• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Przygotowania do budowy osiedla na pasie startowym

Ewa Budnik
23 stycznia 2019 (artykuł sprzed 5 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Nowi deweloperzy będą budować na pasie startowym
  • Na pasie startowym trwa usuwanie betonowej nawierzchni. Wkrótce deweloper zamierza rozpocząć budowę osiedla.
  • Budimex Nieruchomości deklaruje, że prace prowadzone będą tak, by przez pas startowy można było przejść, a także dojechać do istniejących budynków.
  • Środowiskowa analiza gruntu nie wykazała zanieczyszczeń z okresu działania w tym miejscu lotniska. Mimo to ziemia zostanie zrekultywowana.

Na pasie startowym na Zaspie pracę zaczęła pierwsza koparka. Stare płyty betonowe będą sukcesywnie usuwane, a ziemia pod nimi wymieniana. Bliżej ulicy Hynka zobacz na mapie Gdańska wkrótce rozpocznie się zapowiadana od dawna budowa pierwszych dwóch, wysokich na 17 pięter, budynków.



Chciał(a)byś zamieszkać na osiedlu na pasie startowym?

Od czasu pierwszej prezentacji projektu zabudowy, którą deweloper Budimex Nieruchomości chciałby zrealizować na dawnym pasie startowym pomiędzy al. Rzeczpospolitej, a ulicą Hynka zobacz na mapie Gdańska, minęły ponad trzy lata.

Teraz, za ogrodzoną częścią terenu pasa, rozpoczęły się pierwsze prace. Usuwana jest betonowa nawierzchnia. Właściciel terenu deklaruje, że chce odsłonić ziemię, by woda deszczowa mogła w nią wsiąkać, zamiast zalewać okoliczne ulice.

- Po każdych większych opadach na ulicach i chodnikach wzdłuż pasa tworzyły się olbrzymie kałuże, bo ten rejon dzielnicy nie posiada odpowiedniego odwodnienia dróg. Woda spływająca z pokrytej betonem nawierzchni pogarszała ten stan - wyjaśnia Andrzej Miś, rzecznik prasowy Budimex Nieruchomości. - Po skuciu betonowej warstwy woda będzie w końcu wsiąkać w ziemię.
Demontaż płyt odbywał się będzie w pierwszym kwartale roku. Dalsze prace zaplanowano na maj i czerwiec.

- Jesteśmy w kontakcie z radą dzielnicy, omawiamy harmonogram naszych robót, by pozostawić możliwość przejścia przez pas i dojazdu do budynków. Kolejnym etapem prac będzie wymiana gruntu znajdującego się pod pasem. Działania prowadzone są zgodnie z ustawą Prawo ochrony środowiska oraz decyzją Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku - podkreśla Andrzej Miś. - Przeprowadziliśmy szczegółowe badania, które wykazały, że nie ma tam poważnych zanieczyszczeń. W niektórych miejscach, na głębokości do 25 centymetrów, występują zanieczyszczenia spowodowane wyciekami z parkujących przez lata samochodów.

Będzie budowa i odnowione drogi



Przedstawiciel dewelopera przypomina, że ten rejon Zaspy wymaga znaczących inwestycji w infrastrukturę - nie tylko w same drogi, ale też instalacje pod ziemią. Budimex Nieruchomości pieniądze na te zmiany musiał znaleźć, bo pozwolenie na budowę dwóch pierwszych wysokich budynków od strony Hynka stało się ostatecznie prawomocne i niebawem rozpocznie się tu budowa. W związku z planowaną inwestycją deweloper zobligowany został do wykonania szeregu prac. Ich zakres został wyszczególniony na poniższej grafice.

Inwestor został zobligowany do wykonania: ok. 825 m kanalizacji deszczowej, ok. 670 m chodnika, ok 135 m ścieżek rowerowych i ok. 725 m jezdni, zamontowania ok. 80 latarni na odcinku 1300 m, oraz budowy przejść dla pieszych i modernizacji przystanków. Inwestor został zobligowany do wykonania: ok. 825 m kanalizacji deszczowej, ok. 670 m chodnika, ok 135 m ścieżek rowerowych i ok. 725 m jezdni, zamontowania ok. 80 latarni na odcinku 1300 m, oraz budowy przejść dla pieszych i modernizacji przystanków.
- W budżecie Budimexu Nieruchomości zarezerwowano na te cele aż 16 milionów złotych. Stosowna umowa została już podpisana z miastem. Prace ruszą po rozpoczęciu budowy osiedla. Oprócz tego, co będzie widoczne na powierzchni, zakres prac obejmie również infrastrukturę podziemną, między innymi kanalizację burzową, odwodnienie, media - informuje Andrzej Miś. - Zgodnie z umową drogową wykonamy gruntowną modernizację ulicy Hynka poprzez rozbudowę skrzyżowań i wprowadzenie sygnalizacji świetlnej, wybudujemy nowy odcinek ulicy Dywizjonu 303, zmodernizujemy w zakresie bezpieczeństwa aleję Jana Pawła II wraz z odwodnieniem i oświetleniem.

Plan miejscowy dla drugiej części w opracowaniu



Budowa dwóch pierwszych wież bliżej ulicy Hynka zobacz na mapie Gdańska, od strony osiedla Impuls, prowadzona będzie na terenie objętym planem zagospodarowania przestrzennego. Mowa w nim o powstaniu budynków mieszkalnych do wysokości 55 metrów (17 pięter) oraz niższej zabudowy wysokości do 15 metrów (cztery piętra).

W przypadku drugiej części terenu należącego do Budimexu Nieruchomości o budowie na razie nie ma mowy, bo zmieniany jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Ten obowiązujący teraz narzuca, by powstało tu dzielnicowe centrum handlowo-usługowe, czyli hipermarket lub galeria handlowa. Nie ma to obecnie uzasadnienia, bo taki obiekt nie jest w tym miejscu potrzebny.

Koncepcyjna, konkursowa wizja budynków, które jako pierwsze powstaną na części pasa startowego należącej do Budimex Nieruchomości. Niebawem deweloper przestawi ostateczne wizualizacje. Koncepcyjna, konkursowa wizja budynków, które jako pierwsze powstaną na części pasa startowego należącej do Budimex Nieruchomości. Niebawem deweloper przestawi ostateczne wizualizacje.
We wrześniu ubiegłego roku miasto, uchwałą radnych, przystąpiło do opracowania nowego planu dla pasa startowego.

- Zmiana planu miejscowego wynika między innymi z uchwalenia studium, które dla tego obszaru wskazuje funkcje mieszkaniową i mieszkaniowo-usługową, co jest zgodne z polityką rozwoju miasta do wewnątrz - wyjaśniała podczas sesji Rady Miasta Gdańska, na której przystąpiono do planu Edyta Damszel-Turek, dyrektor Biura Rozwoju Gdańska.
Procedura uchwalania planu będzie trwała co najmniej kilkanaście miesięcy. W prace zaangażować się w nią może także lokalna społeczność, która po przedstawieniu pomysłów urzędników będzie mogła z nimi dyskutować, a także zgłaszać w wyznaczonych terminach poprawki.

Teoretycznie, w przypadku drugiej części zabudowy, Budimex Nieruchomości mógłby skorzystać z zapisów ustawy Lex deweloper - działka spełnia wymagania dla zabudowy mieszkaniowej na tym terenie. Do tej pory taki wniosek do Biura Rozwoju Gdańska nie wpłynął.

Budimex budowę planuje od kilku lat



Przypomnijmy historię tej inwestycji.

Budimex Nieruchomości działkę na pasie startowym, przy al. Jana Pawła II zobacz na mapie Gdańska kupił w 2015 r. 5,1 ha gruntu kosztowało 11 milionów euro. Kilka miesięcy później deweloper zorganizował zamknięty konkurs architektoniczny na zagospodarowanie tego terenu. Wzięło w nim udział sześć pracowni z Trójmiasta, a wygrała koncepcja zaproponowana przez współpracujące ze sobą w tym przypadku pracownie Kwadrat i Wolski Architekci. Według niej na pasie startowym mają powstać budynki mieszkalne z usługami na parterach.

Zamysł powstania na tej części pasa startowego znacznie bardziej gęstej zabudowy niż w innych częściach Zaspy wzbudził sprzeciw mieszkańców dzielnicy. Na jednym ze spotkań dewelopera, architektów, przedstawicieli miasta z mieszkańcami dzielnicy wrzało od argumentów o przeludnieniu tej części miasta i wpływie planowanej zabudowy na środowisko. Procedurze przyglądał się Komitet Obrony Zaspy. Pojawiły się kontrowersje wokół przygotowania oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko - najpierw Prezydent Miasta Gdańska uznał, że nie jest to konieczne. Ostatecznie Budimex Nieruchomości uzyskał pozwolenie na budowę, ale do Wojewody Pomorskiego wpłynęło odwołanie od niego. Wojewoda pozwolenie na budowę pierwszego etapu utrzymał w mocy i teraz jest ono ostatecznie prawomocne.

- Liczymy, że budowa rozpocznie się w pierwszym kwartale tego roku - mówi Andrzej Miś. - W dwóch budynkach powstanie tu 288 mieszkań.

Inwestycje

Zaspa VVita

Zaspa VVita

Spravia

Gdańsk Zaspa, ul. Jana Pawła II Mapa

31 do 105 m2
Powierzchnia
zakończona
Realizacja

Miejsca

Opinie (760) ponad 50 zablokowanych

  • Normalna kolej rzeczy (4)

    Żałuję, że zlikwidowano rynek na Zaspie, zamiast go zmodernizować, tak jak na Przymorzu. W żadnym sklepie nie ma takich dobrych jakościowo warzyw i owoców jak na rynku. Chciałbym, żeby rynek się odrodził w tej okolicy.

    Miasto się rozwija i przestrzeń na jego terenie jest stale zabudowywana. Niech tam stoją nawet 30 piętrowe bloki, byle zostawić dookoła trochę przestrzeni. Komunikacyjnie, to powinno dać radę. Najsłabszym ogniwem jest dojazd do Żaka i skrzyżowanie przy Żaku. Przez to będą korki na Żabiance, Przymorzu i koło Galerii Bałtyckiej.

    • 13 3

    • przestrzeń utrzymują sobie mieszkańcy osiedla, nowi spekulanci z blokhauzu, co dają dzielni? (2)

      oprócz tego, że kradną widok, wchodzą w panoramę Strzyży, psują powietrze?

      • 6 2

      • Czego oczekujesz? (1)

        Że dostaniesz odszkodowanie za "skradziony widok"? Twój obecny blok też kiedyś komuś popsuł widok i powietrze. Jedyny problem, to brak ogólnodostępnych planów zagospodarowania i konsultacji społecznej w sprawie ich zmiany. Człowiek kupuje mieszkanie i nie wie, co będzie oglądać przez okna za kilka lat - horyzont odległy o 2 km, czy ścianę odległą o 30m.

        • 1 4

        • powinien wiedzieć do dalej; panorama na Strzyżę to kwesia nas wszystkich - ład przestrzeny

          co do "odszkodowania" to winni dokładać się w czynszu do spółdzielczej zieleni i terenów wspólnych 200-300 zł rewaloryzowane okresowo, wraz z czynszami spółdzielców.

          • 4 0

    • Tak, zgadzam się - mi też bardzo brakuje rynku na pasie; można było kupić warzywa i owoce bezpośrednio od lokalnych rolników. Ludzie narzekali, że "brzydkie budy" - to można było zrobić ładne, a nie od razu likwidować.

      • 0 1

  • (2)

    "Budimex Nieruchomości działkę na pasie startowym, przy al. Jana Pawła II kupił w 2015 r. 5,1 ha gruntu kosztowało 11 milionów euro." Proszę o informacje kto był wcześniej szczęśliwym właścicielem tego terenu.A zaprawdę zabawna jest wypowiedź rzecznika dotycząca zdejmowania nawierzchni betonowej, by woda nie stała na jezdni biegnącej na skrajach pasa startowego,hahaha.Ciekawe że nie stresował się tym od momentu gdy jego firma stała się właścicielem tego terenu 4 lata temu? Poza tym jak woda spływała w czasie eksploatacji lotniska?odpowiedz jest prosta ,grawitacyjnie bo nawierzchnia pasa była tak skonstruowana by woda spływała swobodnie.Dlaczego po prostu nie powiedział że jest to początek prac przygotowawczych do budowy osiedla a nie ściemnia a o zgrozo ludzie łykają.

    • 25 3

    • Proszę o informacje kto był wcześniej szczęśliwym właścicielem tego terenu

      edeka

      • 5 1

    • odpowiedż

      Właścicielem terenu był skarb państwa. Płażyński oddał go Korporacji Zabudowy Pasa Startowego a ta go sprzedała niemieckiej Edece podobno za 4 mln. Edeka jak się od nas dowiedziała jaki to szfindel to zrezygnowała i sprzedała go innym Niemcom. Od tych Niemców Budimex kupił pas startowy za 40 mln. Różnica między Niemcami a Budimexem jest taka że tamci jak poczuli smród to się wycofali a nasi od razu zablokowali nam dojazd do własnych domów. No cóż jaki naród takie obyczaje.

      • 2 0

  • Dziekuje Panie Prezydencie!

    Za kolejne metry szescienne betonu w naszym miescie!

    • 19 7

  • czyli odsunięcie Bielawskiego nic nie dało (7)

    teraz sama szefowa (mąż już jej nie przeszkadza) przyspieszyła budowę. Neptun Park osiedle uniwersyteckie , Stare Miasto. Na teściową czy na siebie ?

    • 20 5

    • Pani Dyrektor WGK to już siedzi

      mafia deweloperska straciła 3 graczy

      • 2 1

    • to w końcu 2 x 17 pięter i kilka bloków x 4 piętra ?

      bo mgliście to napisane. Na wizualu stoją 4 blokowiska x 17 p.

      • 1 1

    • przyjedzie Balcerowicz z Petru mówił na jutubie Lepper.
      dobry filmik.

      • 0 2

    • sama zieleń ?

      a gdzie Lidl i stare bloki - wyburzone ?

      • 1 1

    • Nic nie dało

      4x18x8
      Na dzień dobry ok 600-1000 słoików+ do zapychania ulic swoimi CT CB i NO. Lidl będzie miał obroty

      • 4 0

    • No kilkadziesiąt mieszkań dla POpierajacych p. AD

      Dobra partia - stara panna

      • 2 1

    • Owczarczak bas okłamała - miały być 4 pasy jezdni

      • 2 0

  • Za wysokie i za wielkie. (1)

    Masakra.

    • 22 4

    • i jeszcze 4 x takie samo, 4 x 55

      to jest planowanie piekła i piekło tam się zacznie

      • 6 1

  • i to jest dobra lokalizacja (11)

    spacerem do lasu 20 minut, do skm 5 minut, do Wrzeszcza 10 minut itd, wszystko pod ręką. Poza tym na zaspie jest dużo zieleni między starymi (niekoniecznie pięknymi) blokami. Do morza można się doczłapać w pół godziny, jak komuś się chce i jest jeszcze wielki park JP2.

    Obstawiam, że będą wołać ok 10k za metr przy dzisiejszej patologii cenowej.

    • 14 13

    • to jest zieleń zaspian (6)

      ci ludzie będą ją chcieli okraść, czyli klasyczny skok na kasę, na to czego im będzie brakowało.

      Co to osiedle wniesie do miasta? Do Zaspy przede wszystkim?

      • 8 2

      • asdasd (5)

        jak w tym mieście ma przybywać mieszkańców, to niech przybywa na dolnym tarasie, żeby nie musieli na co dzień korzystać z aut, bo teraz osiedlają się na tzw "południu Gdańska", czyli jakichś przedmieściach formalnie na mapie Gdańska, praktycznie w jakichś szczerych polach przy obwodnicy

        poza tym im więcej ludzi w centrum, tym więcej i lepsze usługi, więcej knajp w parterach itd, a nie, tak jak teraz, wszystko rozlane gdzieś na zad*piach, a w centrum ogródki działkowe, to jest jakiś żart, a nie zaplanowana przestrzeń miasta

        • 4 7

        • zadałem ci konkretne pytanie o zieleń i infrastrukturę utrzymywaną przez spółdzielców (4)

          nie, mieszkańców tam przybędzie garstka, reszta to spekulacja. Żeby tam żyć i się rozmnażać nie można za marne 60 metrów żądać 700-800 tysięcy (w stanie deweloperskim!), więc przybywać będzie i tak na Południu, niestety, nie ma od tego ratunku na dziś, nie ma ucieczki.

          A więc nic nie wniesie oprócz tłoku weekendowych turystów z 4 nowych pał; mieszkańcy Budimexu powinni wnosić opłatę 200-300 zł na utrzymanie terenów wspólych do których chcą się przyssać, wtedy inaczej by śpiewali

          • 8 4

          • dlatego powinny być ograniczenia (3)

            w ilość posiadanych mieszkań, bo to tworzy ta patologię cenową

            ale ludzie znajdą sposób na obejście wszystkich regulacji...

            z jednej strony płacz, że tyle regulacji, ale ludzie sami sobie winni, bo każdy kombinuje na wszystkie sposoby.

            • 5 2

            • To powinny regulować podatki.(kataster coraz większy od kolejnej nieruchomości)

              Oraz zakaz wynajmu okazjonalnego na terenie miasta.
              Tak jak jest w cywilizowanym świecie.

              • 2 2

            • tu racja, oczywiście!

              ale nie ograniczenia, trzecie (nie drugie, nie przesadzajmy) mieszkanie w najbliższej rodzinie (na żonę lub dziecko / rodzica) i podatek katastralny 10-15 tysięcy rocznie, rewaloryzowany o poziom inflacji + zakaz wynajmu krótkoterminowego do 30 dni w skali roku

              • 2 3

            • Ograniczenia w wolnym kraju? ... gdzie ja żyję?

              ... wróćmy do kartek na mięso, wędliny i cukier

              • 0 1

    • (1)

      Zdecydowanie jesteś słoikiem

      • 2 4

      • "doskonała" dedukcja

        mój pradziadek z Moguncji by jednak tego nie potwierdził

        • 1 1

    • (1)

      10k pośrodku bloków z wielkiej płyty? Chyba oszalałeś

      • 0 1

      • wielka płyta i piękne przestrzenie to cymes i miód

        10k to już niemal kosztują te stare bloki choćby na Skarżyńskiego (wyższe, z windą)

        • 1 0

  • 135 m ścieżek rowerowych i ok. 725 m jezdni kolejny przykład zaścianka Gdańska!Droga rowerowa powinna isc równolegle z każda (5)

    • 8 3

    • nie droga rowerowa (4)

      obok chodnika, tylko szersza jezdnia z pasami dla rowerów, jak na JP2. Pasy dla aut wąskie, jakieś małe wygrodzenie i pas dla rowerów, a nie mieszanie pieszych i rowerzystów

      • 1 3

      • jestes chyba chory umyslowo (3)

        zadnych sciezek przy samochodach. To w Polsce sie nie sprawdza zbyt duza dzicz za kolkiem i zero policji.

        • 0 1

        • tak tak (2)

          jakoś jeżdżę na rowerze wszędzie od wielu lat, codziennie o każdej porze dnia i roku i nic mi się nie stało, nie mam nawet groźnych sytuacji

          trzeba myśleć za innych, ale to jest o ogarnięcia

          • 0 1

          • nie zapominaj ze chca jezdzic rowniez dzieci, osoby starsze itp (1)

            • 1 0

            • z dzieckiem pod opieką

              możesz jechać o chodniku
              w przypadku złych warunków każdy może jechać chodnikiem
              normalny, regularny ruch rowerowy powinien odbywać się jezdnią, przy jednoczesnym uspokojeniu ruchu (azyle na przejściach, progi zwalniające, zwężanie pasów itd)

              • 0 1

  • żeby Miasto i zaspianie byli na plusie Budimex musiałby włożyć ponad 100 milionów (5)

    to i tak nie tak dużo. Inwestycja w szkolny basen, w zieleń, w drogi i chodniki itd. Na początek jednak obniżenie budynków o 5-8 pięter, lub kaskadowo, jak na Rozstajach oraz obligatoryjny zakaz grodzenia

    • 21 6

    • wtedy Budimex byłby na minusie, chyba że ... (3)

      znaleźliby się chętni do zakupu mieszkań np. po 20tys zł za m2 :)

      • 3 3

      • Nie byłby na minusie, te mieszkania i tak będą za cenę niebotyczną i nie dla mieszkańców a dla inwestorów z bookingu (2)

        to są normalne wymagania. To są wymagania w przyszłość, nie w dziki kapitalizm here-and-now

        • 8 5

        • (1)

          Jak to u nas bywa, wszyscy lepiej wszystko wiedzą. Dziwne, że ludzie pracują gdziekolwiek indziej, zamiast zakładać firmy deweloperskie i budować, budować i sprzedawać :)

          • 4 1

          • jakbyś nie widział, każdy tyko marzy o deweloperce, biurze nieruchomości lub AirBnB

            nic innego się w Gdańsku nie robi. Jeszcze mistrzowie excela w biurowcach i trochę informatyków z Oliwy. Również dobrze jest być gdańskim urzędnikiem (prezydentem, vice, robić w biurze mieszkań komunalnych lub Wiesławem Bielawskim od wszystkiego.

            • 4 2

    • pytanie!

      Czy Pan/ Pani się taki niemądry urodził, czy codziennie toczy walkę o pogłębianie tej intelektualnej patologii?
      Takich głupot dawno nie czytałem. Co ma prywatny inwestor wspólnego ze szkolnym basenem? Zieleń, drogi i chodniki wybudują, czy uporządkują w obrębie własnej inwestycji i najbliższego sąsiedztwa.
      Czy robiąc remont w domu chętnie oddałby Pan pieniądze na odmalowanie klatki w sąsiednim bloku?

      • 2 2

  • Przed wojną, a także po niej (tak do lat 70-tych) budowano biorąc pod uwagę cyrkulację powietrza. (1)

    Ruch mas powietrza i jego wymiana to był ważny czynnik determinujący zabudowę u starych architektów i urbanistów. Teraz byle napchać, byle sprzedać. A potem zdziwienie, że smog, że powodzie itd. Nie sama ilość aut czy ludzi palących w piecu powoduje, że nie mamy czym oddychać. Powietrze w mieście zaczyna stać w miejscu i obrazowo mówiąc "kisnąć". Niestety, obudzimy się kiedy będzie już za późno na zmiany. Forsa rządzi światem.

    • 35 4

    • Na kazdym przystanku PM10 i zabudowa korytarzy powietrznych

      Atakuja propagandą sytraszac PM10 na każdym przystanku i równocześnie niszczą powstałe nawet 100 lat temu korytarze powietrzne, ktore to powietrze oczyszczają. Kiedyś było ogromne zadymienie i potrafili skutecznie oczyszczac miasto. Teraz jest jedna dziesiąta tego i tak nas poduszą, nie wiadomo jakim pyłem co będzie krążył w koło po mieście.

      • 5 0

  • Bardzo dobrze potrzebna jest konkurencja dla 3 miejskich developerow (2)

    W końcu jakaś pozytywna wiadomość!

    • 4 20

    • konkurencja buduje tak samo jak wcześniej (1)

      Bielawski otworzył puszkę Pandory we Wrzeszczu na Partyzantów - potem zaczęły się 4-palenie po 55m na Przymorzu, Zaspie, Robygowe piekła z Przymorza, na Polance Piecewskiej 7 pał, Bastion Wałowa 4 itd. To jest ta sama polityka 10000% marży, 100 lat urbanistyk zai murzynami

      • 7 1

      • i potrzebna jest kolejna runda konkurencji
        Robyg jaki jest każdy widzi, ale konkurencja dobrze zrobiła jak wszedł, teraz to już osadzona firma tutaj.

        • 1 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień Otwarty Proneko

konsultacje, dni otwarte

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane