• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Wynajem mieszkania coraz droższy. Ile to kosztuje w Trójmieście?

Joanna Puchala
26 sierpnia 2018 (artykuł sprzed 4 lat) 
Zanim podpiszemy umowę z wynajmującym, warto sprawdzić, jaki jest dokładny koszt związany z najmem. Zanim podpiszemy umowę z wynajmującym, warto sprawdzić, jaki jest dokładny koszt związany z najmem.

Ceny wynajmu mieszkań w Trójmieście są bardzo zróżnicowane. Najtańsze mieszkania można wynająć od 14 zł za m kw., za najdroższe trzeba zapłacić około 200 zł za m kw. Od czego zależy tak duża rozpiętość? Sprawdzamy, jak kształtują się ceny w poszczególnych dzielnicach.Czym kierujesz się przy najmie mieszkania?

Z analizy ofert najmu w serwisie ogłoszeniowym Trójmiasto.pl wynika, że w Gdańsku za najem mieszkania zapłacimy od 14 do 200 zł za m kw., w Sopocie od 16 do 102 zł za m kw., a w Gdyni od 18 do 134 zł za m kw. miesięcznie.

Które dzielnice są najdroższe, a które najtańsze?- Najpopularniejsze lokalizacje to w Gdańsku pas nadmorski, Przymorze, Oliwa, Wrzeszcz, Śródmieście. Średnie stawki najmu w tych dzielnicach wahają się w przedziale 2300-3000 złotych za apartamenty z jedną sypialnią w nowych inwestycjach, około 4500 za apartamenty z dwiema sypialniami. Najchętniej wynajmowane są obecnie apartamenty w nowych inwestycjach na Przymorzu i Oliwie, ze względu na pobliskie centra biznesowe i dogodny dojazd do innych arterii Trójmiasta- mówi Agata Karolina Lasota z Lasota Business Consulting. - W Gdyni wiodące są dzielnice: Orłowo, Redłowo, Kamienna Góra i Śródmieście. Ceny za wynajem kształtują się podobnie jak w Gdańsku. W Sopocie za wynajem mieszkania dwupokojowego zapłacimy średnio 2400 złotych miesięcznie, a z dwoma sypialniami około 4000 złotych.
Najdroższe mieszkania to te, które znajdują się w pobliżu głównego szlaku komunikacyjnego Trójmiasta. Cena będzie jeszcze wyższa, jeśli w pobliżu konkretnych nieruchomości są punkty usługowe czy rozrywkowe, kompleksy biurowe lub uczelnie wyższe.

SERWIS OGŁOSZENIOWY: ZNAJDŹ W TRÓJMIEŚCIE MIESZKANIE DLA SIEBIE

- Najdroższe pod względem cen najmu dzielnice w Trójmieście w przeważającej większości znajdują się w Gdańsku. Stanowią je przede wszystkim: Wrzeszcz, Oliwa, pas nadmorski (Przymorze, Zaspa) oraz Stare Miasto. W tych miejscach miesięczna cena metra kwadratowego bez uwzględnienia opłat eksploatacyjnych wynosi średnio około 50 zł, a często dochodzi nawet do 70 zł w przypadku kawalerki w wysokim standardzie mieszczącej się na nowym osiedlu. Poza Gdańskiem najemcy zapłacą najwięcej za mieszkanie w ścisłym centrum Sopotu - w okolicach ul. Bohaterów Monte Cassino i molo oraz w apartamentowcach w Gdyni Orłowie, Redłowie oraz Śródmieściu - potwierdza Łukasz Wydrowski z Estatic Nieruchomości.
Najtańsze mieszkania znajdują się na obrzeżach Gdańska i Gdyni.

Czytaj także:
Poradnik dla najemcy mieszkania
Poradnik dla wynajmującego mieszkanie


- To mieszkania w takich dzielnicach jak Ujeścisko, Łostowice, Zakoniczyn, Jasień lub Osowa w przypadku Gdańska oraz Karwiny, Pogórze, Cisowa lub Chylonia w Gdyni. Można tam znaleźć oferty nawet za mniej niż 30 zł za m kw. plus opłaty - dodaje Łukasz Wydrowski.

Czy liczba pokoi ma wpływ?Kawalerki i mieszkania dwupokojowe są najdroższe. Wynika to z dużej popularności takich lokali wśród studentów i młodych osób pracujących.

KATALOG FIRM: WYBIERZ POŚREDNIKA NIERUCHOMOŚCI W TRÓJMIEŚCIE

- Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku trzy- i czteropokojowych mieszkań, jak również tych jeszcze większych. Bazowo ceny ofertowe tych mieszkań niższe są o około 10-15 proc. - ocenia Łukasz Wydrowski. - W atrakcyjnych, z punktu widzenia studenta, lokalizacjach powstaje coraz więcej dużych lokali z przeznaczeniem wynajmu na pokoje. W zależności od liczby dostępnych pokoi oraz zamieszkujących osób w takim mieszkaniu, cena jednoosobowego pokoju waha się od 45 do 60 zł za m kw. plus opłaty. Jest to ciekawa alternatywa dla osób szukających swojego kąta w dobrym punkcie, ale niemających możliwości wydawania 1800 złotych miesięcznie za wynajem małego lokum.
- Na rynku wciąż brakuje apartamentów z trzema sypialniami i większych oraz domów, na które zapotrzebowanie jest bardzo duże. Popyt przerasta podaż - dodaje Agata Karolina Lasota.

Od czego zależy cena najmu?Najważniejszym czynnikiem, który decyduje o cenie najmu jest lokalizacja. Dopiero kolejnym, drugim kryterium jest standard mieszkania, bloku czy nawet całego osiedla. Wykończone w najwyższym standardzie, w pełni wyposażone mieszkania, które znajdują się w niedawno ukończonych inwestycjach są najdroższe. Jeżeli mamy do czynienia z takimi udogodnieniami jak hala garażowa, monitoring, piwnica czy winda, musimy się liczyć ze wzrostem ceny.

Czytaj także: kto płaci fundusz remontowy przy najmie mieszkania?

- Na cenę wpływa również układ mieszkania, obecność balkonu oraz nasłonecznienie. W najdroższych dzielnicach ceny mieszkań mogą różnić się nawet o 30 proc. - podkreśla Łukasz Wydrowski.

Stowarzyszenie Mieszkanicznik radzi: co składa się na koszt najmu? • czynsz najmu
 • opłaty za media i do wspólnoty mieszkaniowej (uwaga: trzeba ustalić - z funduszem remontowym czy bez?)
 • opłata za kablówkę i internet
 • ewentualny najem mebli
 • inne usługi będące w pakiecie z mieszkaniem

Ustalajmy dokładnie, co jest już do dyspozycji i bezpłatnie, a za co będzie trzeba płacić dodatkowo i regularnie. Jasne zasady pozwolą łatwiej funkcjonować w ramach umowy najmu i w danym mieszkaniu. Najemcy często nie pokrywają wszystkich kosztów związanych z utrzymaniem nieruchomości w długim terminie, a oferty mogą się znacząco różnić. Warto rozmawiać o tym na samym początku najmu.


Jakie tendencje wykazuje rynek najmu mieszkań?- Z naszych własnych analiz oraz na podstawie danych publikowanych przez niezależne podmioty wynika, że po dużych wzrostach cen najmu w ostatnich latach, 2018 rok jest rokiem stabilizacji. Ceny w większości lokalizacji utrzymują się na podobnym poziomie do tych z połowy 2017 roku, a niekiedy są nawet o kilka procent niższe - ocenia Łukasz Wydrowski. - Rynek jest już mocno nasycony. Dzieje się tak z powodu wysokiej aktywności inwestorów mieszkaniowych oraz rekordowej liczby oddanych do użytku mieszkań w 2017 roku, z czego duża część była kupowana z przeznaczeniem na wynajem. Doszliśmy do momentu, w którym podaż lokali zrównała się z popytem. Szacuję, że w najbliższej perspektywie sytuacja nie ulegnie zmianie i ceny czynszów najmu długoterminowego pozostaną stabilne z tendencją do delikatnych spadków.
Kawalerki

W przypadku najmu długoterminowego za kawalerkę na Przymorzu zapłacimy od 1250 do 2500 zł, we Wrzeszczu od 1200 do 2300 zł, a w Śródmieściu Gdańska od 850 do 3000 zł miesięcznie. W Sopocie ceny wahają się od 1100 do 3100 zł miesięcznie. Za mieszkanie w Gdyni zapłacimy od 1700-1800 zł w Orłowie, pomiędzy 1400, a 1450 zł miesięcznie w Redłowie. W Śródmieściu ceny zaczynają się od 900 zł, a kończą na 3000 zł miesięcznie.

Mieszkania dwupokojowe

Za dwupokojowe mieszkanie na gdańskim Przymorzu zapłacimy od 1190 do 3500 zł, we Wrzeszczu od 1500 do 4500 zł, a w Śródmieściu od 1500 do 6000 zł. Dwupokojowe mieszkanie w Sopocie to koszt od 1200 do 5000 zł, w gdyńskim Orłowie - od 1600 do 5000 zł, na Karwinach od 1200 do 1500 zł, w Redłowie od 1600 do 3440 zł, a w Śródmieściu Gdyni od 1290 do 4500 zł.

Mieszkania trzypokojowe

Trzypokojowe mieszkanie to koszt od 1700 do 4000 zł na Przymorzu, 1800-6500 zł we Wrzeszczu i 1700-5500 w Śródmieściu. Za trzypokojowe mieszkanie w Sopocie zapłacimy od 1500 do 8000 zł. W przypadku Gdyni musimy liczyć się z wydatkiem 2500-8800 zł, 1600-3000 na Karwinach, 1500-8000 w Śródmieściu i 1900-3900 w Redłowie.

Podane ceny dotyczą jednomiesięcznej opłaty za najem i nie obejmują czynszu oraz opłat eksploatacyjnych.

Miejsca

Opinie (258) 8 zablokowanych

 • Ceny za wynajem.To jakiś kosmos. (17)

  • 196 38

  • (2)

   Nie to brutalna rzeczywistosc

   • 78 3

   • Do czasu.. (1)

    Do czasu

    • 6 9

    • do czasu aż wszyscy zaakceptują je jako normalne

     • 19 4

  • Ukraińcy, turyści i studenci nakręcają ceny (7)

   W 2010-2011 chcąc wynająć za tysiąc mieszkanie około 40 MKW można było przebierać w ofertach a za obwodnicą w nowym budownictwie można było znaleźć za 700-800.
   Dziś nie dość, że dwa razy tyle to już nie można sobie pozwolić na wybrzydzanie. Jako taki wybór masz dając trzy razy tyle, czyli trzy tysiące. Prawie w ogóle nie ma mieszkań w starym budownictwie - nawet falowce wzięli, zostały same najdroższe.
   A czy pensje poszły w górę trzykrotnie? Nie wydaje mi się.
   3miasto powoli robi się drogie jak inne duże miasta, gdzie zwykłych ludzi nie stać na mieszkanie w nim, więc dojeżdżają po 30, 50 a nawet i 100 kilometrów do pracy. W dużym mieście posiadanie czy wynajem mieszkania to przywilej nielicznych elit.

   • 56 16

   • Gadasz glupoty (4)

    Na Morenie kupa mieszkan 3pok po 2kola

    • 6 19

    • Faktycznie, całe 20 mieszkań 3 pokojowych (3)

     Na całą Morenę to faktycznie olbrzymia ilość. I tylko dwa < 2000, z czego pierwsze od razu podwójny czynsz bo tym zj... pośrednikom trzeba zapłacić. Zatem zostaje tylko jedno.
     Przy takim popycie to ceny jeszcze spokojnie kolejną dekadę będą rosły.

     • 19 1

     • Ale nie pisałem że poniżej 2k (2)

      Chcesz tanio to pozostaje Polska C.

      • 4 6

      • Polska C? Czyli Trójmiasto właśnie? (1)

       • 7 9

       • Polska c, czyli Trojmiasto? Puknij się w lepetyne. Szukasz tanio, jedz na wschodnią ścianę. Terespol, Hrubieszów. To jest wolny rynek, koleś, a nie Twoje przemyslenia....

        • 16 9

   • Co za bzdury

    • 3 5

   • Ukraińcy, turyści i studenci

    a kto jeszcze miałby wynajmować? ... jeszcze kadra zarządzająca, a reszta,.to nisza wśród najemców

    • 10 2

  • niekoniecznie (3)

   Ja posiadam małe 2 pokojowe mieszkanie w Gdyni, blisko Akademii Morskiej i odnajmuję je za 950 zł plus opłaty. Tak więc wystarczy poszukać atrakcyjnej oferty. A te analizy specjalistów... to można sobie w du.ę włożyć.

   • 29 23

   • jak wynajmujesz za 950 zl to glupia jestes - ja bym wynajmowal co najmniej za 1800 !

    • 4 14

   • Bo jestes bezrobotna i chcesz mieć ubezpieczenie za darmo ...?

    • 1 1

   • Gdynia a Gdańsk

    Gdynia < Gdańsk

    porównuj Otwock do Warszawy...

    • 2 0

  • Podaż i popyt.

   • 6 2

  • bo ceny mieszkań

   to jakiś kosmos, coś wynika z czegoś

   • 2 1

 • cena wynajmu = cena kupna (3)

  ceny za wynajem są wysokie, bo ceny mieszkań są kosmiczne - obie te wartości są ze sobą ściśle skorelowane. Jak deweloprzy zaczną sprzedawać taniej to cena wynajmu też się obniży.

  • 193 18

  • To jakaś nowa ekonomia z księżyca

   • 17 37

  • (1)

   A czasem nie na odwrót - stawki za najem krótkoterminowy i długoterminowe wpływają na zwrot z inwestycji czyli kasę wyłożoną na zakup, jeśli rosną to kupujący mogą więcej wydać na zakup mieszkania co wykorzystują deweloperzy.

   • 19 6

   • W gdansku najpierw w górę poszly ceny mieszkan a dopiero za nimi ceny wynajmu.

    • 32 2

 • Ceny odzwierciedlają zamożność mieszkańców trójmiasta:) (2)

  • 45 41

  • dokladnie, na calym Swiecie ludzie ciagana do bogatych i drogich miast

   • 8 8

  • Chyba Szwecji.

   • 16 2

 • A ja mam znacznie taniej plebsiarze (2)

  • 35 44

  • (1)

   Budyń, to ty?

   • 11 5

   • Tak

    • 7 4

 • Aaaaach te ogloszenia

  Gdyby ogłoszenia o pracę, choć trochę wyglądały jak ogłoszenia o najmie, to by było ciekawie :)

  • 98 4

 • (16)

  Nawet zarabiając 3500 tys na rękę to ciężko jest utrzymać się na wynajmie, u mnie na osiedlu duża płyta, spółdzielnia stoczniowiec Gdynia: 2 pokoje 1300 zł plus opłaty czyli czynsz latem 450 zł, zima 700 zl, prąd w zależności od zużycia ale 250 zł to minimum, tv, kablówka i wychodzi jak nic 2500 zł i zostaje Ci 1000 zł na życie, no masakra jakaś. A jednak więcej jest osób, które do 3500 zł to mają jeszcze długą drogę.

  • 221 9

  • ja mam 3500 ! w 2 miechy (3)

   • 61 2

   • a ja w dwa dni (2)

    • 13 16

    • i wynajmujesz od kogoś ? :O O ! jprdl :D

     • 19 5

    • lodami?;)

     Juz jade jak tanio

     Jurny tirowiec

     • 1 2

  • (1)

   Trzeba było się uczyć

   • 5 27

   • uczyć kraść

    • 12 4

  • Zarabiajac 3.5 mln pln

   Spokojnie utrzymasz sie w kazdej dzielnicy gdanska i gdyni.

   • 43 6

  • Weź Kredyt i zmień prace! (2)

   • 3 2

   • Albo głosuj na Kacperka.

    • 5 0

   • Zostań w pracy za minimalną krajową

    Biednych łatwiej ogłupić dając im 500zł...

    • 6 0

  • Jak to mozlwie. (3)

   Co to jest 3500? Za takie pieniadze to by mi sie do pracy nie chcialo isc - no chyba ze raz max dwa w miesiacu i to nie wiecej niz po 6g z dwoma przerwami na kawe.
   I to mowie powaznie. Znajdzcie sobie ludzie zawody potrzebne i uczcie sie a nie kuzwa co drugi po ekonomi lub polonistyce i placze ze mu malo

   • 5 8

   • Ciekawe... (2)

    A widzisz bo nauczyciele zarabiają góra 2,7 tys i mają jedną z najcięższych prac, nie wierzysz? Przyjdź na dyżur na dużą 20 minutową przerwę na hol główny w szkole gdzie uczy się 850 uczniów

    • 5 4

    • Trzeba było się uczyć a nie udawać, że się uczy.

     Wiadomo, że na pedagogikę szedł najgorszy element. Bez pomysłu na życie, bez ambicji i pracowitości, za to z "aspiracjami"

     • 5 4

    • Moja znajoma nauczycielka zarabia sporo więcej

     • 2 0

  • Za 3500 tysięcy nie da się utrzymać na wynajmie?

   Gorszej bzdury dawno nie czytałam :D

   • 5 2

  • Dwa pokoje?

   Sam?
   Tak pier... czy narzekasz bo du.a księżniczka?

   • 1 0

 • mieszka...tfu! nieremontowane nory za 1500 a kaucja 3 tys. bo nowy sedes (4)

  • 90 23

  • kaucja za typka takiego jakim jestes (2)

   widzac po wypowiedzi. Trzeba sie chociaz troche zabezpieczyc przed cwaniaczkami co uwazaja ze placa to moga wszystko w tym niszczenie. Nie masz pojecia o tym biznesie wiec nie szczekaj w klawiature tylko zycia sie naucz

   • 38 15

   • jaki jestem ? (1)

    zabezpieczajcie się prezerwatywami
    i umowami najmu, które czytał prawnik
    bo klamka odpadła
    nosz kur... 40 letnia klamka ma taki przebieg, że ma prawo wypaść
    ale in. dooperele typu spłuczka z czasów Gomułki, naderwana tapeta co ją teściowa teściowej przemyciła z DDRów

    chcesz się zabezpieczyć - nie wynajmuj !

    chcesz zarobić - sprzedaj norę !

    nie muszę wynajmować, mam swój dom, gdyby nie zagraniczne kontrakty nadal kisilibyśmy się razem z teściami w 2 pokojowym
    młodszy syn chciał wynająć w Gdańsku, bo z Gdyni ma kawałek na uczelnię, no i balety i wiadomo ;)

    budując dom, budowałem dla wszystkich, ale źle policzyłem, bo za trzecim razem nie było jedno dziecko, tylko bliźniaki.
    wywaliłem na podjazd samochody.

    w garażu ogarnęliśmy mieszkanie
    większe od tego co mają teście
    osobne wejście, zaprasza kogo chce
    za nic nie płaci

    jak zejdę, to w ten czas będzie z rodzeństwem utrzymywał
    ale swoje

    • 22 13

    • kontrakty

     ja tak samo gdyby nie zagranica to bym żył pod mostem w PL

     • 13 0

  • wez sie biedaku do pracy to moze kiedys cos kupisz

   • 10 10

 • Jesteśmy w UE cenowo (20)

  Ceny najmu jak w Niemczech. Szkoda tylko, że płace jakby niższe.

  • 132 25

  • nie wiem gdzie w centrum na zachodzie za 500euro wynajmiesz mieszkanie :D (6)

   • 37 8

   • nigdzie

    W Brukseli w centrum 1000-1300 euro za ca 40 metrów kw.

    • 23 1

   • W Berlinie ponizej 1000€ nie znajdziesz

    • 22 3

   • (1)

    nie wiem gdzie w centrum dużego zachodniego miasta zarobisz 500€ za miesiąc pracy.
    chyba u polaka

    • 17 5

    • buhahahha dokładnie, poza tym Berlin to Stolica a Trójmiasto nie,u Nas w Stolicy też drożej

     • 3 0

   • dwww

    Brunszwik, wiekszy sporo od Gdyni z podobna liczba mieszkancow (pare tys wiecej), 325 euro za kawalerke plus oplaty : ) Najpierw wyjedzcie, zobaczcie, pozniej sie wypowiadajcie, znawcy z teorii.

    • 5 1

   • Kolonia, Hamburg - kawalerki w pełni wyposażone za 500-600 euro + prąd

    do ścisłego centrum 3-5 minut tramwajem...

    W Polszy za 500 zł to dostaniesz co najwyżej miejsce w pokoju dwuosobowym na Ujeścisku czy innym Nowym Porcie...Dojazd do ścisłego centrum godzina

    • 3 0

  • Pojedź do Niemiec i spróbuj wynając za 500euro mieszkanie.... za 500 to wynajmiesz pokój kolego. (7)

   • 19 7

   • (6)

    Rok temu za wynajem w Zwickau calego 2 pokojowego mieszkania (43m2), umeblowanego, placilem 450 euro + oplaty wg. licznika.

    • 10 9

    • czyli mozna porownac do (5)

     grudziadza

     • 10 3

     • (1)

      Lub Braniewa
      Ale oni wiedza lepiej

      • 9 2

      • Zarobki też chcecie porównać ? Proponuje przelicznik X 5, będzie sprawiedliwie

       • 2 0

     • (2)

      Tylko zarobki dużo wyższe niż w Trójmieście

      • 7 2

      • Średnia płaca w Niemczech jest 2.5x wyższa, niż u nas. (1)

       To dalej nie pokrywa przebitki w cenie wynajmu

       • 9 1

       • faktycznie nie pokrywa

        za minimalną w niemczech na mieszkanie pracuję góra 2 tygodnie
        za minimalną w polsce na mieszkanie pracuję 4-5 tygodni

        faktycznie zero pokrycia...

        • 0 0

  • Bzdury, za takie stawki jak w PL to może w jakiejś dziurze w NRD wynajmiesz gdzie wszyscy uciekli bo nie ma pracy.

   • 17 10

  • Nocne mary

   • 1 0

  • (2)

   Minden. Fajne miasteczko. Dwa pokoje w dobrym standarcie za 500 euro plus opłaty. Dla miejscowych to grosze.

   • 8 6

   • (1)

    Wynajmij w golubiu dobrzyniu ...
    Tez taniej

    • 15 4

    • Zarób w Golubiu Dobrzyniu, powodzenia

     • 1 0

 • Po prostu (4)

  Mamy dobry sejm, wybitnych fachowców, gospodarka idzie do przodu a ludziom żyje się coraz lepiej - stąd te ceny :)

  • 114 22

  • (2)

   A wszystko dzięki PiS :))

   • 29 5

   • (1)

    Powtarzaj za mną:

    Drożało za PO = wina PO, Polska w runie
    Drożeje za PiS = lepiej nam się wiedzie, Polska wstaje z kolan

    :))

    • 42 6

    • Nienawidzę PO i pis. mogłyby zniknąć z powierzchni ziemi.

     • 6 1

  • Tia, za Po, bylo taniej i dlatego przegrali wybory, bo ludzie wolą drożej. I jakoś mi się wydaje, że tak się spodobała ta drozyzna, że znowu zagłosują za drozyzna w Pisie.,takze koleś Twoje przemyślenia są do bani.?.

   • 4 16

 • Jak zwykle co parę tygodni ten sam temat.

  • 24 5

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień Otwarty Jagiellońskiej 13

spotkanie, dni otwarte

Dzień Otwarty nowej inwestycji Apartamenty Forma w Rumi

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
33100 zł/m2
Gdynia Orłowo
22550 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
20050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
17800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22100 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
20650 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
19700 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15250 zł/m2
Gdynia Orłowo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane