• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Barometr Cen Nieruchomości. Ile kosztują kawalerki od dewelopera

Joanna Puchala
13 czerwca 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Deweloperzy zachęcają do zakupu mieszkań wizualizacjami. W przypadku kawalerek w zasadzie nie ma takiej potrzeby - i tak sprzedają się one w pierwszej kolejności. Deweloperzy zachęcają do zakupu mieszkań wizualizacjami. W przypadku kawalerek w zasadzie nie ma takiej potrzeby - i tak sprzedają się one w pierwszej kolejności.

Kawalerki z rynku pierwotnego są poszukiwane ze względu na niższą całościową cenę zakupu. Interesują się nimi nie tylko młodzi ludzie poszukujący pierwszego mieszkania, ale także inwestorzy, którzy chcą je potem wynajmować. Duże zainteresowanie przekłada się zatem na ograniczoną dostępność jednopokojowych mieszkań od dewelopera. Przeanalizowaliśmy ogłoszenia z naszego Serwisu Ogłoszeniowego, by sprawdzić, gdzie i za ile takie mieszkanie można kupić.Gdybyś chciał(-a) zainwestować w nieruchomości, kupił(-a)byś:

Nawet rosnąca w ostatnich miesiącach popularność działek i domów nie zmniejsza dużego zainteresowania zakupem małych mieszkań.

- O ile ostatnimi czasy w inwestycjach królują działki i domy, to jednak kawalerki, z racji stosunkowo niskiego kosztu zakupu, bardzo szybko znajdują nabywców. Dotyczy to zwłaszcza dobrych lokalizacji. Zazwyczaj do czasu wybudowania budynku, takich mieszkań już dawno nie ma w ofercie - mówi Grzegorz Markowski, ekspert ds. sprzedaży z Partnerzy Nieruchomości.
Osoby, które zarabiają na obrocie nieruchomościami lub wynajmie, często kupują od dewelopera po kilka kawalerek na raz, nawet zanim trafią one do publicznej oferty sprzedaży. Dodatkowo, dostępność pogarsza atrakcyjność cenowa jednopokojowych mieszkań z rynku pierwotnego. Nic więc dziwnego, że młodym ludziom znalezienie pierwszego, niewielkiego mieszkania przychodzi z trudem.

- Na rynku pierwotnym różnica w cenie m kw. kawalerki względem mieszkania dwupokojowego to średnio pięć procent, podczas gdy na rynku wtórnym taka różnica w cenie wynosi często powyżej 10 proc. Z tego względu są to najczęściej pierwsze wyprzedawane segmenty danej inwestycji. Odnotowujemy stałą, wysoką ilość zapytań o takie oferty - mówi Łukasz Wydrowski z Estatic.
Czytaj także: Barometr Cen Nieruchomości. Mieszkania z ogródkami

W bardziej atrakcyjnych lokalizacjach kawalerki od deweloperów najczęściej są kupowane w celach inwestycyjnych. Te większe często są przekształcane w mieszkania dwupokojowe, żeby zmaksymalizować zysk.

- W dzielnicach takich jak: Przymorze, Zaspa, Oliwa, Morena czy Wrzeszcz kawalerki najczęściej są kupowane na wynajem. Większe kawalerki o powierzchniach od 29 do 35 metrów często przerabiane są na dwupokojowe mieszkania. Właściciele przerabiają kuchnie na sypialnię a do pokoju dziennego przenoszą część kuchenną. Takie mieszkanie łatwiej jest wynająć zarówno na długi, jak i krótki termin - wyjaśnia Irena Pajda z Dom Hunter.
Barometr Cen Nieruchomości. Ceny kawalerek z rynku wtórnego Barometr Cen Nieruchomości. Ceny kawalerek z rynku wtórnego

Gdańsk Śródmieście, Dolne Miasto, Stare Przedmieście, Długie OgrodyW tych dzielnicach rozpiętość cenowa jest bardzo duża. Zakup kawalerki z rynku pierwotnego w Śródmieściu Gdańska to koszt od 11 817 do nawet 27 274 zł za m kw. Żeby kupić mieszkanie o takich parametrach na Dolnym Mieście, trzeba liczyć się z wydatkiem od 12 168 zł za m kw. do 17 900 zł za m kw.

- Zakup kawalerki w nowym budownictwie w okolicach pasa nadmorskiego, np. na gdańskim Przymorzu, może okazać się bardzo trudnym zadaniem. Kupić kawalerkę prosto od dewelopera, w dobrej lokalizacji jest bardzo, bardzo trudno. W Trójmieście szczególnie szybko sprzedają się kawalerki blisko centrum oraz wspomnianego pasa nadmorskiego. Maksymalnie w ciągu kilku pierwszych dni od premiery inwestycji wszystkie kawalerki są już wyprzedane. Bywały takie sytuacje, że przed biurem sprzedaży ustawiały się kolejki osób chętnych do zakupu - dodaje Katarzyna Ciosińska, ekspert ds. sprzedaży nieruchomości z Partnerzy Nieruchomości.


Morena, Chełm, Suchanino, Siedlce, Matemblewo, Niedźwiednik, JasieńW południowych dzielnicach Gdańska kawalerek jest o wiele więcej, przede wszystkim z uwagi na większą liczbę prowadzonych w tej lokalizacji inwestycji. Ceny na Morenie, Chełmie, Suchaninie, Siedlcach, Matemblewie, Niedźwiedniku czy Jasieniu są znacznie niższe niż w Śródmieściu Gdańska, na Dolnym Mieście, Starym Przedmieściu czy Długich Ogrodach. Tutaj za m kw. trzeba zapłacić od 8612 zł na Morenie do 13 805 zł również na Morenie. Na Jasieniu ceny za kawalerkę rozpoczynają się od 10 700 zł za m kw., a na Siedlcach zapłacimy od 10 949 zł za m kw.

- W tych dzielnicach kawalerki są kupowane głównie jako pierwsze mieszkanie przez pary lub singli. Bardzo często kupującymi są też rodzice studiującego syna lub córki. Takie oferty są bardziej przystępne z uwagi na niższe ceny wynikające z lokalizacji. Koszty utrzymania kawalerki ze względu na metraż są niskie, dlatego rodzicom opłaca się kupić ją na okres studiów dziecka, a po zakończonej edukacji sprzedaż jednopokojowego mieszkania nie będzie problemem - wyjaśnia Irena Pajda.

Rębowo, Szadółki, Kokoszki, Kiełpino, Maćkowy, św. Wojciech, Kowale, KarczemkiCeny w przypadku tych dzielnic zaczynają się od 8208 zł i sięgają 10 800 zł za m kw. na Szadółkach.

Warto podkreślić, że w naszym Serwisie Ogłoszeniowym jest zaledwie kilka ofert w tej lokalizacji i wszystkie znajdują się na Szadółkach.Gdynia Śródmieście, Redłowo, Orłowo, Mały Kack, Wzgórze, Działki LeśneW Gdyni Śródmieściu, Redłowie, Orłowie, Małym Kacku, na Wzgórzu św. Maksymiliana i Działkach Leśnych, najtańsze kawalerki z rynku pierwotnego znajdują się na Wzgórzu św. Maksymiliana, gdzie trzeba zapłacić od 9936 zł za m kw.

Trochę drożej jest w Redłowie, bo tam ceny zaczynają się od 10 259 zł za m kw. Najdrożej jest w Śródmieściu Gdyni. Tam ceny sięgają nawet 19 687 zł za m kw. Ofert sprzedaży kawalerek od dewelopera także i tu nie ma zbyt wiele. W naszym Serwisie Ogłoszeniowym we wskazanych dzielnicach jest zaledwie siedem takich ogłoszeń.


Deweloperzy w TrójmieścieOksywie, Babie Doły, Obłuże, Pogórze, Cisowa, Pustki CisowskieCeny w powyższych lokalizacjach zaczynają się od 9963 zł i sięgają 10 968 zł za m kw. na Oksywiu. Ofert w tej dzielnicy w Gdyni jest najwięcej.


Okolice Trójmiasta: Rumia, Reda, Pogórze, Pruszcz Gdański, BorkowoW okolicach Trójmiasta w naszym Serwisie Ogłoszeniowym jest stosunkowo dużo ofert kawalerek z rynku pierwotnego.

Najtaniej jest w Redzie, gdzie ceny zaczynają się od 5560 zł za m kw. Najdroższe mieszkania jednopokojowe znajdziemy natomiast w Rumi i Pruszczu Gdańskim. W Rumi za m kw. kawalerki od dewelopera trzeba zapłacić 8387 zł, a w Pruszczu Gdańskim 8316 zł.


Nieruchomości Mapa inwestycji

Mapa inwestycji

Zależy ci na lokalizacji? Sprawdź na naszej mapie inwestycji mieszkaniowych i biurowych, gdzie aktualnie w sprzedaży są nieruchomości z rynku pierwotnego.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (292)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień Otwarty Jagiellońskiej 13

spotkanie, dni otwarte

Dzień Otwarty nowej inwestycji Apartamenty Forma w Rumi

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
33100 zł/m2
Gdynia Orłowo
22550 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
20050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
17800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22100 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
20650 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
19700 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15250 zł/m2
Gdynia Orłowo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane