• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gra o 1000 mieszkań - dodatkowy czas dla deweloperów

Michał Stąporek
7 grudnia 2005 (artykuł sprzed 18 lat) 
Do połowy stycznia Gdańsk poczeka na zgłoszenia firm budowlanych chcących wziąć udział w programie budowy 1000 mieszkań komunalnych. - Deweloperzy są zainteresowani tym projektem, ale potrzebują więcej czasu na decyzje - przekonują władze miasta. W pierwszym terminie nie wpłynęła jednak żadna oferta współpracy, ale trzy firmy poprosiły o dodatkowych kilka tygodni na analizę miejskich propozycji.

Miasto chce powołać spółkę, do której wniesie aportem grunty, a wybrany wspólnik wybuduje na nich mieszkania. Gdy wszystkie budynki będą już gotowe, miasto wykupi od swojego partnera udziały w spółce. Będzie spłacało je przez 25 lat.

Szczepan Lewna, zastępca prezydenta Gdańska i autor koncepcji budowy 1000 mieszkań komunalnych nie poddaje się, choć jego autorski projekt przeżywa trudne chwile. Zastępca prezydenta wprowadza modyfikacje, które mają sprawić, że przedsięwzięcie stanie się atrakcyjniejsze dla ewentualnych partnerów.

- Po konsultacjach z deweloperami wiemy już, co budzi ich największe wątpliwości w naszej propozycji - tłumaczy Szczepan Lewna i wymienia zbyt krótki termin budowy mieszkań i, co za tym idzie, zbyt duże ryzyko ponoszenia kar umownych, które mogą sięgnąć do 20 mln zł.

Chcąc zachęcić deweloperów do wejścia w spółkę z miastem, wydłużono termin oddania mieszkań do użytku. Początkowo miasto oczekiwało, że budynki będą gotowe do końca sierpnia 2008, teraz jest skłonne poczekać rok dłużej. - Pod warunkiem, że pierwsze 400 mieszkań będzie gotowe w pierwotnie planowanym terminie - zastrzega Dimitris Skuras, dyrektor wydziału gospodarki komunalnej gdańskiego magistratu.

Niestety dla miasta, zagrożenia dla projektu wynikają nie tylko z warunków współpracy pomiędzy partnerami. - Nie jesteśmy jedynymi osobami w Polsce, które narzekają na boom na rynku budownictwa mieszkaniowego, ale rzeczywiście utrudnia on nasze plany - przyznaje Szczepan Lewna. - Wzrost cen materiałów budowlanych i pełny portfel zamówień deweloperów sprawia, że może być ciężko znaleźć firmę, która chciałaby wybudować nam mieszkania po 1600 zł za m kw.

Dlaczego miasto po prostu nie weźmie kredytu bankowego na budowę mieszkań? Ponieważ zastosowanie rozwiązania za spółką z deweloperem pozwoli zmniejszyć obciążenie budżetu.

- Gdybyśmy wzięli kredyt bankowy na budowę tych mieszkań, to przy zachowaniu podobnego obciążenia budżetu program trwałby 33 lata - tłumaczy Dimitris Skuras.

Zarówno prezydent Lewna jak i dyrektor Skuras pozostają optymistami - choć na oko umiarkowanymi - co do powodzenia całego projektu. Ich optymizm wynika z tego, że trzy firmy - w tym jedna powiązana kapitałowo z grupą ING - poprosiły o przełożenie ostatecznego terminu składania ofert. W styczniu przekonamy się, jaką decyzję podjęły.
Liczby Gdańskiego Projektu Mieszkaniowego

0 - tyle ofert wpłynęło w pierwszym terminie
3 - tyle wniosków z prośbą o wydłużenie terminu konkursu otrzymało miasto
25 - tyle firm pobrało dokumentację przetargową
33 - tyle lat trwałoby budowanie tysiąca mieszań przy podobnym obciążeniu budżetu miasta
1000 - tyle mieszkań komunalnych ma powstać w do sierpnia 2009 r.

Opinie (66) 4 zablokowane

  • hmm...

    • 0 0

  • taaaak...

    komunalne nie komunalne, ale już to widzę, jak deweloperzy rwą się do budowy mieszkań za 1600 zł/m kw. Na pewno warunki przetargu są takie, że badziewia totalnego postawić nie beda mogli. Więc i zarobek żaden. Nie mówiąc o tym, że nagłe pojawienie 1000 mieszkań nie pozostanie bez wpływu na mieszkania nie-komunalne...

    • 0 0

  • Miasto też daje grunty

    Zapomniałeś ze miasto wnosi aportem gruny, które stanowią poważny koszt wybudoania 1 m2 mieszkania.

    • 0 0

  • jak zwykle szumne zapowiedzi, obietnice prezydenta i wielka klapa w momencie gdy przychodzi je realizować...

    • 0 0

  • byle nie w Brzeźnie

    Budujcie sobie te mieszkania na Szadółkach

    • 0 0

  • a kto chce czekac...

    Ale zdziwienie w magistracie-jak to...taki biznes oferujemy, a tu nie ma kolejki oferentow...?sorki panowie jak chcecie zrealizowac swoje pomysly,miasto musi powolac swoja firme budowlana,bo jak narazie developerzy maja gdzies czekanie na pieniadze przez 25lat,skoro portfel zamowien maja pelen...Gdyby nasi rajcy nie mysleli o swoich kieszeniach ,i warunkiem sprzedazy gruntow pod jeden z hipremarketow bylby udzial w\w propjekcie, nie mieli by dzisiaj takiego problemu...

    • 0 0

  • a gzdie..

    a gzde te mieszkania maja powstać

    • 0 0

  • Geszeft

    BUdujesz mieszkania, wrzucasz aportem do spółki, a później jesteś spłacany przez 25 lat. Tylko najpierw sam musisz wyłożyć kasę (lub wziać kredyt), a spąłcane udziały będą miały coraz mniejszą wartość realną. No chyba ,ze sie aport wyceni znacznie powyzejk wartości...
    Ianczej to tego geszeftu nie rozumiem

    • 0 0

  • Gdańsk jak zwykle do tyłu

    Co kilka dni można przeczytać o zdobyciu dla Gdyni środków z UE, albo o nowych inwestycjach. A w Gdańsk jak zwykle jest z tyłu i marnuje szansę. Dawno nie było informacji, żeby to Gdańsk uzyskał jakieś dofinansowanie, albo zainteresował poważnego inwestora. To świadczy o jakości zarządzania tymi miastami. Gdynia pięknie się rozwija, a Gdańsk tylko marzy o budowie obwodnicy południowej, o przedłużeniu trasy W-Z, albo o odbudowie linii kolejowej do Kartuz. Jedyne, co się robi w Gdańsku, to kilkaset metrów ścieżek rowerowych na rok :-)
    Trasa Kwiatkowskiego wkrótce będzie rozbudowana, w tym celu pozyskano fundusze i przeprowadzono wstępne prace (wycinka lasu). W Babich Dołach powstanie lotnisko, konkurencja dla Rębiechowa. W Stoczni Gdynia pojawił się inwestor - włoski (albo izraelski, dokładnie nie pamiętam) miliarder. A co się dzieje w Gdańsku? Gdzie te 10 remontów dróg? Z tego co wiem, to jedynym poważnym remontem jest ślimaczący się Błędnik. Aha, jest jeszcze remont kładki na Chełmie za 54 tysiące (częściowo nazbierane z mandatów). A jak stoją gdańskie stocznie? Czy w gdańskim porcie buduje się jakieś nowe terminale? Dlaczego Gdańsk stracił połączenia z Helsinkami i Kopenhagą? Dlaczego w tym mieście nie ma żadnej dużej inwestycji? Dlaczego nie buduje się dróg wylotowych? Dlaczego zamknięto połączenie SKM do Nowego Portu? Dlaczego nie ma już Unimoru, browaru, zakładów mięsnych i kilku innych dużych przedsiębiorstw? Odpowiedź jest prosta! Bo Gdańsk stoi w miejscu, a kto stoi w miejscu ten tak naprawdę się cofa.

    A co widzi turysta wysiadający na dworcu w Gdańsku? Jeśli wychodzi z budynku dworca i przy odrobinie szczęścia nie straci portfela, to ujrzy "przepiękny" obiekt achitektoniczny City Forum, a dalej Zieleniak - symbol tandety w tym pretensjonalnym mieście. A jeśli przechodzi tunelem pod dworcem, to ujrzy stragany z majtkami, kapciami i butami marki adidos, albo addidas. Starówka może jeszcze wygląda jako tako, ale wystarczy pójść kawałek dalej i widzi się ruiny jak w jakimś PGRze. Wstyd włodarze Gdańska, wstyd! Jedźcie na korepetycje do Gdyni!

    • 0 0

  • Do Trójmieszczanina

    Przyjacielu, byłes na jakiś dłuższych wakacjach? Z tym brakiem środków unijnych w Gdańsku to chyba przesadziłeś. jestem ostatnim, któremu zalezy na antagonizowaniu Gdańska i Gdyni, ale tegoroczne osiągnięcia Gdańska przyćmiewają mocno dokonania miłej sąsiadki ;-)

    Jeśli chciałbyś sie troszkę doedukować to poszukaj choćby w tym portalu informacji o unijnych pieniądzach na GIWK (chyba koło 120 mln euro, ale sprawdź sam), tramwaj na Chełm (80 mln zł), remont Marynarki Polskiej i Błędnika.

    POzdrawiam serdecznie

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień otwarty deweloper Yareal

dni otwarte

Forum Rynku Nieruchomości - Korekta Kursu

3590 zł
forum
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane