)

   To inwestycje glownie dla ludzi spoza Gdanska. Uwierz,ze nie chcialbys mieszkac w sasiedztwie imprezy za impreza.

   • 34 1

   • (2)

    przyszli właściciele spoza Gdańska, też w tych apartamentach stale nie mieszkają.

    • 21 1

    • oni nie (1)

     ale turyści, którym wynajmują, znajomi, znajomi znajomych... końca imprez, wymiotowania przez balkon i po klatkach, wycia naćpańców i orgii nie widać

     • 19 3

     • Bardzo dziwna architektura.

      • 2 0

  • Dlatego napisalem ze dla Tygrysow (10)

   Ktorzy kupuja inwestycyjnie. Tylko tacy z nich Janusze biznesu, co kupuja na "gorce". Jesli ktos ma troche pojecia to w obecnej chwili mieszkania na biznes nie kupuje. Po drugie w Centrum miasta nie ma osiedli "mieszkalnych" wszystko wynajmowane, uwazam ze to jest problem, ze wszedzie widzi sie tylko biznes, a nie buduje dla "ludzi"

   • 29 4

   • .. "to jest problem, że wszędzie widzi się tylko biznes, a nie buduje dla ludzi" ? (6)

    przeciwnie, ... to jest właśnie lokalizacja dla turystów, a nie dla zwykłych "ludzi"
    Dla stałych mieszkańców są np. dzielnice południa.
    Wyobrażasz sobie turystów, którzy przyjeżdżają na kilka dni do Gdańska, a mieszkają w dzielnicach południowych, albo za obwodnicą? Nie oczekuję odpowiedzi :)
    Stali mieszkańcy nie chcą mieszkać w dzielnicach typowo turystycznych (i słusznie), więc nie dziwi, że deweloperzy w lokalizacjach śródmiejskich i w pasie nadmorskim skupili się na inwestycjach typowo na wynajem
    Nawiasem mówiąc, nikt nikomu nie broni mieszkać w tych lokalizacjach na stałe ;)

    • 8 23

    • Krzycz Trybson! (3)

     Dla turystów to się powinno budować hotele, a nie osiedla. :) No ale kto bogatemu zabroni inwestować w te mieszkania pod najem krótkoterminowy, jednak przy tej ilości inwestycji w tych "turystycznych" okolicach, to jeśli ktoś twierdzi że weźmie na to gigantyczny kredyt i mu się interes w ciągu kilku lat nie wysypie to jest jednak naiwny. :) Co innego jak ktoś nie wie co z hajsem robić i dywersyfikując część pieniędzy wkłada w tego typu nieruchomości celem zabezpieczenia. Jest to lokata niskiego ryzyka i lokując w tego typu nieruchomościach ma praktycznie pewność że straci nie więcej niż kilkadziesiąt procent nawet w przypadku bardzo poważnego krachu.

     • 20 0

     • (2)

      gdyby budowano tylko hotele, wtedy zarzut, że buduje się tylko dla turystów byłby uzasadniony ;)

      • 4 3

      • buduje się tylko hotele i apartamenty pod wynajem dla turystów, więc jak najbardziej jest uzasadniony (1)

       • 2 3

       • Mijasz się z prawdą. Nikt Ci nie zabrania zameldować się w mieszkaniu i mieszkać na stałe, zważywszy, że są również w ofercie duże mieszkania. Nawet na Ołowiance jest taka możliwość, bo oprócz apartamentów hotelowych są apartamenty mieszkaniowe.

        • 2 1

    • dlaczego dla stałych mieszkańców jest południe? (1)

     bez infrastruktury, bez transportu, w korkach - nie no cud miód malina. Gdańszczanie chętnie by kupowali mieszkania na obrzeżach Śródmieścia gdyby tam nie były ceny jak z kosmosu, zbyt wysokie nawet dla tych którzy zarabiają powyżej średniej krajowej. Dajemy się wypychać coraz dalej w stronę obwodnicy a miasto zajmują cwaniaczki i inwestorzy.

     • 1 2

     • Dla stałych mieszkańców jest południe, ponieważ ...

      na południu nie należy spodziewać się turystów, którzy są uciążliwi w codziennym życiu. Poza tym mieszkania na południu Gdańska są tańsze i bardziej dostępne dla większości społeczeństwa.
      Ceny są rynkowe i naiwnością jest wymaganie niskich cen w miejscach, gdzie zawsze znajdą się kupcy gotowi zapłacić krocie ... i nie koniecznie są to cwaniaczki, tylko ludzie mający odpowiednią ilość kasy. Ba, ... Oni płacą grubą kasę często dlatego, że sąsiadów mają również odpowiednio majętnych, którzy nie patrzą na nich codziennie zazdrosnym wzrokiem.
      Też chciałbym jeździć nowiutkim mercedesem, ale nie stać mnie, więc jeżdżę sprowadzoną z Niemiec używaną Toyotą, która całkiem nieźle prezentuje się pod blokiem, ale na Ujeścisku. Nawet gdyby ktoś dał mi za darmo mercedesa i apartament na Ołowiance, to musiałbym go sprzedać, bo nie stać byłoby mnie na ich utrzymanie. Oczywiście za free nie oddałbym ani apartamentu, ani mercedesa ;)

      • 2 1

   • Takie prawo rynku (1)

    Możnaby budować mieszkania "dla ludzi" tam, ale wtedy skończyłoby się na obdrapanych kamienicach komunalnych... Glówne Miasto zresztą tak odbudowali: jako osiedle robotnicze w centrum....
    Pewnie, że najlepiej aby klasa średnia tam mieszkała ale ona mieszka w domach w gminach ościennych....

    • 5 5

    • Zależy kto kogo ma za

     normalnego mieszkańca. Poza osobami zarabiającymi najniższa krajową w Gdańsku mieszkają też ludzie troszkę bardziej zamożni, którym zależy na tym, żeby mieszkać w kowym budownictwie. :) i to nie jest tylko prezydent i politycy, ale normalni ludzie na wysokich stanowiskach, ale też lekarze, mechanicy, marketingowcy, kierownicy...

     • 1 6

   • o tej "górce" słyszę już od co najmniej 4 lat :)

    i jakoś ciągnie nie może "upaść"...

    • 3 2

  • średniomiejskie ceny (2)

   zaczynaja sie od 12tyś za m.................................

   • 0 0

   • netto, za m2, czyli 20 tysięcy z wykończeniem (1)

    czyli 50 m za 1 mln PLN :D

    W beznadziejnym hotelowcu-burdelowcu Kozikowskiego w otoczeniu kolejnych, takich samych. To się sprzeda, ale nie w Polsce. W kraju takich idiotów brak, chyba że złodzieje, mokra forsa

    • 1 2

    • Apartamenty w condohotelu Grano sprzedawane są po 23tys za m2 i większość jest już sprzedana. Wynika z tego że, są tacy, którzy poteafia docenić architekturę Kozikowskiego. :)

     • 2 0

 • Piękny Gdańsk! (2)

  Miasto z morza i sztormów

  • 20 10

  • Zgoda (1)

   To wreszcie obiektywny głoś jakże odmienny od tych prostackich hejtów. Gdańsk jak żadne inne miasto w Polsce zmienia się pozytywnie . To zasługa inwestorów, władz a także architektów. Porównując to co się buduje w Gdańsku z innymi miastami to znakomita większość projektów to dobra, odważna architektura o lokalnym charakterze. Rzeczywiście dużo na Wyspie Spichrzów projektuje Kozikowski. Mnie jego projekty się podobają szczególnie deo plaza. to dobra architektura ale oczywiście nie dla etatowych krytykantów i pieniaczy.

   • 7 3

   • Marek, popieram Twoją opinię w całości.

    Komentarze etatowych krytykantów i pieniaczy należy ignorować

    • 3 2

 • nowy budynek przy Targu Maslanym - jestem na tak (3)

  takie jest to niby spokojne, a jednak z charakterem. Przejeżdżam tam codziennie i mi się podoba

  • 21 23

  • eeee

   -ruch samochodow non stop
   -smrod z motlawy pojawi sie jak tylko zrobi sie cieplo
   -90 % mieszkancow to beda goscie najmu krotko terminowego wiec impreza non stop
   -cena o wiele zawysoka

   • 19 6

  • bzdura (1)

   Smutny ten projekt BJK. Budynki niby kamieniczki ale dziwnie obcięte w połowie. Elewacje nudne do bólu

   • 5 0

   • elewacje w płytkach, to nie cegłą

    • 2 0

 • Same lodziarnie... (4)

  Apartamenty uslugowe

  • 40 5

  • Studentki będą miały gdzie dorabiac na swoje "gustowne"news balancy i ajfony (3)

   • 20 3

   • Obrażasz ludzi (2)

    mnie by było wstyd coś takiego wypisywać tylko dlatego, że ktoś jest bogatszy i ma nowe mieszkanie... wstyd po prostu

    • 1 16

    • chyba nie rozumiesz co czytasz i komentujesz - ale to twój problem :)

     • 11 1

    • Jakas utrzymanka vanessa się oburzyła;)

     • 3 3

 • Zabawnie wygląda na grafice jacht motorowy z uniesionym kadłubem i wyraźnym kilwaterem (1)

  pokazany w skręcie w lewo 10 - 12 metrów od podpór mostu wzdłuż ul. Toruńskiej. Przy prędkości, w jakiej taka konfiguracja byłaby możliwa, żaden szyper nie uniknąłby uderzenia w nabrzeże Motławy.

  • 26 0

  • Zawraca na ręcznym

   • 6 0

 • (1)

  Batycki jest przerabiany na apartamenty? Wow nie wiedzialem! Mase lat temu bylem tam u nich po kawalek skory na zpt.

  • 18 0

  • to nie są inwestycje dla ludzi co chcą mieszkać

   • 2 1

 • Urbanistyka tych nowych inwestycji to dramat. Mieszkania na parterach, brak pierzei, puste ściany wzdłuż nabrzeży. Gratulacje dla pracowników Biura Rozwoju Gdańska za tak świetne plany zagospodarowania.

  • 52 10

 • (8)

  Kozikowski juz duzo ma realizacji w tym miescie, czy to jakis wałek?

  • 43 13

  • Kozik maczany w budyniu

   Od wielu lat. Cala wyspa spichrzow jest jego i okolice

   • 17 6

  • Wałek z Bielawskim

   ale gdyby miał z nim układ, ale przynajmniej robił coś na poziomie Olsztyna, to ok, a dostajemy katalog z Rumunii, zeszredoway na sr*jtaśmę

   • 24 6

  • Kozikowski - pomorski król kiczu i tandety

   • 15 5

  • obiektywnie

   projekt Kozikowskiego najlepszy z prezentowanych, najgorszy zdecydowanie to ten forma architekci przy Kamiennej Grobli

   • 3 3

  • Niby dlaczego (3)

   Projekty zlecają mu różni prywatni inwestorzy, nie ma ani jednej inwestycji miejskiej i gdzie tu niby wałek. Nie wałek tylko zawiść

   • 5 5

   • Jak ktoś dostaje zlecenia dzięki koneksjom w Wydziale Urbanistyki i Architektury UM w Gdańsku to jest to wałek. (2)

    Ta pracownia prowadzi ponad 20 projektów w Gdańsku, nawet w Warszawie znani architekci nie prowadzą naraz tylu projektów w jednym mieście.

    • 4 2

    • Zazdrość (1)

     Jest dobry ma dobre biuro to ma kontrakty. Weź wzór i nie zazdrość

     • 2 1

     • Cecylia, Dagmara, Marek, Wiesław

      • 0 0

 • (4)

  Przecież wg obrońców klimatu i tak niedługo zaleje Gdańsk.Po co tu inwestować i do tego nad samą wodą :)

  • 21 11

  • przecież widzisz tę urbanistykę Kozikowskiego (1)

   płoty, zasieki, ogródki, tuje i sztuczna palma - jako linia obrony przed nabrzeżem

   • 7 2

   • ok, rozumiem już wszystko

    • 3 2

  • to Ci powiedział, że obrońcy klimatu i inwestorzy w tej okolicy to ta sama grupa ludzi? (1)

   Poza tym, jeśli 10 grudnia za oknem bardziej świat przypomina wczesną jesień, a nie zimę to kpienie ze zmian klimatu jest kpiną z własnych zdolności poznawczych.

   • 0 4

   • czy tam jest wniosek logiczny, że dweloperzy=obrońcy klimatu?
    gdybyś szanownie obserwował przyrodę i pogodę to zauważyłbyś, że nastąpiło przesunięcie pór roku, w maju jest tak sobie, czerwiec dopiero rozkwita, we wrześniu potrafi przygrzać w październiku zaczyna się dopiero złota polska jesień, grudzień wygląda jak listopad a śnieg i mrozy następują dopiero w styczniu/lutym
    a i tak ludzie nie mają z tym za wiele wspólnego bo klimat Ziemi zmienia się cały czas! kontynenty się przesuwają, zmienia się biegun magnetyczny, kiedyś np. teren Polski leżał pod warstwą lodu a jeszcze dawniej na Antarktydzie (sic!) rosła tropikalna dżungla i żyły tam megakrokodyle
    bum! do szkoły wracaj i doucz się

    • 2 0

 • jednym słowem ... taniocha (3)

  w porównaniu do np. ... apartamentów w condohotelu Grano, który budowany jest też na Wyspie Spichrzów

  • 15 2

  • A moim zdaniem obydwa projekty są siebie warte.

   • 1 3

  • Standard (1)

   Standard inwestycji Grano i Dwie Motławy wydaje się być podobny. Oba projekty różne i dobre mimo że ten sam architekt Kozikowski. Widać nie robi sztampy i nie powtarza pomysłów.

   • 4 2

   • Zgadzam się, że projekty są spoko

    • 2 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ogłoszenia polecane

Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
28200 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
17150 zł/m2
Gdynia Gdynia Port
16800 zł/m2
Gdynia Orłowo
16700 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
16000 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane