• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Trójmiasto w Budowie. Zmienia się sąsiedztwo ECS

Ewa Budnik
4 lutego 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (235)

Budynek, który rośnie w sąsiedztwie ECS to pierwszy etap wielofunkcyjnej zabudowy, która realizowana jest etapami.

Cykl Trójmiasto w Budowie to zapis zmian w eksponowanych przestrzeniach Gdańska, Sopotu i Gdyni. Miesiąc temu zajrzeliśmy do niewidocznych z zewnątrz części budynku Oliwa 501, który powstaje naprzeciwko pętli tramwajowej w OliwieMapka. Dzisiaj sprawdzamy postępy na budowie wielofunkcyjnego projektu Żurawie w bezpośrednim sąsiedztwie Europejskiego Centrum SolidarnościMapka. Widać tutaj już kształt pierwszego budynku z mieszkaniami.



Czy chciał(a)byś zamieszkać na Młodym Mieście?

Przeobrażenie terenów postoczniowych w tętniącą życiem część Gdańska jest coraz bardziej dynamiczne.

Pierwsze mieszkania są przekazywane na osiedlu DokiMapka, niebawem otwarta zostanie wielofunkcyjna MontowniaMapka z dużym food hallem.

Coraz wyraźniejszy staje się także kształt pierwszego etapu inwestycji Żurawie realizowanej obok ECS, pomiędzy ulicami Popiełuszki, Jaracza i NowomiejskąMapka przez fińskiego dewelopera YIT.

Właśnie powstaje tu trzyklatkowy budynek z 243 mieszkaniami. Będzie on miał zróżnicowaną wysokość, przy czym jego najwyższa - 12-kondygnacyjna - część będzie jednocześnie najwyższym nowym budynkiem powstałym dotąd na terenach postoczniowych. Pozostałe dwie części będą miały 10 i 8 kondygnacji.

Jedna hala garażowa pod dwoma etapami



W kolejnych dwóch etapach postanie tzw. budynek co-livingowy z niewielkimi mieszkaniami na wynajem oraz, zlokalizowany przy prowadzącej do Nomusa ulicy JaraczaMapka, biurowiec o powierzchni około 20 tys. m kw.

Chociaż w tej chwili wyrasta bryła budynku mieszkaniowego, to można uznać, że budowa drugiego etapu właściwie już się rozpoczęła.

- Już w pierwszym etapie, ze względu na napór wód podziemnych, musieliśmy zrealizować podziemną halę garażową jednocześnie pod częścią mieszkaniową i co-livingową - opowiada Hubert Andrejas, kierownik projektu z ramienia YIT. - Dwa etapy zabudowy posadowione będą zatem na wspólnej płycie fundamentowej. Z tego powodu część pali pod zabudową co-livingową została zaprojektowana nie tylko, by unieść obciążenie, ale także znieść "wyciąganie z podłoża". Ciężar budynku mieszkaniowego spowoduje bowiem, że niedociążona część płyty podniesienie się w części, gdzie dopiero powstanie kolejny budynek. Pale pod tą częścią mają zatem specjalne zbrojenie i kotwy, które będą zapobiegały temu zjawisku. W samą tą część, czyli tzw. stan zero, wbudowane zostało tysiąc ton stali.

Pierwszy budynek do końca roku



Budowę obsługują obecnie cztery żurawie wieżowe, jeden z nich pozostanie tu aż do ukończenia konstrukcji drugiego etapu.

Na budowie pracuje około 150 osób. Na tym etapie 80 procent z nich wykonuje prace żelbetowe, pozostałe 20 proc. to murarze, monterzy okien oraz osoby odpowiedzialne za instalacje sanitarne i elektrycy.

Półwysep Drewnica - ta część Młodego Miasta ma przyciągać Półwysep Drewnica - ta część Młodego Miasta ma przyciągać

- W tej chwili trwa wykonywanie stanu surowego konstrukcji budynku. Prowadzony jest także montaż okien, murowanie, lada dzień zacznie się tynkowanie. Elewację planujemy zacząć układać w marcu - mówi Patryk Paliwoda, kierownik budowy z firmy Mota-Engil, która na budowie Żurawi jest generalnym wykonawcą. - Wykonane jest około 36 proc. tego etapu inwestycji.
Harmonogram przewiduje zakończenie budowy na koniec tego roku.

Pochodząca z Finlandii firma deweloperska YIT podkreśla swoje związki z gdańskimi terenami stoczniowymi: stoczniowe żurawie będące ikoną Młodego Miasta również pochodzą z Finlandii. Pochodząca z Finlandii firma deweloperska YIT podkreśla swoje związki z gdańskimi terenami stoczniowymi: stoczniowe żurawie będące ikoną Młodego Miasta również pochodzą z Finlandii.

Cegła i lustrzana okładzina w najwyższej części



Jak będzie wyglądała elewacja można już zobaczyć na próbce, która ułożona została od strony ul. Popiełuszki. Powstała ona między innymi w celu konsultacji materiału wykończeniowego z konserwatorem zabytków. Będzie to tradycyjnie wypalana cegła pocięta na płytki.

- Zastosowane zostaną dwa odcienie fug - jaśniejsza i ciemniejsza. To spowoduje ciekawy efekt optyczny. To, w połączeniu ze zróżnicowaniem grubości docieplenia, na którym ułożone zostanie wykończenie elewacji spowoduje, że będzie ona bardziej dynamiczna niż zwykłe ceglane płaszczyzny. Te zabiegi, zgodnie z zaleceniami konserwatora, mają podkreślić architektoniczne nawiązania do istniejącej na terenach stoczniowych zabudowy - wyjaśnia Hubert Andrejas.
Wszystkie lokale będą miały aluminiowe okna, a balkony i loggie wyposażone zostaną w szklane osłony - lumony, które umożliwią mieszkańcom korzystanie z tych przestrzeni niezależnie od warunków atmosferycznych.

- Dodatkowo budynek mieszkaniowy w najwyższej części, tj. na kondygnacjach 11 i 12, zostanie wykończony aluminiowymi płytami kompozytowymi, które będą odbijały światło pod różnymi kątami. Ta "korona" budynku będzie go zdecydowanie wyróżniać sprawiając także, że te dwie kondygnacje będą niejako "rozpływać się w niebie".
  • Dwie najwyższe kondygnacje części mieszkaniowej (od strony ul. Popiełuszki) zostaną wykończone jaśniejszymi od reszty elewacji płytami. Budynek ma dzięki temu robić wrażenie niższego niż w rzeczywistości.
  • Widok zabudowy od strony skrzyżowania ul. Popiełuszki i Nowomiejskiej.
  • Przed przejściem bramnym prowadzącym do wnętrza zabudowy od strony skrzyżowania ul. Jaracza i Nowomiejskiej w nawierzchni chodnika ułożone zostaną tory przypominające o historii tego terenu.
  • Część biurowa od strony ul. Jaracza, która powstanie w trzecim etapie również będzie miała zróżnicowaną wysokość.

Nietypowy kształt zabudowy



- Lokalizacja jest wyjątkowa, sąsiadujemy z terenami stoczniowymi i Europejskim Centrum Solidarności. Dlatego przygotowanie projektu powierzono doświadczonemu fińskiemu architektowi - prof. Rainerowi Mahlamäki. Odpowiada on m.in. za projekt muzeum Polin w Warszawie - podkreśla Hubert Andrejas.
Przy wkomponowaniu zabudowy w tę przestrzeń uwzględnione musiały być tzw. osie widokowe, które osobom poruszającym się w otoczeniu zabudowy pozwolą podziwiać ważne na terenach stoczniowych widoki. W tym kontekście nazwa inwestycji - Żurawie - nie jest przypadkowa. Całość kompozycji czytelna będzie oczywiście po zakończeniu inwestycji.

- Ta zabudowa to nie są typowe sześciany. Bryła ze zróżnicowaną wysokością, różnymi uskokami, zróżnicowaną elewacją sprawi, że zabudowa przez długie lata będzie przyciągała uwagę - mówi kierownik projektu.

Tarasy i dziedzińce dla mieszkańców



Widoki z najwyższych kondygnacji w kierunku terenów stoczniowych oraz zielonych wzgórz morenowych nie będą zarezerwowane tylko dla właścicieli znajdujących się tam mieszkań. Na dachu budynku zaplanowano bowiem zielone tarasy widokowe. Będą z nich mogli korzystać wszyscy mieszkańcy.

Młode Miasto. Nowe otwarcie w Stoczni Cesarskiej? Młode Miasto. Nowe otwarcie w Stoczni Cesarskiej?

Wspólna przestrzeń, dostępna też dla osób z zewnątrz, zaplanowana została także w formie dwóch wewnętrznych dziedzińców. Jeden z nich, otoczony częścią mieszkaniową, położony będzie wyżej - na stropie pierwszej kondygnacji. Drugi, pomiędzy trzema budynkami znajdzie się o kondygnację niżej. Oba połączone zostaną windą terenową dla osób niepełnoprawnych, wypełnione zielenią i małą architekturą.

Według informacji od dewelopera sprzedaż mieszkań w tym projekcie przekroczyła ponad 50 proc.

Inwestycje

Miejsca

Opinie (235) 10 zablokowanych

  • To skandal, że "Żurawie" odwócone tyłkiem od Nowej Wałowej, głównej ulicy Młodego Miasta. Nawet chodnika tam nie ma, nie mówiąc o lokalach w parterze. Goła pusta ściana i trawniczek w środku miasta. Porażka.

    • 10 6

  • SKM Stocznia do remontu bo to wstyd jest (1)

    Niebawem ten przystanek będzie coraz bardziej wykorzystywany

    • 12 1

    • Nie bedzie bo zniszcza cala produkcje sroczniowa

      • 0 1

  • Mordor taki trochę

    Rozumiem że centrum i blisko wszędzie i że jest woda. Ale mieć okno na kupę żelastwa, słuchać piaskowania statków i wdychać opary to słaba opcja jak za taką kosmiczną kasę, nie?

    • 18 5

  • Autor

    A kto to są osoby niepełnoprawne?

    • 3 1

  • Niszczenie gospodarki miasta nazywają rozwojejm miasta hahaha.No tak ale Gdańsk jest republiką deweloperów tu najwyzsze ceny w

    To czego oczekiwac mamy?ESC budynek pomnik ProOPagandy POlitycznej to co ma powstac wokoło niego?

    • 12 7

  • Niszczenie Polski Morskiej w Gdańsku trwa !!!!!!

    Miejsce gdzie przez wiele lat budowano statki , Wałęsa skakał przez płot ( ha, ha , ha ) teraz Dulkiewicz chce zabetonować . No a jak się nie ma nic wspólnego z morzem to się tak działa.

    • 13 10

  • (2)

    Szkoda że nikt nie zajmie się sąsiadującymi kamienicami.

    • 10 4

    • Bo nas mieszkańców nie stać w tym momencie na remont elewacji! (1)

      Wszyscy by chcieli najlepiej nas wyburzyć i postawić więcej betonozy. Tak jak zwykli ludzie, wspólnoty też mają teraz problem ze zdolnością kredytową a miasto samo nie zrewitalizuje

      • 1 4

      • Czyli miasto ma wam zapłacić, aha

        I może dorzucić do tego po hawajskiej? Szkoda pieniążków na coś takiego jak elewacja, ale pewnie każdy ma samochód mieszkając w centrum, co?

        • 1 0

  • Hotele? (1)

    Mieszkania na wynajem dla turystów tak jak ma to miejsce w Bastionie Walowa. Obawiam sie że będzie tętnić życiem w okresie letnim i weekendy

    • 9 4

    • Czy wystarczy turystów dla tylu nowych

      Mieszkań? Już wielu inwestorów wycofało się z tego pomysłu. Obłożenie cofa się

      • 2 1

  • (3)

    Rozwalenie Stoczni Gdańskiej i zamienienie jej w osiedle mieszkaniowe to chyba jeden z największych absurdów w Trójmieście. Zburzcie jeszcze Remontową i postawcie bloki na Holmie.

    • 16 7

    • Stocznia zbankrutowała gdy nadzorował ją w imieniu Skarbu Państwa Maciej Płażyński- dla przypomnienia (1)

      • 4 3

      • stocznia została skaznana na bankrucję

        Gdy "geniusz z Radomia" wydzielił z jej stanu posiadania strategiczne zasoby i przekazał jej amerykańskiemu wspólnikowi z firmy "Synergia" wielu imion.

        W ten sposób stocznia musiała płacić haracz od własnej działalności a "wspólnik" i tak nie był tym zainteresowany, bo rozkręcenie nieruchomościowego eldorado dawało szybsze i spektakularne zyski. Działo się to przy aplauzie "miasta", które było żywotnie zainteresowane "działkowaniem". Podobnie plany były wobec portu, którego długoletnim przewodniczącym RN był Paweł A. Przewidywano przeniesienie działalności portowej na prawy brzeg i przekazanie lewego na zabudowę. Proces został zahamowany ale przyczółki zostały zdobyte a testament jest realizowany.

        • 3 2

    • Ĵ

      Zapytaj Rydzyka gdzie są miliony które zebrał niby ratowanie stoczni??

      • 0 0

  • Brakuje komentarza

    Jak w wielu innych artykułach świetnie zrealizowany materiał video, fajny podkład muzyczny , ale brakuje choćby marginalnego komentarza, co widzimy, co się zmieni ( może mały wywiad ) , jakiejkolwiek narracji ze strony bardzo dobrych redaktorów trójmiasto.pl oprócz samego artykułu. Serdecznie pozdrawiam.

    • 5 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień Otwarty Proneko

konsultacje, dni otwarte

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane